موسسه آبادانی سروش دانش

چگونه در آلمان کار پیدا کنیم؟

چگونه در آلمان کار پیدا کنیم؟

کجا و چگونه در آلمان کار پیدا کنم؟     امروزه با پیشرفت تکنولوژی رسانه ای و اینترنت در تمام دنیا، کار جستجو در هر زمینه ای بسیار راحت و آسان شده است. کافیست شما با زبان یک کشور آشنا باشید و بتوانید در سایت های داخلی آن کشور مطالب مختلف  و گوناگون را جستجو […]

کجا و چگونه در آلمان کار پیدا کنم؟

 

 

امروزه با پیشرفت تکنولوژی رسانه ای و اینترنت در تمام دنیا، کار جستجو در هر زمینه ای بسیار راحت و آسان شده است. کافیست شما با زبان یک کشور آشنا باشید و بتوانید در سایت های داخلی آن کشور مطالب مختلف  و گوناگون را جستجو کنید و به نتایج دلخواه خود برسید. در آلمان نیز اکثر جستجوها مخصوصا برای قشر جوان، از طریق اینترنت انجام می شود.

 

سایت موسسات و آژانس های کاریابی محلی و استانی، روزنامه ها، دفاتر مشاوره شغلی و همچنین اداره اشتغال در هر شهر به راحتی در دسترس می باشد و می توانید از طریق مراجعه به آنها ضمن دریافت راهنمائی و مشاوره های لازم، کار مورد نظر خود را پیدا کنید.

 

در اینجا به چند مورد از جاهایی که می توانید برای پیدا کردن کار مراجعه کنید ، به شرح مختصر ارائه شده است:

 

اداره کاریابی (Arbeitsagentur)

 

روشهای مختلف و متفاوتی در پیدا کردن کار در آلمان برای شما وجود دارد. اولین و شاید بهترین نقطه شروع برای جستجوی کار در آلمان، آژانس های  کاریابی محلی که به زبان آلمانی به آنها  (örtliche Arbeitsagentur) می گویند، هستند که در محله های مختلف شهر فعال می باشند.

 

شما می توانید برای ارائه درخواست پیدا کردن کار در این مراکز ثبت نام کنید و از کمک‌ها و مشاوره های آنها بهره مند شوید. می توانید با مراجعه به وب سایت اداره اشتغال هر شهر، در قسمت جستجوی کار سایت(Jobbörse) کار ایده آل خود را جستجو کنید و سپس اقدام به ثبت نام برا ی درخواست آن شغل نمائید.

 

اینترنت

 

کار جستجو در اینترنت امروزه بسیار آسان و همگانی شده است. در آلمان وب سایت‌های بسیار زیادی در زمینه کاریابی فعالیت دارند که تقریبا همگی نیز دارای پورتال ثبت نام برا ی متقاضیان می باشند.

 

شما می توانید با ورود در این سایت‌‌ها و ثبت نام در پورتال مورد نظر، تمام شرایط خود را برای جستجوی کار مورد نظر، ثبت کنید. کارفرمایان با توجه به همین پروفایل و اطلاعاتی که در مورد خود نوشته‌اید، از طریق همان پورتال و یا ارسال ایمیل یا تلفن ، به شما پیشنهاد کار ارائه میکنند.

 

معروفترین وب‌سایت کاریابی در آلمان عبارتند از :

بهترین سایت کاریابی در آلمان

http://www.monster.de/

http://www.stepstone.de/

http://www.jobbörse.de/

 Make-it-Germany.de

نکته جالب اینکه در بسیاری از این این وب سایت ها، شما می توانید علاوه بر پیدا کردن کار، دوره های کارآموزی را نیز پیدا کنید.

 

مهم:

گاهی اوقات ممکن است یک شغل با عنوان های مختلفی فهرست شده باشد. لذا  شما باید سعی کنید همه عنوان های مترادف حرفه خود را بدانید و دقیق در وب سایت مورد نظر جستجو کنید. لیستی از نام‌های مترادف و عنوان‌های مختلف یک رشته یا حرفه را در Berufenet پیدا کنید.

 

وب سایت‌های شرکت ها و موسسات

 

 

معمولا هر شرکت، اداره و یا موسسه کاری و یا کاریابی، در وب‌سایت خود یک بخش بنام (Job  یا Career )  دارد که می تواند به شما  در پیدا کردن کار مورد نظرتان کمک شایانی بکند. اگر شرکت ها و یا ادارات خاصی را در نظر دارید، حتما به این بخش از وب‌سایت شان مراجعه کنید.

 

 

روزنامه ها:

 

 

با توجه به پیشرفت تکنولوژی در دنیا، در آلمان همچنان تبلیغات روزنامه ای نیز رواج دارد. بیشتر آگهی های شغلی و حرفه ای در روزنامه های محلی و ملی آلمان چاپ میشوند. اکثرا” آگهی های  شغلی در آلمان در روزهای شنبه  و چهارشنبه در روزنامه‌ها ومجلات مهم مانند (Süddeutsche Zeitung، Frankfurter Allgemeine Zeitung، Frankfurter Rundschau و Die Zeit چاپ و منتشر میشوند.

 

علاوه بر خرید روزنامه، این روزنامه ها را میتوانید درکتابخانه‌ها نیز بصورت رایگان مطالعه کنید و گاها” نیازی به خرید آنها ندارید.

 

مراکز مشاوره

 

 

بسیاری از مراکز مشاوره ای نیز شما را در بخش پیدا کردن کار کمک و حمایت میکنند. به عنوان مثال، خدمات مشاوره برای مهاجران جوان (Jugendmigrationsdienste) و خدمات مشاوره برای پناهندگان بزرگ‌سال(Migrationsberatungen für Erwachsene) .

 

 اگر شما با ویزای جستجوی کار به آلمان سفر کرده اید و فقط به زبان انگلیسی مسلط هستید،  کارمندان این اداره ها به زبان‌های مختلف صحبت میکنند و مشکلی برا ی کارجویان خارجی نیز در این زمینه وجود ندارد

 

کارآموزی

برخی از کارجویان خارجی با توجه به این که در کشور خود مهارتهای لازم برای کار در یک حرفه را بدست آورده اند ، به آلمان مهاجرت کرده و بدنبال کار مورد نظر خود می باشند.

 

ولی ممکن است از مدارک حرفه ای خود در آلمان نتوانند استفاده کنند و مجبور به گذراندن دوره های حرفه ای و مهارتی خاصی در آلمان باشند. اگر  شما مهارت لازم برا ی کار در یک زمینه خاص را ندارید و یا مطمئن نیستید که باید به دنبال کدام شغل بگردید و یا درخواست شما برای یک کار رد شده است، می توانید  از یک دوره کارآموزی شروع کنید.

 

دوره های کارآموزی معمولا چند هفته یا چند ماه طول می کشد. در طول این دوره، با حرفه ای که انتخاب کرده‌اید بیشترآشنا میشود و اگر مطمئن هستید که به آن علاقه و همچنین مهارت دارید، میتوانید در آن رشته به کار ادامه دهید.

 

اداره های خدمات مشاوره برای مهاجران (Jugendmigrationsdienste)  و همچنین خدمات مشاوره برای پناهندگان بزرگ‌سال (Migrationsberatungen für Erwachsene) شما را در پیدا کردن دوره‌های کارآموزی مورد نظرتان، کمک میکنند. کارمندان این اداره ها به زبان‌های مختلف صحبت میکنند.

  • شرایط تحصیل در آلمان چیست؟
  • مزایای تحصیل در آلمان کدامند؟
  • تحصیلات دانش آموزی در آلمان (قبل از دانشگاه)
  • تحصیلات دانشگاهی در آلمان
  • مقاطع تحصیلی دانشگاهی در آلمان

ارزشیابی آنلاین تحصیلی (بدون هزینه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده همه اطلاعات آلمان

مطالب مرتبط

طراحی و پشتیبانی : سعید قائدی
مشاوره تحصیلی رایگان