موسسه آبادانی سروش دانش

v1

تحصیل در آلمان

مطالبی که در این مقاله می خوانید:

 • شرایط تحصیل در آلمان چیست؟
 • مزایای تحصیل در آلمان کدامند؟
 • تحصیلات دانش آموزی در آلمان(قبل از دانشگاه)
 • تحصیلات دانشگاهی در آلمان
 • مقاطع تحصیلی دانشگاهی در آلمان
 • زبان تحصیل در دانشگاه های آلمان
 • کار دانشجویی در آلمان
 • هزینه های زندگی در آلمان
 • اطلاعات ضروری برای زندگی در آلمان
 • شهریه دانشگاه های آلمان
 • ویزا و اجازه کار در آلمان
edu-gr

آلمان یکی از کشورهای مد نظر دانشجویان تمام کشورهای دنیا برای ادامه تحصیل می باشد. شاید بتوان گفت که تحصیل در آلمان یکی از آرزوهای هر دانشجوی طالب علم از هر کشوری می باشد. جالب است بدانید که سالانه بیش از ۳۰۰ هزار دانشجوی خارجی از کشورهای مختلف دنیا برای تحصیل به آلمان می آیند. نکته جالب تر این که از هر ۵ نفر آلمانی تحصیل کرده، حد اقل یک نفر آز آنها یکی از مقاطع تحصیلی خود را در خارج از آلمان گذرانیده است. این یعنی« سیاست تبادل علم بین کشورها، به منظور پیشرفت علم و تکنولوژی».

تحصیل در دانشگاههای آلمان برای تمام افرادی که شرایط تحصیل در این دانشگاهها را دارند، رایگان می باشد. چه دانجشو آلمانی باشد و چه غیر آلمانی. چه به زبان آلمانی تحصیل کند و چه به زبان انگلیسی. این یکی از قوانین و سیاستهای آموزشی آلمان است.

دانشگاههای بسیار زیادی در آلمان با شرایط مختلف تحصیلی فعالیت علمی دارند. برخی از آنها قدمت بالای ۳۰۰ سال دارند و برخی در لیست ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار دارند. بر اساس قوانین آموزشی آلمان ، تحصیل در آلمان برای هر فردی با هر ملیتی و با توجه به شرایط وی، در یکی از دانشگاهای آلمان این کشور، بلامانع است.

تحصیل در آلمان به زبان آلمانی و یا انگلیسی برای تمام مقاطع تحصیلی و همه رشته ها، رایگان است

 1. مدرک زبان آلمانی

داشتن مدرک زبان آلمان برای تحصیل در تمامی رشته های علوم پزشکی و زیر مجموعه های آن، الزامی است. در واقع تحصیل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی داروسازی و رشته های پیراپزشکی همگی فقط و فقط به زبان آلمانی است. لذا افرادی که مایل به ورود به این رشته ها می باشند حتما باید مدارک زبان آلمانی مورد نظر را بدست آوردند. همچنین بیش از ۹۰% رشته های تحصیلی در مقطع کارشناسی نیز به زبان آلمانی می باشند.

 1. مدرک زبان انگلیسی

در مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری، بسیار از رشته های تحصیلی در دانشگاههای دولتی به زبان انگلیسی هم ارائه می شود. مدرک زبان انگلیسی مورد نظر برای این دانشگاهها معمولا IELTS با نمره بالای ۶٫۵ و یا تافل با نمره بالای ۸۵ می باشد. اما شرایط دانشگاهها متفاوت است و بعضا با نمرات پایین تر زبان هم پذیرش انجام می شود و لی هر چه نمره زبان شما بالاتر باشد، شانس شما برای پذیرش بیشتر است. در تعداد معدودی از دانشگاههای آلمان مقطع کارشناسی نیز به زبان انگلیسی برای برخی از رشته ها ارائه می شود. اما تعداد این دانشگاهها و رشته ها زیاد نیستند

 

اگر می خواهید به زبان انگلیسی در آلمان تحصیل کنید، داشتن مدرک زبان انگلیسی الزامی است

 1. کالج دانشگاهی

اگر در ایران فقط دیپلم سه ساله دبیرستان نظام جدید و یا دیپلم و پیش دانشگاهی دارید، باید ابتدا کالج دانشگاهی بروید. پس از گذرداندن یک سال دوره کالج و موفقیت در آن، می توانید وارد دانشگاه شوید. کالج های دانشگاهی (Studienkolleg) دولتی آلمان همگی آلمانی زبان هستند و برای ورود به آنها باید علاوه بر مدرک زبان آلمانی مورد نظر، دانش زبان آلمانی شما نیز بالاتر از سطح B2 باشد.

اگر دو ترم تحصیلی و یا ۳۸ واحد در دانشگاههای ایران پاس کرده باشید، نیاز به گذراندن کالج در آلمان ندارید

 1. تاثیر معدل در پذیرش از دانشگاههای آلمان

برخی از دانشگاههای آلمان برای پذیرش تحصیلی برای ایرانیان، معدل بالای ۱۷ می خواهند، برخی دیگر بال ی ۱۵ و تعدادی هم معدل زیر ۱۵ را نیز برای دادن پذیرش قبول می کنند. اینکه چه دانشگاهی چه معدلی را می خواهد، هیچ ارتباطی به رنکینگ و اعتبار دانشگاهها در آلمان ندارد و معمولا دانشکده ها هستند که این شرایط را اعلام می نمایند.

 1. محدودیت سنی

به خاطر داشته باشید که شما با هر شرایط سنی می توانید در دانشگاههای آلمان تحصیل کنید زیرا دانشگاههای آلمان معمولا برای صدور پذیرش تحصیلی شرایط سنی خاصی ندارند. فقط کالج ها ی دانشگاهی هستند که بعضا بالای ۲۷ و یا ۲۸ سال را برای ورود به کالج قبول نمی کنند. ک البته تعداد معدودی در آنها دیده می شود که شرایط سنی داشته باشند.

 

سن و شرایط سنی برای سفارت آلمان هنگام ویزا دادن مهم است؛ نه برای تحصیل در دانشگاه های آلمان و دریافت پذیرش تحصیلی از آنها

مزایای تحصیل در آلمان

یکی از دلایلی که سبب گردیده کشور آلمان و تحصیل در این کشور، از اهداف، مقاصد و بهترین و اولین انتخاب ایرانیان باشد، مزایای بی شمار این کشور برای متقاضیان کار و تحصیل در آلمان می باشد. کشوری که در آن تحصیل برای همه افراد و در همه مقاطع تحصیلی رایگان بوده و بازار کار بسیار خوبی برای فارغ التحصیلان دانشگاهی دارد، قطعا” یکی از الویت های اصلی متقاضیان قرار خواهد گرفت. کشوری صنعتی که یکی از قوی ترین اقتصادهای دنیا را دارد و در زمینه تجارت نیز جزو ده کشور برتر دنیا می باشد که با اکثر کشورهای دنیا رابطه تجاری بالایی داشته و کارخانجات، صنایع و شرکتهای تجاری و صنعتی آن در اکثر کشورها نیز دارای نمایندگی فعال می باشند.

مزایای تحصیل در آلمان:

 • رایگان بودن تحصیل: طبق قانون اساسی آلمان تحصیل برای تمام افراد آلمانی و خارجی رایگان میباشد که می تواند مزیت بسیار خوبی برای دانشجویان باشد
 • رنکینگ و اعتبار بالای دانشگاهها: دارای دانشگاههایی با قدمت بالا و اعتبار و رنکینگ جهانی بوده و مدارک تحصیلی دانشگاهای آن در تمام دنیا معتبر می باشد
 • ارتباط بین صنعت و دانشگاه: بین دانشگاهها و صنایع آلمان رابطه تنگاتنگی وجود دارد و دانشجویان در مقاطع مختلف تحصیلی، ضمن آموزش تئوری در دانشگاه، تجربه عملی نیز در صنایع بدست می آورند
 • دردانشگاههای آلمان امکانات و تجهیزات پژوهشی:، کارگاهها، آزمایشگاههای مجهز و پیشرفته برای تمام رشته های تحصیلی وجود دارد و دانشجویان در ضمن تحصیل، با حضور اجباری در این مراکز ، پس از فارغ التحصیلی ، از تجربه عملی بالایی نیز برخوردار می شوند.
 • اعتبار ویزای دانشجوئی آلمان: ویزای دانشجوئی آلمان که در ضمن تحصیل دارید، بسیار معتبر بوده و می توانید با آن در کل اتحادیه اروپا بارها سفر نمائید
 • تبادل فرهنگی با دانشجویان دیگر کشورها: در دانشگاههای آلمان دانشجویان خارجی از کشورهای مختلف مشغول به تحصیل هستند و شما در دوران تحصیل با فرهنگ های مختلف کشورها آشنا می شود که می تواند در زندگی و آینده شما تاثیر به سزائی داشته باشد
 • فرصت ۱۸ ماهه برای پیدا کردن کار در آلمان: پس از اتمام تحصیلات خود در هر مقطعی، ۱۸ ماه فرصت دارید که در آلمان بمانید و برای خود کاری پیدا کنید و زندگی جدیدی را در آلمان شروع کنید
 • با اقامت کاری بین سه تا ۵ سال و یا کلا ۶ سالاقامت در آلمان(تحصیلی و کاری) می توانید درخواست اقامت دائم آلمان را بدهید.
 • درصد پایین بیکاری در آلمان: آلمان با درصد پایین بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی در بین کشورهای دنیا، می توانید به عنوان بستر امنی برای کار و زندگی باشد.
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری.
 • امکان کار دانشجوئی در دوران تحصیل فراهم است و می تواند پوشش دهنده کلیه‌ی مخارج زندگی دانشجویی شما باشد.
 • می توانید همسر و فرزندان: خود را در زمان تحصیل، به همراه خود به آلمان ببرید.
 • اجازه کار همسر در آلمان: همسر شما در زمان حضور در آلمان، اجازه کار کردن تمام وقت را در آلمان دارد. اگر همسر شما کار تمام وقت در آلمان پیدا کند، می تواند تمام هزینه های زندگی خانواده را در مدت زمان تحصیل شما فراهم نماید.
 • از بورسیه و امکانات اراسموس می توانید استفاده کنید و یک یا دو ترم خود را در دیگر کشورها بگذرانید.

سن و شرایط سنی برای سفارت آلمان هنگام ویزا دادن مهم است؛ نه برای تحصیل در دانشگاه های آلمان و دریافت پذیرش تحصیلی از آنها

تحصیلات دانش آموزی در آلمان

سیستم آموزش در آلمان بر اساس قوانین ایالتی می باشد و هر ایالت می تواند قوانین خاص خود را برای تعداد سالهای تحصیل دانش آموزان داشته باشد. کودکان از سه سالگی  وارد مهد کودک (Kindergarten)می شوند که آموزش قبل از دبستان است. سپس آموزش رسمی از ۶ سالگی و از مقطع ابتدایی آغاز می شود که ۴ سال به طول می انجامد.

در این مدت کودکان با محیط، نحوه آموزش و شرایط محل تحصیل آشنا می شوند و خواندن و نوشتن را همراه دروس ابتدایی می آموزند . سپس دوره ای ۶ ساله را همراه با برنامه های جدید آموزشی شروع می کنند و تحصیل در مدارسgymnasium و یا realschule  و  hauptschule ادامه میابد. در پایان این دوره ، دانش آموزان پس از ۹سال مدرک hauptschulabschluss یا بعد از ۱۰ سال مدرک realschulabschluss  می گیرند.

سپس در دو گروه وارد مرحله پایانی دوره دبیرستان می شوند. یک گروه برای گذراندن دوره های کار آموزی وارد مدارس فنی می شوند و با گذراندنfachoberschule  و abitur دیپلم فنی fachhochschulreife  می گیرند سپس وارد بازار کار یا مدارس عالی فنی می شوند. گروه دوم  در دبیرستان هایgymnasiale oberstufe  با گرایش های گوناگون ادامه تحصیل می دهند که پس از ۱۳ سال دیپلم عمومی دبیرستان  hichschulreifeیا abitur می گیرند که می توانند وارد دانشگاه ها شوند.


 

نمرات خوب دانش آموزان در مقاطع پایین تر، گزینه های بهتر و فرصت‌هایی بیشتری برای آنها فراهم می کند که بعدا در تحصیلات داشگاهی بهتر، نیز تاثیر گذار بوده و حرفه‌ و آینده فرد را مشخص می نمایند.

تحصیلات دانشگاهی

تحصیلات دانشگاهی در آلمان در دانشگاه ها، مجتمع های آموزش عالی ، دانشگاه های عالی آموزش هنر ، مدارس عالی فنی و …. امکان پذیر است.

 شرط ورود به دانشگاه ها و مدارس عالی فنی در آلمان، داشتن دیپلم دبیرستانی ۱۳ ساله آلمان می باشد.

 

دارندگان دیپلم های دبیرستانی ۱۲ ساله خارج از کشور آلمان پس از گذراندن آزمون تشخیص علمی (feststellungsprufung) به تقاضای داوطلب یا پس از طی دوره های یک سالهstudienkolleg در کالج های مقدماتی، می توانند به دانشگاه راه یابند.  انتخاب رشته دانشگاهی نیز بر اساس نوع تحصیل در این کالج های و نمرات اخذ شده صورت می گیرد. البته در دانشگاه تغییر رشته امکان پذیر است.

 

شرط ورود به مدارس عالی فنی Fachhochschule(fh) برای دانش آموزانی که در نظام آموزشی آلمان تحصیل کرده اند داشتن گواهینامه پایان تحصیلات ۱۲ ساله دیپلمFachhochschulreife است.

تحصیلات دانشگاهی در آلمان شامل دو دوره پایه و اصلی است: دوره پایه (diplom-Vorprufung) حداقل ۴ نیم سال طول می کشد  و دوره اصلی حداقل ۴ نیم سال برای مدارس عالی فنی و حداقل ۸ نیم سال برای دانشگاه ها می باشد.

دانشگاه ها در آلمان مستقل هستند و بودجه کلیه مراکز آموزشی که دولتی هستند از طرف مسؤلان ایالتی و وزارت فرهنگ آلمان تامین می شود.

دانشگاه های بسیار ممتاز کشور آلمان، آینده ی روشن پیش روی دانشجویان قرار می دهند. دانشگاه های  این کشور و مهمتر از همه رایگان بودن تحصیلات در این کشور باعث شده است تا آلمان به عنوان یکی از کشورهای سرآمد دنیا از لحاظ پذیرش دانشجو مطرح گردد . البته ذکر این نکته نیز ضروری است که دانشجویانی که قصد اخذ اقامت دائم آلمان را پس از اتمام دوره تحصیل دارند، فرصت ۱۸ ماهه ای را برای پیدا کردن کار و ماندن در آلمان دارند. سیستم آموزشی کشور آلمان به دلیل حساسیت بسیار زیاد دولت آلمان به روی زبان آلمانی طوری طراحی شده است تا تمامی رشته های ارائه شده به زبان آلمانی ارائه شوند .

مقاطع تحصیلی دانشگاهی در آلمان

 • نظام قدیم

magister ( کارشناسی ارشد در آلمان)

مگیستر یک درجه و مدرک دانشگاهی است که در بسیاری از کشور های اروپایی رایج بوده و راه رسیدن به آن در دانشگاه های مختلف، متفاوت می باشد. این سیستم در آلمان کهنه شده و از سال۲۰۰۵ تقریبا هیچ یک از دانشگاه ها برای مگیستر دانشجو نمی پذیرد.

 

ارزش مگیستر مانند مستر یعنی کارشناسی ارشد می باشد، با این تفاوت که در مگیستر بجای یک رشته بایستی دو یا سه رشته به طور همزمان تحصیل گردد. انتخاب رشته در سیستم مگیستر به دو شکل می تواند صورت پذیرد. در حالت اول دو رشته به عنوان رشته های اصلی و در حالت دوم یک رشته به عنوان رشته ی اصلی (hauptfach) و دو رشته دیگر به به عنوان رشته های فرعی   (nebenfach)  انتخاب می گردد. در این سیستم در رشته اصلی واحد های بیشتری گذرانده می شود.

 

در سیستم مگیستر امتحان پایان ترم تقریبا معنای خاصی ندارند زیرا به جای نوشتن امتحان برای بسیاری از دروس می بایست تحقیق نوشه شود. این دوره دانشگاهی حداقل ۹ترم طول می کشد و پس از گذرانده شدن تمام دروس، می بایست کار مگیستر نوشته شودکه برای رشته های اصلی یک تحقیق و یک دفاع و حداقل ۴ ساعت امتحان تئوری نیاز است و برای یک یا دو رشته دیگر امتحان تئوری و دفاع نیاز می باشد. همچنین دانشجو معمولا می بایست در ۲ الی ۳ موضوع مختلف تحقیق کند و از کار خود دفاع نماید ( از آن جا که قوانین دانشگاه های مختلف آلمان متفاوت می باشد، ممکن است دانشگاهی از این قوانین پیروی نکرده و قوانین خاص خود را داشته باشد.)

 diplom یا کارشناسی ارشد در آلمان

 

 

دیپلم یکی از معروفترین  مدارک دانشگاهی در دانشگاه های گوناگون آلمان می باشد که مدرک آن در ایران کارشناسی ارشد ارزیابی می شود و بیشتر برای رشته های علمی مانند رشته های مهندسی است در حالی که مگیستر بیشتر مختص رشته های نظری می باشد. این سیستم از سال ۱۸۹۹ در دانشگاه ها و مدارس عالی آلمان استفاده گردیده است. در این سیستم پس از ۴-۶ ترم می بایست امتحان میان دوره گذرانده شود که امتحان شفاهی است و به آن امتحان قبل از دیپلم گفته می شود.

promotion  (دکتری در آلمان)

 

 

دکتری یک درجه دانشگاهی است که اتمام آن پس از اتمام کارشناسی ارشد و در مواردی خاص پس از  اتمام کارشناسی صورت گرفته  و حداقل ۳تا ۴ سال به طول می انجامد. انواع مختلف دکتری وجود دارد که از آن جمله می توان موارد زیر را نام برد.

Doctor (dr.)

Doctor ingenieur ( dr.ing.)

دوره دکتری در آلمان به صورت انجام یک تحقیق و نوشتن پایان نامه بوده و کار و موافقتیست که بین یک دانشجو و یک یا چند پروفسور انجام می پذیرد.

دوره دکترا در آلمان فقط پژوهشی است و غالبا نیاز به گذراندن واحد درسی ندارد مگر در موارد خاص و از جمله برای دانشجویانی که مدرک کارشناسی ارشد را خارج از کشور آلمان گرفته باشند و واحد های درسی مورد نیاز  را در دوره کارشناسی ارشد نگذرانده و یا دارای نمره های خوب نباشنددر این حالت وی می بایستی در کلاس های برخی دروس شرکت نموده و در مواردی خاص امتحاناتی نیز بگذراند. پس از اتمام پایان نامه و دفاع و چاپ آن و در مواردی پس از گذراندن امتحانات شفاهی مربوط به موضوع اصلی پژوهش ، دانشجو مدرک دکتری خود را اخذ می نماید.

نظام آموزشی جدید در آلمان

آموزشی جدید در آلمان

 

Bachelor ( کارشناسی)

مقطع لیسانس در کشور آلمان ۴ ساله است افرادی که متقاضی ورود به این مقطع هستند می بایستی مدرک دیپلم را داشته باشند تا بتوانند در این دوره شرکت کنند. این افراد طبق قوانین المان ابتدا باید یک دوره کالج دانشگاهی را در آلمان بگذرانند و سپس وارد دانشگاه شوند. کالج ها بر حسب رشته های تحصیلی متفاوت هستند.

 

کالج پزشکی، کالج مهندسی، کالج هنر و …. هم چنین این نکته حائز اهمیت است که دوره ۴ ساله لیسانس به زبان آلمانی تدریس می شود و فرد متقاضی می بایستی مدرک زبان آلمانی B1یا B2 را داشته باشد. که بهتر است در ایران این مدرک را کسب کرده و بعد به کشور آلمان مهاجرت تحصیلی کند زیرا گذراندن دوره ی کالج زبان آلمانی در کشور آلمان دوره ای است که سفارت را متقاعد و راضی به دادن ویزا به متقاضی می کند و حتماَ باید پذیرش در یک مقطع تحصیلی را برای رفتن به سفارت ارائه دهید .بچلر یک درجه و یک مدرک دانشگاهی و معادل کارشناسی است که در بسیاری از دانشگاه های دنیا و نیز اروپا وجود دارد و کوتاهترین دوره دانشگاهی آلمان است که ۶-۸ ترم (حدود ۳-۴ سال ) طول می کشد و پس از اتمام دوره دانشجو می تواند وارد مرحله مستر ( کارشناسی ارشد) شود.

 

چهار نوع کارشناسی وجود دارد:

 

 • کارشناسی رشته های هنر A.
 • کارشناسی رشته های طبیعی مانند زیست شناسی  Sc.
 • کارشناسی رشته های عملی مانند مهندسی ها Eng.
 • کارشناسی رشته های حقوقی   B.

کارشناسی ارشد در آلمان

 

 

آلمان با داشتن معتبرترین دانشگاه های اروپا، سر آمد کشور های اروپایی در بحث آموزش است و به همین دلیل بسیاری از علاقه مندان به ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر نظیر دکترا کشور آلمان را برای اتمام دوره فوق لیسانس خود انتخاب می کنند،چرا که ایشان می توانند بصورت کاملا رایگان مدارک تحصیلی خود را از بهترین دانشگاه های اروپا اخذ نموده و شانس خود را جهت اخد بورسیه های تحصیلی در مقطع دکترا افزایش دهند.دوره تحصیلات کارشناسی ارشد در کشور آلمان دو ساله است . دروس دانشگاهی کشور آلمان به دو صورت آلمانی و انگلیسی تدریس میشوند . یعنی حتی افرادی که مدرک زبان بین المللی انگلیسی دارند هم می توانند به انگلیسی در دانشگاههای آلمان و بصورت رایگان تحصیل کنند.

متقاضیان برای شروع به تحصیل به زبان آلمانی در دانشگاه ، می بایست مدارک دال بر تسلط به این زبان را ( در سطح C1 ) قبل از ورود به دانشگاه کسب نمایند . اما برای اخذ پذیرش می توان با مدرک B1 و یا حتی بدون مدرک زبان هم پذیرش را اخذ نمود. انچه که مهم است این که سفارت آلمان در روز مصاحبه حداقل مدرک زبان B1 را از متقاضی می خواهد. گفتنی است  کشور آلمان مجوز یادگیری زبان آلمانی را در کشور آلمان به دانشجویان اعطا نمی نماید . افرادی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی را دارند می بایستی مدرک Ielts 6-6.5 را به دانشگاه ارائه دهند

کارشناسی ارشد یک مقطع دانشگاهی است که در همه دانشگاه ها و نیز در کل اروپا و از جمله آلمان وجود دارد. آغاز این دوره پس از اتمام کارشناسی صورت گرفته و حداقل یک و نیم تا دو سال به طول می انجامد.

 چهار نوع کارشناسی ارشد وجود دارد:

 

 • کارشناسی ارشد رشته های هنر :M.A.
 • کارشناسی ارشد رشته های طبیعی مانند زیست شناسی :M.SC.
 • کارشناسی ارشد رشته های عملی مانند مهندسی ها :M.ENG.
 • کارشناسی ارشد رشته های حقوقی :LL.M.

 

 

promotion (دکتری) در آلمان

کشور آلمان همانند سایر کشورهای پیشتاز در بحث تحصیل ، به دانش جویان در حال تحصیل در مقطع دکترا ، توجه ویژه ای دارد و جهت پرداخت مخارج تحصیل ایشان،شرایط ویژه ای را جهت تسهیل طول دوره ی دکترا در این کشور فراهم آورده است. بصورت کلی تحصیلات در مقطع دکترا در دانشگاه های کشور آلمان به ۲ صورت تحصیل با بورسیه تحصیلی و تحصیل در شرایطی که دانشجو شهریه ی دانشگاه را شخصا پرداخت می کند،صورت می پذیرد. تحصیل در شرایطی که دانشجو مستلزم به پرداخت هزینه در دانشگاههای کشور آلمان می باشد، همانند اخذ پذیرش در مقطع فوق لیسانس کشور آلمان می باشد ولیکن در این مطلب شرایط لازم جهت اخذ فرصت تحصیل در مقطع دکترا به همراه اخذ بورسیه تحصیلی می پردازیم.

جهت اخذ بورسیه ی تحصیلی مقطع دکترا در کشور آلمان فرد متقاضی می بایست پارامترهای ذیل را احراز نماید:

 1. در دست داشتن مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشگاه های معتبر
 2. اخد مدرک دال بر تسلط کافی به زبان آلمانی و یازبان انگلیسی (حداقل آیلتس ۶٫۵)
 3. جلب نظر یک استاد مشاور (supervisor) که تز دکترا فرد را پشتبانی نماید.
 4. داشتن تالیفات از قبیل مقالات بین المللی ، کتاب و …
 5. داشتن همه و یا تعدادی از آیتم های ذکر شده،می توان در راستای افزایش شانس فرد در جهت اخذ پذیرش نقش بسزایی ایفا نماید.

دکتری در دو نظام جدید و قدیم آلمان تفاوتی با یکدیگر ندارد.

 

Fachhochschule(fh) ها مدارس عالی هستند که غالبا در آن ها توجه به کار عملی نسبت به تئوری بیشتر بوده و تا مقطع کارشناسی ارشد بیشتر وجود ندارد. لذا تصمیم به گذراندن دوره دکتری در این مراکز آموزشی بایستی با دقت کافی انجام گردد. همچنین ارزشیابی وزارت علوم ایران از مدارک اخذ شده از این مدارس عالی با دانشگاه ها متفاوت می باشد.

زبان تحصیل در دانشگاه های آلمان

در اغلب دانشگاه های آلمان تحصیل به زبان آلمانی انجام می شود. اما در طی سالهای اخیر، به تدریج زبان انگلیسی نیز به عنوان زبان تدریس مورد استفاده قرار گرفته و برخی رشته ها در مقاطع کارشناسی و به ویژه کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی و در مواردی به دو زبان برگزار می گردد.

 

تدریس به زبان انگلیسی و یا آلمانی در دانشگاه های مختلف، دانشکده ها و مؤسسات مختلف و بر حسب رشته کاملا متفاوت است.

 

برای اخذ پذیرش در رشته های به زبان آلمانی به مدرک زبان آلمانی ، برای رشته های به زبان انگلیسی مدرک این زبان و برای رشته های مشترک مدرکی دال بر داستن هر دو زبان نیاز است. گذراندن دوره دکتری در آلمان غالبا با زبان انگلیسی امکان پذیر است. هرچند دانستن زبان آلمانی برای استفاده از کلاس های دانشگاه ، جلسات به زبان آلمانی و نیز سهولت در زندگی در آلمان توصیه می شود.

اگر می خواهید به تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی مشغول شوید با توجه به رشته دانشگاهی مد نظر خود, شما نیاز به آیلتس ۶ به بالا دارید.

کار دانشجویی در آلمان

در ضمن تحصیل در آلمان، دانشجو اجازه قانونی کار کردن به صورت پاره وقت را دارد. کار دانشجوئی به هر نوع کار پاره وقت تخصصی و یا غیر تخصصی اطلاق می شود و بر مبنای نوع کاری که انجام می دهید، دستمزد متفاوتی نیز دریافت می کنید. تعداد ساعت کار مجاز و قانونی برای دانشجویان در مقاطع مختلف متفاوت می باشد.

برای دوره کارشناسی: دانشجویان مقطع کارشناسی کشور آلمان مجوز کار در محدوده ای ۱۰ ساعته بصورت هفتگی دارا می باشند و میانگین حقوق این افراد حدودا بین ۸ تا۱۰ یورو به ازای هر ساعت می باشد که که مجموع درآمدهای حاصله از کار دانشجویی میتواند براحتی هزینه های زندگی و تحصیل فرد را در یک سال پوشش دهد .

برای کارشناسی ارشد: دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد کشور آلمان مجوز کار در محدوده ای ۲۰ ساعته بصورت هفتگی دارا می باشند و میانگین حقوق این افراد حدودا بین ۸ تا۱۰ یورو به ازای هر ساعت می باشد که که مجموع درآمدهای حاصله از کار دانشجویی میتواند براحتی هزینه های زندگی و تحصیل فرد را در یک سال پوشش دهد

برای دکتری: دانشجویان مقطع دکترا کشور آلمان مجوز کار در محدوده ای ۳۰ ساعته بصورت هفتگی دارا می باشند و میانگین حقوق این افراد حدودا بین ۸ تا۱۰ یورو به ازای هر ساعت می باشد که که مجموع درآمدهای حاصله از کار دانشجویی میتواند براحتی هزینه های زندگی و تحصیل فرد را در یک سال پوشش دهد

با کار دانشجویی در آلمان می توانید هزینه های زندگی خود را پوشش دهید

هزینه های زندگی در آلمان

از آنجائی که تحصیل در کشور آلمان به صورت رایگان است، فرد دانشجو فقط باید هزینه های ماهیانه ی زندگی خود را متقبل شود . که دولت آلمان با توجه به این که به دانشجویان در هفته اجازه کار ۲۰ ساعت را داده است، آنها می توانند بابت هر ساعت کار بین ۱۰ تا ۱۲ یورو را کسب کرده قسمتی از مخارج زندگی خود را پرداخت نمایند . هزینه زندگی در آلمان حداقل ۶۰۰ یورو در ماه می باشد که بیشترین هزینه را مسکن در بردارد. ذکر این مطلب از اهمیت بالایی برخوردار است که هر فرد که قصد ادامه تحصیل در کشور آلمان را داشته باشد قبل از رفتن به آلمان و برای رفتن به سفارت باید نامه ای مبنی بر پشتوانه مالی نشان دهد که مبلغ آن برابر یک سال زندگی در آلمان است.

کسانی که قصد دارند بعد از پایان تحصیل خود در کشور آلمان مشغول به کار تمام وقت شوند می بایستی به زبان آلمانی مسلط بوده و دوره ی تحصیلی خود را به خوبی گذرانده باشند تا بتوانند شغل مناسبی راپیداکنند و در نتیجه بعد از کسب شغل ویزای تحصیلی آلمان خود را به ویزای کاری تبدیل کنند . این نکته را نیز باید ذکر کرد که گرفتن اقامت دائم در کشور آلمان بسیار دشوار است و طولانی و افراد می بایستی مدت زمان زیادی را در کشور آلمان کار کنند تا طول دوره را سپری کرده و اقامت دائم را اخذ کنند و پس از اخذ اقامت دائم پروسه گرفتن پاس آلمانی را بگذرانند.

هزینه های زندگی در آلمان برای دانشجویان به صورت میانگین بین ۶۰۰ تا ۸۰۰ یورو در ماه می باشد که شامل هزینه های مسکن ، غذا ، رفت و آمد ، بیمه و سایر هزینه هایی است که دانشجو ملزم به پرداخت آن ها در زمان تحصیل و در مقطع دکترا در کشور آلمان می باشد .

اگر برای مواد غذایی و پوشاک نیز مبلغی در حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ یورو در هر ماه در نظر بگیریم که البته تنها در قالب زندگی دانشجویی قابل تصور است، هزینه‌ها با احتساب هزینه‌های تحصیلی و غیرتحصیلی و با توجه به الزام پرداخت شهریه یا عدم الزام آن، شهر محل سکونت و همچنین هزینه‌های اجتناب‌ناپذیری همانند تلفن و اینترنت (در خانه‌های خصوصی)، مبلغی در حدود ۵۰۰ تا ٧۰۰ یورو در هر ماه برآورد می‌شود.

اطلاعات ضروری برای تحصیل در آلمان

برای تحصیل در آلمان بهتر است پیش از هر اقدامی به شرایط اخذ ویزا، امکان کار دانشجوئی، شرایط سنی برای تحصیل، مبلغی که سفارت از شما می خواهد، تکمیل دوره های زبان آلمان و … ، در این کشور توجه کنید

 • سفارت آلمان از سالهای پیش تا کنون یکی از مخاطبان اصلی دانشجویان و علاقمندان به تحصیل در این کشور بوده است و همیشه نیز شلوغ و پرکار. اما خوب است بدانید که گرفتن ویزای تحصیل یاز سفارت آلمان کار سختی نیست و کافیست با قلق کار سفارت آشنا بوده و بدانید که چه مدارک و مستنداتی را برای ویزا، از شما می خواهد. آن وقت به راحتی می توانید از این سفارت ویز ا دریافت نمائید.
 • کار دانشجوئی در این کشور نیز به وفور یافت می شود و شما اگر دارای دانش کافی زبان آلمانی باشدی و به نوعی اهل کار کردن باشید می توانید در ضمن تحصیل در این کشور به کار دانشجوئی نیز مشغول شوید.
 • خوب است بدانید که دانشگاههای لمان شرایط سنی برای ادامه تحصیل ندارند. اما شرایط سنی برای سفارت آلمان و صدور ویز مهم است. پس توصیه می کنیم حتما شرایط نسی تحصیل در آلمان در این سایت را مطالعه نمائید.
 • مبلغی که اکنون سفارت آلمان به عنوان سپرده برای صدور ویزا از شما می خواهد ۱۰۲۳۶ یورو است که باید زمان مصاحبه آن را به سفارت نشان دهید.
 • همچنین بسیاری از دانشگاههای آلمان شرایطی را برای تکمیل دوره های زبان آلمانی علاقمندان به تحصیل در این کشور فراهم کردهند. اما باید بدانید که سفارت المان در ایران برای صدور ویزای تحصیلی از شما مدرک B2 را می خواهد و ادامه این زبان را تا مقاطع بالاتر می توانید در آلمان تکمیل کنید.

شهریه دانشگاه ها در آلمان

تحصیل در آلمان رایگان است، و اکثر دانشگاههای آلمان شهریه ای از دانشجویان آلمانی و غیر آلمانی دریافت نمی کنند. ولی در برخی از شهرهای آلمان از سال ۲۰۰۵ پرداخت شهریه دانشگاهی اجباری شد و میزان شهریه آن نیز به تصمیمات ایالتی واگذار شد. با توجه به این مطلب، ایالتهای مختلف مبالغ متفاوتی را به عنوان شهریه و یا خدمات دانشجوئی برای دانشگاههای ایالت خود مشخص نمودند. مبلغ شهریه متفاوت و از ۱۵۰ یورو در هر ترم تا ۵۰۰ یورو در هر ترم متفاوت می باشد.. این اقدام موجی از اعتراضات دانشجویی را برانگیخت، تا جایی که عده ای علیه شهریه اجباری به دادگاه حفاظت از قانون اساسی آلمان شکایت کردند. بر اساس حکمی که این دادگاه صادر کرد، اخذ شهریه منوط به این است که شهریه “عاملی بازدارنده” برای ورود دانشجویان به دانشگاه نشود.

از آن پس دانشگاه‌های آلمان به مرور شهریه را حذف کردند و در حال حاضر اکثر آن‌ها از دانشجویان کارمزد ناچیزی برای ثبت نام و یا خدمات دانشجوئی طلب میکنند. البته باید توجه داشت که برخی از مدارس‌عالی خصوصی شهریه های بالایی دارند.

ویزای دانشجوئی آلمان

دانشجویان خارجی که برای تحصیل می خواهند به آلمان بروند، نیاز به ویزای دانشجویی دارند. تنها متقاضیان تحصیل از کشورهای عضو اتحادیه اروپا و کشورهای اروپای غربی نظیر نروژ و سوئیس از گرفتن ویزای آلمان معاف هستند. برای دریافت ویزای دانشجویی آلمان، قبل از هر چیز باید درخواست وقت مصاحبه به سفارت آلمان ارائه دهید. زیرا زمانهای انتظار برای مصاحبه در سفارت آلمان بسیار طولانی است.

مدت زمان انتظار برای مصاحبه در سفارت آلمان، بستگی به شرایط سفارت دارد و در هر مقطع زمانی متفاوت می باشد. برای اطمینان از مدت زمان انتظار می توانید به سایت سفارت آلمان به آدرس https://teheran.diplo.de/مراجعه نمائید. پس از اخذ پذیرش از یک دانشگاه و مشخص شدن نوبت مصاحبه شما از سوی سفارت آلمان، باید در سفارت آلمان مستقر در  کشور محل سکونت‌ خود اقدام کنید. روند رسیدگی به ویزای دانشجویی میتواند یک تا سه ماه طول بکشد اما در حال حاضر با توجه به تمهیداتی که سفارت آلمان در ایران فراهم نموده است، معمولا ویزا های دانشجوئی بین ۴ تا ۶ هفته صادر می گردند.همچنین یکی از پیش‌شرط ‌های مهم در اخذ ویزای دانشجویی تامین مخارج زندگی شما در یک سال اول اقامت در آلمان است که در حال حاضر ۱۰۲۳۶ یورو می باشد.

البته شما امکان کار در این کشور را دارید. دانشجویان خارجی میتوانند در سال ۱۲۰ روز یا ۲۴۰ نیمروز کار کنند، به شرطی که در طول ترم بیشتر از ۲۰ ساعت در هفته شاغل نباشند. هزینه زندگی در شهرهای آلمان نسبت به شهرهای آمریکا و بریتانیا پایین تر است، به ویژه در زمینه مسکن، بیمه درمانی، مواد خوراکی و وسایل نقلیه عمومی.

تبدیل ویزای توریستی به ویزای دانشجویی در آلمان ممکن نیست. لذا شما نمی توانید با ویزای توریسی وارد آلمان شوید و سپس آن را تبدیل به ویزای تحصیلی کنید.

ارزشیابی آنلاین تحصیلی (بدون هزینه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تحصیلی رایگان