موسسه آبادانی سروش دانش

پرستاری

پرستاری در آلمان

کار پرستاری در آلمان چگونه است؟ پرستاری در آلمان از رونق بسیار خوبی برخوردار است. کار پرستاری در آلمان از جمله رشته هایی است که با وجود مشقت های فراوانی که دارد، اما رشته ای بسیار محبوب در بین افراد جامعه می باشد و علاقه مندان بسیاری دارد. پرستار در آلمان یکی از اعضای بسیار […]

کار پرستاری در آلمان چگونه است؟

پرستاری در آلمان از رونق بسیار خوبی برخوردار است. کار پرستاری در آلمان از جمله رشته هایی است که با وجود مشقت های فراوانی که دارد، اما رشته ای بسیار محبوب در بین افراد جامعه می باشد و علاقه مندان بسیاری دارد. پرستار در آلمان یکی از اعضای بسیار مهم در کادر و تیم پزشکی ، مراقبتی و بهداشتی می باشند و نقش های مهمی از جمله : نقش مراقبتی ، درمانی ، حمایتی ، مشاوره ای ، مدیریتی و … دارند.

 

تاریخچه پرستاری مدرن در قرن ۱۹ میلادی در آلمان و بریتانیا شروع شد و از سال ۱۹۰۰ در سراسر جهان گسترش یافت. پرستاران در آلمان که در مراکز مذهبی با انگیزه‌های مذهبی در حال آموزش دیدن بودند، رفته رفته قواعد سختگیرانه پزشکی و سلامت و مراقبت علمی را که توسط پزشکان تدریس می‌شد، می آموختند و بعدها به عنوان کادر پرستاری در بیمارستانهای آلمان مشغول به کار می شدند.

 

در حال حاضر در جامعه پزشکی آلمان، پرستاران بسته به تخصص و مهارتی که در دوره  های آموزشی و قبل از شروع به کار خود بدست آورده اند، به کار گرفته می شوند. مثلا ممکن است برخی از متخصصان پرستاری به ارزیابی روشهای مراقبت و کمک به پزشکان بکار گرفته شوند. صحبت با خانواده بیماران بخش مهم دیگری از کار حرفه پرستاری را تشکیل می دهد.

 

 

وظایف یک پرستار در آلمان چیست؟

 

 

پرستاران در آلمان دو دسته هستند:

افرادی که به پرستاری سالمندان می پرداند

افرادی که در بیمارستانها و درمانگاهها کار پرستاری را انجام می دهند.

 

وظایف پرستار سالمند در آلمان، توانبخشی بیمار ، درمان و مراقبت های پزشکی عمومی و پرستاری از وی می باشد. پرستاران شاغل در بیمارستانها در آلمان، به بیماران در زمینه غذا خوردن و بهداشت شخصی ، تجویز دارو ، سنجش فشار خون و … کمک می کنند. آنها همچنین در طول اوقات فراغت، از بیماران پشتیبانی می کنند.

 

اما پرستارانی که در بیمارستان ها یا کلینیک ها مشغول به کار هستند، آنها وضعیت بیماران خود را تحت نظر دارند ، به پزشکان در معاینات کمک می کنند و مراقبت از بیماران را در طی دوره درمان در بیمارستان بر عهده دارند. آنها همچنین دوره بیماری بیمار یا وضعیت پزشکی وی را مستندسازی می کنند .

 

حقوق و یا درآمد پرستاری در آلمان چقدر است؟

 

 

پرستاری در آلمان یکی از مشاغلی است که با توجه به سختی کاری که بصورت شیفتی دارد، حقوق و مزایای خوبی هم نسبت به دیگر مشاغل در آلمان دارد.

 

این شغل یا رشته از معدود رشته هایی است که دانشجویان آن در ضمن تحصیل هم می توانند حقوق دریافت نمایند

 

حقوق پرستاران در آلمان در دوره کارآموزی ماهیانه مبلغی بین ۱۰۴۰ یورو تا ۱۲۰۰ یورو در ماه می باشد. اما از زمانی که یک پرستار به عنوان شغل تمام وقت و با مدرک تحصیلی شروع به کار می نمایند مبلغی حدود ۲۵۰۰ یورو در ماه دریافتی دارد.

 

این مبلغ با افزایش تجربه و کار وی هر ساله افزایش می یابد و حقوق یک پرستار در آلمان می تواند تا سقف ۶۰۰۰ یورو در ماه افزایش پیدا کند.

 

آیا آلمان پرستاران را استخدام می کند؟

 

پرستاران در آلمان می توانند به استخدام بخش های خصوصی و یا دولتی آلمان در بیایند. کار در بخش های خصوصی و یا دولتی از نظر حقوق و مزایا،اطمینان از کار در سالهای متمادی، امکانات رفاهی و یا سایر موارد دیگری که برای یک کارمند می تواند  مفید و قابل توجه باشد، یکسان بوده و هیچ تفاوتی نخواهد داشت.

 

 نیاز شدید به پرستار در آلمان باعث می شود، در اولین زمان ممکن و یا حتی قبل از اتمام دوره های کار آموزی و آموزشی به استخدام بیمارستانها و یا کلینیک ها در  آیند

 

آیا مدارک پرستاران ایرانی در آلمان اعتبار دارد؟

متاسفانه به دلیلی تفاوت در سیستم درمانی ایران و آلمان، کلیه مدارک علوم پزشکی ایران و از جمله مدارک پرستاری، مورد تایید آلمان نیست و باید در آلمان ارزشیابی و بررسی ومعادل سازی شوند. این پروسه می تواند در دو مرحله انجام شود:

 

بررسی ابتدائی مدارک پرستاری شما :

 

در این مرحله شما باید با توجه به سایت anabin متوجه این مسئله شوید که دانشگاهی که از آن مدرک تحصیلی پرستاری دریافت کرده اید، اصلا در این لیست هست و یا به عبارتی آلمان دانشگاه شما را قبول دارد؟

 

اگر دانشگاه شما در این لیست نباشد شانس شما برای دریافت ویزای کار آلمان کم است و باید پروسه دیگری را پیگیری کنید.برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان موسسه تماس بگیرید

 

 

بررسی مدارک تحصیلی شما:

در صورتی که دانشگاه شما مورد تایید آلمان بود،باید مدارک تحصیلی خود را برای ارزیابی و معادل سازی به آلمان ارسال نمائید. بعد از بررسی مدارک شما مشخص می شود که چه مدت زمان شما باید دوره تکمیلی پرستاری در آلمان بگذرانید.

 

این دوره می تواند بر اساس معدل ، واحدهای دانشگاهی و تجربه کاری شما، بین ۶ ماه تا ۱۸ ماه باشد. این دوره های تکمیلی ، شامل دوره های مقدماتی برای ، آشنائی با سیستم درمانی آلمان و دوره های زبان و یا آموزش های بیشتر در بیمارستان یا کلینیک می باشد.

 

شما مجاز به کار پاره وقت به مدت ۱۰ ساعت در هفته و کسب درآمد به عنوان یک پرستار کمکی در حالی که تحت آموزش آموزش تکمیلی هستید، نیز می باشید

 

 

آیا برای کار پرستاری و یا دوره آموزشی نیاز به زبان آلمانی است؟

 

اگر به فکر کار پرستاری و یا تحصیل در آلمان در رشته پرستاری  هستید، قطعا باید زبان آلمانی را فراگیرید. زیرا شما با بیماران آلمانی سر و کار دارید که با شما به آلمانی صحبت می کنند.

اما برا ی شروع کار و اقدام به دریافت ویزای کار پرستاری در آلمان و یا تحصیل پرستاری در آلمان، تنها داشتن مدرک زبان آلمانی B1 کفایت می کند و تا انجام تمام کارهای پذیرش و ویزا، می توانید مدارک بالاتری زبان یعنی B2 و یا TEST DAF  را هم در ایران دریافت نمایید و با خیال آسوده به آلمان سفر نمایید.

 

اما در صورتی که با مدرک زبان B1 و یا B2 برای کار پرستاری و یا تحصیل به آلمان می روید، قطعا نیاز است که قبل از شروع کار یا دوره آموزشی خود، ابتدا زبان آلمانی را تا سطح TEST DAF و یا زبان تخصصی علوم پزشکی سپری نمائید.

 

این دوره های زبان اگر توسط موسسات و یا کارفرما برای شما برگزار شوند، هزینه ای را در بر نخواهد داشت. اما اگر تکمیل دوره زبان بر عهده خود شما باشد، هزینه آن نیز بر عهده شما خواهد بود و هر ترم می تواند بین ۳۰۰ تا ۷۰۰ یورو باشد.

 

دوره پرستاری در آلمان در دانشگاه هست یا کالج؟

 

 

دوره های پرستاری در آلمان بیشتر در کالج ها و هوخ شوله ها و بصورت دوره های آوسبیلدونگ برگزار می شود. و هیچ دانشگاهی در آلمان رشته پرستاری ندارد.

 

این دوره های آموزشی حدود سه سال طول می کشد و متقاضیان می توانند حتی این دوره های آموزشی را به صورت پاره وقت نیز انجام دهند که در این صورت مدت زمان بیشتری طول خواهد کشید

 

تحصیل در کشور آلمان برای رشته پرستاری یک دوره آموزشی است که شامل ترکیبی از آموزش تئوری و عملی پرستاری می باشد و می تواند حدود ۲۱۰۰ ساعت آموزش تئوری در یک آموزشگاه هوخ شوله باشد و علاوه بر این ، دانشجویان  ۲۵۰۰ ساعت را نیز در یک بیمارستان، درمانگاه، کیلینیک و یا خانه سالمندان می گذرانند و حرفه خود را در شرایط واقعی یاد می گیرند. در پایان دوره از دانشجویان آزمون دولتی گرفته می شود.

 

 

خاطر نشان می گردد که از ابتدای سال ۲۰۲۰ ، تمام دوره ها و حرفه های مختلف پرستاری و مراقبت (مانند مراقبت های سالمندان ، پرستاری و کودکان ) در دو سال اول بصورت تئوری آموزش داده می شوند و از سال سوم به بعد ، دانشجویان بیمارستان یا جائی را برای گذراندن دوره های عملی انتخاب می کنند تا در آن تخصص عملی لازم را پیدا کنند.

 

 

شرایط کار پرستاری در آلمان چیست؟

 

پرستاری در آلمان، از گروه شغلهایی است که باید افراد شاغل به این کار انعطاف پذیر بوده و سختی های هنگام کار را تحمل نمایند. زیرا از یک سو با بیمار و خانواده وی که نگران سلامتی او هستند، مواجه و پاسخگو می باشند، و از سوی دیگر از کارهایی است که بصورت شیفتی می باشد و در ساعات شبانه روز و ایام تعطیل باید سر کار خود حاضر شوند.

 

لذا فردی که این شغل را انتخاب می نماید باید هم علاقه و انگیزه خاصی به آن داشته باشد و هم از لحاظ روحی و روانی آمادگی مقابله با سختی کار را داشته باشد

 

هر چند به طور کلی کار کردن و شرایط کاری در آلمان برای هر شغل و حرفه ای به مراتب سخت تر از ایران می باشد. زیرا فرد باید تمام هم  وغم خود را در هنگام کار ، به حرفه و کاری که دارد انجام م یدهد، اختصاص دهد تا کیفیت و خروجی کار ایده آل باشد.

 

 

آیا سفارت آلمان ویزای کار پرستاری می دهد؟

از آنجائی که مدارک دانشگاهی ایران در رشته های پرستاری مورد تایید آلمان نمی باشد، لذا پرستارانی که علاقه به کار در آلمان دارند باید دوره های تکمیلی آموزشی را در آلمان و بر اساس سیستم درمانی این کشور بگذرانند.

 

البته این بدان معنی نیست که کشور آلمان سیستم آموزشی ایران و مدارک تحصیلی وزرات بهداشت ایران را قبول ندارد. بلکه به دلیل این که سیستم درمانی آلمان با ایران متفاوت می باشد.

 

پرستاران ایرانی برای کار در آلمان باید دوره هایی بین شش ماه تا یک سال نیم را در آلمان به عنوان دوره تکمیلی پشت سر گذارند تا اجازه کار در آلمان را بدست آورند

 

 

کشور آلمان در سالهای اخیر شدیدا نیاز به پرستار پیدا کرده است، لذا دریافت ویزای پرستاری آلمان، (چه برای دوره تکمیلی و چه برای کار) به راحتی و بدون هیچ دغدغه ای دریافت می شود. فقط متقاضیان کار پرستاری در آلمان برای دریافت ویزای پرستاری آلمان باید مدرک زبان آلمانی اولیه و مورد نیاز برای ویزای آلمان را دریافت نمایند.

 

در حال حاضر برای دریافت ویزای پرستاری آلمان نیاز به مدرک زبان آلمانی B1 و داشتن مدرک کارشناسی پرستاری از دانشگاههای ایران می باشد. در خصوص ساپورت یا تمکن مالی برای ویزا، اگر دعوتنامه شما همراه با حقوق باشد نیازی به ارائه تمکن مالی ندارید. اما اگر فقط دوره تکمیلی باشد، باید نامه تمکن مالی به میزان ۱۰۲۳۶ یورو را برای دریافت ویزای آلمان ، به سفارت ارائه دهید.

 

 

در صورت موافقت با درخواست ویزای شما توسط سفارت آلمان، بر اساس قوانین مهاجرتی این کشور به شما ویزای نوع A17 داده می شودکه طبق این ویزا ۱۸ ماه به شما فرصت می دهند تا به آلمان وارد شده و با گذراندن آموزش های بعدی ، صلاحیت های کار پرستاری در آلمان را بدست آورید.

 

نکته مهم:

توجه داشته باشید که در آلمان ، پرستاری یک مدرک تحصیلی حرفه ای و مهارتی  است و مانند بسیاری از کشورهای دیگر از جمله ایران، دوره دانشگاهی نیست. در نتیجه ،کارت آبی اتحادیه اروپا (Blue Card)  برای کار پرستاری در آلمان به شما تعلق نخواهد گرفت. زیرا باید ابتدا شما به آلمان بروید و دوره تکمیلی را بگذرانید.

 

برای کار پرستاری در آلمان چکار باید بکنیم؟

 

برای شروع به کار پرستاری در آلمان، اگر فارغ التحصیل دانشگاهها و یا هوخ شوله های آلمان هستید، تنها می بایست در آزمون دولتی پایان دوره آموزشی شرکت کرده و پس از قبولی در آزمون مجوز لازم برای کار را بدست آورید.

 

اما اگر از ایران می خواهید برای کار پرستاری در آلمان اقدام نمایئد، می بایست ابتدا مدارک تحصیلی شما در آلمان ارزشیابی و معادل سازی شده و مدرک زبان آلمانی مورد نیاز را بدست آوردید. سپس بر اساس ارزیابی انجام شده بر روی مدارک تحصیلی شما، مشخص می شود که چه مدت نیاز به گذراندن دوره تکمیلی در آلمان دارد.

 

پس از پایان دوره تکمیلی در آلمان، اگر شما قبل از ورود به آلمان از جائی دعوتنامه کاری دریافت نموده اید می توانید به همان کار مشغول شوید(که البته این پیشنهاد اصلی ما به شما است) و اگر دعوتنامه کاری ندارید و برای پیدا کردن کار در آلمان به جستجو بپردازید.

 

 

در آلمان ، هر کسی که مایل به کار در پرستاری باشد ، نیاز به مجوز دارد. برای اینکه صلاحیت های حرفه ای شما شناخته شود ، اغلب لازم است یک دوره تکمیلی را طی کنید تا زبان و مهارت های حرفه ای خود را مطابق با الزامات کار پرستاری در آلمان تطابق دهید. درخواست های لازم برای تشخیص صلاحیت های حرفه ای باید به مرجع ذیصلاحی آلمانی که در آن قصد کار دارید، ارائه شود.

 

 

اگر مجوز کار پرستاری در آلمان به شما اعطا شود ، بدون توجه به شهری که از آن مجوز دریافت کرده اید، مجاز به کار در سراسر کشور آلمان هستید

 

 

برای موفقیت در دریافت مجوز ، باید شرایط زیر را داشته باشید:

باید مدارک تحصیلی شما در آلمان ارزیابی و معادل سازی شود: اگر مدارک تحصیلی پرستاری خود را در خارج از آلمان به دست آورده اید ، باید این مدارک را در آلمان معادل سازی کنید.

مراجع به ادارات مربوط به معادل سازی مدارک در آلمان، تایید خواهند کرد که آیا مدارک حرفه ای که در کشور خود به دست آورده اید کاملاً با مدارک مربوطه صادر شده در آلمان مطابقت دارد یا خیر. اگر مطابقت نداشته باشد، می توانید برای دوره تکمیلی پرستاری در آلمان ثبت نام کنید.

 

 

باید به زبان آلمانی تسلط داشته باشید و یا به عبارتی بتوانید به آلمانی صحبت کنید: در هر شهری از  آلمان که در آن قصد کار دارید ، باید ثابت کنید که سطح مهارت آلمانی B1 یا B2 را در چارچوب مرجع اروپایی دارید.

 

 

شما باید از سلامتی خوبی برخوردار باشید: باید یک گواهی سلامت صادر شده توسط پزشک آلمانی را ارائه کنید که بیان می کند از نظر جسمی و روحی مناسب و قادر به کار در مراقبت های پرستاری هستید.

 

 

شما باید قابل اعتماد باشید: برای اثبات قابل اعتماد بودن ، باید یک گواهی سوء پیشینه پلیس ارائه دهید. این گواهی را اگر در آلمان زندگی می کنید از پلیس آلمان باید بگیرید و اگر در ایران زندگی می کنید باید از پلیس+۱۰ ایران بگیرید.

 

 

توصیه می شود برای گرفتن دعوتنامه کاری پرستاری از آلمان، با کارشناسان و مشاورین موسسه ما تماس حاصل نمائید

 

نیاز کشور آلمان به پرستاران خارجی

پرستاری در آلمان در لیست سفید مشاغل( مشاغلی که آلمان در آن دچار کمبود مهارت هستند) گنجانده شده است . این بدان معناست که از نظر دولت آلمان افراد دارای حرفه پرستاری از خارج از اتحادیه اروپا، می توانند در آلمان استخدام شوند و مجاز هستند به کشور آلمان بیایند تا مطابق با دستورالعمل اشتغال بیگانگان، در حرفه پرستاری کار کنند.

 

 

نرخ جمعیت نیازمند به پرستاران متخصص و ماهر در آلمان، به سرعت در حال افزایش است و دولت و مسئولین آلمان از سالها قبل شدیدا به فکر تامین جمعیت پرستار مورد نیاز خود برای این سالها و سالهای آتی می باشند. پیش بینی می شود تا سال ۲۰۵۰ ، جمعیت آلمانیانی که نیاز به مراقبت و پرستاری دارند به بیش از دو برابر افراد افزایش داشته باشند.

 

 

این بدان معناست که تأمین تعداد کافی پرسنل پرستار ماهر یک چالش مهم برای آلمان است. برای مقابله با این چالش ، تعدادی از استراتژی های مختلف تدوین شده است.

 

یکی از این استراتژی ها به عنوان مثال، اصلاح سیستم آموزش پرستاری است که تا سال ۲۰۲۰ اجرا خواهد شد ، و یکی دیگر از استراتژی های دولت آلمان برای تامین کمبودپرستار در کشور، همچنین استخدام متخصصان پرستاری از دیگر کشور می باشد.

 

طبق گزارش‌های اداره کاریابی آلمان، این کشور سال گذشته ۱۴ هزار و ۶۰۰ فرصت شغلی برای استخدام کمک پرستار ایجاد کرده است، اما از مارس ۲۰۱۷ تا ژانویه ۲۰۱۸ تنها سه هزار نفر برای استخدام در این فرصت‌های شغلی درخواست کار داده بودند.

 

متقاضیان باید دوره شش ماهه‌ای شامل مبانی نظری و دوره های وجیهی است که کارورزان را با مباحث اجتماعی، مفاهیم اولیه ارتباط با بیمار و حقوق بیمار آشنا می‌کند. ادامه دوره را کارآموزی و مسائل بالینی مراقبت از بیمار تشکیل می‌دهد. این دوره ها در مراکز درمانی برگزار می‌شود.

 

‌مهم‌ترین نیاز این دوره توانایی زبان آلمانی در حد B1 می باشد

 

برنامه جدید آموزش پرستاری در آلمان از اول ژانویه سال ۲۰۲۰

در تاریخ ۱ ژانویه سال ۲۰۲۰ ، قانون جدید مشاغل پرستاری آلمان (Pflegeberufegesetz ، PflBG)  لازم الاجرا خواهد شد. کلیه متقاضیان پس از این تاریخ ، دوره آموزشی خود را به عنوان متخصص پرستاری شروع می کنند و دو سال آموزش عمومی پرستاری را پشت سر می گذارند.

در سال سوم آموزش، کارآموزان یا آموزش عمومی را برای تبدیل شدن به پرستار عمومی ادامه می دهند یا برای تبدیل شدن به پرستار متخصص کودکان، دوره لازم را می بینند.

 

طبق برنامه جدید آموزش پرستاری، بخش تئوریک این آموزش در دانشکده پرستاری ادامه خواهد یافت ، در حالی که قسمت عملی همچنان در محل کار برگزار می شود.

 

هوشیاری ، همدلی و مسئولیت پذیری ، ثبات عاطفی و استقامت جسمی همچنان از خصوصیات مهم شخصیتی است که دانشجویان باید داشته باشند. علاوه بر این ، طیف گسترده ای از مکانهای کاری که افراد تحت چارچوب جدید می توانند در آن مشغول به کار شوند ، بدون تغییر باقی خواهد ماند.

 

الزامات شروع آموزش پرستاری نیز بدون تغییر خواهد ماند. کسانی که آموزش های لازم را به عنوان پرستاران عمومی ، پرستاران سالمندان یا پرستاران کودکان به پایان رسانده اند ، می توانند برای تبدیل شدن به متخصص مراقبت های پرستاری ، تحت آموزش های بعدی نیز قرار بگیرند. مدت زمان آموزش اولیه آنها بعداً مورد بررسی قرار می گیرد.

 

علاوه بر برنامه آموزش حرفه ای پرستاری ، دوره جدید دانشگاهی پرستاری نیز معرفی می شود. این دوره شامل کلیه مهارتهای آموخته شده تحت برنامه آموزش فنی و حرفه ای و همچنین نیازهای پیچیده تر افراد نیازمند مراقبت خواهد بود.

 

کسانی که آموزش های لازم را به عنوان پرستاران عمومی ، پرستاران سالمندان یا پرستاران کودکان به پایان رسانده اند ، می توانند برای تبدیل شدن به متخصص مراقبت های پرستاری ، تحت آموزش های بعدی نیز قرار بگیرند. مدت زمان آموزش اولیه آنها بعداً مورد بررسی قرار می گیرد.

 

در این روش جدید آموزش که هر کس به عنوان یک پرستار آموزش می بیند ، مهارت های اصلی پرستاری لازم برای مراقبت از افراد در سنین مختلف و نیازهای مختلف را کسب می کند. یکی دیگر از مزایای این آموزش عمومی پرستاری این است که در سراسر اتحادیه اروپا به رسمیت شناخته شده است ، و به افراد شاغل در پرستاری فرصت های شغلی بیشتری می بخشد. برنامه جدید آموزش پرستاری کاملاً رایگان خواهد بود و کارآموزان نیز پاداش کافی دریافت می کنند.

 

 

علاقه آلمانی‌ها به کار پرستاری

به گفته وزیر بهداری آلمان، در حال حاضر این کشور نیازمند ۵۰ تا ۸۰ هزار پرستار برای کار در خانه‌ها و بیمارستان‌هاست. در ماه ژانویه گذشته، آلمان به دنبال ۳۸ هزار نفر برای استخدام در این عرصه بود، اما برای هر ۱۰۰ امکان شغلی تنها ۲۶ نیروی کار وجود داشت.

 

هدف دولت آلمان این است که تا سال ۲۰۲۳ شمار داوطلبانی که در این بخش آموزش می‌بینند به میزان ۱۰ درصد افزوده شود. بدین منظور گفت‌وگوهایی هم با کشورهای فیلیپین و کوزوو نیز صورت گرفته است.

 

حل مشکل کمبود پرستار برای آلمان بسیار مهم است، زیرا پیش‌بینی می‌شود که در دهه‌های آتی شمار کسانی که نیاز به پرستاری و مراقبت دارند بسیار افزایش پیدا کند و از سه میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در سال ۲۰۱۷ به چهار میلیون در سال ۲۰۳۰ و پنج میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در سال ۲۰۵۰ برسد. و این به معنای نیاز شدید به آموزش نیروی کار متخصص برای مراقبت از سالمندان است.

 

 

  • شرایط تحصیل در آلمان چیست؟
  • مزایای تحصیل در آلمان کدامند؟
  • تحصیلات دانش آموزی در آلمان (قبل از دانشگاه)
  • تحصیلات دانشگاهی در آلمان
  • مقاطع تحصیلی دانشگاهی در آلمان

ارزشیابی آنلاین تحصیلی (بدون هزینه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده همه اطلاعات کار در آلمان

مطالب مرتبط

طراحی و پشتیبانی : سعید قائدی
مشاوره تحصیلی رایگان