وابسته به موسسه سروش دانش پرشین «با مجوز رسمی از وزارت علوم »

کار در کانادا

کانادا یکی از کشورهای پیشرفته و توسعه یافته جهان است که به دلیل وسعت، اقتصاد و تجارت قوی و همچنین صنعت رو به رشد خود، نیاز به نیروی کار  ماهر و نیمه ماهر دارد. با توجه به برنامه ریزی های وسیعی که دولت کانادا در سالهای اخیر انجام داده است، تا سال ۲۰۲۱ نیاز به […]

کانادا یکی از کشورهای پیشرفته و توسعه یافته جهان است که به دلیل وسعت، اقتصاد و تجارت قوی و همچنین صنعت رو به رشد خود، نیاز به نیروی کار  ماهر و نیمه ماهر دارد. با توجه به برنامه ریزی های وسیعی که دولت کانادا در سالهای اخیر انجام داده است، تا سال ۲۰۲۱ نیاز به بیش از یک میلیون نیروی کار د ر زمینه های مختلف کاری دارد و جامعه کاری کنونی این کشور و یا فارغ التحصیلان دانشگاهی آن نمی توانند این نیاز را برای کانادا برآورده کنند.لذا اگر کشور کانادا را به عنوان مقصد کاری خود انتخاب کرده اید، گزینه بسیار خوبی است و فقط باید به دنبال مسیرها و راههای رسیدن به این هدف باشید. هر چند که در سالهای اخیر اخذ ویزای کانادا کمی دشوار شده است، اما اگر مسیر صحیح را انتخاب نمایید و جانب احتیاط را در بستن پرونده خود رعایت نمایید، م یتوانید به هدفی که بر ایخود به عنوان کار در کانادا تعیین کرده اید، به راحتی برسید.کانادا به دنبال جذب و ادغام دانشجویان خارجی در جامعه کاری کانادا است. به همین دلیل گزینه های بسیاری را برای افرادی که بدنبال کار در کانادا هستند و یا برای دانشجویانی که به دنبال کار در کانادا بعداز فارغ التحصیلی خود هستند، بوجود آورده است. اخذ مجوز برای کار در کانادا برای دانشجویان دارای مجوز تحصیلی معتبر در کانادا، آسان است و ممکن است موجب دریافت برنامه های مختلف اقامت دائم کانادا نیز شود.جستجوی کار در کانادا اقدام بعدی پیدا کردن شغل است. واجد شرایط بودن برای کار در کانادا ساده ترین قسمت کار به نظر می رسد. کارفرمایان در کانادا غالباً مایلند که از دانشجویان به عنوان پارت تایم اسفتاده نمایند.زمانی که به دنبال کار یا درخواست کار هستید، باید رزومه، برنامه درسی و نامه درخواست کار  خود را آماده کنید. نامه و برنامه های درسی بهترین فرصت برای جلب توجه یک کارفرمای آینده نگر و تبدیل شدن به بهترین نامزد کار، می باشد.بررسی کنید تا مطمئن شوید که رزومه شما با استانداردهای کارفرمایان کانادایی به روز شده است. در صورت درخواست آنلاین می توانید ایمیل مقدماتی خود را که با عنوان PDF به برنامه درسی خود وصل کنید و ارسال نمائید.ممکن است در تمام شهر و محله زندگی خود در کانادا خود قدم بزنید و ببینید که آیا کارفرمایان بر روی درها مغازه یا رستوران آگهی برای جذب نیروی کار دارند یا خیر؟. اگر این روش را امتحان می کنید ، کپی از برنامه های درسی خود را بگیرید و برای استفاده همراه داشته باشید.

چگونه در کاناد کار پیدا کنیم؟

برای یافتن کار در کانادا، به بانک کار Job Bank مراجعه کنید. دولت کانادا ابزاری آنلاین به نام “بانک کار” دارد که دارای بیش از ۱۰۰،۰۰۰ شغل در سراسر کانادا  است. رده های شغلی شامل دانشجویان ، نیمه وقت ، مدیریت و تمام وقت و … است.

هنگام تنظیم و تکمیل یک پروفایل درخواست کار ، این بانک کار جزئیاتی را در مورد موقعیت هایی که متناسب با پروفایل شما هستند ارائه می دهد. همچنین می تواند هشدارهایی در مورد لیست های جدید شغلی مطابق با شرایط شما برای شما ایمیل کند.

دولت فدرال کانادا همچنین فرصت های شغلی پاره وقت ، تمام وقت و تابستانی عالی را ارائه می دهد. حتما در آنها ثبت نام کنید!

در مورد مشاغل در سراسر کانادا اطلاعات کسب کنید

احساس ماجراجویی شما ممکن است به معنای آن باشد که شما مایل به کار در هر نقطه ای در کانادا هستید. این مورد می تواند یک راه عالی برای کسب تجربه بعد از فارغ التحصیلی شما باشد. بانک کار کانادا می تواند موارد زیر را در اختیار شما قرار دهد:

طبقه بندی جزئیات بازار کار بر اساس نوع کار و دستمزد برای شهرها و همچنین مناطق در سراسر کانادا.

رتبه بندی کارها و مشاغل بین ۱ تا ۳ ستاره، که نشان می دهد شما چقدر احتمال دارید که در بخش اقتصادی خود در یک شهر یا منطقه کار پیدا کنید

اجازه کار در کانادا

برای کارگران و کارفرمایان خارجی، قبل از شروع اشتغال به کار موقت در کانادا ، طی کردن مراحل مورد نیاز، بسیار مهم است.

هرچند وضعیت اقتصادی کانادا برای تجارت خوب است، اما کارفرمایانی که در تلاش برای یافتن کارگران کافی برای کار خود هستند ، با چالش هایی روبو هستند. کانادا امروزه با پایین ترین آمار بیکاری، بیش از هر زمان دیگری باید بر استعدادهای خارجی تکیه کند تا بتواند توسعه و گسترش نیروی کار قدرتمند خود را حفظ کند.

در بیشتر موارد برای کار در کانادا ، یک تبعه خارجی نیاز به مجوز کار دارد. با این وجود ، برخی شرایط استثنایی نیز وجود دارد که یک کارگر خارجی ممکن است بدون اجازه کار در کانادا کار کند.

بطور کلی ، کارفرمایان کانادایی که مایل به استخدام کارگر خارجی در کانادا هستند ، ابتدا باید مجوز لازم را از اداره اشتغال و توسعه اجتماعی کانادا (ESDC) دریافت کنند. در غیر این صورت به عنوان یک (LMIA) شناخته می شود. کارفرمایان کانادایی باید ثابت کنند که استخدام یک کارگر خارجی در اکثر موارد تأثیر منفی بر بازار کار کانادا نخواهد گذاشت و در حال حاضر هیچ شهروند کانادایی یا فردی که اقامت دائم کانادا را دارد، برای پر کردن این جایگاه شغلی وجود ندارد. این امر معمولاً با تبلیغ شغل مورد نیاز در چندین مکان مخصوص تبلیغ انجام می شود. بنابراین نشان می دهد که هیچ کانادایی مناسبی برای کار وجود ندارد. LMIA  یک فرآیند بسیار دقیق و جامع است که مورد بررسی دقیق دولت قرار دارد و بنابراین باید بدون خطا انجام شود.

اگرچه روند LMIA یک قانون است ، اما برخی مجوز کاری با استثنای LMIA وجود دارد که منتج از موافقتنامه های تجارت خارجی(مانند قرارداد تجارت آزاد آمریکای شمالی NAFTA) هستند و کارگران خارجی را قادر می سازد تا بدون داشتن کارفرمای کانادایی، مجوز کار درخواست کنند. علاوه بر مجوزهای شغلی که از طرف کارفرمایان صادر می شوند ، برخی گزینه های اجازه کار برای کارگران خارجی که هنوز پیشنهاد شغلی در کانادا ندارند، وجود دارد. از جمله تعطیلات کار ، مجوزهای کار برای فارغ التحصیلان، و مجوزهای کاری برای همسران.

مجوز کار برای دانشجویان کانادا

دانشجویان خارجی که دارای مجوز تحصیل معتبر در کانادا هستند و در یک موسسه آموزشی معتبرکانادایی ثبت نام می کنند ، برای کار در کانادا گزینه های مختلفی دارند. به یاد داشته باشیدکه برا ی انجام همه مشاغل مجبور نیستید که مجوز کار دریافت کنید. هرچند اکثر مشاغل و کارهای خارج از دانشگاه نیاز به مجوز کار دارند ، اگرچه برخی از آنها مشمول معافیت مجاز به کار ( LMO) هستند.در زیر لیستی از گزینه های مختلف کار دانشجوئی در کانادا برای دانشجویان که نیاز به مجوز کار دارند و یا بعضا نیاز به مجوزی ندارند، آورده شده است:۱- معافیت اجازه کار در محوطه دانشگاه: دانشجویان خارجی تمام وقت با اجازه تحصیل معتبر در کانادا که به دنبال کار در دانشگاه هستند ، برای کار در داخل دانشگاه به مجوز کار در کانادا احتیاج ندارند.۲٫ مجوزهای کار در خارج از دانشگاه: دانشجویان خارجی که تمام وقت در یک دانشگاه و یا کالج معتبر تحصیل در کانادا، تحصیل می کنند، قانون” اجازه کار در خارج از دانشگاه را دارند، اگر دانشگاه از طریق اداره مهاجرت کانادا (CIC)  اجازه کار برای دانشجویان خارجی خود را دریافت کرده باشد.۳٫ مجوزهای کار کارآموزی: دانشجویان خارجی که در یک دانشگاه تحصیل می کنند که نیاز به کار آموزی و تجربه کاری دارد ، در طی دوران کار آموزی نیاز به مجوز کار ندارند.۴- مجوزهای کار پس از اتمام تحصیلات: دانشجویان خارجی که از یک دانشگاه در کانادا فارغ التحصیل شده اند و طول دوره تحصیل و یا دوره آموزشی آنها حداقل ۸ ماه به طول انجامیده است، می توانند مجوز کار در کانادا برای بعد از اتمام تحصیلات خود را کسب کنند. به طور کلی ، اجازه کار در کانادا برای مدت زمانی که مجوز تحصیل کانادا بوده است معتبر خواهد بود.

۵- مجوز کار برای همسر دانشجوی خارجی: همسر یک دانشجوی خارجی، (اگر آن دانشجو در یک دانشگاه مجاز تحصیل می کند)، همچنین دارای اجازه تحصیل در کانادا یا مجوز کار آزاد است و نیازی به پیشنهاد شغلی یا مجوز کار در بازار کار کانادا را ندارد.

 

مجوزهای کار پس از فارغ التحصیلی برای دانشجویان بین المللی در کانادا

دانشجویان بین المللی که تحصیلات پس از دوره متوسطه خود را در کانادا به اتمام می رسانند ، می توانند برای به دست آوردن تجربه کاری کانادا ، برای دریافت مجوز کار پس از فارغ التحصیلی یا PGWP اقدام کنند. PGWP  به فارغ التحصیلان واجد شرایط بین المللی اجازه می دهد تا پس از تحصیل برای مدت زمانی تا سه سال در کانادا مشغول به کار شوند.

دولت کانادا برنامه اجازه کار پس از فارغ التحصیلی را به عنوان بخشی از تلاش های خود برای جذب دانشجویان بین المللی و حفظ آنها به عنوان کارگران ماهر فراهم می کند. این برنامه یک مجوز کار آزاد را فراهم می کند ، که به فارغ التحصیلان بین المللی این امکان را می دهد تا برای کارفرمایان کانادایی در هر صنعت بدون نیاز به پیشنهاد شغلی کانادایی در زمان درخواست ، کار کنند.

دانشجویان بین المللی پس از پایان تحصیلات خود برای کا در کاناد، می توانند مجوز مورد نیاز برای کار را از اداره IRCC دریافت کنند.

اجازه کار پس از فارغ التحصیلی PGWP

چه شرایطی برای دریافت PGWP مورد نیاز است؟

برای واجد شرایط بودن برای اجازه کار پس از فارغ التحصیلی ، دانشجویان بین المللی باید:

 • باید یکی از مقاطع تحصیلات خود را در یکی از دانشگاهها و یا کالج ها و یا مراکز آموزشی معتبر در کانادا که در لیست آموزشگاههای واجد شرایط آموزش (DLI) قرار دارند، گذرانده باشند. البته باید حد اقل طورل دوره آموزشی هشت ماه باشد و تعداد واحد و یا ساعت آموزشی استاندار را در کانادا طی کرده باشند.
 • بدوره تحصیلی انها باید منجر به دریافت مدرک تحصیلی و یا گواهی معتبر منجر شود.
 • در تمام دوره ها یا برنامه های تحصیلی ، به عنوان دانشجویی تمام وقت تحصیل کرده باشد تا بعنوان بخشی از درخواست اجازه کار پس از فارغ التحصیلی آنها شامل شود.
 • برخی از استثنائات ممکن است برای مرخصی از تحصیل و جلسه علمی در نظر گرفته شود.
 • دریافت نامه رسمی ازDLI که تأیید می کند متقاضی شرایط لازم را برای تکمیل برنامه تحصیلی خود داشته است.
 • متن و نامه رسمی باید در برنامه اجازه کار پس از فارغ التحصیلی درج شود.
 • فارغ التحصیل از یکی از مراکز زیر باشد:

یک موسسه عمومی بعد از متوسطه ، مانند: یک دانشگاه، یک کالج دانشگاهی یا فنی، دانشگاه CEGEP (در کبک)، مدرسه خصوصی بعد از دوره متوسطه (در کبک) که طبق همان قوانین مدارس دولتی در کبک فعالیت می کند، یک مدرسه راهنمایی یا متوسطه خصوصی (در کبک) که برنامه های واجد شرایط ۹۰۰ ساعت یا بیشتر را ارائه می دهد و منجر به صدور یک مدرک دیپلم حرفه ای یا مهارتی (DEP) و یا یک گواهی نامه معتبر (ASP) ، مدارس خصوصی کانادا که می توانند براساس قوانین استانی مدرک دانشگاهی اعطا کنند (به عنوان مثال ، دانشیار ، لیسانس ، کارشناسی ارشد یا دکترا).

توجه: فارغ التحصیلان برنامه های آموزش فنی و حرفه ای در کبک باید بسته به نوع دیپلم صادر شده ، معیارهای دیگر PGWP را که توسط IRCC بیان شده است ، ارائه دهند.

مهلت ارائه برنامه PGWP

در سال ۲۰۱۹ ، دولت کانادا مدت زمان درخواست مجوز کار پس از فارغ التحصیلی را از ۹۰ به ۱۸۰ روز (شش ماه) پس از دریافت نسخه و نامه رسمی از DLI واجد شرایط، تمدید کرد. این نامه تأیید می کند که شرایط لازم برای تکمیل برنامه تحصیلی را متقاضی داشته است.

در هنگام درخواست ، متقاضیان باید ثابت کنند که دارای مجوز تحصیل معتبر است یا مجاز به تحصیل در کانادا بدون نیاز به اخذ مجوز تحصیل در بندهای ۱۸۸ (۱) (الف) و (ب) از این موارد هستند.

اسناد و مدارک مورد نیاز برای برنامه PGWP:

در حالی که کارمندان بخش  PGWP ممکن است از مدارک اضافی درخواست کنند ، دو مدرک مهم که در زمان درخواست از شما دریافت می شود، نامه ای مبنی بر تأیید تکمیل برنامه تحصیلی شماست، و یک نامه رسمی از DLI.

متقاضیان غیرمجاز PGWP

دانشجویان بین المللی با شرایط زیر مجاز به دریافت اجازه کار پس از فارغ التحصیلی نیستند:

 • قبلاً PGWP داشته اند
 • فقط در کانادا، زبان انگلیسی یا فرانسوی را به عنوان زبان دوم مطالعه کردند
 • در کانادا دوره های علاقه عمومی یا خودسازی را گذراندند
 • بورسیه دریافت شده از (GAC)داشته اند
 • در برنامه جوایز دولت کانادا که توسط GAC تأمین می شود ، شرکت کرده اند
 • بورس تحصیلی ، کانادا-شیلی را بدست آورده اند
 • در برنامه تبادل دانشمندان کانادا و چین شرکت کرده اند
 • در برنامه کمک هزینه های سازمان ایالات متحده شرکت کرده اند
 • قسمت اعظم دوره تحصیلی خود را با یادگیری از راه دور به پایان رساند(دوره مجازی داشته اند)
 • فارغ از مدت اقامت در کانادا ، برنامه تحصیل را توسط یک موسسه غیر کانادایی واقع در کانادا تحویل داده است.

 

برای کار کردن در کانادا چه به عنوان تمام وقت و یا چه به عنوان کار پاره وقت دانشجویی و غیر دانشجوئی، باید شماره بیمه اجتماعی (SIN) داشته باشید. شماره بیمه اجتماعی (SIN) یک عدد ۹ رقمی است که دولت کانادا به شما می دهد. با این شماره می توانید در کانادا کار کنید و از مزایا و خدمات دولت بهره مند شوید.

برای درخواست SIN برای کار در دانشگاه ، باید ۱ مورد از این شرایط را در مجوز تحصیل خود داشته باشد:

در صورت رعایت معیارهای واجد شرایط بودن طبق R186 (f) ، (V) یا (W) ، می توانید در دانشگاه یا خارج از دانشگاه کار کنید.

قبل از درخواست SIN از سرویس کانادا ، باید مجوز کار تمام وقت و یا پاره وقت خود را درایفت کرده باشید.

انواع  دیگر اجازه کار در کانادا

فرآیند اجازه کار موقت کانادا

هر ساله ، نزدیک به ۳۰۰۰۰۰ کارگر خارجی مجوزهای موقت کار در کانادا را بدست می آوردند. فارغ از برخی استثنائات، به عنوان یک قاعده کلی تمام کارگران خارجی که به قصد کار موقت به کانادا م یایند، به مجوز کار نیاز دارند.

اخذ مجوز کار موقت کانادا یک فرایند چند مرحله ای است که می تواند چند هفته طول بکشد. چندین روش مختلف برای کسب مجوز کار وجود دارد. بسته به ملیت ، شغل و کار مورد نظر در کانادا ، ممکن است امکان تسریع در روند کار نیز وجود داشته باشد.

ویزای کار موقت کانادا

برای اخذ مجوز کار موقت ، کارفرمایان کانادایی نیاز به تأیید از   ESDC کانادا و  یا دریافت شماره اشتغال صادر شده توسط اداره مهاجرت و پناهندگان کانادا دارند.

بسته به کشوری کا تابعیت آن را دارید، کارگران خارجی ممکن است نیاز به ویزای اقامت موقت (TRV)  برای سفر به کانادا داشته باشند.

مراحل دریافت مجوز کار در کانادا

مرحله ۱: کارفرما در صورت لزوم برای LMIA درخواست می کند.

مرحله ۲: کارفرما پیشنهاد کار موقت را تمدید می کند.

مرحله ۳: کارگر خارجی برای اجازه کار درخواست می کند.

مرحله ۴: اجازه کار صادر می شود.

مرحله ۱: کارفرما در صورت لزوم برای LMIA اقدام می کند.

کارفرمایان کانادایی که مایل به استخدام کارگر موقت خارجی هستند باید تاییدیه (LMIA) را از ESDC دریافت کنند ، و در صورت رضایت ESDC ، اجازه کار موقت و یا اقامت دائم برای انجام کار صادر می شود.

علاوه بر این ، اگر کارفرمای کانادایی برای موقعیت شغلی واقع در استان کبک استخدام اقدام می کند ، کارگر خارجی برای کار موقت در کبک ، نیاز به دریافت گواهی نامه معتبر du québec (CAQ) دارد. برنامه CAQ باید همزمان با ارسال LMIA به ESDC به وزارتخانه های مهاجرت ارسال شود.

ESDC و MIFI روند کارآمد LMIA را برای پر کردن سمت های منتخب در کبک بدون نیاز به اثبات تلاش های استخدام در اختیار کارفرمایان قرار می دهند.

در برخی موارد محدود، کارگران خارجی ممکن است بدون نیاز به LMIA مجوز کار دریافت کنند. به این مجوزهای کاری معمولاً به عنوان مجوزهای کار معافیت از LMIA گفته می شود و موارد زیر را شامل می شود:

 • توافق نامه های بین المللی ، مانند توافق نامه تجارت آزاد آمریکای شمالی (NAFTA) ، توافقنامه جامع اقتصادی و تجاری (CETA) یا توافق جامع و پیشرو برای مشارکت اقیانوس آرام (CPTPP).
 • نیازمندی کانادا:
 • در اثر فواید اقتصادی، اجتماعی یا فرهنگی قابل توجه برای کانادایی ها.
 • در نتیجه توافق های متقابل کانادا و استانها و مناطق آن با سایر کشورها مانند برنامه های تبادل جوانان و معلمان.
 • اجازه دادن به دانشجویان بین المللی که در کانادا مشغول به تحصیل هستند، الزامات دانشگاهی را که به عنوان مکان های تعاونی شناخته می شوند، تحقق بخشند
 • اجازه دادن به همسران همراه / شرکای قانونی استفاده شده از مجوزهای کاری خاص و دارندگان اجازه تحصیل در کانادا برای کار در کانادا.
 • اجازه کار خیرخواهانه یا مذهبی.
 • به رسمیت شناختن اینکه برخی از افراد در کانادا به دلایل دیگری غیر از موارد فوق ، مانند طرح دعوی پناهندگی ، باید از خود حمایت کنند.
 • برخی متقاضیان اقامت دائم در کانادا؛
 • برخی از کارگران مهاجر و وابستگان آنها در کانادا با اجازه کار خاص کارفرمایانی که سوء استفاده را تجربه می کنند ، یا در معرض سوءاستفاده قرار دارند.

مرحله ۲: کارفرما پیشنهاد کار موقت را تمدید می کند.

پس از اعطای یک LMIA مثبت یا منفی ، کارفرمای کانادایی باید یک نسخه از نامه تأیید LMIA را به همراه نامه پیشنهادی در زمینه کار برای کارگر خارجی تهیه کند ، که برای درخواست مجوز کار به این اسناد نیاز دارد.

مرحله ۳: کارگر خارجی برای اجازه کار درخواست می کند.

کارگر خارجی با نامه تأیید LMIA ، نامه پیشنهاد کار (و در صورت وجود CAQ )، می تواند درخواست مجوز کار موقت کانادا را به IRCC ارسال کند. بسته به کشور تابعیت خود ، ممکن است کارگر خارجی برای سفر به کانادا نیاز به اخذ TRV نیز داشته باشد ، بنابراین نیاز به ارائه درخواست اجازه موقت کار در دفتر ویزای کانادا در خارج از کشور می باشد.

مرحله ۴: اجازه کار صادر می شود.

اجازه کار موقت کانادا ، در زمان ورود کارگر خارجی به کانادا ، توسط یک آژانس خدمات مرزی کانادا (CBSA) صادر خواهد شد. اجازه کار موقت ممکن است برای یک دوره زمانی مختلف از چند روز تا چند سال صادر شود.

بیشتر مجوزهای کار در کانادا مخصوص کارفرمایان است و در غیر این صورت به آنها اجازه کار “بسته” گفته می شود و برای کار خاص در کانادا اهدا می شوند. در نتیجه ، یک کارگر خارجی فقط می تواند برای کارفرمای مشخص شده در پروانه کار، کار کند. به این ترتیب ، اگر کارگر خارجی شغل دیگری پیدا کند و هنوز اقامت دائم نداشته باشد ، کارگر خارجی قبل از تغییر کارفرما یا موقعیت خود در کانادا ، باید درخواست دریافت اجازه کار جدید، کند.

توجه داشته باشید که مجوز کار کانادا، موقت است

کارآفرینان / افراد خود اشتغال

معافیت از LMIA ممکن است به کارآفرینان خصوصی که مایلند برای شروع یک فعالیت و یا  تجارت به طور موقت به کانادا بیایند، اعطا شود. متقاضیان باید به تنهایی صاحب شرکت باشند و یا دارای اکثریت سهام مشاغل مورد نظر خود در کانادا باشند. همچنین باید ثابت کنند که مشاغل آنها برای کانادا سود قابل توجهی خواهد داشت. کارآفرینان فقط درصورتی که بتوانند ثابت کنند که کار آنها در کانادا اهمیت دارد ، مجاز به اجازه کار بدون معافیت LMIA هستند. این معافیت، به ویژه مناسب صاحبان مشاغل فصلی است. کارآفرینانی که قبلاً متقاضی اقامت دائم کانادا بوده اند ، نیز می توانند از این دسته از مجوزهای کاری معاف از LMIA نیز برخوردار شوند.

نقل  و انتقال درون شرکتی

به نقل و انتقالات داخل شرکت ممکن است معافیت LMIA برای انتقال موقت به کانادا داده شود. نقل و انتقالات باید برای یک مدیر یا مدیران و یا کارگرانی که دارای دانش تخصصی می باشند انجام شود و این افراد نیز باید برای یک شرکت خارجی با داشتن یک رابطه مقدماتی با این شرکت در کانادا، کار کرده باشند.

وابستگان کارگران خارجی

همسران و فرزندان کارگران خارجی که دارای مجوز کار در کانادا برای یک موقعیت ماهر هستند ، نیازی به LMIA ندارند. لطفا توجه داشته باشید که این مورد برای همسران کارگران در یک برنامه تبادل بین المللی صدق نمی کند.

کارگران ماهر فرانسوی زبان

اتباع خارجی که از طریق یک پیام تبلیغاتی برای مهاجرت به Francophone استخدام شده و با هماهنگی بین دولت فدرال و جوامع اقلیت Francophone استخدام شده اند و برای استان یا قلمرو خارج از کبک درخواست دارده اند، و تحت طبقه بندی ملی مشاغل (NOC) قرار دارند ، ممکن است واجد شرایط کار در کانادا از طریق Mobilité Francophone باشد.

دانشگاهیان

که شامل محققان ، استادان مهمان و متخصصانی که در دانشگاههای معتبر و معروف تدریس می کنند می شود است.

معافیت های استانی LMIA

کارگرانی که توسط یک استان برای اقامت دائم معرفی شده اند و در آن استان پیشنهاد کار پیدا کرده اند، ممکن است از نیاز به یک LMIA نداشته باشند.

اشتغال متقابل

موافقت نامه های اشتغال متقابل، به کارگران خارجی اجازه می دهد که کارهای موجود در کانادا را هنگامی که کانادایی ها فرصت اجرای کار  را ندارند و  همچنین فرصت کاری متقابل مشابهی در خارج از کشور دارند ، در کانادا انجام دهند.

موافقت نامه های بین المللی

پذیرش کارگران خارجی تحت توافق نامه های بین المللی مزایای قابل توجهی برای کشور کانادا محسوب می شود و به همین دلیل نیازی به LMIA ندارد. توافق نامه تجارت آزاد آمریکای شمالی (NAFTA) نمونه ای از این توافق نامه ها است.

برنامه های تبادل بین المللی

کانادا در تعدادی از برنامه ها برای تبادل بین المللی جوانان مشارکت دارد. برخی از این گونه برنامه ها عبارتند از : ویزای تخصص کاری بین المللی Experience Canada (IEC) ، برنامه های همکاری دانشجویی ، برنامه های حرفه ای جوانان و برنامه های تبادل معلمان است. این برنامه ها نیاز به LMIA ندارند.

کارهای خیرخواهانه و مذهبی

کارگران خیرخواه

در چارچوب کانادا ، خیریه به عنوان رفع فقر ، پیشرفت آموزش و یا اهداف دیگری که به نفع جامعه است ، تعریف شده است. به همین ترتیب ، برخی کارگران خیرخواه برای ورود موقت به بازار کار کانادا نیازی به LMIA ندارند.

ثبت نام در آژانس (CRA) کانادا به عنوان یک کارگر خیریه،  نشانه معتبری برای کار دریک سازمان در واقع خیرخواهانه است. با این حال ، کارگران خارجی ممکن است بتوانند در کانادا که در CRA ثبت نشده باشد، برای سازمانی کار کنند و معاف از LMIA باشند. افسر ویزا می تواند در چنین مواردی اطلاعات اضافی را از کارفرما بخواهد.

دولت کانادا بین کارگر خیریه ، که به مجوز کار احتیاج دارد ، و یک کارگر داوطلب ، که دارای مجوز کار است ، تمایز قائل است. یک کارگر داوطلب وارد بازار کار نمی شود و حضور وی در کانادا برای هدف اصلی کار خیریه است. از طرف دیگر ، معمولاً این نوع کار کردن  شامل فعالیتی است که با تعریف کار مطابقت دارد و در نتیجه ، وی به مجوز کار احتیاج دارد ، اگرچه روند LMIA لازم نیست.

کارگران مذهبی

کار مذهبی به طور معمول مستلزم این است که اتباع بیگانه عضو انجمن مذهبی خاص در جایی باشد که قصد کار دارد. و یا اینکه توانایی تدریس یا اشتراک سایر اعتقادات مذهبی را همانطور که مورد نیاز آن است ، داشته باشد.

این کار باید شامل پیشرفت آموزه های معنوی یک دین یا مذهب باشد و همچنین شامل حفظ آموزه ها و مشاهدات معنوی که بر اساس آن آموزه ها بنا شده است، باشد.

وزیتورهای تجاری(افرادی با ویزای تجاری)

این افراد معمولا بدون نیاز به مجوز کار کانادا در این کشور کار می کنند. در اکثر موارد ، افراد دارای ویزای تجاری کانادا برای ورود با کاناد و ماندن در این کشور، به مجوز کار در کانادا احتیاج ندارند.

ویزیتور تجاری یک تبعه خارجی است که برای شرکت در فعالیت های تجاری بین المللی به کانادا سفر میکند ، اما وارد بازار کار کانادا نمی شود.

کانادا یکی از بزرگترین اقتصادهای جهان است که سالانه هزاران بازدیدکننده تجارتی را به خود جذب می کند. با داشتن اقتصاد با محوریت بازار بین المللی و به عنوان عضو سازمان همکاری اقتصادی (OECD) و گروه ۷ (G7) و همچنین امضا کننده توافق نامه تجارت آزاد آمریکای شمالی (NAFTA) ، کانادا در تلاش است تا اطمینان حاصل کند که بازدید کنندگان مشاغل بین المللی می توانند در سفرهای کاری به کانادا افزایش یابند.

با توجه به ماهیت کار و همچنین ملیت فرد ، برخی از بازدیدکنندگان مشاغل، می توانند بدون نیاز به مجوز کار وارد این کشور شوند و فعالیت تجاری خود را انجام دهند.

بازدید کنندگان کسب و کار باید موارد زیر را برای ورود به کاناد و اجرای کار خود، به دولت این کشور نشان دهند:

 • آنها قصد دارند کمتر از شش ماه در کانادا بمانند ،
 • آنها قصد ندارند وارد بازار کار کانادا شوند ،
 • محل اصلی تجارت و منبع درآمد و سود و زیان آنها خارج از کانادا است ،
 • مدارک و مستنداتی دال بر کار خود دارند که از درخواست آنها پشتیبانی می کنند
 • شرایط اولیه ورود به کانادا را دارند، زیرا:
 • دارای یک سند مسافرتی معتبر ، مانند گذرنامه هستند
 • پول کافی برای اقامت و بازگشت به کشور خود را دارند،
 • برنامه ریزی کنید تا در پایان بازدید خود ، کانادا را ترک کنید ، و
 • برای کانادایی ها یک خطر جانی ، امنیتی یا بهداشتی ندارید.

دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است فرد با ویزای تجاری به کانادا بیاید ، از جمله:

 • شرکت در جلسات تجاری ، کنفرانس ها ، همایش ها ، نمایشگاه ها و غیره.
 • خرید کالاها یا خدمات کانادایی به نمایندگی از یک نهاد خارجی؛
 • گرفتن سفارش برای کالاها یا خدمات؛
 • ارائه خدمات پس از فروش ، به استثنای کارهای در دست ساخت و ساز.
 • توسط یک شرکت مادر کانادایی برای کار در خارج از کانادا آموزش دیده است. و بالاخره،
 • جهت آموزش کارمندان شرکت تابعه کانادایی به کانادا می آید.

ویزیتورهای تجاری خارجی برای ورود به کانادا ممکن است به ویزا اقامت موقت (TRV) یا مجوز سفر الکترونیکی (ETA) نیاز داشته باشند.

اجازه کسب و کار بین المللی برای انجام تجارت در کانادا برای ادامه موفقیت اقتصادی این کشور مهم است. البته کشورهایی که توافقنامه های تجاری و مشارکت اقتصادی قوی با کانادا دارند به طور کلی به بازدیدکنندگان مشاغل کانادایی اجازه می دهند تا هرچه راحت تر به این کشورها نیز وارد شوند. ویزای متقابل، یک جنبه مهم از چشم انداز تجاری و موفقیت اقتصادی کانادا است.

خدمات پس از فروش

تعمیر و سرویس دهی ، نظارت بر اجرا ، و راه‌اندازی و آزمایش تجهیزات تجاری یا صنعتی (از جمله نرم افزار رایانه) ممکن است به عنوان بازدیدکننده در تجارت در نظر گرفته شود و به همین دلیل ممکن است نیاز به مجوز کار کانادا نداشته باشد.

این شرط همچنین در مورد افرادی که به دنبال ورود به تعمیر یا خدمات تخصصی تجهیزات خریداری شده یا اجاره ای در خارج از کانادا هستند ، صدق می کند ، مشروط بر اینکه این خدمات به عنوان بخشی از توافقنامه فروش اصلی ، تمدید خدمات ، ضمانت نامه یا قرارداد خدمات، انجام شود.

خدمات پس از فروش نیز مواردی را شامل می شود که قرارداد فروش یا تعمییر یا سفارش خرید برای ارتقاء نرم افزار برای کار با تجهیزات قبلی یا اجاره ای باشد. شخص خدمتی که برای نصب ، پیکربندی و یا آموزش بر روی نرم افزار به روز شده به کانادا می آید ، ممکن است یک بازدید کننده تجاری محسوب شود. قرارداد فروش یا سفارش خرید برای نرم افزار به روز شده ، قرارداد جدیدی برای یک محصول جدید است. لطفاً توجه داشته باشید که کارهای دست ساز و ساختمانی مشمول این ماده نیستند.

ضمانت نامه یا توافق نامه خدمات

برای توافق نامه های ضمانت نامه یا خدمات ، قراردادها باید به عنوان بخشی از موافقت نامه های اصلی فروش یا اجاره نامه یا اجاره مورد مذاکره قرار گیرند یا تمدید توافق نامه اصلی باشند تا اتباع خارجی به عنوان بازدید کننده تجاری بتواندد به کمک این قراردادها وارد کانادا شوند.

قراردادهای خدماتی که پس از امضای قرارداد فروش یا اجاره نامه با اشخاص ثالث بسته می شوند ، تحت پوشش این ماده نیستند.

افرادی که ویزیتور تجاری محسوب نمی شوند

در شرایطی که یک کارفرمای کانادایی مستقیماً بابت خدمات یک شرکت غیر کانادایی قرارداد بسته است ، کارمند شرکت خارجی که خدمات این شرکت کانادایی را انجام می دهد ، نیاز به مجوز کار کانادایی دارد.

این وضعیت اغلب در متن توافق نامه تجارت آزاد آمریکای شمالی (NAFTA) به وجود می آید. ارائه دهنده خدمات فقط به دلیل اینکه مستقیماً از یک منبع کانادایی حقوق دریافت نمی کند ، یک بازدید کننده تجاری محسوب نمی شود. از آنجا که بین شرکت کانادایی و کارفرمای کارگر خارجی قراردادی وجود دارد ، ورود به بازار کار کانادا امکان پذیر است. و از آنجایی که کارفرمای خارجی مبلغی را بابت خدمتی که ارائه می دهد دریافت می کند ، در نظر گرفته می شود که کارگر از یک منبع کانادایی مبلغی را دریافت می کند. در نتیجه ، کارگر را نمی تواند یک ویزیتور تجاری برای کانادا محسوب شود.

به عنوان مثال ، اگر یک شرکت برنامه ریزی شهری مستقر در امریکا، قراردادی را برای ارائه خدمات به زیر ساخت های کاناد منعقد می کند ، و تیم کاری کوچکی را برای کار در سایت کانادا می فرستد، اعضای این تیم در کانادا مشغول به کار هستند و شرکت برای جلب مشارکت در این پروژه به آنان حقوق پرداخت می کند. بنابراین ، اعضای تیم به عنوان ویزیتور تجاری محسوب نمی شوند.

افرادی که قصد ورود به بازار کار کانادا را دارند ممکن است به یک مجوز کار موقت نیاز داشته باشند. سایرافرادی که در برای دوره های کوتاه مدت و در موقعیت های خاص در کانادا کار می کنند ممکن است بدون اجازه کار در کانادا کار کنند ، در حالی که لزوماً به عنوان بازدید کننده مشاغل محسوب نمی شوند

اجازه کار بصورت همکاری مشترک دربرخی از برنامه های مطالعاتی ، دانش آموزان ملزم به همکاری با مراکزی که دانشگاه یا مدرسه برای دوره کار آموزی معرفی کرده است، می باشند. در این شرایط، برای کار کردن در همان شرکتی که کاراموزی می گذرانید و یا کار کردن در خارج از آن شرکت و یا به عبارتی در یک شرکت دیگر، به یک مجوز کار مشترک نیاز دارد.

گشایش حساب بانکی برای کار در سراسر کانادا ، بیشتر کارفرمایان کارگران را مجاب به افتتاح حساب بانکی می کنند تا بتوانند حقوق شما را به آن حساب واریزی نمایند. بنابراین لازم است که یک حساب بانکی تنظیم شود و اطلاعات حساب شما در دسترس کارفرما قرار گیرد تا توسط کارفرمای شما برای شما پرداخت شود.

 

ارزشیابی آنلاین تحصیلی (بدون هزینه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده همه اطلاعات کانادا

مطالب مرتبط

طراحی و پشتیبانی : سعید قائدی
تماس سریع