موسسه آبادانی سروش دانش

زبان آلمانی

زبان آلمانی

موارد و مطالبی که در این مقاله برای شما آورده شده است عبارتند از:

 • درباره زبان آلمانی
 • زبان آلمانی چقدر برای یادگیری سخت است؟
 • تفاوت و شباهت های آلمانی و انگلیسی برای یادگیری
 • سطوح زبان آلمانی:
 • مدارک و آزمون های زبان آلمانی
 • آزمونهای زبان آلمانی:
 • مدارک زبان آلمانی TestDaF
 • دوره زبان آلمانی DSH
 • GOETHE-TEST PRO
 • آزمون Telc
 • آزمون Test AS
 • تأثیر TestAS بر روى معدل
 • چند مثال از بخش دوم آزمون Test AS
 • دوره ها و کلاس های زبان آلمانی در آلمان
 • موسسات زبان آلمانی در آلمان
 • کلاس های زبان آلمانی در شهر هانوفر آلمان

 

 

درباره زبان آلمانی

زبان آلمانی (Deutsch) یکی از زبانهای رایج در اروپا است که حدود ۱۰۰ میلیون نفر در اروپا با آن تکلم می کنند. مردم کشورهای آلمان، اتریش، لوکزامبورگ، لیختنشتاین، بخشهایی از بلژیک، ایتالیا، فرانسه به زبان آلمانی صحبت می کنند، سومین زبانی است که در اروپا دارای بیشترین آموزش بوده و در اینترنت نیز بعد از زبانهای روسی و انگلیسی، مقام سوم را دارد. از نظر تعداد کتابها و انتشارات علمی نیز در دنیا مقام پنجم را دارد. زبانی صنعتی است و ریشه ای لاتین و یونانی دارد. ریشه بسیار از کلمات و اصطلاحات آلمانی مشابه زبان انگلیسی است.

زبان آلمانی چقدر برای یادگیری سخت است؟

بسیاری از افراد فکر میکنند که یادگیری زبان آلمانی کار سخت و یا به عبارتی نشدنی است. اما اگر یاد گیری این زبان را در مقایسه با زبان فارسی در نظر بگیریم، بسیار آسانتر از فارسی است که دارای استثناهای بیشماری است. علاوه بر این، خداوند در ذات هر انسانی فراگیری هر زبانی را به صورت ذاتی قرار داده است. فقط توانایی افراد در یادگیری متفاوت است. برخی با توجه به استعداد و ضریب هوشی خوب، به راحتی یک زبان دیگر را یاد می گیرند و برخی دیگر با تلاش بیشتر.  اگر میخواهید زبان آلمانی را فرا بگیرید، باید انگیزه لازم برای انجام این کار را داشته باشید و سخت بودن آن را فراموش کنید و زمان بیشتری را به یادگیری آن اختصاص دهید. حتما این کار انجام خواهد شد. همانطور که بقیه افراد این زبان را یاد گرفتند. شما هم می توانید. کافی است خود را باور داشته باشید.

تفاوت و شباهت های آلمانی و انگلیسی برای یادگیری

هر چند که مقایسه دو زبان از لحاظ علمی کاری تخصصی و مربوط به کارشناسان زبان شناسی می باشد، اما به طور اجمالی میتوان به چند تفاوت در بین دو زبان اشاره کرد:

 • مذکر و مونث در زبان آلمان:

در زبان آلمانی بر خلاف انگلیسی اسم هر شیئ و جانداری دارای جنسیت مونث یا مذکر است. حتی در و پنجره هم دارای جنسیت هستند. اینکه چگونه تشخیص بدهیم که کدام مونث  و کدام مذکر هستند، کار ساده ای نیست و فقط باید با استفاده از ارتیکل های این زبان این کار را انجام داد و باید در هنگام یادگیری اسامی جنسیت آنها را هم یاد بگیرید.

 • حروف تعریف:

در زبان آلمانی مشابه انگلیسی از حروف تعریف استفاده می شود. حروف تعریف در کنار نشان دادن معرفه یا نکره بودن اسم می توانند حالت و جنسیت آن را نیز نشان دهند

 • جمع بستن اسامی:

در زبان آلمانی بر خلاف انگلیسی جمع بستن اسامی قاعده ای کلی ندارد. در انگلیسی از حروف s و یا es برای جمع بستن اسامی استفاده می شود. ولی در آلمانی از این حروف خبری نیست و شما باید در زمان یادگیری اسامی حالت جمع آنها را هم یاد بگیرید.

 • زمان ها در زبان آلمانی:

ساختار زمان های حال کامل، گذشته کامل و آینده کامل در زبان آلمانی تا حدود زیادی مشابه انگلیسی است.

 • افعال کمکی:

زبان آلمانی از نظر استفاده از افعال کمکی تا حد زیادی مشابه انگلیسی است.

 • خواندن کلمات:

در زبان آلمانی هر حرفی که نوشته می شود، حتما خوانده هم می شود. حتی e آخر کلمات که در انگلیسی خوانده نمی شوند. همچنین هر حرفی فقط یک صدا در همه کلمات و جملات دارد.

سطوح زبان آلمانی:

به طور کلی می توان گفت سطح بندی زبانهای اروپائی به شکل سطح A ، B ، C است. سطح A پایین ترین سطح است و سطح C بالاترین سطح یک زبان اروپائی می باشد. حتی مدرک زبان IELTS هم اگر دقت کرده باشید به غیر از نمره، در آن سطح B1 یا B2 و یا C1 نوشته می شود. هر یک از این سطوح به دو زیر سطح A1-A2 و B1-B2 و C1-C2 تقسیم بندی می شوند و C2 بالاترین سطح زبان آلمانی است که فرد با داشتن آن می تواند تسلط کامل بر زبان آلمانی داشته باشد.

به خاطر داشته باشید که موسساتی بین المللی که در آموزش زبان آلمانی معرو ف هستند(مثل گوته، تلک، یا O.S.D) ممکن است در صدور مدرک از اصطلاحات دیگری نیز استفاده کنند، اما در کل هر مدرکی که صادر شود، معادل یکی از همین سطوح فوق می باشد. ولی ممکن است کیفیت آموزش در این موسسات و سطوح آن متفاوت باشند.

مدارک و آزمون های زبان آلمانی

شما تا هر سطحی از زبان آلمانی را که بخوانید می توانید آزمون نهایی آن سطح را بدهید و مدرک همان سطح را هم دریافت کنید. به طور مثال اگر سطح A2 را تمام کرده اید میتوانیددر آزمون سطح A2 شرکت کنید و با کسب نمره لازم مدرک A2 را بدست آورید. به غیر از مدارک زبان آلمانی A1-A2-B1-B2-C1-C2 مدارک دیگری هم هست که معروف ترین آنها می توان به مدرک زبان آلمانی  تست داف  TestDaf، و  DSH، اشاره کرد.

سطح A1:

این سطح در دو بخش Start Deutsch 1 برای بزرگسالان و Fit in Deutsch 1 برای کودکان و نوجوانان برگزار می‌شود. در سطح Start Deutsch 1 فرد می‌تواند با کسی که به آرامی و واضح صحبت می‌کند، به شکلی ساده ارتباط برقرار کند، جملات ساده و عبارات متداول و روزمره و آشنا را درک کند؛ و یا خود و دیگران را معرفی کند. داشتن این مدرک برای افرادی که به عنوان همراه می خواهند ویزای آلمان را بگیرند، الزامی است.

سطح A2:

این سطح نیز در دو بخش و برای بزرگسالان و یا برای کودکان و نوجوانان برگزار می‌شود. با گذراندن این سطح، فرد دانش مقدماتی از زبان آلمان داشته و می‌تواند جملات و عبارات متداول مربوط به موقعیت‌های روزمره را درک و استفاده کند.

سطحB1:

با گذراندن این سطح، فرد نکات اصلی گرامر زبان آلمانی را فرا می گیرد و گفت‌ وگوها و متون مربوط به موضوعات روزمره را درک می‌کند. معمولاً برای یک فرد در سفر به کشورهای آلمانی زبان، این سطح کافی است.

سطح B2:

داشتن این سطح از زبان آلمانی، نشان‌دهنده مهارت بالای زبان آلمانی برای کار است و فرد محتوای اصلی متون پیچیده مربوط به موضوعات مختلف را درک می‌کند و قادر است به طور روان گفت‌وگو کرده و نظر خود را به خوبی بیان کند.

سطح C1:

سطح بالایی از زبان آلمانی است و فرد توانایی درک گستره وسیعی از متون سخت و طولانی و مفاهیم ضمنی را دارد. و می تواند به راحتی در کلاس های درس مفاهیم را متوجه شود. با داشتن این سطح از زبان آلمانی و همچنین مدرک زبان C1 دانشجویان می توانند پذیرش مستقیم از دانشگاه گرفته و در کلاس درس حاضر شوند.

سطح C2:

سطح C2 بالاترین سطح زبان آلمانی است و کسی که این مدرک را دارد، می تواند هر مطلبی که به زبان آلمانی می‌خواند یا می‌شنود را درک کند، اطلاعات از منابع نوشتاری و شنیداری مختلف را خلاصه و دلایل و توضیحات را بازگو کند و با بیانی دقیق و روان در مورد موضوعات پیچیده بحث کند. مدرک آن نه تنها برای تحصیل و تحقیق، بلکه تدریس در آلمان نیز قابل قبول است.

 

به خاطر داشته باشید که در هر موسسه ای که زبان آلمانی را فرا می گیرید، در نهایت برای بدست آوردن مدرک زبان آلمانی معتبر و بین المللی ، باید در یکی از موسسات بین المللی مثل : گوته در تهران، O.K.F اتریش در تهران، O.S.D در شیراز و اصفهان، و یا TELC در تهران آموزن داده و مدرک یکی از این موسسات را بدست اوردید.

نکته مهم:

مدارک صادره توسط موسسات فوق، در تمام دانشگاهها، موسسات، سازمانها و شرکتهای دولتی و غیر دولتی  کشورهای آلمانی زبان اعم از اتریش و آلمان کاملا معتبر بوده و اعتبار بین المللی دارند. همچنین شما می توانید در آزمونهای این موسسات در کشورهای دیگر مثل ترکیه و … هم شرکت کنید و مدرک مورد نظر خود را بدست آورید.

اگر قصد تحصیل و یا کار در آلمان را دارید، می بایست حداقل مدرک B1 به بالا را دریافت نمائید.

 

آزمونهای زبان آلمانی:

در آزمون های زبان آلمانی، همانند انگلیسی از چهار مهارت : شنیداری، گفتاری، خواندن و نوشتن،(lesen,Horen,Sprechen,Schreiben) آزمون گرفته می شود و باید حد اقل نمره لازم در این آزمون ها را بدست آورید تا مدرک لازم به شما تعلق گیرد. نمرات در آزمون های B1 و B2 از ۱۰۰ محاسبه می شوند و شما باید نمره بالای ۶۰ را در هر مهارت بدست آورید. اما در آزمون TestDaf نمرات از ۱ تا ۶ می باشد و شما باید نمره ۴ رادر این آزمون بدست بیاورید.

 • نکته مهم ۱

نکته مهم و قابل توجه در این خصوص این که در آزمون های زبان آلمانی بر خلاف انگلیسی، اگر شما در یکی از این مهارتها نمره لازم را بدست نیاورید، در کل مدرک زبان شما کامل نخواهد بود. مثال اگر شما برای مدرک B1 در آزمون نمره بالای ۶۰ را در گفتن، شنیدن، و درک مطلب بدست آورده اید و لی نمره شما در نوشتاری زیر ۶۰ است، مدرک B1 شما کامل نیست.

 • نکته مهم۲

شما اگر در یکی از مهارتها نمره لازم را بدست نیاوردید، لازم نیست دوباره تمام مهارتها را امتحان دهید ، کافیست فقط در آزمون همان مهارت شرکت کرده و نمره لازم را کسب کنید.

 • نکته مهم ۳

موارد فوق فقط در آزمون های A1, A2, B1, B2 صدق می کند. ولی در آزمون های TestDaf شما باید در هر بار شرکت در آزمون در هر چهار مهارت نمره کامل و حد نصاب را بدست آوردید تا مدرک کامل به شما تعلق گیرد. در غیر این صورت باید مجدد آزمون تمام مهارتها را بدهید.

مدارک زبان آلمانی TestDaF

تقریبا بیش از ۹۹% دانشگاههای آلمان برای صدور پذیرش قطعی و شروع تحصیل در دانشگاه، مدرک زبان TestDaF یا Test Deutsch als Fremdsprache را از شما می خواهند. TestDaF یک آزمون استاندارد شده زبان آلمانی برای داوطلبان غیرآلمانی برای تحصیل یا کار در آلمان می باشد. این آزمون در ببش از ۸۰ کشور جهان به‌طور هم‌زمان برگزار می‌گردد و تمامی شرکت‌کنندگان در این آزمون به سؤالات یکسانی پاسخ می‌دهند. نتایج آن بین ۴۵ روز تا دو ماه اعلام می گردد.

آزمون تست داف TestDaF دارای ۴ بخش می باشد:

 • بخش درک مطلب (lesen) شامل ۳ متن خواندنی و ۳۰ سؤال که برای پاسخ دادن به آنها ۳۰ دقیقه زمان دارید.
 • بخش شنیداری(Horen) : شامل ۳ متن شنیداری و ۲۵ سؤال که برای پاسخ دادن به آنها حدود ۴۰ دقیقه زمان دارید.
 • بخش نوشتن(Schreiben): در این بخش، برای نوشتن یک متن ۶۰ دقیقه زمان دارید.
 • بخش صحبت کردن(Sprechen) در این بخش، ۷ موقعیت دانشگاهی با سختی متفاوت برای شما مطرح می‌شود و توانایی صحبت کردن شما به زبان آلمانی در این موقعیت‌ها ارزیابی می‌شود. زمان این بخش ۳۰ دقیقه است.

نتایج آزمون تست داف TestDaf به سطح‌های زیر دسته‌بندی می‌شود:

 • سطح ۳ (TDN 3)
 • سطح ۴ (TDN 4)
 • سطح ۵ (TDN 5)

اگر نمره ۳ در هر چهار مهارت بدست بیاورید، معادل سطح B2 محسوب می شود. اگر در هر چهار مهارت نمره ۴ بگیرید معادل  C1 محسوب می شود و اگر نمره ۵ بگیرید معادل C2 محسوب می شد. دانشگاه‌ها معمولا” کسب نمره TDN 4 در تمام بخش‌های آزمون، را برای ورود مستقیم شما به دانشگاه می خواهند.

اطلاعات بیشتر در مورد آزمون TestDaf در سایت زیر قابل دسترس می باشد:

www.testdaf.de

دوره زبان آلمانی DSH

دوره های زبان آلمانی DSH در ایران برگزار نمی شود و چون زبان تخصصی دانشگاهی محسوب می شود، توسط دانشگاهها برگزار می گردد. این دوره ها بصورت DSH1 , DS2, DSH3 برگزار می گردند و  یکی دیگر از معتبرترین مدارک زبان آلمانی برای ورود به دانشگاه است . آزمون زبان آلمانی DSH یا Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang دارای دو بخش کتبی و شفاهی است. بخش کتبی پیش‌ شرطی برای بخش شفاهی است. دانشجویان می‌توانند در صورت عدم موفقیت در این آزمون، یک بار دیگر برای گذراندن آزمون تلاش کنند. مقیاس نمره DSH بین ۳-۱ است که ۳ بالاترین نمره ممکن می‌باشد.

اطلاعات بیشتر در مورد آزمون DSH در بخش آزمون زبان دانشگاه مقصد در آلمان و یا در سایت DAAD قابل دسترس می باشد.

 

GOETHE-TEST PRO

این آزمون نیز یکی از آزمون‌های زبان آلمانی است که توسط Goethe برگزار می‌شود و از روش‌های شناخته‌شده BULATS یا Business Language Testing Service استفاده می‌کند و بر مبنای CEFR است. مدت زمان آزمون ۶۰ تا ۹۰ دقیقه است.از یک فناوری پیشرفته استفاده می‌کند و هوشمند است. تمام شرکت‌کنندگان آزمون را در یک سطح آغاز می‌کنند. با گذشت زمان و پیشرفت آزمون، برنامه سؤال بعدی را بر مبنای پاسخ قبلی انتخاب می‌کند و سطح دشواری به طور خودکار با مهارت زبان شرکت‌کننده تنظیم می‌شود. به این ترتیب امکان رد شدن در آزمون وجود ندارد.

آزمون Telc

آزمون‌ Telc که مخفف The European Language Certificates است، به تازگی آزمون سطح B2 آن در ایران برگزار می شود ولی مدرک آن حدود دو ماه پس از آزمون به دست متقاضی می رسد.

 • سایر آزمون های زبان آلمانی عبارتند از :
 • ÖSD یاÖsterreichisches Sprachdiplom
 • KDS یاKleines Deutsches Sprachdiplom
 • ZOP یاZentrale Oberstufenprüfung
 • GDS یاGroßes Deutsches Sprachdiplom

آزمون Test AS

 

خیلى از دانشجو هایى که برای رشته هاى NC اقدام میکنند همیشه نگران این هستن که معدل آنها پایین است و یا  اینکه چه راه هایى برای بهتر شدن معدلشان وجود دارد که
در مکاتبه های متعدد با دانشگاه  دو راه پیشنهاد شد:

١.امتحان TestAS
٢.مدرک زبان DSH 3

 

بر اساس اطلاعاتی که در سایت گوته و مرکز Test As آورده شده است، تست آز(TestAS) آزمون هوش و استعداد تحصیلی برای تشخیص صلاحیت علمی داوطلبان تحصیل در کشور آلمان می باشد. در بسیاری از دانشگاههای آلمان ارائه کارنامه TestAS الزامی است و یا حداقل یک امتیاز مثبت تلقی میشود.

مخاطبین این آزمون می توانند افراد زیر باشند:

آزمون به دو زبان آلمانی و انگلیسی برگزار می شود و متقاضیان می توانند به یکی از این دو زبان آزمون بدهند. اگر می خواهید به زبان آلمانی در این آزمون شرکت کنید، توصیه می شود که حداقل دوره  B2.2  را با موفقیت طی کرده باشید.

نتایج آزمون به صورت  online تنها برای شرکت کننده قابل مشاهده خواهد بود و دانشگاههای کشور آلمان تنها در صورت ضمیمه شدن کارنامه  از نتایج آزمون اطلاع خواهند یافت.

آزمون TestAS از سه بخش تشکیل شده است.

 • بخش اول مربوط به دروس پایه است و به آن کرن تست(Core Test) می گویند که شامل سؤالات عمومى است و دارای سوالات متنوعی می باشد. نمره ای که از این قسمت بدست می آورید باید بالای ۱۰۰ باشد و بالاترین نمره هم ۱۳۰ است.
 • بخش دوم مربوط به  سوالات دروس اختصاصی در رشته تحصیلی متقاضی می باشد که به آن فاخ مودول(Subject-Specific Test Modules) می گویند. در این بخش سوالات مربوط به رشته های:۱٫ بخش تخصصی اقتصاد ۲٫ بخش تخصصی مهندسی ۳٫ بخش تخصصی علوم انسانی و جامعه شناسی ۴٫ بخش تخصصی ریاضی، انفورماتیک و علوم تجربی میباشد. برای داوطلبین سایر رشته های دانشگاهی، شرکت در بخش اول کافی است و نیازی به شرکت در بخش دوم (بخش اختصاصی) نیست. نمره ای که از این قسمت نیز بدست می آورید باید بالای ۱۰۰ باشد و بالاترین نمره هم ۱۳۰ است.
 • بخش سوم آزمون معلومات زبانی داوطلب را می آزماید. این بخش که اصطلاحا آزمون On Screen نام گرفته به صورت online در محل مؤسسه زبان سفارت آلمان در ایران برگزار می گردد.

این آزمون در ایران نیز برگزار می شود و اطلاعات زمان برگزاری و نحوه برگزاری آن را از سایت موسسه زبان آلمانی گوته در تهران، می توانید بدست آورید. همچنین اطلاعات دقیق تر از نحوه برگزاری آزمون و نمونه سوالات را میتوانید از سایت اصلی   www.testas.de  کسب نمائید.

 

نکته ۱) با توجه به تایمی که برای آن آزمون در نظر گرفته اند، تنها چیزی که  می تواند در موفقیت شما تاثیر گذار باشد، تسلط به زبان ، و مدیریت زمان در آزمون برای شما است. دقیقا” مثل کنکور ایران که باید در مدت آزمون زمان باقی مانده را تحت کنترل داشته باشید.

نکته ۲) این امتحان دارای بخشی است که شامل تست هوش می شود و سوالات در آن بخش  از آسان به سخت می باشد

نکته ۳) هیچ محدودیت سنی برای شرکت در این آزمون وجود ندارد و به هر تعداد که بخواهید می توانید در این آزمون شرکت کنید.


تأثیر TestAS بر روى معدل

به طور  کلی نمرات بالای ۱۰۰ از این آزمون در پذیرش شما بسیار تاثیر گذار است. حتی اگر رشته ای که شما می خواهید در آلمان بخوانید نیاز به آزمون Test As نداشته باشد. هر دانشگاه نیز روش خاص خود را برای اعمال نیتجه تست از دارد.

در اینجا نمونه ای از تاثیر نمرات TestAS را بر روی نمره نهایی افرادی که می خواهند برای کالج استفاده کنند، از سایت دانشگاه ماینز آلمان برای شما آورده ایم. برای اطلاعات دقیق تر به ادرس زیر می توانید مراجعه کنید:

https://www.studium.uni-mainz.de/testas/

ابتدا توضیح دهیم که متقاضیان کالج در انتهای دوره کالج آزمون F.S.P دارند و یک نمره ای از آن بدست می آورند. نمره F.S.P با معدل دیپلم و پیش ایران جمع می شود و به آن اصطلاحا” HZB

می گویند که نمره کلی شما برای انتخاب رشته شما در آلمان محسوب می شود. (توضیحات بیستر در این مورد را می توانید از قسمت کالج در این سایت بدست آورید).

 

اگر نمره HZB شما برابر ۲٫۸ شده باشد، و نمره شما در تست آز در سمت Core Test برابر ۱۲۰ شده و در قسمت فاخ مودل برابر ۱۱۵ شده باشد، در کل مقدار ۰٫۷ از نمره HZB شما کسر می شود و نمره HZB نهایی شما برابر با ۲٫۱ می شود.

 


چند مثال از بخش دوم آزمون Test AS

 

 • The peptide X consists of a chain of 10 amino acids. Each amino acid is indicated by three letters (for example: “Trp”). The order of the amino acids is shown from left to right. At one end of the peptide is the amino acid Gly, at the other end is the amino acid Leu.

With the enzyme Ch, the peptide X is cleaved behind the amino acids Tyr and Trp. The following four parts are created:

 • Lys – Gly
 • Leu – Ala – Tyr
 • ILys – Gly – Trp
 • Arg – Tyr

With the enzyme Tr, the peptide X is cleaved behind the amino acids Arg and Lys. The following four parts are created:

 • Gly – Trp – Arg
 • Tyr – Lys
 • Gly
 • Leu – Ala – Tyr – Lys

What structure does the peptide X have?

(A) Leu Ala Tyr Arg Tyr Lys Gly Trp Lys Gly

(B) Gly – Trp – Arg – Leu – Ala – Tyr – Lys – Tyr – Lys – Gly

(C) Leu – Ala – Tyr – Lys – Arg – Tyr – Lys – Gly – Trp – Gly

(D) Leu – Ala – Tyr – Lys – Gly – Trp – Arg – Tyr – Lys – Gly

Difficulty: low to medium

solution

Proposition A can be composed of the four parts which are formed during the cleavage with the enzyme Ch. Proposal A, however, can not be composed of the four parts which result from the cleavage with the enzyme Tr. Proposal A is therefore wrong. Proposal B is wrong because it starts with the amino acid Gly and ends with Gly. At one end of the peptide X but must be the amino acid Leu. Proposal C can not be composed of the four parts which are formed during cleavage with the enzyme Ch. Proposal C is therefore wrong. Proposition D can be composed of the four parts which are formed during the cleavage with the enzyme Ch. Proposal D can also be composed of the four parts which are formed during the cleavage with the enzyme Tr.

Proposal D is therefore correct.

 

۲- The drawing triangle contains a ruler and a protractor. The drawing triangle is made of a material that has expanded homogeneously by 1 percent in length after manufacture (of the drawing triangle) due to the effects of heat.

Which of the two statements is or is correct?

 1. The ruler shows too small values ​​for length measurements.
 2. The scope of the drawing triangle has increased by 3 percent.

(A) Only statement I is correct.

(B) Only statement II is correct.

(C) Both statements are correct.

(D) Neither statement is correct.

Difficulty: high

solution

Suppose the numbers on the top (bottom) of the drawing triangle indicate the length in centimeters (cm). Then, the distance between the “5” on the left side and the “5” on the right side with a normal triangle is 10.0 cm (5.0 + 5.0). However, if the triangle has expanded by 1 percent, then the distance is 10.1 cm. If you now use this triangle to measure an object that is exactly 10.0 cm long, this object does not quite reach from one “5” to the other “5” – the triangle thus indicates a value that is slightly less than 10 , 0 is. Statement I is therefore correct. (The described consideration is a bit easier, if you imagine, for example, an expansion of 50 percent. ) If each of the three sides of the drawing triangle increases by 1 percent, the total size also increases by 1 percent. Statement II is therefore wrong.

So the right solution is (A).

 

 • A closed pipe is suspended in equilibrium. It is filled with mercury at both ends; in between there is air.

Now the mercury is heated on the right side of the tube.

Which of the two statements about effects of heating is or is correct?
(Note: The weight of the air in the pipe should be disregarded.)

 1. The left side sinks down.
 2. The right side gets lighter.

(A) Only statement I is correct.

(B) Only statement II is correct.

(C) Both statements are correct.

(D) Neither statement is correct.

Difficulty: high

solution

When you heat up the right side of the tube, the mercury on that side expands to the left (compressing the air in the tube). Due to the expansion of the mercury on the right side, its center of gravity and also the center of gravity of the entire tube shift to the left. The left side of the tube sinks down. Statement I is therefore correct .

However, extending the mercury on the right side and shifting the center of gravity does not make the right side lighter. Statement II is therefore wrong .

The solution here is accordingly (A).

مثالهای بیشتر را در سایت زیر می توانید پیدا کنید:

https://www.testas.de/de/testas.htm

 

 

دوره ها و کلاس های زبان آلمانی در آلمان

در آلمان نیز می توان دوره های زبان آلمانی را در موسسات خصوصی زبان، دانشگاهها و یا هوخ شوله ها گذراند و مدرک زبان مورد نظر برای تحصیل و یا کار در آلمان را بدست آورد. این مراکز متفاوت هستند و دارای قیمتهای متفاوتی نیز می باشند. قیمت آنها به اعتبار موسسه، شهر، مرکز برگزار کننده و … بستگی دارد. بالاترین نرخ دوره زبان آلمانی در آلمان متعلق به موسسه گوته است. اما شما می توانید بر اساس خواسته خود از یادگیری زبان آلمانی، مرکز یا موسسه مناسب حال خود را پیدا کنید. در این قسمت خلاصه ای از این دوره ها و مراکز را برای شما توضیح داده ایم.

موسسات زبان آلمانی در آلمان

در تمام شهرهای آلمان موسساتی برای یادگیری زبان وجود دارد که نسبت به خدماتی که ارائه می کنند، قیمت های  متفاوتی نیز دارند. ارزانترین قیمت ها را موسسات عالی ملی (Volkshochschule)دارد زیرا از طرف شهرداری ها حمایت مالی می شوند. از این موسسات در هر منطقه (Bezirk) از شهر یکی وجود داشته و شخص می تواند با مراجعه به این موسسات و ثبت نام از کلاس های زبان و دیگر کلاس های آن بهره گیرد. قابل ذکر است که سرعت یادگیری در این موسسات اندکی کم تر و همچنین مدت یادگیری در آنها طولانی تر از موسسات خصوصی است.

موسساتی مانند موسسه زبان گوته بسیار گران بوده ولی کیفیت آموزش فوق العاده بالایی دارد. موسسات خصوصی دیگری نیز وجود دارند که کلاس های گوناگونی را در سطح های متفاوتی ارائه می کنند که معمولا قیمت های بسیار مناسب تری نسبت به موسسه گوته دارند.

کلاس ها و سیستم موسسات مختلف زبان، متفاوت است. به طور کلی سه نوع دوره وجود دارد که عبارتند از :

-دوره های گسترده که ۱ الی ۲ بار و بین ۳ تا ۵ ساعت برگزار می شوند.

-دوره های فشرده که ۵ روز در هفته و هر روز ۳ الی ۴ ساعت به طول می انجامند.

-دوره های بسیار فشرده که ۵ روز در هفته و هر روز ۵ الی ۷ ساعت می باشند.

به طور خصوصی نیز می توان زبان آلمانی را فرا گرفت. شخص می تواند با یافتن مدرسانی که به طور خصوصی، آلمانی تدریس می کنند و معمولا در روزنامه ها یا در اینترنت آگهی می زنند، از این گونه مدرسین استفاده کند.

علاوه بر آن میتوان بعد از گذراندن دوره های مقدماتی اقدام به انتخاب تاندم زبان(Tandem-sprach)کرد. شخص میتواند در قبال آموزش زبان فارسی به شخص آلمانی که مایل به یادگیری فارسی است، زبان آلمانی بیاموزد. برای یافتن Sprach-Tandem میتوان در دانشگاه اعلامیه نصب کرد و یا در اینترنت جستجو کرد.

نام برخی از موسسات آموزش زبان آلمانی و آدرس اینترنتی آنها به شرح زیر می باشد.

 • Hartnackschule(Berlin)

http://www.hartnackschule-berlin.de/

 • Volkshochschule

http://www.vhs.de/

 • Linguland

http://www.linguland.com/

 • Dialoge(all languages)

http://www.dialoge.com/

 • KAPITO(Munster)

http://www.Kapito.com/

 • sprachboerse:

http://www.sprachboerse.de/

 • Alemania

http://www.alemania-deutsschschule.ch/

 • Dialog Sprachschule(Munchen)

http://www.dialog-sprachschule.de/

 • LEARN GERMAN IN GERMAN(DID)

http://www.learn-in-germany.com/de/

 • AW T Language school Frankfurt am Main

http://www.awt-online.com/

http://wwwlanguagecourse.net/de/  Languagecourse

 

قیمت ها

قیمت کلاس های زبان آلمانی بر حسب نوع مدرسه از ۱۰۰ یورو در ماه(برای موسسه ی دولتی مثل Volkshochschule)) تا ۱۰۰۰یورو در ماه (برای موسسه گوته)متفاوت است.

 

تخفبف ها

در برخی موارد دولت آلمان و یا موسسات ،شرایطی را برای تخفیف کلاس های زبان قائل شده و یا در صورت شرکت در برخی دوره ها در موسسات زبان، هزینه کمتری از دانشجو دریافت می نمایند.

 

دوره ها

اگر شخص اصلا زبان آلمانی نداند، می بایست از سطح اولیه زبان شروع کند این سطح را اصطلاحاGrundstufe می گویند. این دوره دارای دو قسمت ۱ و ۲ می باشد. بعد از گذراندن این دوره که بسته به نوع موسسه بین ۶ الی ۱۲ ماه به طول می انجامد
،شخص وارد مرحله Mittelstufe که خود دارای دو بخش ۱ و ۲ است، می شود. هر نیم بخش این دوره ۳ الی ۶ ماه به طول می انجامد.

 

کسانی که هیچ مدرک دانشگاهی نداشته و مجبور به گذراندن دوره کالج هستند می توانند بعد از گذراندن Mittelstufe1 و قبول شدن در امتحان آن وارد کالج شده و خود را برای دانشگاه آماده کنند. افرادی که دارای مدرک دانشگاهی هستند می بایست دوره Mittelstufe2 را نیز بگذرانند و امتحان آنرا نیز قبول شوند. با داشتن این مدرک میتوان در برخی دانشگاه ها درخواست پذیرش داد.

 

افرادی که خود را برای دانشگاه آماده می کنند بهتر است برای کلاس های DSH یا Test-Daf ثبت نام کنند،چراکه برای درخواست پذیرش از بسیاری دانشگاه ها و نیز ثبت نام رسمی در همه دانشگاه های آلمان، داشتن مدرک یکی از دو امتحان مذکور ضروری است. افرادی که تمایل به گرفتن دیپلم زبان آلمانی دارند،می توانند بعد از Mittelstufe2 وارد Oberstufe که حدود ۳ الی ۶ ماه به طول می انجامد، شوند و سپس دوره Klein Diplom Deutsch را نیز بگذرانند. بعد از گذراندن این دوره که بسته به نوع موسسه و نوع دوره ۳ الی ۶ ماه طول می کشد، امتحانات این دوره برگزار می گردد. گذراندن این دوره امتحان منجر به دریافت مدرک دیپلم زبان آلمانی می گردد.

 

مدارک زبان

پس از گذراندن دوره های زبان Grundstufe،Mittelstufe،Oberstufe،Klein Diplom Deutsch و قبولی در امتحانات آنها شخص مدارک زبانی با همین نام ها دریافت می نماید. قبولی در دو امتحان DSH  و Test-Daf نیز منجربه دریافت مدرک آنها شده که برای ورود به دانشگاه های آلمانی زبان به کار میروند.

 

کارت زبان آموزی و مزایای آن

پس از ثبت نام در موسسات خصوصی و یا دولتی زبان و به شرط داشتن ۴ روز و یا بیش از ۴ روز کلاس در هفته، زبان آموز کارت دانش آموزی دریافت می نماید. با این کارت می توان در صورت نداشتن بلیط متروی دانشجویی، از تخفیف مناسبی برای خرید بلیط ماهانه استفاده کرد.

 

کلاس های زبان آلمانی در شهر هانوفر آلمان

در آلمان کلاس های زبان مختلفی وجود دارد که در باره آنها برای شما توضیح دادیم. در این قسمت کلاسهای زبان شهر هانوفر را همراه با ادرس سایت آنها برای شما آورده ایم. انتخاب این کلاس ها بستگی به خواسته شما دارد. اینکه برای تقویت زبان برای کالج بخواهید، یا برای ورود به کارشناسی ارشد آلمان در دانشگاه، و یا فقط برای تمدید ویزا استفاده شود. هزینه و کیفیت کلاس ها نیز کاملا متفاوت است . از ۲۷۰ یورو برای کورس یک ماهه  تا ۹۶۰ یورو برای کورس دو ماهه در دانشگاه لایبنیتس.  البته برای افرادی که می خواهند کارشناسی ارشد را در هانوفر ادامه دهند، توصیه می شود که حتما از کلاسهای زبان دانشگاه استفاده کنند. ولی کفایت می کنند.

لیست این مراکز به همراه آدرس اینترنتی آنها در زیر آورده شده است:

 

 

 • Isk, Institut für Sprachen und Kommunikation – ISK e.V.

http://www.isk-hannover.de/

 • Lernstudio

https://www.lernstudio-barbarossa.de/hannover-mitte

 • Sprachakademie

http://www.sprachakademie.org/

 • Deuko

Deuko – Das Bildungsinstitut Hannover

 • Universität Hannover

https://www.fsz.uni-hannover.de/

 • DKH

https://www.deutsch-kurs-hannover.com/

 • Inlingua

http://www.inlingua- hannover.net

 • DSH 4 You

http://dsh4you.de/

 • Bildungsverein

https://bildungsverein.de/programm/alle/sprachen

 • Institut für Sprachen und Kommunikation in Hannover

 

ارزشیابی آنلاین تحصیلی (بدون هزینه)

2 پاسخ

 1. سلام وقتتون بخیر
  ببخشید یک سوال دارم. اگر امتحان زبان المانی را توی ایران بدهیم برای المان اعتبار دارد یا اینکه باید توی خود کشور المان امتحان رو بدیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تحصیلی رایگان