موسسه آبادانی سروش دانش

نیروی کار

آلمان به چه نوع نیروی کاری نیاز دارد؟

اطلاعات کلی در مورد کار در آلمان   اگر دارای حرفه و یا مهارت خاصی بوده و تجربه کاری و عملی در آن زمینه را نیز دارید، شاید آلمان به عنوان بهترین گزینه در اروپا برای پیدا کردن کار مورد نظر شما باشد.   ویزای جستجوی کار (Job Seeker) که قبلا در کشورهایی همچون کانادا […]

اطلاعات کلی در مورد کار در آلمان

کا در آلمان

 

اگر دارای حرفه و یا مهارت خاصی بوده و تجربه کاری و عملی در آن زمینه را نیز دارید، شاید آلمان به عنوان بهترین گزینه در اروپا برای پیدا کردن کار مورد نظر شما باشد.

 

ویزای جستجوی کار (Job Seeker) که قبلا در کشورهایی همچون کانادا و استرالیا رواج داشت، امروزه در  نیز مورد نظر قرار گرفته و مسئولین آلمانی در پی آن هستند که به جای جذب نیروهای پناهنده که بعضا هیچ گونه مهارتی نداشته و فقط سربار جامعه آلمانی ها می شوند، کاملا به صورت قانونی و برنامه ریزی شده اقدام به جذب نیروی کار ماهر و حرفه ای از دیگر کشورها نمایند.

 

این کار برای آلمانی ها منفعت بسیار زیادی دارد. زیرا با کمترین هزینه می توانند نیروهای ماهر و حرفه ای را که یک کشور هزینه های زیادی برای آن کرده است را به راحتی بدست آورند.

 

با توجه به رشد منفی جمعیت کشور المان، دولت این کشور در نظر دارد امکان جستجوی کار در آلمان را برای متخصصانی که از سطح دانش و مهارت بالا و سابقه کار حرفه ای در کشور خود برخوردارند، فراهم کند تا بتواند در میان مدت کمبود نیروی کار متخصص در آلمان را جبران کند.

 

کار در آلمان

 

 

کارفرمایان آلمانی عالی ترین مزایا، امنیت شغلی و بیشترین میزان پرداختی حقوق را دارند. آنها ساعت کاری را تقلیل داده اند و روز های تعطیلات را به ۴۰ روز در سال رسانده اند

 

 

پایین ترین و کمترین نرخ بیکاری در اروپا متعلق به کشور آلمان است. نکته جالب اینکه با عنایت به نرخ بیکاری کمتر از ۷% در آلمان ، ولی همیشه آلمان با کمبود نیروی کار مواجه بوده است. حتی در سالهای اخیر نیز با وجود ورود میلیونی مهاجرین به این کشور، در پست های تخصصی و حرفه ای کمبود نیروی کار وجود دارد. بیکاری در روستاهای آلمان بیشتر از شهرها بوده و هنوز هم یکی از مشکلات اساسی دولت به شمار می رود.

 

 

با داشتن ویزای جستجوی کار که با نام ویزای کارجویان آلمان نیز شناخته می شود، می توانید برای شش ماه به آلمان رفته و بدنبال شغل مناسب با حرفه و تخصص خود باشید. در صورت یکه موفق به پیدا کردن کار مورد نظر خود شده و با با کارفرما قرارداد حد اقل یک ساله و با حقوق مشخص ببنیدید، می توانید ویزای خود را به ویزای کار آلمان تبدیل نمایید.

 

بازار کاریابی و کار در آلمان قوانین و مقررات خاص خود را دارد و شما برای پیدا کردن شغل مناسب با تخصص و مهارت خود، باید با الزامات و شرایط کار کردن در آلمان آشنا شوید. بسیاری از کارفرمایان کارکنان خود را براساس مدارک تحصیلی و تجربه کاری در همان رشته یا شغل انتخاب می کنند. اما در مواردی حتی بدون داشتن مدرک مهارتی و یا حرفه ای خاص و مورد نیاز، هنوز هم شانس پیدا کردن یک شغل خوب را دارید.

 

 

در سال ۲۰۱۵ با باز شدن درهای آلمان به روی پناهندگان سوریه و کشورهای عربی، بیش از یک و نیم میلیون پناهجو وارد آلمان شده است. نزدیک به ۴۰۰ هزار نفر از آنها جذب بازار کار شده اند. اما بسیاری از این مشاغل در بخش خدمات است. انتظار مسئولان آلمان این بود که با ورود این خیل عظیم، بتوانند نیروی متخصص کاری مورد نیاز خود را از این افراد تامین نمایند.

 

 

علت این که چرا پناهجویان نتوانستند به سادگی نیاز بازار کار آلمان را برآورده کنند این بود که، بسته به این که پناهجویان از کدام کشور آمده باشند، میزان افراد متخصص در میان آنها نیز متفاوت است. در مجموع عده متخصصین در میان پناهجویان زیاد نیست. از این گذشته این احتمال هم وجود دارد که بخشی از پناهنده ها با تغییر شرایطی که دلیل پناهندگی آنها بوده است، مجبور به ترک آلمان شوند.

 

 

بنابراین شرکت ها نمی توانند در درازمدت روی آنها به عنوان نیروی کار حساب کنند. اما از سوی دیگر عدم تطابق فرهنگ اعراب با فرهنگ جامعه آلمان، و نبود تخصص و مهارت لازم در بین این مهاجرین، سبب گردید که کشور آلمان نتواند این نیاز خود را برآورده نماید.

 

 

لذا بعد از آن، مسئولین دولت و مجلس آلمان بر اساس قوانینی که مصوب نمودند، راههای ورود نیروی کاری حرفه ای به آلمان را هموار تر نموده و دست کارفرمایان را برای جذب نیروی های خارجی باز گذاشتند.

 

کار در کشور المان

 

سال هاست که از شمار بیکاران در آلمان به مرور زمان کمتر می شود، و از سوی دیگر و به موازات این مطلب، بازار کار این کشور هم سال به سال با کمبود شدیدتر نیروی کار حرفه ای و متخصص مواجه می شود.

 

در آلمان به تازگی قوانین جدیدی به تصویب رسیده است که مسیر ورود متقاضیان کار از کشورهای غیر اتحادیه اروپا به آلمان راباز می کنند و امکانات، تسهیلات و شرایط خوب و جدیدی را در برابر مهارجران کاری قرار می دهند. این قوانین از ماه مارس سال ۲۰۲۰ میلادی به اجرا گذاشته می شوند.

 

در سال ۲۰۱۸ حدود ۸۰ درصد مشاغل کاری در برخی از حوزه های اقتصادی آلمان، خالی ماندند. یافتن نیروی کار متخصص و مناسب برای این شغل ها توسط کارفرمایان، بسیار دشوار و حتی در مواردی اصلا ممکن نیست.

 

 

در بخشی از گزارش موسسه اقتصاد آلمان واقع در کلن آلمان، گزارش آماری جالبی ارائه شده است که نشان می دهد از سال ۲۰۱۰ یعنی ۹ سال پیش تا کنون، شمار بیکاران در آلمان یک و نیم میلیون نفر بود و تعداد مشاغل خالی در این سال حدود ۲۱۵ هزار نفر بوده است. اما در سال ۲۰۱۸ میلادی، شمار بیکاران در آلمان به۸۵۰ هزار نفرکاهش پیدا کرده است و از سوی دیگر نیز، مشاغل کاری خالی و بدون نیروی کار نیز  بیش از دو برابر (۵۰۰ هزار تا) شده است.

 

 

گزارش و آماری که مسئولین این کشور را وادار کرد تا قوانین جدید را برای تطبیق با نیازهای بازار کار تغییر دهد. با توجه به این قوانین و اطلاعات کلی در مورد کار در آلمان راه برای یافتن کار هموارتر خواهد بود.

 

آلمان به چه نوع نیروی کاری نیاز دارد؟

مطالبی که در این مقاله می خوانید:

 

کار در المان

 

آلمان یکی از کشورهای صنعتی و تجاری دنیا است که با توجه به پیشرفت صنعتی که در سالهای اخیر داشته است، با بحران نیروی کار مهارتی و یا متخصص مواجه شده است.

 

این روند کاهش نیروی متخصص، با تغییر فرهنگ زندگی مردم آلمان و انتظارات آنها از زندگی رو به افزایش است و دولت آلمان را بر آن داشته تا با طرح قوانین و مقررات مهاجرتی آسان، تمهیدات لازم در جذب نیروی کار مورد نیاز جامعه خود را فراهم آورد.

 

بعد از ادقام کشورهای اتحادیه اروپا و فراهم شدن امکان کار مردم کشورهای مختلف این اتحادیه در دیگر کشور، حاکمان آلمان در انتظار ورود خیل عظیم نیروی کار از دیگر کشورهای اروپائی به این کشور بودند. اما متاسفانه مردم اکثر کشورهای اروپائی استقبال چندانی در مهاجرت به آلمان نداشتند. شاید مواردی همچون سختی فراگیری زبان آلمانی، فرهنگ و طرز تفکر مردم آلمان، خشک و سرد بودن روابط اجتماعی مردم و … در مهاجرت کم مردم اروپا به آلمان بی تاثیر نبوده است.

 

 

در سال ۲۰۱۵ با باز شدن درهای آلمان به روی پناهندگان سوریه و کشورهای عربی، بیش از یک و نیم میلیون پناهجو وارد آلمان شده است. نزدیک به ۴۰۰ هزار نفر از آنها جذب بازار کار شده اند. اما بسیاری از این مشاغل در بخش خدمات است.

 

انتظار مسئولان آلمان این بود که با ورود این خیل عظیم، بتوانند نیروی متخصص کاری مورد نیاز خود را از این افراد تامین نمایند. علت این که چرا پناهجویان نتوانستند به سادگی نیاز بازار کار آلمان را برآورده کنند این بود که، بسته به این که پناهجویان از کدام کشور آمده باشند، میزان افراد متخصص در میان آنها نیز متفاوت است. در مجموع عده متخصصین در میان پناهجویان زیاد نیست.

 

از این گذشته این احتمال هم وجود دارد که بخشی از پناهنده ها با تغییر شرایطی که دلیل پناهندگی آنها بوده است، مجبور به ترک آلمان شوند. بنابراین شرکت ها نمی توانند در درازمدت روی آنها به عنوان نیروی کار حساب کنند. اما از سوی دیگر عدم تطابق فرهنگ اعراب با فرهنگ جامعه آلمان، و نبود تخصص و مهارت لازم در بین این مهاجرین، سبب گردید که کشور آلمان نتواند این نیاز خود را برآورده نماید.

 

 مسئولین دولت و مجلس آلمان بر اساس قوانینی که مصوب نمودند، راههای ورود نیروی کاری حرفه ای به آلمان را هموار تر نموده و دست کارفرمایان را برای جذب نیروی های خارجی باز گذاشتند

 

 

سال هاست که از شمار بیکاران در آلمان به مرور زمان کمتر می شود، و از سوی دیگر و به موازات این مطلب، بازار کار این کشور هم سال به سال با کمبود شدیدتر نیروی کار حرفه ای و متخصص مواجه می شود.

 

 

در آلمان به تازگی قوانین جدیدی به تصویب رسیده است که مسیر ورود متقاضیان کار از کشورهای غیر اتحادیه اروپا به آلمان راباز می کنند و امکانات، تسهیلات و شرایط خوب و جدیدی را در برابر مهارجران کاری قرار می دهند. این قوانین از ماه مارس سال ۲۰۲۰ میلادی به اجرا گذاشته می شوند.

 

در سال ۲۰۱۸ حدود ۸۰ درصد مشاغل کاری در برخی از حوزه های اقتصادی آلمان، خالی ماندند. یافتن نیروی کار متخصص و مناسب برای این شغل ها توسط کارفرمایان، بسیار دشوار و حتی در مواردی اصلا ممکن نیست. در بخشی از گزارش موسسه اقتصاد آلمان واقع در کلن آلمان، گزارش آماری جالبی ارائه شده است که نشان می دهد از سال ۲۰۱۰ یعنی ۹ سال پیش تا کنون، شمار بیکاران در آلمان یک و نیم میلیون نفر بود و تعداد مشاغل خالی در این سال حدود ۲۱۵ هزار نفر بوده است.

 

اما در سال ۲۰۱۸ میلادی، شمار بیکاران در آلمان به۸۵۰ هزار نفرکاهش پیدا کرده است و از سوی دیگر نیز، مشاغل کاری خالی و بدون نیروی کار نیز  بیش از دو برابر (۵۰۰ هزار تا) شده است. گزارش و آماری که مسئولین این کشور را وادار کرد تا قوانین جدید را برای تطبیق با نیازهای بازار کار تغییر دهد.

 

 

کار دانشجویی در آلمان

 

علل کمبود نیروی کار در آلمان

 

گسترش روز افزون تکنولوژی رسانه ای و ارتباطات، سبب تغییر فرهنگ در بین جوامع و مردم کشورها شده است. با توجه به تغییر فرهنگ مردم آلمان و گسترش و نفوذ فرهنگ دیگر جوامع به این کشور، ذائقه و طرز تکفر جوانان تغییر یافته است و حاصل آن، کمبود نیروی کار و تغییر جمعیتی در آلمان شده است.

 

بر اساس گزارش برخی از موسسات پژوهشی، پیش بینی می شود که آلمان تا سال ۲۰۵۰ با کمبود حدود ده میلیون نیروی کار روبرو خواهد شد. در سیستم آموزشی آلمان جوانان بعد از سال نهم و یا دهم مدرسه، می توانند وارد دوره های آموزشی عملی و یا به عبارتی فنی و حرفه ای شود و پس از دو یا سه سال آموزش در زمینه های مهارتی مختلف، به عنوان تکنسین وارد بازار کار شوند.

 

اما متاسفانه در سالهای اخیر بیشتر خانواده های آلمانی علاقه چندانی به این که فرزندان شان مهارت و یا حرفه ای را بیاموزند و سپس وارد بازار کار شوند، ندارند. زیرا داشتن تحصیلات و مدرک دانشگاهی را نوعی پرستیژ به حساب می آورند و ترجیح می دهند فرزند شان به جای یاد گرفتن مثلا حرفه لوله کشی، حتما مدرک کارشناسی و یا کارشناسی ارشد دانشگاهی بگیرد.

 

کاردانشجویی در آلمان

آلمان در چه حوزه های کاری نیاز به نیروی متخصص دارد؟

 

کار در المان

 

بر اساس آمار و ارقام موسسه اقتصاد آلمان، کمبود نیروی کار آلمان در رشته های فنی مانند مهندسی برق، مکانیک، مکاترونیک، علوم طبیعی و هم چنین در زمینه بهداشت و درمان و در حوزه خدمات در خانه های سالمندان بسیار شدید است. هر چند که در دیگر موارد کاری و حرفه ای نیز این کمبود احساس می شود و کارفرمایان بعضا با مشکل جذب نیروی متخصص روبروی می باشند.

 

 

همچنین اگر تا کنون در دانشگاههای ایران و یا دیگر کشورها تحصیل نکرده اید و در هیچ رشته‌ی مدرک حرفه‌ای ندارید و نمی دانید چه شغلی را دنبال کنید، می توانید اطلاعات لازم در این زمنیه را از سایت مرکز اطلاعاتی (Berufsinformationszentrum) و یا وب‌سایت (Berufene) بصورت انلاین مشاهده و دریافت کنید.

 

 

در این مراکز اطلاعاتی درباره حرفه ها و مشاغل کاری شرایط کاری، حقوق ماهانه هر شغل و شانس یافتن کار در هر حرفه توضیح داده شده است. همچنین فهرستی از همه مشاغل و حرفه هایی که در حال حاضر در بازار کار آلمان وجود دارد را میتوانید از اینجا بدست  آورید.

 

 

آلمان برای برطرف کردن  نیاز شدید نیروی کار، طرحی چند لایه را ارائه کرده است که از مهمترین آنها می توان به موارد زیر اشاره نمود: توسعه و تداوم آموزش دانشگاهی در بین مردم آلمان و در زمینه های مختلف، بهبود قوانین موجود در مباحث زندگی و کار و به نفع تلفیق خانواده و کار، ورود نیروی کار از خارج از اتحادیه اروپا و آلمان و آموزش این نیروها.

 

 

یکی از مهم ترین نکات این قانون این است که شرایط و امکانات را برای ورود متقاضیان کار با تحصیلات دانشگاهی و حتی کسانی که حرفه ای را آموخته اند تقریبا برابر کرده است. زیرا کمبود شدید نیروی کار در حرفه های مختلف فنی بیشتر از کسانی است که تحصیلات دانشگاهی دارند.

 

 

کجا و چگونه در آلمان کار پیدا کنم؟

 

 

امروزه با پیشرفت تکنولوژی رسانه ای و اینترنت در تمام دنیا، کار جستجو در هر زمینه ای بسیار راحت و آسان شده است. کافیست شما با زبان یک کشور آشنا باشید و بتوانید در سایت های داخلی آن کشور مطالب مختلف  و گوناگون را جستجو کنید و به نتایج دلخواه خود برسید. در آلمان نیز اکثر جستجوها مخصوصا برای قشر جوان، از طریق اینترنت انجام می شود.

 

سایت موسسات و آژانس های کاریابی محلی و استانی، روزنامه ها، دفاتر مشاوره شغلی و همچنین اداره اشتغال در هر شهر به راحتی در دسترس می باشد و می توانید از طریق مراجعه به آنها ضمن دریافت راهنمائی و مشاوره های لازم، کار مورد نظر خود را پیدا کنید.

 

در اینجا به چند مورد از جاهایی که می توانید برای پیدا کردن کار مراجعه کنید ، به شرح مختصر ارائه شده است:

 

اداره کاریابی (Arbeitsagentur)

 

روشهای مختلف و متفاوتی در پیدا کردن کار در آلمان برای شما وجود دارد. اولین و شاید بهترین نقطه شروع برای جستجوی کار در آلمان، آژانس های  کاریابی محلی که به زبان آلمانی به آنها  (örtliche Arbeitsagentur) می گویند، هستند که در محله های مختلف شهر فعال می باشند.

 

شما می توانید برای ارائه درخواست پیدا کردن کار در این مراکز ثبت نام کنید و از کمک‌ها و مشاوره های آنها بهره مند شوید. می توانید با مراجعه به وب سایت اداره اشتغال هر شهر، در قسمت جستجوی کار سایت(Jobbörse) کار ایده آل خود را جستجو کنید و سپس اقدام به ثبت نام برا ی درخواست آن شغل نمائید.

 

اینترنت

 

کار جستجو در اینترنت امروزه بسیار آسان و همگانی شده است. در آلمان وب سایت‌های بسیار زیادی در زمینه کاریابی فعالیت دارند که تقریبا همگی نیز دارای پورتال ثبت نام برا ی متقاضیان می باشند.

 

شما می توانید با ورود در این سایت‌‌ها و ثبت نام در پورتال مورد نظر، تمام شرایط خود را برای جستجوی کار مورد نظر، ثبت کنید. کارفرمایان با توجه به همین پروفایل و اطلاعاتی که در مورد خود نوشته‌اید، از طریق همان پورتال و یا ارسال ایمیل یا تلفن ، به شما پیشنهاد کار ارائه میکنند.

 

معروفترین وب‌سایت کاریابی در آلمان عبارتند از :

بهترین سایت کاریابی در آلمان

http://www.monster.de/

http://www.stepstone.de/

http://www.jobbörse.de/

 Make-it-Germany.de

نکته جالب اینکه در بسیاری از این این وب سایت ها، شما می توانید علاوه بر پیدا کردن کار، دوره های کارآموزی را نیز پیدا کنید.

 

مهم:

گاهی اوقات ممکن است یک شغل با عنوان های مختلفی فهرست شده باشد. لذا  شما باید سعی کنید همه عنوان های مترادف حرفه خود را بدانید و دقیق در وب سایت مورد نظر جستجو کنید. لیستی از نام‌های مترادف و عنوان‌های مختلف یک رشته یا حرفه را در Berufenet پیدا کنید.

 

وب سایت‌های شرکت ها و موسسات

 

 

معمولا هر شرکت، اداره و یا موسسه کاری و یا کاریابی، در وب‌سایت خود یک بخش بنام (Job  یا Career )  دارد که می تواند به شما  در پیدا کردن کار مورد نظرتان کمک شایانی بکند. اگر شرکت ها و یا ادارات خاصی را در نظر دارید، حتما به این بخش از وب‌سایت شان مراجعه کنید.

 

 

روزنامه ها:

 

 

با توجه به پیشرفت تکنولوژی در دنیا، در آلمان همچنان تبلیغات روزنامه ای نیز رواج دارد. بیشتر آگهی های شغلی و حرفه ای در روزنامه های محلی و ملی آلمان چاپ میشوند. اکثرا” آگهی های  شغلی در آلمان در روزهای شنبه  و چهارشنبه در روزنامه‌ها ومجلات مهم مانند (Süddeutsche Zeitung، Frankfurter Allgemeine Zeitung، Frankfurter Rundschau و Die Zeit چاپ و منتشر میشوند.

 

علاوه بر خرید روزنامه، این روزنامه ها را میتوانید درکتابخانه‌ها نیز بصورت رایگان مطالعه کنید و گاها” نیازی به خرید آنها ندارید.

 

مراکز مشاوره

 

 

بسیاری از مراکز مشاوره ای نیز شما را در بخش پیدا کردن کار کمک و حمایت میکنند. به عنوان مثال، خدمات مشاوره برای مهاجران جوان (Jugendmigrationsdienste) و خدمات مشاوره برای پناهندگان بزرگ‌سال(Migrationsberatungen für Erwachsene) .

 

 اگر شما با ویزای جستجوی کار به آلمان سفر کرده اید و فقط به زبان انگلیسی مسلط هستید،  کارمندان این اداره ها به زبان‌های مختلف صحبت میکنند و مشکلی برا ی کارجویان خارجی نیز در این زمینه وجود ندارد

 

کارآموزی

برخی از کارجویان خارجی با توجه به این که در کشور خود مهارتهای لازم برای کار در یک حرفه را بدست آورده اند ، به آلمان مهاجرت کرده و بدنبال کار مورد نظر خود می باشند.

 

ولی ممکن است از مدارک حرفه ای خود در آلمان نتوانند استفاده کنند و مجبور به گذراندن دوره های حرفه ای و مهارتی خاصی در آلمان باشند. اگر  شما مهارت لازم برا ی کار در یک زمینه خاص را ندارید و یا مطمئن نیستید که باید به دنبال کدام شغل بگردید و یا درخواست شما برای یک کار رد شده است، می توانید  از یک دوره کارآموزی شروع کنید.

 

دوره های کارآموزی معمولا چند هفته یا چند ماه طول می کشد. در طول این دوره، با حرفه ای که انتخاب کرده‌اید بیشترآشنا میشود و اگر مطمئن هستید که به آن علاقه و همچنین مهارت دارید، میتوانید در آن رشته به کار ادامه دهید. اداره های خدمات مشاوره برای مهاجران (Jugendmigrationsdienste)  و همچنین خدمات مشاوره برای پناهندگان بزرگ‌سال (Migrationsberatungen für Erwachsene) شما را در پیدا کردن دوره‌های کارآموزی مورد نظرتان، کمک میکنند. کارمندان این اداره ها به زبان‌های مختلف صحبت می کنند.

 

پربازدیدترین مقاله سایت

تحصیل در آلمان

 

 

چشم انداز آینده بازار کار آینده آلمان

 

 

اگر چه آلمان جزو کشورهایی بوده است که از بعد از جنگ حهانی دوم مورد نظر کارجویان بوده، و مهاجران کاری زیادی در این کشور همیشه حضور داشته اند، اما قوانین و مقررات سالهای اخیر این کشور در جذب کارجویان خارجی ، سبب شده که این افراد بیشتر از اتحادیه اروپا و تعداد کمی از کشورهای دیگر باشند.

 

ولی تغییر قوانین مهاجرتی جدید آلمان می تواند در دراز مدت بازار کار آلمان و چهره جامعه این کشور را متحول کند. هرچند پیش بینی این تغییر و تحولات برای آینده کوتاه مدت، کار دشواری است. از یک سو انتظار می رود که برای ورود به بازار کار آلمان رقابت سختی میان کشورهای غیر اتحادیه اروپا، از جمله ایران، افغانستان، هند، ترکیه و بسیاری دیگر کشورها درگیرد.

 

کشورهایی که به ویژه نیروی جوان و متخصص آنها به دلایل گوناگونی همچون: نبود امکانات آموزشی کافی، فقر، بیکاری، ناامنی، نبود آزادی های فردی و اجتماعی، کشورشان را ترک می کنند.

 

 

از سوی دیگر، تغییر قوانین مهاجرتی به معنای برداشته شدن سریع موانع بر سر راه گرفتن ویزا، اقامت و قرارداد کار در آلمان نخواهد بود. زیرا هنوز زیرساخت های زیادی در آلمان باید تغییر کنند تا قوانین جدید مطابقت داده شوند و جامعه آلمان بتواند پذیرای این تغییرات باشد .

وقتی به قوانین نگاه می کنیم نمی توانیم با اطمینان بگوییم که وضع سال آینده ناگهان تغییر خواهد کرد. زیرا در ساختار سازمانها و اداراتی که باید به مسائل مهاجرت رسیدگی کنند، تغییر خاصی به وجود نمی آید و فقط حوزه مسئولیت و وظایف آنها تفاوت خواهد کرد.

 

بنابراین نمی شود به صراحت و سریع اعلام کرد که روند گرفتن اقامت و کار در آلمان در کوتاه مدت آسان تر و سریع تر می شود. گرفتن ویزا هم به محض اجرایی شدن این قوانین لزوما راحت تر نمی شود و هم چنان باید صبر زیادی برای راه افتادن کارها داشت.

 

 

قوانین جدید جذب نیروی کار خارجی در بازار کار آلمان

اگر چه کشور آلمان دارای بازار کار بسیار خوبی برای کارجویان کشورهای مختلف می باشد، اما قوانین و مقررات جذب نیروی کار خارجی در این کشور کمی دشوار است.

 

بر اساس برخی قوانین داخل اتحادیه اروپا، هر کار فرمای آلمانی برای جذب نیروی کار مورد نظر خود ابتدا می بایست سه مرتبه در روزنامه های محلی آگهی نماید، و در صورتی که نیروی کاری متخصص مورد نظر خود را پیدا نکرد ، اقدام به جذب نیروی خارج از اتحادیه اروپا نماید.

این مورد می توانددر صدور ویزای کار برای متقاضی کمی مشکل ساز باشد. همچنی مدارک و مستنداتی که نشان دهند شما در کشور خود به آن کار مشغول بوده اید و از مهارتها و تخصصهای لازم بهره مند هستید ، نیز از الازاماتی است که سفارت آلمان در زمان مصاحبه از شما درخواست می نماید.

 

 

 نکته مهم :

در قوانین جدیدی جذب نیروی کار در آلمان که از مارچ ۲۰۲۰ قابل اجرا خواهد بود، این شرط که «کارفرما تنها زمانی می تواند فردی را از خارج از کشورهای اتحادیه اروپا یا آلمان استخدام کند که متقاضی مناسبی از آلمان یا اتحادیه اروپا داوطلب آن شغل نشده باشد» دیگر اجرائی نخواهد بود و هر کارفرمائی می تواند از همان ابتدا و بدون درج آگهی ، اقدام به جذب نیروی کار خارجی نماید.

 

آنچه متقاضیان لازم دارند یک قرار داد کاری معتبر با کارفرما و مدارک لازم برای نشان دادن سطح و محتوای رشته تحصیلی و حرفه ای است که آموخته اند. آشنایی به زبان آلمانی نیز طبیعتا از شروط ضروری دریافت ویزای کار آلمان می باشد.

 

هر چند تا کنون سفارت آلمان به صورت مستند در سایت خود به هیچ مدرک زبان آلمانی( B1یا B2 ) برا ی کارجویان، اشاره ای نکرده است، اما مطمئنا در زمان مصاحبه ویزا از شما تسلط به زبان آلمانی را خواستارند.

 

برای جذب نیروی کار خارجی ، سارمانهای مرتبط در آلمان، کیفیت آموزشی و مدارک تحصیلی متقاضی خارجی را با معیارهای آموزشی در آلمان مطابقت می دهند و سپس مدارک معادل را برای متقاضی صارد می نمایند. در صورت هم تراز بودن این دو، هر کس از هر کشور دیگری می تواند مانند یک آلمانی یا یک شهروند اتحادیه اروپا وارد بازار کار این کشور شود.

 

قوانین مهاجرت جدید طوری تنظیم شده اند که حتی اگر متقاضی قرارداد کاری ندارد یا مدارک او مطابق با معیارهای آموزشی در آلمان نیست، بازهم امکان یافتن کار برای وی وجود دارد.

به عنوان مثال متقاضی کار میتواند اقدام به دریافت یک ویزای جستجوی کار شش ماهه در آلمان کند و به آلمان مسافرت نماید تا در این شش ماه کاری پیدا کند.

 

البته به این شرط که فرد بتواند در این مدت هزینه زندگی خود در آلمان را تامین نماید. زیرا به او اجازه کار بیش از ده ساعت در هفته و برای تامین هزینه زندگی اش داده نمی شود

 

نکته بسیار مهم و ارزشمند در این قانون جدید این که:

اگر فقط بخشی از مدارک متقاضی در آلمان پذیرفته شود، این فرصت به او داده می شود که بقیه مدارک را با دیدن دوره های آموزشی در آلمان تکمیل کند و خود را به سطح کیفیت آموزشی قابل پذیرش برای بازار کار آلمان برساند.

 

 

برای افراد زیر ۲۵ سال در صورتی که زبان آلمانی را به خوبی بدانند، این امکان هست که برای گذراندن یک دوره آموزشی به آلمان بیایند. افراد بالای ۲۵ سال تنها در صورت داشتن قرارداد برای شرکت در یک دوره آموزشی می توانند وارد آلمان شوند.

 

برای هر دو گروه آشنایی به زبان در سطح معینی (بسته به رشته آموزشی) لازم است ولی برای دسته دوم حتی این امکان هست که با در دست داشتن قرارداد دوره آموزشی برای گذراندن یک دوره زبان آلمانی به آلمان بروند تا خود را برای شرکت در دوره آموزش حرفه ای آماده کنند.

 

کارت آبی اتحادیه اروپا و شروط گرفتن آن

 

 

در قوانین جدید مهاجرتی به متخصصان امکان اخذ کارت آبی اتحادیه اروپا داده می شود که با آن می توانند به مدت چهار سال در هر نقطه این اتحادیه اقامت گزینند و کار کنند.

 

از دیگر مزایای این کارت این است که افراد خانواده او هم می توانند اقامت بگیرند و خود را برای ورود به بازار کار آماده کنند. این کارت برای یک دوره چهار ساله داده می شود و تحت شرایط خاصی نیز اقامت آنها در آلمان تمدید یا دائمی می شود.

 

از جمله شرایط گرفتن کارت آبی، داشتن مدرک تحصیلی دانشگاهی از آلمان یا مدرکی است که با تحصیلات دانشگاهی در آلمان قابل انطباق باشد و به رسمیت شناخته شود.

 

داشتن قرارداد کاری یا داشتن ضمانتی از سوی کارفرما برای استخدام، داشتن شغلی با دستمزد حداقل ۵۳ هزار و ۶۰۰ یورو در سال از دیگر الزامات گرفتن کارت آبی می باشد

 

البته قوانین در آلمان برای حداقل دستمزد برای چند رشته استثنا قائل شده اند؛ متخصصین در رشته های علوم طبیعی و ریاضی، مهندسان، پزشکان و متخصصین رشته های مختلف انفورماتیک (IT ) که می توانند با دستمزدی در سطح ۴۱ هزار و ۸۰۰ یورو نیز وارد بازار کار آلمان شوند.

 

دائمی شدن کارت آبی هم شروطی دارد. از جمله این که متقاضی بیش از ۳۳ ماه به عنوان فردی با تخصص بالا کار کرده باشد و بیمه های اجتماعی از جمله بیمه بازنشستگی را نیز پرداخت کرده باشد. در صورتی که متخصصین دارای کارت آبی بعد از ۲۱ ماه زبان آلمانی را در سطح مناسبی (۱B) فراگرفته باشند، می توانند اقامت دائم بگیرند.

 

 

نکته مهم این که متقاضیان مهاجرت کاری باید مدارک خود را به موقع برای ارزیابی به آلمان بفرستند تا محتوای درسی رشته تحصیلی یا حرفه ای که فرد فراگرفته است بررسی شود.

 

شرایط برای پذیرفته شدن در شغل های مختلف متفاوت است و سطح زبان مورد نیاز نیز تا حد زیادی به نوع شغل بستگی دارد

 

مثلا به این که فرد متقاضی می خواهد به عنوان پرستار استخدام شود و با بیماران سر و کار داشته باشد یا در یک رشته فنی.

 

در هر حال قوانین یک طرف این مسئله قرار دارد و بازار کار و جامعه آلمان در سوی دیگر این قضیه قرار گرفته است. یکی قانونگذار است و دیگری کارفرما و مشکلات زیادی نیز در کشورهای مرجع وجود دارد. از جمله نبود مراکزی که متقاضیان بتوانند با مراجعه به آنها اطلاعات کامل و دقیقی بگیرند. و تا هماهنگی لازم بین این دو پیش نیایید، نتیجه مطلوبی را نمی توان در این حوزه بدست آورد.

 

هر چه اطلاعات کارجویان و موسساتی که در این زمینه کارهای کارجویان را انجام می دهند، بیشتر باشد، کارها روان تر و راحتر پیش خواهد رفت. قطعا اینترنت یکی از راه های کسب اطلاعات در این زمینه می باشد ولی کافی نیست. دسترسی محدود به این اطلاعات نیز می تواند سبب وقفه کاری در این کار شود.

 

 

کار دانشجویی در آلمان

 

مواردی که در این مقاله می خوانید و می تواند برای شما مفید باشد:

 

 

مقدمه

کار کردن در آلمان، بستگی به نوع اقامت شما و قوانین ایالتی که در آن زندگی می کنید دارد. اگر شما دارای اقامت دائم در آلمان هستید و یا شهروندی المان را بدست آورده اید، نیازی به هیچ گونه مجوز برای کار کردن ندارید. اما اگر به عنوان دانشجو، پزشک، دندانپزشک، داروساز، دامپزشک، پرستار یا پناهنده وارد آلمان شده اید و هنوز وضعیت شما مشخص نشده است، شما می توانید کار دانشجوئی در آلمان را برای خود در نظر بگیرید.

 

 

 

یکی از مهمترین مواردی که این روزها برای تحصیل در خارج از کشور، مد نظر اکثر متقاضیان قرار میگیرد، امکان کار دانشجوئی و یا پاره وقت در کشور مقصد است. از یک سوء وضعیت سخت اقتصادی و مشکلاتی که برای خانواده ها در تامین مخارج زندگی وجود دارد، و از سوی دیگر بی ثباتی در نرخ ارز که در سالهای قبل به کرات مشکلات عدیدی را برای خانواده ها بوجود اورده است، قطعا” نظر هر متقاضی تحصیل در یک کشور خارجی را بر این می دارد، که برا ی تحصیل کشوری را انتخاب کند که امکان کار دانشجوئی در آن وجود داشته باشد و صد البته به راحتی هم این کار دانشجوئی پیدا شود.

 

 

بحران اقتصادی نه تنها گریبان ایران، که بلکه گریبان بسیاری از کشورهای اروپائی حتی مثل ایتالیا، اسپانیا را نیز گرفته است و مردم این کشورها هم با بیکاری دست و پنجه نرم می کنند. لذا نباید انتظار کار دانشجوئی پاره وقت در این کشورها را داشت.

 

 

 کشور آلمان که دارای شرایط اقتصادی بسیار خوبی بوده ،گزینه بسیار خوبی برای تحصیل و کار دانشجوئی همزمان می باشد و با خیال آسوده می توان برای کار دانشجوئی در آلمان حساب ویژه باز کرد

 

 

 

مدت زمان مجاز کار دانشجوئی در آلمان

 

 

 

دانشجویان در آلمان در هر مقطع تحصیلی که باشند، به شکل قانونی در سال ۱۲۰ روز‌ کامل و یا ۲۴۰ روز نیمه وقت حق کار کردن دارند. و یا به عبارتی هر هفته ۲۰ ساعت اجازه کار نیمه وقت دارند. دانشجویان دوره زبان و دوره های کالج دانشگاهی در آلمان، اجازه کار دانشجوئی را در این دوران ندارند.

 

اما از آنجائی که قوانین در آلمان ایالتی می باشند و هر ایالت و شهر می تواند قوانین و مقررات خاص خود را برای کار دانشجویان داشته باشد، برای اطمینان از اینکه این قانون شامل حال شما و وضعیت کنونی شما(مثلا دانشجوی کالج یا زبان باشید) میشود یا خیر باید به برگه سبزی که همراه با کارت اقامت به شما میدهند دقت کنید.

 

در آلمان نیز مثل سایر کشورهای اروپائی روزهای کاری  از دوشنبه تا جمعه است. به عبارتی هفته ای ۵ روز‌ کاری و دو روز آخر هفته. اما شما به عنوان یک دانشجو با توجه به کاری کا انجام میدهد می توانید در هر روز از هفته کار کنید تا به سقف ۲۰ ساعت در هفته برسد. البته کار بیش از این مقدار هم میسر می باشد ولی به کارفرمای شما ستگی دارد و توانایی شما در انجام کار مربوطه.

 

به خاطر داشته باشید که اگر در ساعات غیر اداری و یا در روزهای تعطیل کار کنید، باید ۲۵% نیز اضافه حقوق به شما پرداخت نمایند. مثلا از ساعت ۱۱ شب به بعد و یا کار در روزهای یکشنبه و یا تعطیل مشروط به پرداخت ۲۵% درضد اضافه حقوق می باشد. نکته دیگر اینکه، تعداد روزهای کاری شما محدود و همان ۱۲۰ روز کامل، یا ۲۴۰ روز نیمه و یا هفته ای ۲۰ ساعت است.

 

اما به خاطر داشته باشید که دریافتی شما در کل سال هیچ محدودیتی ندارد. یعنی ممکن است شما برای انجام کار مثلا با ساعتی ۳۰ یور هم با کار فرما به توافق برسید ولی در هفته فقط ۲۰ ساعت اجازه کار دارید.

 

 

شرایط برای پیدا کردن کار در آلمان

 

 

برای انجام کار دو تا شرط اساسی وجوددارد:

۱) دانش زبان آلمانی و در واقع تسلط کامل به این زبان برای صحبت کردن و برقراری رازبه با یک آلمانی. که البته هر چه سطح زبان شما بالاتر باشد و تسلط بیشتری به زبان داشته باشید، امکان کار پیدا کردن برای شما بیشتر است.

 

۲) به توانایی های شما در انجام کار. یعنی اینکه هم شما اهل کار کردن باشید و بدنیال پیدا کردن کار ، و هم اینکه دارای یک مهارت و تخصصی برای انجام یک کار باشید و بدنبال پیدا کردن آن کار.

 

 

اما در کل، برای پیدا کردن کار دانشجوئی در آلمان باید شرایط زیر را برای خود فراهم نمائید و سپس بدنبال کار بگردید:

برنامه ریزی برای کار کردن:

یعنی باید قبل از اینکه بدنبال پیدا کردن کار باشدی، با توجه به حجم دروس، ساعات حضور دانشگاه خود، اختصاص طمان لازم برا یمطالعه در خانه و همچنین توانایی خود در انجام کار، برنامه خوب و مناسبی برای کار کردن خود پیاده کنید. یعنی اینکه چند ساعت در روز و چه روزهایی امکان کار کردن را دارید؟

 

ارتقاء سطح زبان خود:

بطوری که تسلط کامل به مکالمه داشته باشید.

 

آماده کردن رزومه کاری:

بعد از اینکه برنامه ریزی خاصی برا ی انجام کار در آلمان برای خود در نظر گرفتید و زبان آلمانی شما هم برای کار کردن کافی بود، کافی است که رزومه ای از خود تهیه کرده و برای جاهای مختلفی که بدنبال کارجو هستند، بفرستید و با پیگیری های بعدی بتوانید کار مد نظر خود را در اولین فرصت ممکن پیدا کنید.

 

می توانید از همان رزومه ای که برای سفارت و یا دانشگاه استفاده کردید، برای کاریابی هم استفاده کنید

 

فقط مد نظر داشته باشید که در رزومه کاری باید روی فعالیتها، تجربه های کاری، و توانائی های خود بیشتر مانور دهید. البته به هیچ عنوان در رزومه خود چیزی را به عنوان دروغ و یا غیر واقعی ننویسد که بعدا صد در صد دچار مشکل خواهید شد.

 

دریافت شماره مالیاتی :

یکی دیگر‌ از مواردی که برای کار‌کردن نیاز است شماره اختصاصی مالیاتی است. هر فردی در آلمان که دارای ویزای بلند مدت اقامتی می باشد(یعنی ویزای بیش از ۹۰ روز ) باید دارای شماره مالیاتی باشد. اولین بار که خود را ملده میکنید این شماره برای آدرس شما ارسال میشود. در نگهداری و به حافظه سپردن این شماره دقت کنید.

 

شماره امنیت اجتماعی (sozialversicherungsnummer ):

 

 

برای اولین بار که در جایی مشغول ‌به کار میشوید، نامه ای به همراه کد امنیت اجتماعی به آدرس شما ارسال میشود. این کد نیز حایز اهمیت است و باید جای امنی بگذارید.

 

افتتاح حساب بانکی:

 

حساب بانکی از الزامات کار دانشجوئی در آلمان است. در خصوص افتتاح حساب بانکی نیز به قسمت مربوطه رجوع کنید.

 

گواهی سلامت ( gesundheitszeugnis ):

 

در بسیاری از موارد ، کارفرما برا یاینکه به شما گاری بدهید، گواهی سلامت را نیز از شما می خواهد. مثلا زمانی که شما قصد دارید در رستورانها، غذاخوری ها، فست فودها و کلا در جاهائی که با مواد غذایی و یا بهداشتی و سلامت مرتبط هستند، این گواهی سلامت را از شما برا یمحول کردن کارف می خواهند.

 

بیمه خود را برقرار کنید:

 

در خصوص بیمه، اگر دانشجو هستید که بیمه دولتی دارید اما اگر نیستید و کار با درآمد بالای ۴۵۰ یورو در ماه دارید، میتوانید با هماهنگی کارفرمای خود بیمه دولتی کنید. سهم بیمه شونده از حقوق شما ( سهم کارفرما و سهم بیمه شونده جداست) کسر‌خواهد شد و کارفرما جداگانه سهم حق بیمه شما را میپردازد. در غیر اینصورت باید از بیمه های خصوصی استفاده کنید. این کاملا به توافق شما با کار فرما بستگی دارد.

 

 

حداقل حقوق و دستمزد کار دانشجوئی در آلمان

 

 

حداقل حقوق در آلمان امسال ۹.۱۹ یورو ساعتی تعیین شده است. هیچ کار سفیدی حق کمتر از این را ندارد که با کسر مالیات، چیزی حدود ۸ یورو دست شما را می گیرد البته این کمترین میزان حقوقی است که به شما م یدهند ولی رنج حقوق کارهیا خدماتی دانشجوئی بین ۸ تا ۱۲ یورو است که به طور میانگین ساعتی ۱۰ را در نظر بگیرید.

 

این مقدار برای کارهای خدماتی است و کارهای تخصصی که در آن شما مهارت یا حرفه ای دارید مبالغ بیشتری را به شما خواهند داد و مقدار آن به حرفه و تخصص شما و همچنین توافق شما با کارفرما دارد. در برخی از موارد بعضی از کارها به شکل کنتراتی است و شما بر حسب توانایی و انرژی و وقتی که میگذارید م یتوانید درآمد کسب کنید. برای مثال: زدن برچسب و یا بارکد بروی کالاها در یک فروشگاه که معمولا شما می توانید تعدادی این کار را انجام دهید.

 

 

مبلغی که در فیش حقوقی شما و یا همان Abrechnung  نوشته می شود، شامل تمام اطلاعات، حقوق و مزایا و کسورات قانونی کار شما می شود. حقوق brutto  مبلغ حقوق ناخالص شماست که پس از کسر تمام مالیات ها به حقوق Netto شما تبدیل میشود و مستقیما به حساب شما واریز‌ میشود.

 

در واقع مبلغی که کارفرما به حساب شما می ریزید همان حوق خالص و با سر بیمه و مالیات است. اگر به شما کمتر از ۴۵۰ یورو در ماه پرداخت کنند، حقوق شما بدون کسر بیمه و مالیات می باشد. یعنی قانونا نباید بیمه و مالیات پرداخت کنید.

 

برای پیدا کردن کار دانشجوئی، ما در قسمت «جستجوی کار» کامل در این خصوص صحبت کرده ایم و می توانید اطلاعات لازم  در این خصوص مثل، روشهای پیدا کردن کار ، سایتهای کاریابی (مثل ebay-kleineanzeige و یا arbeitsagentur)، اطلاعات و ملزومات کار و … را از قسمت «جستجوی کار» در هیمن سایت بدست آورید.

 

 

گرفتن مجوز کار دانشجوئی

 

شما در زمان ورود به آلمان دارای یک ویزای سه ماهه از آلمان هستید و باید قبل از هر کاری اقامت سه ماهه خود را به یک ساله تبدیل نمایید و سپس به دنبال مجوزهای مربوطه برای کار در آلمان باشید.  در بیشتر موارد، شما برای سه ماه اول بعد از ورود خود به المان اجازه کارکردن را نخواهید داشت. بعد از این دوره، شما می توانید  از اداره امور خارجیان (Ausländerbehörde) درخواست اجازه کار کنید.

 

البته شما ابتدا باید کار مورد نظر خود را پیدا کنید و با کارفرما به توافق اولیه برسید و سپس برای گرفتن مجوز کاری لازم به اداره امور خارجیان (Ausländerbehörde) مراجعه کنید. این اداره یک فرم به شما می دهد که شخص یا شرکت استخدام کننده باید آن را تکمیل و امضا کند. استخدام کننده باید اسم شرکت، مقدار حقوق و ساعات کار را در فرم مشخص نماید.

 

این اداره فقط در صورتی به شما اجازه کار کردن می دهد که شما اقامت حد اقل یک ساله آلمان را داشته باشید. گرفتن مجوز کار دانشجوئی آلمان، برای دانشجویان  هیچ مشکل و مانع جدی ندارد. اما برای پزشکان، دندانپزشکان، پرستاران(رشته های علوم پزشکی) که مدارک تحصیلی آنها در آلمان پذیرفته نمی شود،  باید مدارک تحصیلی شما در آلمان بررسی و ارزشیابی شود و در صورت نیاز آزمون های مربوطه را نیز با موفقیت پشت سر گذارید تا اجازه کار به شما داده شود.

 

در هر صورت، قبل از اینکه شروع به کار کنید، باید از اوسلندر بیهورده(Ausländerbehörde)  شهر خود درخواست اجازه کار کنید و اگر دریافت کردید، باید موافقت تائید اداره فدرال کار (Bundesagentur für Arbeit) را نیز بدست اورید تا قانونا اجازه کار در آلمان را داشته باشید

 

 

اعتبار مدارک دانشگاهی ایران در آلمان

 

 

 

گاهی اوقات کارفرما برای دادن یک کار حرفه ای و یا تخصصی به شما، از شما مدارک تحصیلی و یا مدارک و مستندات مربوط به آموزشهایی لازم در آن دوره را از شما می خواهد. برخی از مدارک و یا گواهینامه ها بین المللی هستند و نیاز به ترجمه و یا تایید ندارند و فقط مرجع صادر کنند هان م یتواند آنها را تایید نماید.

 

اما اگر مدارک تحصیلی دبیرستان و یا دانشگاهی و یا حرفه ای از ایران و یا کشور دیگری غیر از آلمان یا کشورهای اتحادیه اروپا را دارید، برای اینکه بتوانید در یافتن کار حرفه ای و یا تخصصی در همان رشته را بدست آورید، باید آنها را به آلمانی ترجمه کرده و به تایید سفارت آلمان در ایارن نیز برسانید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد تائید مدارک خود میتوانید به  سایت‌های (nformation portal)، (Anerkennung in Deutschland) و یا (Netzwerk IQ) مراجعه کنید.

 

 

همچنان میتوانید با اداره بامف(bamf) با شماره (۰۰۴۹۳۰۱۸۱۵۱۱۱۱) تماس بگیرید. کلیه اطلاعات لازم و مورد نیاز شما را به زبانهای انگلیسی یا آلمانی به شما خواهند داد و کارکنان به شما کمک خواهند کرد تا اداره مسئول تأیید مدارک تحصیلی خود را پیدا کنید.

 

 

آزمون دریافت مجوز کار در آلمان

 

در بیشتر ایالت‌های آلمان تا سال ۲۰۱۶ قانونی وجود داشت که بر اساس آن، برای صدور مجوز کار برا یدانشجویان و یا خارجی هاف باید تست و آزمون لازم از آنها گرفته می شد. هر چند این قانون لغو شده است و در ایالتهای که این مقررات هنوز اجرا می شوند باید تا اگوست سال ۲۰۱۹ متوقف شوند.

 

 

بررسی اولویت متقاضی برای کار که به آن در آلمانی (Vorrangprüfung)  گفته می شود، به معنی این است که افراد برای اینکه مجوز کار در آلمان دریافت کنند، باید شرایط انها از همه لحاظ توسط مسئولین ذیربط بررسی شود و سپس به آنها مجوز لازم اعطا شود.

 

 

تست اولویت برای کار (Vorrangprüfung) هنوز در بعضی از مناطق ایالت بایرن ( مونیخ، آگسبورگ، نرنبرگ)، و همچنین در بخش های از ایالت نورد راین وستفالن ( دورتموند، بوخوم، اسن) و در مکلنبورگ-فورپومرن اجرا میشود. البته این قانون فقط برای  ۱۵ ماه اول اقامت بعد از ورود به آلمان اجرا میشود.

 

در نظر داشته باشید که برای گذراندن دوره های آسبیلدونگ و پراکتیکم قانون تست اولویت اجرا نمی شود

 

 

چگونه در آلمان کار پیدا کنم؟

 

 

اولین محل برای شروع جستجو برای کار اداره استخدام محلی ( Arbeitsagentur) است. در آنجا می‌توانید به عنوان جوینده کار ثبت‌نام کرده و کمک و مشاوره نیز بگیرید.

 

جستجو در روزنامه ها و پورتال‌های کاریابی انلاین بهترین گزینه هستند. علاوه بر این میتوانید از طریق خدمات محلی مشاوره  و همچنین (career4refugees) اطلاعات و مشاوره دریافت کنید. همچنین برای کسب اطلاعات کامل در خصوص چگونگی پیدا کردن کار در آلمان می توانید به قسمت «جستجوی کار در آلمان» در همین سایت مراجعه کنید.

 

 

قرارداد کار موقت در آلمان و موارد قانونی و حقوقی آن

روشهای مختلفی برای پیدا کردن کارهای موقتی در آلمان وجود دارد. یکی از این روشها که اخیرا” در سازمانها و وزارتخانه های ایران نیز بسیار رواج پیدا کرده است، به عنوان شرکتهای «پیمان کار» می باشند. در واقع این شرکتها هیچ گونه کار خدماتی یا تولیدی ندارند و فقط نیرو استخدام می کنند تا در اختیار دیگر سازمانها و شرکتها قرار دهند.

 

در آلمان نیز شرکت های هستند که در رشته های مختلف از سطوح ابتدایی تا پیشرفته و تخصصی کارمند استخدام میکنند. این شرکت‌ها در واقع خودشان این کارمندان را لازم ندارند و فقط  روند اعلان کار و استخدام را انجام میدهند. در مواردی نیز اگر نیاز باشد، برای نیروهای استخدامی خود آموزش‌های لازمه را ارائه میکنند و به عنوان نیروی کار آماده در شرکت ثبت میکنند و حقوق میدهند. به این نوع کار «لای اربایت» (Leiharbeit) می گویند.

 

 

البته این اصطلاح مفهموم بسیار گسترده و متفاوتی از ترجمه آن دارد. شرکت ها و إدارات دیگر اگر نیاز فوری به کارمندان داشته باشند از این شرکت های استخدامی، درخواست نیروی کار متخصص میکنند. همه کارکنان استخدام شده در واقع با شرکت استخدام کننده اصلی قرارداد کار میبندند و از حقوق و مزایایی آن استفاده میکنند، اما برای دوره های مشخصی برای إدارات و شرکت‌های مختلف برای کار فرستاده میشوند. به همین دلیل بنام کار موقت یاد می شود.

 

 

شخص ممکن است برای شرکت های مختلف کار کند اما بازهم کارمند اصلی شرکت استخدام کننده به حساب می آید و از شرکتهای اصلی که در واقع در آنها کار انجام میدهد، هیچ منفعت و مزایایی نمیگیرد. تمام حقوق و مزایا، تعطیلات و پرداخت بیمه های اجتماعی و  غیره، همه مربوط به شرکت اولی است و فرقی هم نمیکند کارمند در کدام شرکت مشغول بکار باشد.

 

این نوع کار ها اغلب در صنایع فلزی و الکترونیکی و همچنین بخش های امنیتی، تدارکات، حمل و نقل، اداری بیشتر مورد استفاده هستند. کارها م یتوانند بصورت تمام وقت و یا حتی پاره وقت ارائه شوند.

 

لطفا توجه داشته باشید: این نوع کار کردن به معنای «کار موقت» نیست. شما در شرکت اصلی برای همیشه استخدام هستید اما با شرکت های دومی ممکن است برای دوره های کوتاه کار کنید. قوانین، مقررات و موارد حقوق قانون کار آلمان در این شرکتها و قراردادهای آنها نیز جاری است و شما در صورتی که به هر مشکلی در این زمینه برخورد کنید می توانید از طریق قانونی پیگیریا ن باشید.

 

 

مزایا و معایب کار موقتی در آلمان

 

مزایای کار موقتی:

یافتن یک کار در این شرکت ها نسبت به یافتن کار معمولی برای افرادی که تجربه کاری در یک رشته خاص ندارند ساده تر است. بنابراین، این نوع کار می تواند به عنوان فرصتی برای ورود به بازار کار آلمان استفاده شود. کار با قراردادهای کوتاه مدت (Leiharbeit) اغلب به معنای کار در چندین شرکت مختلف است، بنابراین شما همچنین می توانید تجربه زیادی کسب کنید و ارتباطات خوب حرفه ای داشته باشید.

 

گاهی اوقات یک کارمند موقت در نهایت به عنوان یک کارمند عادی و برای طولانی مدت توسط شرکتی که قرار بوده فرد در ان فقط به عنوان یک کارمند قرارداری و برای مدت کوتاه کار کند، استخدام می شود. با این حال، این کار فقط زمانی انجام می شود که قرارداد اولی فرد با شرکت اولی استخدام کننده منقضی شده باشد و یا خاتمه داده شود.

 

 

معایب کار موقتی:

این کارهای قرارداری با شرکت های استخدامی متعارف حاوی معایبی نیز میباشد. بطور مثال، شما در هر شرکتی که برای کار فرستاده میشوید و در هر سطحی کار کنید، حقوق شما از شرکت اولی استخدام کننده پرداخته میشود که معمولا خیلی کمتر از آن مبلغی است که شرکتی که در آن کار میکنید به شرکت استخدام کننده شما میپردازد. علاوه بر این، اشتغال در شرکت های مختلف اغلب به معنی تغییرات مکرر در محیط کار شما است. بنابراین شما مجبورید همیشه با شغل های جدید، همکاران و محل های کار جدید خود را هماهنگ کنید.

 

 

چند نکته مهم در خصوص قراردادهای کاری موقت:

 

 

حقوق کارگران قراردادی در شرکت‌های استخدامی طبق قوانین مربوط به شرکتهای کار اجاره‌ی یا AÜGArbeitnehmerüberlassungsgesetz) ) تنظیم می شود. بسیاری از آژانس های استخدامی موقت نیز طبق قراردادهای عمومی و رایج عمل میکنند. قرارداد های جمعی و گروهی ،قراردادهای بین شرکت ها و اتحادیه کارگری برای تنظیم شرایط کاری در یک صنعت خاص هستند.

 

به عنوان کارگر قرارداری دریک شرکت استخدامی، شما حق دارید که یک قرارداد کتبی کاری داشته باشید که تمام جزئیات مهم مانند تاریخ شروع، مدت استخدام، شرح مختصری از وظایف، مبلغ حقوق و دستمزد، تعداد ساعتهای کاری هفتگی و مدت اعلان خاتمه دادن به قرارداد در آن  ثبت شده است. لطفا توجه داشته باشید کهقبل از امضای قرارداد، به هیچ عنوان کار را آغاز نکنید. در غیر این صورت، شما از شرایط قانونی آن برخوردار نخواهید شد.

 

شما همانند سایر کارمندان اصلی شرکتی که در آن کار می کنید، حق برخورداری از تمام مزایای آن شرکت را دارید. لذا نباید شرکت اصلی که برایش کار می کنید ، رفتار متفاوتی با شما داشته باشد.

 

به عنوان یک کارگر قراردادی که قرار است از شرکت استخدامی به یک شرکت دیگر برای کار موقت فرستاده شوید، باید نهایتا” ۱۸ ماه بصورت موقت کار کنید. اگر فردی بیش از ۱۸ ماه به کار ادامه دهید، به طور خودکار کارمند اصلی آن شرکت محسوب میشود و تحت شرایط شرکت جدید کار میکند، نه شرکت اولی استخدام کننده. اما اگر شما ترجیح می دهید که هنوز با شرکت استخدام کننده اولی کار کنید، می توانید قرارداد خود را حفظ کنید. برای انجام این کار، باید درخواست خود را به صورت کتبی به اداره فدرال  استخدام ارسال کنید.

 

شما مجبور نیستید تمام شغل هایی را که آژانس استخدامی موقت به شما پیشنهاد می دهد، قبول کنید و فقط  موظف به انجام وظایف ذکر شده در قرارداد خود هستید. مثلا اگر شما برای صنعت فلز استخدام شده اید، مجبور نیستید به عنوان کارمندان امنیتی کار کنید.

 

در ابتدای کار، شرکت استخدامی باید همه اطلاعات مربوط به روش کار خود را که معروف به «دفترچه اطلاعات برای کارگران قراردادی» است و توسط اداره فدرال کار آلمان ارائه شده است، را به شما ارائه کند. در این جزوه، حقوق شما به عنوان یک کارگر موقت قراردادی مشخص می شود. شما حتی حق دارید این جزوه  را به زبان مادری خود  درخواست کنید.

 

 

حقوق و مزایای کار موقت

 

طبق قوانین کار در آلمان، شما باید در بدترین شرایط ممکن و قرارداد کاری، حداقل دستمزد تعیین شده برای هر ساعت کاری را دریافت کنید. حداقل دستمزد برای کار تمام وقت در آلمان بر اساس قوانین موجود، در حال حاضر در برلین، براندنبورگ، مکلنبورگ-فورپومرن، ساکسن، ساکسن-آنهالت و تورینگن ۲۷.۹ یورو در هرساعت است و در دیگر ایالت های فدرال ۴۹.۹ یورو در ساعت است.

 

 

 

 

همچنین حد اقل دستمزد برای کار های پاره وقت دانشجوئی و … در آلمان نیز ۹٫۱۹ یورو می باشد. بنابراین دستمزد دریافتی شما تا حدودی مربوط به محل کار شما است. البته قرار نیست همیشه کار با شرکت های استخدامی این مبلغ باشد، این کمترین قیمت کار است و نظر به سطح تجربیات و تحصیلات شما میتواند بیشتر از این هم باشد.

 

 

اگر شما به عنوان یک کارمند قراردادی، بیش از نه ماه در یک شرکت کار کنید، در اصل حق دریافت حقوق مشابه با همکاران اصلی شرکت را دارید. در برخی از صنایع، ممکن است توافقنامه های اتحادیه های کار با شرکت‌ها وجود داشته باشد که نشان میدهد، کارگران قراردادی تنها پس از ۱۵ ماه کار در یک شرکت حق دریافت حقوق مشابه با کارکنان اصلی را دارند.

 

 

طبق قراردادی که با شرکت های پیمان کار دارید، شما دستمزد خود را هفتگی و یا ماهانه از شرکت استخدام کننده دریافت میکنید، حتی اگر در حال حاضر به هیچ شرکت دیگری برای کار فرستاده نشده باشید. ساعت های اضافه کاری معمولا پرداخت نمی شود ولی به  جای آن، شما حق دارید که از ساعتهای تعطیلی استفاده کنید . به عنوان مثال، اگر بیش از هشت ساعت در یک روز کار کنید، میتوانید روز بعدی زودتر از یک روز کامل کار را ترک کنید. اما باید ابتدا با رئیس خود در این باره صحبت کنید.

 

 

شرکت استخدام کننده موقت معمولا باید هزینه های ایاب و ذهاب برای رفت و آمد بین شرکت اصلی و شرکتی که موقتی در آن کار میکنید را بپردازد

 

 

مراجع قانون برای شکایت در مورد قرارداد کاری

 

در آلمان شورایی تحت عنوان «حمایت از کارگران» (Betriebsrat) وجود دارد که مسئولیت رسیدگی به شکایت کارمندان و کارگران را بر عهده دارد. همه کارگران و کارمندان موقت و یا قراردادی اگر در محل کار خود با هرنوع مشکلی مواجه شوند می توانند برای حل آن به شورای کارگران (Betriebsrat) مراجعه نمایند.

 

شورای های کارگری همیشه حمایت کننده منافع کارکنان هستند و از آنها در مقابل کارفرما حمایت میکنند. یکی از وظایف اصلی شورا این است که اطمینان حاصل کند همه قوانین و مقررات کاری که از سوی اتحادیه های کارگری و کارفرمایان تدوین شده است، در قرارداد کاری فی مابین بدرستی  نوشته و عمل می شوند. بدین جهت در نوشتن قرارداد و مفاد آن هنگام شروع کار دقت لازم را مبذول دارید.

 

 شورای کارگران مخصوص به شرکتی که در آن کار میکنید، به مشکلاتی مانند مسائل حقوق و دستمزد و سایر موضوعات مورد توافق در قرارداد کار را رسیدگی می کند

 

 

شما همچنین می توانید برای حل مشکلات در محیط کار به اداره مشاوره برای کارگران قراردادی (Contact and Conciliation Office for Temporary Workers)  و یا ایمل ادرس (kontakt@kuss-zeitarbeit.de)  نیز تماس بگیرید.

 

اگر رفتار شرکت استخدام  کننده کارگران قراردادی در برابر شما به دلایل خانوادگی، ملیت، گرایش جنسی، جنسیت یا سن تبعیض آمیز است، می توانید با اداره فدرال مبارزه با تبعیض (Federal Anti-Discrimination Agency) تماس بگیرید. همچنین میتوانید از طریق ایمیل beratung@ads.bund.de با آنها تماس بگیرید. کارکنان این اداره به آلمانی، انگلیسی و عربی صحبت می کنند.

همچنین اگر میخواهید مشخصات شما مخفی بماند، می ت

وانید از تمام این سازمان ها به طور ناشناس کمک بگیرید. این بدان معنی است که رئیس شما در مورد شکایت شما چیزی نمیداند.

 

 

 

کار پرستاری در آلمان چگونه است؟

 

 

 

پرستاری در آلمان از رونق بسیار خوبی برخوردار است. کار پرستاری در آلمان از جمله رشته هایی است که با وجود مشقت های فراوانی که دارد، اما رشته ای بسیار محبوب در بین افراد جامعه می باشد و علاقه مندان بسیاری دارد. پرستار در آلمان یکی از اعضای بسیار مهم در کادر و تیم پزشکی ، مراقبتی و بهداشتی می باشند و نقش های مهمی از جمله : نقش مراقبتی ، درمانی ، حمایتی ، مشاوره ای ، مدیریتی و … دارند.

 

تاریخچه پرستاری مدرن در قرن ۱۹ میلادی در آلمان و بریتانیا شروع شد و از سال ۱۹۰۰ در سراسر جهان گسترش یافت. پرستاران در آلمان که در مراکز مذهبی با انگیزه‌های مذهبی در حال آموزش دیدن بودند، رفته رفته قواعد سختگیرانه پزشکی و سلامت و مراقبت علمی را که توسط پزشکان تدریس می‌شد، می آموختند و بعدها به عنوان کادر پرستاری در بیمارستانهای آلمان مشغول به کار می شدند.

 

در حال حاضر در جامعه پزشکی آلمان، پرستاران بسته به تخصص و مهارتی که در دوره  های آموزشی و قبل از شروع به کار خود بدست آورده اند، به کار گرفته می شوند. مثلا ممکن است برخی از متخصصان پرستاری به ارزیابی روشهای مراقبت و کمک به پزشکان بکار گرفته شوند. صحبت با خانواده بیماران بخش مهم دیگری از کار حرفه پرستاری را تشکیل می دهد.

 

 

دوره های آوسبیلدونگ در آلمان

 

 

وظایف یک پرستار در آلمان چیست؟

 

 

پرستاران در آلمان دو دسته هستند:

افرادی که به پرستاری سالمندان می پرداند

افرادی که در بیمارستانها و درمانگاهها کار پرستاری را انجام می دهند.

 

وظایف پرستار سالمند در آلمان، توانبخشی بیمار ، درمان و مراقبت های پزشکی عمومی و پرستاری از وی می باشد. پرستاران شاغل در بیمارستانها در آلمان، به بیماران در زمینه غذا خوردن و بهداشت شخصی ، تجویز دارو ، سنجش فشار خون و … کمک می کنند. آنها همچنین در طول اوقات فراغت، از بیماران پشتیبانی می کنند.

 

اما پرستارانی که در بیمارستان ها یا کلینیک ها مشغول به کار هستند، آنها وضعیت بیماران خود را تحت نظر دارند ، به پزشکان در معاینات کمک می کنند و مراقبت از بیماران را در طی دوره درمان در بیمارستان بر عهده دارند. آنها همچنین دوره بیماری بیمار یا وضعیت پزشکی وی را مستندسازی می کنند .

 

حقوق و یا درآمد پرستاری در آلمان چقدر است؟

 

 

پرستاری در آلمان یکی از مشاغلی است که با توجه به سختی کاری که بصورت شیفتی دارد، حقوق و مزایای خوبی هم نسبت به دیگر مشاغل در آلمان دارد.

 

این شغل یا رشته از معدود رشته هایی است که دانشجویان آن در ضمن تحصیل هم می توانند حقوق دریافت نمایند

 

حقوق پرستاران در آلمان در دوره کارآموزی ماهیانه مبلغی بین ۱۰۴۰ یورو تا ۱۲۰۰ یورو در ماه می باشد. اما از زمانی که یک پرستار به عنوان شغل تمام وقت و با مدرک تحصیلی شروع به کار می نمایند مبلغی حدود ۲۵۰۰ یورو در ماه دریافتی دارد.

 

این مبلغ با افزایش تجربه و کار وی هر ساله افزایش می یابد و حقوق یک پرستار در آلمان می تواند تا سقف ۶۰۰۰ یورو در ماه افزایش پیدا کند.

 

آیا آلمان پرستاران را استخدام می کند؟

 

پرستاران در آلمان می توانند به استخدام بخش های خصوصی و یا دولتی آلمان در بیایند. کار در بخش های خصوصی و یا دولتی از نظر حقوق و مزایا،اطمینان از کار در سالهای متمادی، امکانات رفاهی و یا سایر موارد دیگری که برای یک کارمند می تواند  مفید و قابل توجه باشد، یکسان بوده و هیچ تفاوتی نخواهد داشت.

 

 نیاز شدید به پرستار در آلمان باعث می شود، در اولین زمان ممکن و یا حتی قبل از اتمام دوره های کار آموزی و آموزشی به استخدام بیمارستانها و یا کلینیک ها در  آیند

 

آیا مدارک پرستاران ایرانی در آلمان اعتبار دارد؟

متاسفانه به دلیلی تفاوت در سیستم درمانی ایران و آلمان، کلیه مدارک علوم پزشکی ایران و از جمله مدارک پرستاری، مورد تایید آلمان نیست و باید در آلمان ارزشیابی و بررسی ومعادل سازی شوند. این پروسه می تواند در دو مرحله انجام شود:

 

بررسی ابتدائی مدارک پرستاری شما :

 

در این مرحله شما باید با توجه به سایت anabin متوجه این مسئله شوید که دانشگاهی که از آن مدرک تحصیلی پرستاری دریافت کرده اید، اصلا در این لیست هست و یا به عبارتی آلمان دانشگاه شما را قبول دارد؟

 

اگر دانشگاه شما در این لیست نباشد شانس شما برای دریافت ویزای کار آلمان کم است و باید پروسه دیگری را پیگیری کنید

 

 

بررسی مدارک تحصیلی شما:

در صورتی که دانشگاه شما مورد تایید آلمان بود،باید مدارک تحصیلی خود را برای ارزیابی و معادل سازی به آلمان ارسال نمائید. بعد از بررسی مدارک شما مشخص می شود که چه مدت زمان شما باید دوره تکمیلی پرستاری در آلمان بگذرانید.

 

این دوره می تواند بر اساس معدل ، واحدهای دانشگاهی و تجربه کاری شما، بین ۶ ماه تا ۱۸ ماه باشد. این دوره های تکمیلی ، شامل دوره های مقدماتی برای ، آشنائی با سیستم درمانی آلمان و دوره های زبان و یا آموزش های بیشتر در بیمارستان یا کلینیک می باشد.

 

شما مجاز به کار پاره وقت به مدت ۱۰ ساعت در هفته و کسب درآمد به عنوان یک پرستار کمکی در حالی که تحت آموزش آموزش تکمیلی هستید، نیز می باشید

 

 

آیا برای کار پرستاری و یا دوره آموزشی نیاز به زبان آلمانی است؟

 

اگر به فکر کار پرستاری و یا تحصیل در آلمان در رشته پرستاری  هستید، قطعا باید زبان آلمانی را فراگیرید. زیرا شما با بیماران آلمانی سر و کار دارید که با شما به آلمانی صحبت می کنند.

اما برا ی شروع کار و اقدام به دریافت ویزای کار پرستاری در آلمان و یا تحصیل پرستاری در آلمان، تنها داشتن مدرک زبان آلمانی B1 کفایت می کند و تا انجام تمام کارهای پذیرش و ویزا، می توانید مدارک بالاتری زبان یعنی B2 و یا TEST DAF  را هم در ایران دریافت نمایید و با خیال آسوده به آلمان سفر نمایید.

 

اما در صورتی که با مدرک زبان B1 و یا B2 برای کار پرستاری و یا تحصیل به آلمان می روید، قطعا نیاز است که قبل از شروع کار یا دوره آموزشی خود، ابتدا زبان آلمانی را تا سطح TEST DAF و یا زبان تخصصی علوم پزشکی سپری نمائید.

 

این دوره های زبان اگر توسط موسسات و یا کارفرما برای شما برگزار شوند، هزینه ای را در بر نخواهد داشت. اما اگر تکمیل دوره زبان بر عهده خود شما باشد، هزینه آن نیز بر عهده شما خواهد بود و هر ترم می تواند بین ۳۰۰ تا ۷۰۰ یورو باشد.

 

دوره پرستاری در آلمان در دانشگاه هست یا کالج؟

 

 

دوره های پرستاری در آلمان بیشتر در کالج ها و هوخ شوله ها و بصورت دوره های آوسبیلدونگ برگزار می شود. و هیچ دانشگاهی در آلمان رشته پرستاری ندارد.

 

این دوره های آموزشی حدود سه سال طول می کشد و متقاضیان می توانند حتی این دوره های آموزشی را به صورت پاره وقت نیز انجام دهند که در این صورت مدت زمان بیشتری طول خواهد کشید

 

تحصیل در کشور آلمان برای رشته پرستاری یک دوره آموزشی است که شامل ترکیبی از آموزش تئوری و عملی پرستاری می باشد و می تواند حدود ۲۱۰۰ ساعت آموزش تئوری در یک آموزشگاه هوخ شوله باشد و علاوه بر این ، دانشجویان  ۲۵۰۰ ساعت را نیز در یک بیمارستان، درمانگاه، کیلینیک و یا خانه سالمندان می گذرانند و حرفه خود را در شرایط واقعی یاد می گیرند. در پایان دوره از دانشجویان آزمون دولتی گرفته می شود.

 

 

خاطر نشان می گردد که از ابتدای سال ۲۰۲۰ ، تمام دوره ها و حرفه های مختلف پرستاری و مراقبت (مانند مراقبت های سالمندان ، پرستاری و کودکان ) در دو سال اول بصورت تئوری آموزش داده می شوند و از سال سوم به بعد ، دانشجویان بیمارستان یا جائی را برای گذراندن دوره های عملی انتخاب می کنند تا در آن تخصص عملی لازم را پیدا کنند.

 

 

شرایط کار پرستاری در آلمان چیست؟

 

پرستاری در آلمان، از گروه شغلهایی است که باید افراد شاغل به این کار انعطاف پذیر بوده و سختی های هنگام کار را تحمل نمایند. زیرا از یک سو با بیمار و خانواده وی که نگران سلامتی او هستند، مواجه و پاسخگو می باشند، و از سوی دیگر از کارهایی است که بصورت شیفتی می باشد و در ساعات شبانه روز و ایام تعطیل باید سر کار خود حاضر شوند.

 

لذا فردی که این شغل را انتخاب می نماید باید هم علاقه و انگیزه خاصی به آن داشته باشد و هم از لحاظ روحی و روانی آمادگی مقابله با سختی کار را داشته باشد

 

هر چند به طور کلی کار کردن و شرایط کاری در آلمان برای هر شغل و حرفه ای به مراتب سخت تر از ایران می باشد. زیرا فرد باید تمام هم  وغم خود را در هنگام کار ، به حرفه و کاری که دارد انجام م یدهد، اختصاص دهد تا کیفیت و خروجی کار ایده آل باشد.

 

 

آیا سفارت آلمان ویزای کار پرستاری می دهد؟

از آنجائی که مدارک دانشگاهی ایران در رشته های پرستاری مورد تایید آلمان نمی باشد، لذا پرستارانی که علاقه به کار در آلمان دارند باید دوره های تکمیلی آموزشی را در آلمان و بر اساس سیستم درمانی این کشور بگذرانند.

 

البته این بدان معنی نیست که کشور آلمان سیستم آموزشی ایران و مدارک تحصیلی وزرات بهداشت ایران را قبول ندارد. بلکه به دلیل این که سیستم درمانی آلمان با ایران متفاوت می باشد.

 

پرستاران ایرانی برای کار در آلمان باید دوره هایی بین شش ماه تا یک سال نیم را در آلمان به عنوان دوره تکمیلی پشت سر گذارند تا اجازه کار در آلمان را بدست آورند

 

 

کشور آلمان در سالهای اخیر شدیدا نیاز به پرستار پیدا کرده است، لذا دریافت ویزای پرستاری آلمان، (چه برای دوره تکمیلی و چه برای کار) به راحتی و بدون هیچ دغدغه ای دریافت می شود. فقط متقاضیان کار پرستاری در آلمان برای دریافت ویزای پرستاری آلمان باید مدرک زبان آلمانی اولیه و مورد نیاز برای ویزای آلمان را دریافت نمایند.

 

در حال حاضر برای دریافت ویزای پرستاری آلمان نیاز به مدرک زبان آلمانی B1 و داشتن مدرک کارشناسی پرستاری از دانشگاههای ایران می باشد. در خصوص ساپورت یا تمکن مالی برای ویزا، اگر دعوتنامه شما همراه با حقوق باشد نیازی به ارائه تمکن مالی ندارید. اما اگر فقط دوره تکمیلی باشد، باید نامه تمکن مالی به میزان ۱۰۲۳۶ یورو را برای دریافت ویزای آلمان ، به سفارت ارائه دهید.

 

 

در صورت موافقت با درخواست ویزای شما توسط سفارت آلمان، بر اساس قوانین مهاجرتی این کشور به شما ویزای نوع A17 داده می شودکه طبق این ویزا ۱۸ ماه به شما فرصت می دهند تا به آلمان وارد شده و با گذراندن آموزش های بعدی ، صلاحیت های کار پرستاری در آلمان را بدست آورید.

 

نکته مهم:

توجه داشته باشید که در آلمان ، پرستاری یک مدرک تحصیلی حرفه ای و مهارتی  است و مانند بسیاری از کشورهای دیگر از جمله ایران، دوره دانشگاهی نیست. در نتیجه ،کارت آبی اتحادیه اروپا (Blue Card)  برای کار پرستاری در آلمان به شما تعلق نخواهد گرفت. زیرا باید ابتدا شما به آلمان بروید و دوره تکمیلی را بگذرانید.

 

برای کار پرستاری در آلمان چکار باید بکنیم؟

 

برای شروع به کار پرستاری در آلمان، اگر فارغ التحصیل دانشگاهها و یا هوخ شوله های آلمان هستید، تنها می بایست در آزمون دولتی پایان دوره آموزشی شرکت کرده و پس از قبولی در آزمون مجوز لازم برای کار را بدست آورید.

 

اما اگر از ایران می خواهید برای کار پرستاری در آلمان اقدام نمایئد، می بایست ابتدا مدارک تحصیلی شما در آلمان ارزشیابی و معادل سازی شده و مدرک زبان آلمانی مورد نیاز را بدست آوردید. سپس بر اساس ارزیابی انجام شده بر روی مدارک تحصیلی شما، مشخص می شود که چه مدت نیاز به گذراندن دوره تکمیلی در آلمان دارد.

 

پس از پایان دوره تکمیلی در آلمان، اگر شما قبل از ورود به آلمان از جائی دعوتنامه کاری دریافت نموده اید می توانید به همان کار مشغول شوید(که البته این پیشنهاد اصلی ما به شما است) و اگر دعوتنامه کاری ندارید و برای پیدا کردن کار در آلمان به جستجو بپردازید.

 

 

در آلمان ، هر کسی که مایل به کار در پرستاری باشد ، نیاز به مجوز دارد. برای اینکه صلاحیت های حرفه ای شما شناخته شود ، اغلب لازم است یک دوره تکمیلی را طی کنید تا زبان و مهارت های حرفه ای خود را مطابق با الزامات کار پرستاری در آلمان تطابق دهید. درخواست های لازم برای تشخیص صلاحیت های حرفه ای باید به مرجع ذیصلاحی آلمانی که در آن قصد کار دارید، ارائه شود.

 

 

اگر مجوز کار پرستاری در آلمان به شما اعطا شود ، بدون توجه به شهری که از آن مجوز دریافت کرده اید، مجاز به کار در سراسر کشور آلمان هستید

 

 

برای موفقیت در دریافت مجوز ، باید شرایط زیر را داشته باشید:

باید مدارک تحصیلی شما در آلمان ارزیابی و معادل سازی شود: اگر مدارک تحصیلی پرستاری خود را در خارج از آلمان به دست آورده اید ، باید این مدارک را در آلمان معادل سازی کنید.

مراجع به ادارات مربوط به معادل سازی مدارک در آلمان، تایید خواهند کرد که آیا مدارک حرفه ای که در کشور خود به دست آورده اید کاملاً با مدارک مربوطه صادر شده در آلمان مطابقت دارد یا خیر. اگر مطابقت نداشته باشد، می توانید برای دوره تکمیلی پرستاری در آلمان ثبت نام کنید.

 

 

باید به زبان آلمانی تسلط داشته باشید و یا به عبارتی بتوانید به آلمانی صحبت کنید: در هر شهری از  آلمان که در آن قصد کار دارید ، باید ثابت کنید که سطح مهارت آلمانی B1 یا B2 را در چارچوب مرجع اروپایی دارید.

 

 

شما باید از سلامتی خوبی برخوردار باشید: باید یک گواهی سلامت صادر شده توسط پزشک آلمانی را ارائه کنید که بیان می کند از نظر جسمی و روحی مناسب و قادر به کار در مراقبت های پرستاری هستید.

 

 

شما باید قابل اعتماد باشید: برای اثبات قابل اعتماد بودن ، باید یک گواهی سوء پیشینه پلیس ارائه دهید. این گواهی را اگر در آلمان زندگی می کنید از پلیس آلمان باید بگیرید و اگر در ایران زندگی می کنید باید از پلیس+۱۰ ایران بگیرید.

 

 

توصیه می شود برای گرفتن دعوتنامه کاری پرستاری از آلمان، با کارشناسان و مشاورین موسسه ما تماس حاصل نمائید

 

نیاز کشور آلمان به پرستاران خارجی

پرستاری در آلمان در لیست سفید مشاغل( مشاغلی که آلمان در آن دچار کمبود مهارت هستند) گنجانده شده است . این بدان معناست که از نظر دولت آلمان افراد دارای حرفه پرستاری از خارج از اتحادیه اروپا، می توانند در آلمان استخدام شوند و مجاز هستند به کشور آلمان بیایند تا مطابق با دستورالعمل اشتغال بیگانگان، در حرفه پرستاری کار کنند.

 

 

نرخ جمعیت نیازمند به پرستاران متخصص و ماهر در آلمان، به سرعت در حال افزایش است و دولت و مسئولین آلمان از سالها قبل شدیدا به فکر تامین جمعیت پرستار مورد نیاز خود برای این سالها و سالهای آتی می باشند. پیش بینی می شود تا سال ۲۰۵۰ ، جمعیت آلمانیانی که نیاز به مراقبت و پرستاری دارند به بیش از دو برابر افراد افزایش داشته باشند.

 

 

این بدان معناست که تأمین تعداد کافی پرسنل پرستار ماهر یک چالش مهم برای آلمان است. برای مقابله با این چالش ، تعدادی از استراتژی های مختلف تدوین شده است.

 

یکی از این استراتژی ها به عنوان مثال، اصلاح سیستم آموزش پرستاری است که تا سال ۲۰۲۰ اجرا خواهد شد ، و یکی دیگر از استراتژی های دولت آلمان برای تامین کمبودپرستار در کشور، همچنین استخدام متخصصان پرستاری از دیگر کشور می باشد.

 

طبق گزارش‌های اداره کاریابی آلمان، این کشور سال گذشته ۱۴ هزار و ۶۰۰ فرصت شغلی برای استخدام کمک پرستار ایجاد کرده است، اما از مارس ۲۰۱۷ تا ژانویه ۲۰۱۸ تنها سه هزار نفر برای استخدام در این فرصت‌های شغلی درخواست کار داده بودند.

 

متقاضیان باید دوره شش ماهه‌ای شامل مبانی نظری و دوره های وجیهی است که کارورزان را با مباحث اجتماعی، مفاهیم اولیه ارتباط با بیمار و حقوق بیمار آشنا می‌کند. ادامه دوره را کارآموزی و مسائل بالینی مراقبت از بیمار تشکیل می‌دهد. این دوره ها در مراکز درمانی برگزار می‌شود.

 

‌مهم‌ترین نیاز این دوره توانایی زبان آلمانی در حد B1 می باشد

 

برنامه جدید آموزش پرستاری در آلمان از اول ژانویه سال ۲۰۲۰

 

 

در تاریخ ۱ ژانویه سال ۲۰۲۰ ، قانون جدید مشاغل پرستاری آلمان (Pflegeberufegesetz ، PflBG)  لازم الاجرا خواهد شد. کلیه متقاضیان پس از این تاریخ ، دوره آموزشی خود را به عنوان متخصص پرستاری شروع می کنند و دو سال آموزش عمومی پرستاری را پشت سر می گذارند.

در سال سوم آموزش، کارآموزان یا آموزش عمومی را برای تبدیل شدن به پرستار عمومی ادامه می دهند یا برای تبدیل شدن به پرستار متخصص کودکان، دوره لازم را می بینند.

 

طبق برنامه جدید آموزش پرستاری، بخش تئوریک این آموزش در دانشکده پرستاری ادامه خواهد یافت ، در حالی که قسمت عملی همچنان در محل کار برگزار می شود.

 

هوشیاری ، همدلی و مسئولیت پذیری ، ثبات عاطفی و استقامت جسمی همچنان از خصوصیات مهم شخصیتی است که دانشجویان باید داشته باشند. علاوه بر این ، طیف گسترده ای از مکانهای کاری که افراد تحت چارچوب جدید می توانند در آن مشغول به کار شوند ، بدون تغییر باقی خواهد ماند.

 

الزامات شروع آموزش پرستاری نیز بدون تغییر خواهد ماند. کسانی که آموزش های لازم را به عنوان پرستاران عمومی ، پرستاران سالمندان یا پرستاران کودکان به پایان رسانده اند ، می توانند برای تبدیل شدن به متخصص مراقبت های پرستاری ، تحت آموزش های بعدی نیز قرار بگیرند. مدت زمان آموزش اولیه آنها بعداً مورد بررسی قرار می گیرد.

 

علاوه بر برنامه آموزش حرفه ای پرستاری ، دوره جدید دانشگاهی پرستاری نیز معرفی می شود. این دوره شامل کلیه مهارتهای آموخته شده تحت برنامه آموزش فنی و حرفه ای و همچنین نیازهای پیچیده تر افراد نیازمند مراقبت خواهد بود.

 

کسانی که آموزش های لازم را به عنوان پرستاران عمومی ، پرستاران سالمندان یا پرستاران کودکان به پایان رسانده اند ، می توانند برای تبدیل شدن به متخصص مراقبت های پرستاری ، تحت آموزش های بعدی نیز قرار بگیرند. مدت زمان آموزش اولیه آنها بعداً مورد بررسی قرار می گیرد.

 

در این روش جدید آموزش که هر کس به عنوان یک پرستار آموزش می بیند ، مهارت های اصلی پرستاری لازم برای مراقبت از افراد در سنین مختلف و نیازهای مختلف را کسب می کند. یکی دیگر از مزایای این آموزش عمومی پرستاری این است که در سراسر اتحادیه اروپا به رسمیت شناخته شده است ، و به افراد شاغل در پرستاری فرصت های شغلی بیشتری می بخشد. برنامه جدید آموزش پرستاری کاملاً رایگان خواهد بود و کارآموزان نیز پاداش کافی دریافت می کنند.

 

 

علاقه آلمانی‌ها به کار پرستاری

 

به گفته وزیر بهداری آلمان، در حال حاضر این کشور نیازمند ۵۰ تا ۸۰ هزار پرستار برای کار در خانه‌ها و بیمارستان‌هاست. در ماه ژانویه گذشته، آلمان به دنبال ۳۸ هزار نفر برای استخدام در این عرصه بود، اما برای هر ۱۰۰ امکان شغلی تنها ۲۶ نیروی کار وجود داشت.

 

هدف دولت آلمان این است که تا سال ۲۰۲۳ شمار داوطلبانی که در این بخش آموزش می‌بینند به میزان ۱۰ درصد افزوده شود. بدین منظور گفت‌وگوهایی هم با کشورهای فیلیپین و کوزوو نیز صورت گرفته است.

 

حل مشکل کمبود پرستار برای آلمان بسیار مهم است، زیرا پیش‌بینی می‌شود که در دهه‌های آتی شمار کسانی که نیاز به پرستاری و مراقبت دارند بسیار افزایش پیدا کند و از سه میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در سال ۲۰۱۷ به چهار میلیون در سال ۲۰۳۰ و پنج میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در سال ۲۰۵۰ برسد. و این به معنای نیاز شدید به آموزش نیروی کار متخصص برای مراقبت از سالمندان است.

 

 

 

وضعیت کار مهندسی در آلمان
 • فرصت های شغلی برای مهندسین و متخصصان در آلمان:
 • مدارک تحصیلی ایران برای کار مهندسین در آلمان:
 • چشم انداز و آینده شغلی مهندسی در آلمان
 • کدام رشته های مهندسی در سال ۲۰۲۰ در آلمان بیشترین تقاضای کار را دارند؟
 • رشته های تحصیلی بین رشته ای، از بهترین کار های مهندسی در آلمان
 • بازار کار مهندسی مکانیک در آلمان
 • Senior Mechanical Eng. مهندس ارشد مکانیک
 • مهندس تولید Production Engineer
 • بازار کار مهندسین کامپیوتر و IT در آلمان
 • بازار کار مهندسی برق در آلمان
 • بازار کار مهندسی شیمی در آلمان
 • بازار کار مهندسی عمران و معماری در آلمان
 • بازار کار مهندسی پزشکی در آلمان
 • آلمان بدنبال دانشمندان و متخصصان فناوری اطلاعات

 

بسیاری از متقاضیان کار و تحصیل در آلمان نگران آینده کاری خود در این کشور هستند و بدنبال یافتن اطلاعاتی موثق از وضعیت کا مهندسی در آلمان و آینده شغلی رشته مورد علاقه‌شان هستند. ما این مطلب را برای اضافه نمودن اطلاعات شما جمع آوری و تدوین کرده ایم و توصیه می کنیم که تا پایان آن را مطالعه نمائید.

 

بر اساس آمار و ارقام سازمانهای مختلف دولتی در آلمان، این کشور در حال حاضر و به خصوص در آینده با بحران نیروی کار متخصص مواجه خواهد شد. نیاز به دانش‌آموختگان رشته‌های فنی و مهندسی در آلمان همچنان احساس می‌شود.

 

در حال حاضر، در رشته های علوم مهندسی بیش از ۶۰ هزار فرصت شغلی وجود دارد و هرسال حدود بیش از ۴۰ هزار مهندس در آلمان بازنشسته می‌شوند. همچنین بسیاری از مهندسان آلمانی در سالهای نه چندان دور بازنشسته خواهند شد و آلمان به افراد تحصیل‌کرده در این رشته‌ها نیاز خواهد داشت. حتی در حال حاضر بسیاری از رشته‌های مهندسی با کمبود مواجه هستند. دلیل دیگر هم مهاجرت بسیاری از مهندسان جوان آلمانی به کشورهای دیگر است.

 

می توان گفت که آلمان سر آمد جهانی بسیاری از زمینه های مهندسی و فناوری پیشرفته است. با توجه به جریان مداوم توسعه و پیشرفت تکنولوژی و  نوآوری ها ، شرکت های آلمانی در بازارهای جهانی بسیار موفق بوده اند.

 

فن آوری پیشرفته ، تولید با کیفیت و تضمین محصول، سبب گردیده که آلمان همچنان در ردیف پرفروش ترین های بازار تکنولوژِی روز دنیا باشد. باید یادآور شد که در  پشت این موفقیت ها، هزاران مهندس وجود دارند که در زمینه طراحی ، توسعه و تولید فعالیت می کنند و همه آنها سهم عمده ای در موفقیت، شناساندن و اعتبار  “Made in Germany” دارند.

 

 

فرصت های شغلی برای مهندسین و متخصصان در آلمان:

 

 

مهم نیست که در چه حوزه و رشته ای و در چه دانشگاه یا کشوری تحصیل کرده اید. مهم این است که در آن زمینه دانش خود را به چه درجه ای رسانده اید و اطلاعات و علم شما به روز است یا خیر؟ برای کار در آلمان، از یک سو هر چه شما دارای تجربه کاری بهتر و بیشتری باشید، و از سوی دیگر هر چه دانش شما به روز باشد و تسلط کاملتری به نرم افزارهای مرتبط با رشته تحصیلی تان داشته باشید، شانس بیشتری برای پیدا کردن کارهای با درآمد بالاتر دارید.

متوسط ​​حقوق برای افرادی که تازه از دانشگاهها فارغ التحصیل شده و می خواهند وارد بازار کار آلمان شودند، بین ۴۰،۰۰۰ و ۴۵،۰۰۰ یورو در سال است.

 

 هرچه تجربه شما بیشتر شود و پس از ۱۰ سال تجربه حرفه ای ، سطح حقوق و دستمزد شما به طور متوسط ​​در حدود ۶۹،۰۰۰ یورو – ۹۰،۰۰۰ یورو در سال افزایش می یابد

 

مدارک تحصیلی ایران برای کار مهندسین در آلمان:

 

 

اگر می خواهید عنوان شغلی “مهندس” یا “مهندس مشاور” را در آلمان بدست بیاورید ولی مدرک تحصیلی شما از دانشگاههای آلمان نیست، لازم است که مدارک تحصیلی کشور خود را در آلمان ارزشیابی کرده و معادل سازی نمائد. برای انجام این کار در بخش معادل سازی و ارزشیابی مدارک در بخش ویزای کار و ویزای جستجوی کار در آلمان، در همین سایت جزئیات بیشتری را بدست آورید.

اگر مدارک تحصیلی مقاطع قبلی شما از ایران می باشدو مدرک کارشناسی ارشد و یا بالاتر را از آلمان دریافت کرده باشید و بخواهید در آلمان دنبال کار بگردید، نیاز است که مدارک ایران را نیز ارزشیابی و معادل سازی کنید. ما در قسمت ویزای کار آلمان در خصوص معادل سازی و ارزشیابی مدارک به تفصیل نوشته ایم و می توانید به این قسمت مراجعه نمائید.

 

چشم انداز و آینده شغلی مهندسی در آلمان

 

 

برای مهندسینی که در آلمان مشغول به کار می اشند، فرصتهای مناسبی برای صعود به بالای نردبان شغلی وجود دارد. در تمام دوره کار حرفه ای و تا بالاترین سطح مدیریت. در صنعت آلمان ، بسیاری از اعضای هیئت مدیره و مدیران عامل شرکتهای بزرگ تولیدی و یا خدماتی، زندگی کاری خود را به عنوان مهندس و شاید در شرکتهای کوچک آغاز کرده اند.

 

اما به تدریج پیشرفت کاری خوبی بدست آورده اند. این چشم اندازهای درخشان، برای ترقی و بالارفتن حقوق مزایای شغلی شما هم بوجود خواهد آمد. برای مثال افراد مبتدی شغلی دارای مدرک علمی از هوخ شوله های آلمان هستند ، مثلاً مهندسی برق یا ساختمان می توانند انتظار داشته باشند که بطور متوسط ​​بین ۴۰ تا ۴۰ هزار یورو در سال درآمد کسب کنند.

 

حقوق پس از گذشت ۱۰ سال به حدود ۵۵،۰۰۰ یورو به ۶۸،۰۰۰ یورو می رسد. البته برای فارغ التحصیلان دانشگاه ، متوسط ​​درآمد در برخی از زمینه ها می تواند به بیش از ۷۴۰۰۰ یورو در سال نیز برسد

 

 

رشته های انگلیسی زبان در آلمان

 

کدام رشته های مهندسی در سال ۲۰۲۰ در آلمان بیشترین تقاضای کار را دارند؟

 

در بسیاری از شرکت های فناوری محور آلمان،جای خالی برای اشتغال وجود دارد. در همه گرایش ها بخش های علوم مهندسی و به ویژه در زمینه های مکانیک، خودرو ، برق، مهندسی پزشکی، متالوژی، شیمی، کامپیوتر و IT ، انرژی نیاز به استخدام نیروی کاری جدید و خبره وجود دارد.

 

همچنین چشم انداز و آینده شغلی در زمینه مهندسی عمران و ساخت و ساز نیز در آلمان بسیار  خوب است. زیرا در مقابل جمعیت مهاجری که به آلمان هر ساله سفر می کنند،  کمبود شدید ساختمان و واحدهای مسکونی ، به وفور دیده می شود و دولت آلمان در سالهای اخیر برای برطرف کردن این معضل، دست به ساخت و سازهای عمرانی وسیعی زده است.

 

در زمینه تکنولوژِی کامپیوتری و دیجیتالی شدن، زمینه های جدیدی از فعالیت ها و شغلهای مرتبط با فناوری اطلاعات و ارتباطات در آلمان وجود دارد که نیاز به دانش مهندسی دارند و همراه با درک نحوه کار فناوری دیجیتال هستند.

 

لذا بازار کار این دسته از مهندسین نیز در آلمان خوب است. از سوی دیگر از آنجائی که آلمان یکی از کشورهای مهم و اصلی در تولید مواد شیمیایی و دارویی جهان می باشد، پس باید انتظار داشت که مهندسین و متخصصین این رشته ها نیز از بازار کار خوب درآلمان برخوردار می باشند.

 

رشته های تحصیلی بین رشته ای، از بهترین کار های مهندسی در آلمان

در عصر تحول دیجیتالی ، شرکتها و سازمانها در تلاش هستند تا اطلاعات و دانش خود را در رشته های تحصیلی بین رشته ای (همانند مکاترونیک، بیو فیزیک، فیزیک پزشکی ، بیو الکتریک و …) به حد اعلا برسانند تا بتوانند موفقیت لازم را بدست آورند  تا صنعت و تجارت آلمان مشتریان خود را از دست ندهند. شرکت های آلمانی مجبورند بر سطح تخصص و دانش واسطه ای خود هر روز بیافزایند.

بازار کار مهندسی در رشته های بین رشته ای در آلمان بسیار خوب و داغ می باشد و افرادی که در این رشته ها تحصیل می کنند در کوتاهترین زمان ممکن کار مطلوب را در آلمان بدست می آورند و از حقوق و مزایای بسیار خوبی نیز در مقایسه با دیگر مهندسین برخوردار می باشند

حتی با وجود پیشرفت دانش فن آوری اطلاعات و نرم افزارهای مختلف، افرادی که در رشته مهندسی خود از دانش لازم و تسلط بالایی در نرم افزارهای مرتبط بار رشته خود برخوردار می باشند، به راحتی و سهولت کار در مصاحبه های سغلی موفق شده و مورد نظر خود را بدست می آورند.

در دانشگاه  نیز مهندسین هر رشته ای، برای به بدست آوردن و تکمیل دانش بیشتری در خارج از حوزه رشته اصلی خود تلاس زیادی می کنند تا در آینده موفقیت لازم را بدست آورند. دانشمندان آلمانی در تلاش هستند تا راه کار و تصویر ایده آلی برای ادغام اکثر مباحث علم مهندسی در همدیگر بدست آورده تا بتوانند عملکرد و کارآیی بهتری از هر رشته تحصیلی مهندسی در آینده بدست آورند.

در دانشگاهها نیز بوجود آوردن و ارائه رشته های بین رشته ای جدید مخصوصا در علوم مهندسی برای افرادی که قصد تحصیل در آلمان را دارند، بطور روز افزونی در حال افزایش است.

در این دانشگاهها حتی برای زیر شاخه های هر رشته ای نیز بصورت کاملا تخصصی و جزئی، رشته های تحصیلی جدید در مقاطع کارشناسی و مخصوصا کارشناسی ارشد و دکتری تعریف می شود. برای مثال، در رشته شیمی، فقط ۷ تخصص دکتری در زمینه آب (با فرمول بسیار ساده H2O) در آلمان وجود دارد تا بتوانند بصورت کاملا تخصصی در هر حوزه ای وارد شده و به پیشرفت لازم دست یابند.

 

بازار کار مهندسی مکانیک در آلمان

 

 

از آنجا که مهندس مکانیک به عنوان مادر تمام رشته های مهندسی به حساب می آید، در زمینه های مختلفی نیز به کار گرفته می شود. این رشته در زمینه های مختلفی از جمله‌ طراحی‌ و ساخت‌ ماشین‌آلات‌ و قطعات‌، طراحی‌ و ساخت‌ تجهیزات‌ مکانیکی، تجهیزات‌ و سیستم‌های‌ آب‌، پالایشگاه‌ها و کارخانجات‌ شیمیایی‌، ‌ تأسیسات‌ حرارتی‌ و برودتی‌ ساختمان‌ها ، ساخت‌ ماشین‌آلات‌ کارخانجات مختلف‌ قند، کاغذ سازی‌ ، سیمان‌، نساجی‌، نمک‌ و کنسانتره‌، طراحی‌ و ساخت‌ وسایل‌ و تجهیزات‌ حمل‌ و نقل‌ زمینی‌، دریایی‌ و هوایی‌، ساخت‌ تجهیزات‌ دفاعی‌ و ساخت‌ ربات‌ها، بازوهای‌ مکانیکی‌ و سیستم‌های‌ تولید می تواند فعالیت کند، و امکان کار در تمامی صنایع موجود در هر کشوری را برای فارغ التحصیلان این رشته بوجود می آورد.

 

در آلمان نیز که یک کشور صنعتی محسوب می گردد و به نوعی مهد مهندسی مکانیک می باشد، زمینه های کاری بسیار زیادی برای مهندسین مکانیک در این کشور وجود دارد.

 

 

از مهمترین سمت ها و مسئولیت هایی که یک منهدس مکانیک می تواند در آلمان بدست بیاورد، می توان به موارد زیر اشاره نمود:

Senior Mechanical Eng. مهندس ارشد مکانیک

 

 

فردی که به عنوان مهندس ارشد مکانیک در یک کارخانه یا کارگاه مشغول به کار می باشد، می بایست با بکارگیری تجربه، خلاقیت و مهارت های خود محصولات جدید طراحی کند و در فعالیت های مرتبط با توسعه و ایجاد محصولات مختلف شرکت کند. این فرد باید خلاق بوده و توانایی استفاده از مهارت های خود را داشته باشد.

 

 

اکثر متقاضیانی که به عنوان Senior Engineer مشغول به کار در زمینه های مختلف مکانیکی می شوند، مدرک فوق لیسانس و یا لیسانس مهندسی مکانیکی دارند. میزان حقوق در این بخش علاوه بر مدرک تحصیلی، به سابقه و تجربه کاری نیز بستگی دارد و می توانند حداقل ۷۸٫۰۰۰€ (یورو) در سال درآمد داشته باشند. همچنین متقاضیانی که ۲۰ سال تجربه دارند می توانند حداقل ۱۰۷٫۲۱۵€ (یورو) در سال درآمد داشته باشند.

 

 

مهندس تولید Production Engineer

 

فعالیت اصلی مهندس تولید در بخش تولید و  نظارت کارکنان پروژه های مهندسی می باشد. فردی که به عنوان Production Engineer مشغول به کار می شود، می بایست بهترین راه ها و روش های اسفاده از ماشین آلات در بخش تولید را ارائه و توسعه دهد و با انجام تحقیقات و بررسی زمینه های تولید، در راستای بهبود و بهره وری از محصول تولید شده تلاش می کند.

 

جهت کار کردن به عنوان یک مهندس مکانیک در بخش Project Engineer، معمولا” می بایست مدرک دانشگاهی فوق لیسانس کسب کنید

 

میزان حقوق و درآمد در این بخش بستگی به تجربه و سابقه کاری مهندسین دارد؛ اما به طور کلی، افرادی که کم تر از ۵ سال سابقه کار دارند حدود ۵۸۰۰۰ یورو  و افرادی که تا ۲۰ سال سابقه کاری دارند می توانند تا ۹۰۰۰۰ (یورو) در سال درآمد داشته باشند.

 

 

به یاد داشته باشید که انجام و پیشبرد کارهای مرتبط با مهندسی مکانیک بصورت سنتی و قدیمی، برای آلمان نقاط ضعف دارد که در عصر دیجیتال به طرز ناخوشایندی مورد توجه قرار می گیرد. مهندسان مکانیک آلمانی در تولید محصولاتی که کاملاً بدون خطا و دردسر باشند ، بسیار موفق عمل می کنند.

 

 

هیچ کس دوست ندارد اشتباه کند.  اما وقتی صحبت از دیجیتال می شود، سعی می کنند که از این قافله در میدان رقابت با دیگر کشورها عقب نمانند.

 

بازار کار مهندسین کامپیوتر و IT در آلمان

 

 

شاید برخی از افراد قدیمی، آلمان را به عنوان ملتی از شاعران و فیلسوفان بشناسند.  اما آلمان در سالهای اخیر به عنوان سرزمین اختراع و نوآوری در تمام دنیا معرفی شده است. بسیاری از محصولات اساسی در دنیای مدرن، مبتنی بر کشفیات آلمان است.

 

از داستان نبوغ تکنولوژیکی در خودرو و دستگاه اشعه ایکس گرفته، تا تبلت های و تیغه های روتور برای توربین های بادی و سایر محصولات تکنولوژیک امروزی در دنیا. امروزه ، این کشور به عنوان مرکز نوآوری دنیا است ، و بسیاری از شرکت های آلمانی در بخش های متنوعی و بسیار مهم فناوری، فعالیت می کنند.

آلمان به دنبال دیجیتال شدن در صنعت است و برای حفظ رقابت در یک بازار بین المللی، سرمایه گذاری زیادی در فن آوری های هوشمند، شبکه های هوشمند و دیجیتالی شدن و برنامه های دیجیتال نوآورانه انجام داده است. به همین دلیل متخصصان فناوری اطلاعات کشورهای مختلف که در جستجوی کار هستند، چشم انداز شغلی خوبی را در بازار کار آلمان برای خود جستجو می کنند.

شاغلین و  متخصصین برنامه نویس، شبکه(Net Work)  امنیت و فناوری اطلاعات IT) از جمله افرادی هستند که در آلمان از بازار کاری خوبی برخوردار می باشند. کشور آلمان برای جذب و آموزش این افراد سرمایه گذاری بسیار خوبی را انجام داده است، و دست موسسات کارا یابی و شرکتهای خصوصی خود  را برای جذب متخصصان IT از دیگر کشورها، کاملا باز گذاشته است.

 

در آمد مهندسان کامپیوتر بر اساس تخصص، تجربه و دانش آنها در آلمان متفاوت است.که سالیانه بین ۴۲۰۰۰ تا ۶۷۰۰۰ یورو می توانند این افراد در آلمان درآمد کسب نمایند

 

بسیاری از شرکتهای بزرگ در سراسر آلمان، برای اجرای طیف وسیعی از وظایف و فعالیتهای خود، به متخصصان فناوری اطلاعات احتیاج دارند. این موارد شامل برنامه نویسی سیستم های پیشرفته کنترل ماشین ، ایجاد اپلیکیشن ها و نرم افزارها ، تضمین امنیت سیستم های پیچیده و مدیریت، از زمینه های روزافزون تقاضای کاری است.  همچنین ریاضیدانان به ویژه در بانکها و شرکتهای بیمه، تقاضای کار زیادی دارند.

سایتهای مفید برای کاریابی متخصصین حوزه IT:

http://www.jobsinit.eu/

http://www.stepstone.de/includes/listing/de/pb/bitkom/index.cfm

http://www.channel-e.de/stellenmarkt.html

http://www.computerwoche.de/stellenmarkt

http://www.dotnetjob.de/118/de/portal.job

http://entwickler.com/jobs/index.php

http://www.geekjobs.de/

http://www.heise.de/jobs

http://www.ictjob.de/de/it-jobs/young-professionals

http://www.itjobboard.de/

http://www.it-jobkontakt.de/index.php

http://www.it-jobs.de/

http://www.it-positionen.de/

http://www.itsteps.de/

http://www.it-treff.de/it-jobs-stellenangebote/?v=1,10,0,,0

 

بازار کار مهندسی برق در آلمان

 

 

هر گاه اسم آلمان و مهندسی برق مطرح می شود، ذهن ما به سمت شرکتهای بزرگی همچون زیمنس در آلمان متمرکز می شود که از شرکتهای قدر و قدیمی در زمینه صنعت برق در دنیا می باشد. اما از این نوع شرکتهای بزرگ و معتبر در آلمان بسیار فراوان هستند.

 

کشور صنعتی آلمان در رشته مهندسی برق هم جایگاه ویژه ای برا یخود در دنیا بوجود اورده است و هر روز در حال توسعه و گسترش این صنعت به منظور حفظ و ارتقاء جایگاه خود می باشد.

 

با توجه به حجم بزرگ بازار کار مهندسی برق در آلمان، مهندسانی که تجربه و دانش قابل توجهی در حوزه‌های مختلف مربوط به مهندسی برق دارند، به راحتی می‌توانند در پروژه‌های مختلف مانند بخش‌های دولتی، نظامی و خصوصی مشغول به کار شده و درآمد خوبی را نیز از این راه کسب کنند.

 

حتی مهندسانی که به تازگی وارد بازار کار این کشور می شوند، انگیزه لازم برای قدم برداشتن در این مسیر و پیدا کردن کار مورد نظر، دور ازانتاظار نخواهد بود.

 

در سالهای اخیر، به دلیل پیشرفت صنایع مختلف در آلمان، تقاضا برای رشته‌های مهندسی به خصوص مهندسی برق افزایش چشمگیری داشته است.

 

بسته به مهارت‌ها و تجربه کاری فرد، درآمد یک مهندس برق در آلمان می‌تواند متفاوت باشد و رنج بین ۴۰۰۰۰ یورو تا ۷۲۰۰۰ یورو در سال را پوشش دهد

 

داشتن توانایی، مهارت، انگیزه و استعداد و همچنین پشتکار از عوامل اصلی ورود به بازار کار مهندسی برق آلمان می باشند. تمامی افرادی که قصد مشغول به کار شدن در کشور آلمان را دارند حتما باید دوره های آموزش زبان آلمانی را سپری کنند تا تسلط کافی جهت حرف زدن به زبان آلمانی را داشته باشند.

تمامی دانشجویان و فارغ التحصیلان مهندسی برق ایران و یا سایر کشورها امکان یافتن کار در زمینه شغلی خود را در آلمان دارند. اما به یاد داشته باشید که با توجه به پیشرفت سریعی علمی و دیجیتالی که این رشته در سالهای اخیر داشته است و بکار گیری تکنولوژِی دیجیتال و نرم افزارهای مختلف  در این رشته، پیدا کردن کار برای فارغ التحصیلان مهندس برق از دانشگاههای ایران، کمی سخت می باشد.

 

زیرا منابع درسی و کارگاههای لازم برای برخورداری از کارهای عملیف در دانشگاههای ایران در حد اقل ممکن است. پس اگر بدنبال کار مهندسی برق در آلمان هستید، یا باید فارغ التحصیل این رشته از دانشگاهههای آلمان باشید و یا در ایران تسلط کامل را به نرم افزارهای مرتبط با برق بدست آورده و تجربه عملی خود را نیز تا جای ممکن ارتقا دهید.

 

امروزه و با تاثیر وسیع نرم‌افزارهای کامپیوتری بر طراحی و آزمایش المان‌های الکترونیکی، داشتن مهارت در کار با نرم افزارهایی از قبیل Dialux ، Bascomو Matlab می‌تواند درآمد بیشتری را نصیب مهندسان برق کند.

 

مهندسین برق در کشور آلمان می توانند در طیف گسترده ای از تخصص هایی همانند: الکترونیک، رایانه های دیجیتال، مهندسی برق، ارتباط از راه دور، سیستم های کنترل، پردازش سیگنال ها، مخابرات و ارتباطات، حمل و نقل، هوا فضا، دستگاههای ردیابی، ناوبری، تسلیحاتی، ماشین آلات صنعتی، پزشکی و آزمایشگاهی، کامپیوتر و IT  و موارد مرتبط را دیگر مشغول ب ه کار شوند. برخی از بخش های تحصیل مهندسی برق در مهندسی مکانیک و عمران نیز مشاهده می شود.

 

بازار کار مهندسی شیمی در آلمان

 

 

در هر رشته و زمینه ای که صحبت می شود، خوشبختانه کشور آلمان حرف برای گفتن زیاد دارد. شاید بدانید که MERK آلمان در کل دنیا معروف است. شرکت سازنده مواد اولیه شیمیایی و داروئی در آلمان. اما به غیر از این شرکت بزرگ، شرکتهای کوچک ومتوسط زیادی در آلمان در صنایع شیمیایی فعال می باشند.

 

 

شاید به نوعی بتوان گفت که علوم مهندسی و علوم پایه(مخصوصا” شیمی ، فیزیک و ریاضی) رابط تنگاتنگ و بسیار نزدیکی به همدیگر دارند. و یا به نوعی مکمل همدیگر هستند. پیشرفت در هر کدام وابسته به دیگری است. نقش متخصصان و مهندسان شیمی در صنایع تولیدی و اقتصاد یک کشور حائز اهمیت فراوانی است.

 

این متخصصان و مهندسان با استفاده از علم روز و به کار بستن همه امکانات سعی در ارائه آخرین تحقیقات و ابداعات در جهت پیشرفت صنایع شیمیایی و کارخانجات تولیدی دارند. تقاضای کار برای خدمات مهندسان و متخصصان شیمی تا حد زیادی به تقاضای محصولات صنایع مختلف تولیدی بستگی دارد.

 

 

بسیاری از متخصصان شیمی در صنفی کار می کنند که محصولات آنها مواد مورد نیاز بسیاری از شرکت های تولیدی است. به عنوان مثال، آن ها برای شرکت هایی کار می کنند که از مواد پلاستیکی تولیدی برای افزایش راندمان سوخت خودروها استفاده می شود.

 

 

نکته مهم برا ی متخصصان و علاقمندان به کار شیمی در آلمان این است که در آلمان بیشتر دانشگاهها و صنایع در خصوص شیمی فعال هستند ، نه مهندسی شیمی. متخصصان شیمی برای پیدا کردن کار در آلمان باید بیشتر به دنبال کار در حوزه شیمی باشند. آنچه که در دانشگاههای ایران به عنوان مهندسی شیمی وجود دارد و تدریس می شود،بیشتر نزدیک به مهندسی مکانیک – سیالات است و فارغ التحصیلان مهندسی شیمی نباید در کشور آلمان خوشبین به پیدا کردن کار باشند.

 

 

 برای این دسته از دوستان نیز توصیه اکید می شود که دانش خود را کاملا به روز نموده و نرم افزارهای مرتبط با رشته خود را به خوبی فرا گیرند و با تسلط کامل به آنها به دنبال کار مهندسی شیمی در آلمان باشند

 

 

کشور آلمان در به طور عجیبی در صنعت شیمی پیشرفت کرده و اکثر صنایع شیمیایی دنیا را وابسته به خود کرده است. نیاز بالایی به فارغ التحصیلان و تکنسین های شیمی دارد و کارشناسان شیمی نگران پیدا کردن کار در آلمان نباشند.

 

بازار کار مهندسی عمران و معماری در آلمان

 

 

بازار کار رشته های عمران و معماری به نوعی وابسته به یکدیگر می باشند. اگر در جامعه یا کشوری بازار کار عمرانی(مخصوصا”) ساختمان خوب باشد، به تبع آن بازار کار معماران نیز خوب می شود. هر چند که شاخه های کار رشته معماری متفاوت است و در برخی از موارد می توانند بازار کار متفاوتی نیز داشته باشند.

 

 

رشته عمران در دو گرایش راه و ساختمان است. در کشوری مانند آلمان که پیشرفته بوده و یا به عبارتی پیشرفت عمرانی خود را در بحث راه پشت سر گذاشته است، بیشتر مهندسان عمران باید بدنبال کار در گرایش ساختمان باشند.

 

 

از یک سوء، از آنجائی که در آلمان قدمت ساختمانها به بیش از ۱۰۰ سال می رسد انتظار این که کار عمران و معماری در آلمان خوب باشد، شاید دور از انتظار باشد. اما بد نیست بدانید که در کشور آلمان به دلیل کمبود مسکن در سالهای اخیر و بالا رفتن مبلغ اجاره بها و همچنین خرید و فروش مسکن در این کشور، پروژه های عمرانی و ساخت و ساز رونق خوبی پیدا کرده است.

 

ورود مهاجران کاری از اروپا به آلمان و همچنین ورود پناهندگان زیاد از خارج از اروپا به این کشو سبب گردیده که آلمان با مشکل کمبود مسکن مواجه شود. تورم اندکی که در سالهای اخیرد در این کشور بوجود آمد نیز ناشی از همین مسئله بود.

 

 

به همین دلیل مهندسان عمران و معماری فارغ التحصیل دانشگاههای این کشور و همچنین مهندسانی که قصد ورود و کار در آلمان را دارند، می توانند از بازار کار خوبی برخوردار باشند.

 

بنا به تحقیقات جدید انجام شده در آلمان، انتظار می رود که ارزش بازار مهندسی عمران تا سال ۲۰۲۵ به ۱۱٫۷۲ تریلیون دلار برسد که این نشان از رشد خوب بازار کار این رشته می باشد. آمار جمعیت همراه با رشد شهرنشینی نیاز به راه حل هایی برای زیرساخت های کارآمد و پایدار را فراهم کرده است. توسعه ساختمان های سبز، ساختمان های مجهز به سنسور، بتن زیست پلیمری و مدیریت آب، محیط زیست و …،  رشد صنعت عمران را در آلمان افزایش خواهد داد.

 

 

در آمد مهندسان عمران در آلمان می تواند بین ۲۵۰۰۰ تا ۶۰۰۰۰ یورو در سال متفامت باشد. که این تفاوت به نوع کار شما، تجربه و تخصص شما بستگی دارد

 

همانند سایر رشته ها، برای مهندسین عمران و معماری نیز توصیه می گردد برای پیدا کردن کار در آلمان دانش خود را به روز نموده و تلسلط کافی و کامل به نرم افزارهای مرتبط پیدا کنید. برا ی مهندسان معماری، داشتن پورتفولیوی قوی و خوب می توانند به عنوان یک رزومه کاری ، در پیدا کردن کار برای شما بسیارموثر باشد.

 

بازار کار مهندسی پزشکی در آلمان

 

 

برخی از رشته های تحصیلی در ایران، از بازار کار بسیار پایین و یا بدی برخوردار هستند و فارغ التحصیلان آنها بیشتر در کارهای غیر مرتبط مشغول به کار می شوند. مهندسی پزشکی یکی از آن رشته هایی است که متاسفانه فارغ التحصیلان آن، اگر خوش شانس باشند در کار بازاریابی برای شرکتهای تجاری و وارد کننده لوازم و تجهیزات پزشکی مشغول می شوند. این کاملا بدور از انصاف است که فردی این همه زحمت کشیده و در رشته سخت و فنی مهندسی پزشکی تحصیل کند،اما در کار بازاریابی مشغول کار شود.

 

 

مهندسی پزشکی رشته ی نوپایی است که دامنه ی مهارت های آن به طور روز افزون در حال گسترش و پیشرفت است.

 

این رشته یکی از تازه ترین رشته هایی است که قدم به عرصه ی دنیای تکنولوژی جهانی نهاده و این رشته بدین منظور شکل یافته تا پزشکان را در تشخیص و درمان یاری دهد

 

 

اما وضعیت کار مهندسی پزشکی در آلمان متفاوت است. آلمان یکی از کشورهای اصلی و مطرح سازنده لوازم و تجهیزات پزشکی می باشد و می تواند بازار کار خوبی راب فارغ التحصیلان مهندسی پزشکی باشد.

 

 

فارغ التحصیلان این رشته دانشگاهی با گرایش های مختلف بیو مواد، بیو الکتریک، بیو مکانیک و مهندسی پزشکی بالینی، پس از فار اغ التحصیلی با توجه به دانش و تجربه عملی که از کار آموزی در دانشگاه های آلمان بدست آورده اند،به راحتی جذب بازار کار این کشور می شوند. در آمد سالیانه این مهندسین بین ۴۵۰۰۰ تا ۶۸۰۰۰ یورو در سال می تواند باشد.

 

 

بر اساس رتبه بندی جهانی اعلام شده، کشور آلمان یکی از بهترین کشورها در زمینه ی مهندسی پزشکی می باشد که پس از آن کشور کانادا در جایگاه دوم دنیا قرار گرفته است

 

رشته ی مهندسی پزشکی در آلمان به عنوان رشته ای که رابط میان رشته ی مهندسی و پزشکی می باشد، بسیار مورد توجه دانشجویان قرار گرفته است. مهندسی پزشکی در آلمان، جدیدترین رشته ای است که در سالهای اخیر وارد تکنولوژی این کشور  شده و کمک فراوانی به پزشکان در زمینه ی تشخیص بیماری ها نموده است.

 

 

مهندسی پزشکی با طراحی و تولید وسایل و تجهیزات به روز و پیشرفته در علوم پزشکی، در تشخیص بیماری و حتی درمان یک بیماری بسیار موثر بوده و می توان گفت بدون استفاده از آن، علم پزشکی نمی توانست اینقدر پیشرفت داشته باشد.

 

 

این رشته دارای گرایش های مختلف و کاربردی همچون: بیومواد، بیو الکتریک ، بیو مکانیک و مهندسی پزشکی بالینی می باشد که در زیر اشاره کوچکی به آن می نماییم.

 

گرایش بیو الکتریک

 

هدف این رشته تربیت متخصصانی است که بتوانند از عهده ی تجهیز ، نگهداری و طراحی دستگاه های پزشکی برآیند. این گرایش از مهندسی پزشکی خود دامنه ی بسیار وسیعی از این علم را شامل می شود. مهندسان بیو الکتریک علاوه بر این که به تمام گرایش های مهندسی برق با دیدگاهی از حوزه ی علم خود نظر دارد، از برخی از شاخه های مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات هم در حیطه ی علم مهندسی پزشکی یاری می جوید.

 

گرایش بیو مکانیک

 

این دسته از دانشجویان مهندسی پزشکی، بیشتر با بخش مکانیکی سر و کار دارند و با به کارگیری مفاهیم مکانیکی در زمینه های پزشکی آشنا می شود. البته بیو مکانیک به استفاده از مکانیک کلاسیک در زمینه های علوم زیستی می پردازد. پیشرفت در این شاخه به ساخت قلب مصنوعی ، مفاصل مصنوعی ، دریچه های قلب و پروتزها و … برای درک بهتر عملیات و کارکرد قلب ، ریه ، مویرگ ها ، استخوان ها و … در بدن شده است.

 

گرایش بیو مواد

 

در این رشته به صورت معمول بر روی تهیه مواد گوناگون مصنوعی و طبیعی ، طراحی روش ساخت و قالب گیری های موجود و در نهایت بررسی و اصلاح مواد برای کاربرد اختصاصی در پزشکی تحقیق صورت میگیرد. فارغ التحصیلان بیومواد با به کارگیری مواد مختلف از قبیل پلیمرها و سرامیک ها و کامپوزیت ها و مواد فلزی در بدن انسان و در تجهیزات پزشکی آشنا می شوند.

 

گرایش مهندسی پزشکی بالینی

 

مهندسی پزشکی بالینی از رشته های تخصصی مهندسی پزشکی می باشد که مسئولیت پیاده سازی تکنولوژی پزشکی و بهینه سازی خدمات بهداشتی و درمانی دارد.

 

کار اصلی مهندسان پزشکی بالینی شامل آموزش و نظارت تکنیسین تجهیزات پزشکی ، همکاری با قانون گذاران و بازرسان بیمارستان ها مشاوره دادن فنی برای دیگر کارکنان بیمارستان مانند پزشکان ، مدیران و… می باشد.به طور کلی میزان واحدهای غیر مهندسی رشته ی مهندسی پزشکی بسیار محدود است و دانشجویان باید به رشته ی ریاضی فیزیک علاقه مند باشند و همچنین پایه ی قوی در مهندسی داشته باشند.

 

آلمان بدنبال دانشمندان و متخصصان فناوری اطلاعات

 

این فقط مؤسسات تحقیقاتی آلمان نیستند که به دنبال جذب متخصصان و دانشمندان خبره و واجد شرایط در حوزه های کاری مختلف هستند.  بله شرکتها، صنایع و کارخانجات بزرگ و کوچک آلمان نیز بدنبال جذب مهندسین ، دانشمندان ، ریاضیدانان و کارشناسان خبره در بازار کار خود می باشند.

 

تنها خودروسازان آلمانی و شرکت های مهندسی این کشور جزو بهترین کشورهای جهان نیستند، بلکه متخصصان و دانشمندان حوزه صنایع شیمیایی و داروسازی، بیوتکنولوژی و فناوری نانو و … آلمانی نیز در میدان رقابت صنایع، جایگاه ویژه ای در دنیا دارند. در تمام این بخشها، هر روز تقاضای کار برای متخصصان برتر که دارای دانش فناوری اطلاعات نیز می باشند، به طور مداوم افزوده می شود.

 

 • شرایط تحصیل در آلمان چیست؟
 • مزایای تحصیل در آلمان کدامند؟
 • تحصیلات دانش آموزی در آلمان (قبل از دانشگاه)
 • تحصیلات دانشگاهی در آلمان
 • مقاطع تحصیلی دانشگاهی در آلمان

ارزشیابی آنلاین تحصیلی (بدون هزینه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده همه اطلاعات آلمان

مطالب مرتبط

طراحی و پشتیبانی : سعید قائدی
مشاوره تحصیلی رایگان