موسسه آبادانی سروش دانش

ویزا

ویزای جستجوی کار در آلمان

ویزای جستجوی کار در آلمان در این مقاله موارد و مطالب زیر برای شما تهیه شده است. توصیه می شود این مطلب را تا آخر مطالعه فرمائید:   مقدمه نکات مهم و ضروری قبل از اقدام به ویزای جستجوی کار در آلمان شرایط دریافت ویزای جستجوی کار آلمان روند دریافت ویزای جستجوی کار JOB SEEKER […]

ویزای جستجوی کار در آلمان

در این مقاله موارد و مطالب زیر برای شما تهیه شده است. توصیه می شود این مطلب را تا آخر مطالعه فرمائید:

 

 

مقدمه

 

 

اگر دارای حرفه و یا مهارت خاصی بوده و تجربه کاری و عملی در آن زمینه را نیز دارید، شاید آلمان به عنوان بهترین گزینه در اروپا برای پیدا کردن کار مورد نظر شما باشد. ویزای جستجوی کار (Job Seeker) که قبلا در کشورهایی همچون کانادا و استرالیا رواج داشت، امروزه در کشور آلمان نیز مورد نظر قرار گرفته و مسئولین آلمانی در پی آن هستند که به جای جذب نیروهای پناهنده که بعضا هیچ گونه مهارتی نداشته و فقط سربار جامعه آلمانی ها می شوند، کاملا به صورت قانونی و برنامه ریزی شده اقدام به جذب نیروی کار ماهر و حرفه ای از دیگر کشورها نمایند.

 

این کار برای آلمانی ها منفعت بسیار زیادی دارد. زیرا با کمترین هزینه می توانند نیورهای ماهر و حرفه ای را که یک کشور هزینه های زیادی برای آن کرده است را به راحتی بدست آورند.

 

با توجه به رشد منفی جمعیت کشور المان، دولت این کشور در نظر دارد امکان جستجوی کار در آلمان را برای متخصصانی که از سطح دانش و مهارت بالا و سابقه کار حرفه ای در کشور خود برخوردارند، فراهم کند تا بتواند در میان مدت کمبود نیروی کار متخصص در آلمان را جبران کند.

 

 

کارفرمایان آلمانی عالی ترین مزایا، امنیت شغلی و بیشترین میزان پرداختی حقوق را دارند. آنها ساعت کاری را تقلیل داده اند و روز های تعطیلات را به ۴۰ روز در سال رسانده اند

 

پایین ترین و کمترین نرخ بیکاری در اروپا متعلق به کشور آلمان است. نکته جالب اینکه با عنایت به نرخ بیکاری کمتر از ۷% در آلمان ، ولی همیشه آلمان با کمبود نیروی کار مواجه بوده است. حتی در سالهای اخیر نیز با وجود ورود میلیونی مهاجرین به این کشور، در پست های تخصصی و حرفه ای کمبود نیروی کار وجود دارد. بیکاری در روستاهای آلمان بیشتر از شهرها بوده و هنوز هم یکی از مشکلات اساسی دولت به شمار می رود.

 

 

با داشتن ویزای جستجوی کار که با نام ویزای کارجویان آلمان نیز شناخته می شود، می توانید برای شش ماه به آلمان رفته و بدنبال شغل مناسب با حرفه و تخصص خود باشید. در صورت یکه موفق به پیدا کردن کار مورد نظر خود شده و با با کارفرما قرارداد حد اقل یک ساله و با حقوق مشخص ببنیدید، می توانید ویزای خود را به ویزای کار آلمان تبدیل نمایید.

 

 

بازار کار و کاریابی در آلمان قوانین و مقررات خاص خود را دارد و شما برای پیدا کردن شغل مناسب با تخصص و مهارت خود، باید با الزامات و شرایط کار کردن در آلمان آشنا شوید. بسیاری از کارفرمایان کارکنان خود را براساس مدارک تحصیلی و تجربه کاری در همان رشته یا شغل انتخاب می کنند. اما در مواردی حتی بدون داشتن مدرک مهارتی و یا حرفه ای خاص و مورد نیاز، هنوز هم شانس پیدا کردن یک شغل خوب را دارید.

 

 

نکات مهم و ضروری قبل از اقدام به ویزای جستجوی کار در آلمان

 

زبان کاری تقریبا در همه ی زمینه های کاری در آلمان، آلمانی است و در بعضی موارد با تسلط به زبان انگلیسی هم می توانید کار مورد نظر خود را پیدا کنید. لذا تسلط به زبان آلمانی و اینکه چه مدرک زبانی برای پیدا کردن کار خود در آلمان باید داشته باشید، بستگی به نوع کار مد نظر شما و کارفرما دارد. توصیه ما این است که قبل از ورود به آلمان به شدت به یادگیری زبان آلمانی در ایران بپردازید. زیرا شرایط آموزش زبان آلمانی در ایران، بیشتر از آلمان فراهم می باشد.

 

قبل از اینکه در آلمان بدنبال کار بگردید، در خصوص اینکه چه مجوزهایی باید از ادارات دولتی آلمان برای کار کردن در این کشور داشته باشید، اطلاعات لازم را بدست آورید و سپس بدنبال کسب این مجوزها باشید. زیرا بسیاری از کارفرمایان آلمانی هرگز بدون مجوز، اجازه کار کردن به شما نخواهند داد.

 

 

شرایط دریافت ویزای جستجوی کار آلمان

 

 

کشور آلمان در حال حاضر نیاز به نیروی کار متخصص دارد. اما به یاد داشته باشید که آلمانی ها نیز در جذب نیروی کار زرنگ بوده و بهترین ها را انتخاب خواهند کرد. پس سعی کنید که با داشته های کامل علمی و تجربه کاری بالا برای ویزای جستجوی کار آلمان اقدام کنید.

 

اگر تحصیلات، تخصص و سابقه شغلی که در ایران بدست آورده اید، مرتبط و یا نزدیک به مشاغل مورد نیاز در آلمان هست و همچنین مدرک زبان آلمانی دارید، می توانید برای ویزای جستجوی کار آلمان اقدام کنید. فقط قبل از آن باید نسبت به قبولی خود در مصاحبه های کاری اطمینان کامل داشته باشید. در غیر اینصورت ممکن است بعد از چند ماه هزینه در آلمان، به کشور خود برگردید.

 

 

اگر مدارک تحصیلی و تخصص لازم برای کار کردن در ایران را دارید، ولی تجربه کاری مورد نیاز را ندارید، فقط در صورتی که کار در رشته شما نیاز به تجربه عملی ندارد، برای ویزای جستجوی کار آلمان اقدام نمائید.

 

 

اگر مدرک تحصیلی ارزشمند(مثل کارشناسی در آلمان، کارشناسی ارشد در آلمان، دکتری) ندارید، ولی تجربه و مهارت و تخصص در یک حرفه خاص را دارید و بعضا” گواهینامه های لازم در خصوص مهارت های خود را نیز بدست آورده اید، باید صبر کنید تا قوانین جدید جذب نیروی کار تخصصی آلمان برای ال ۲۰۲۰ اجرائی شود و بر اساس آن اقدام به درخواست ویزای جستجوی کار آلمان نمائید.

 

 

اگر مدارک تحصیلی و مهارتی و تجربه کاری کافی برای ویزای جستجوی کار آلمان را دارید ولی مدرک زبان آلمانی ندارید و تنها آشنایی متوسط و توانایی مکالمه به زبان آلمانی و حتی انگلیسی دارید نیز امکان دریافت این ویزا وجود برای شما وجود دارد. زیرا در حال حاضر هیچ قانون نوشته ای برای الزام مدرک زبان برای ویزای جستجوی کار، در سفارت آلمان وجود ندارد.

 

 

روند دریافت ویزای جستجوی کار JOB SEEKER آلمان

قبل از هر چیز باید شرایط خود را برای دریافت ویزای کار و همچنین پیدا کردن گار در آلمان بررسی کنید. در صورتی که دارای شرایط لازم برای ویزای جستجوی کار آلمان هستید، مراحل زیر را به ترتبی باید اجرائی کنید:

 

با توجه به طولانی بودن زمان های مصاحبه ویزای کاری سفارت آلمان، باید نسبت به درخواست وقت مصاحبه در سایت سفارت اقدام کنید. حتما در این کار دقت کافی را به عمل آورید که به اشتباه برای سایر موارد ویزای آلمان، درخواست ندهید. زیرا بعد یک سال انتظار ، ممکن است در روز مصاحبه وقت شما را قبول نکنند و اعلام شود که شما مثلا برای ویزای دانشجوئی درخواست دادید.

 

بعد از آن بدنبال یادگیری زبان آلمانی یا انگلیسی باشید(ترجیحا” آلمانی).

 

مدارک تحصیلی و مستندات کاری و تجارب عملی خود را جمع آوری کرده و اقدام به ترجمه رسمی آنها به زبان آلمانی نمائید و در صورت نیاز ترجمه مدارک را به تایید سفارت آلمان نیز برسانید.

 

در آخر برای پیدا کردن کار با شرکتهای مختلف مکاتبه کنید که در روز مصاحبه دست خالی به سفارت نروید.

 

نکته مهم ۱:

مدت زمان انتظار برای مصاحبه ویزای کار آلمان، در حال حاضر حدود یک سال تا یک سال و نیم است. اما چون این زمان دائم در حال تغییر است، حتما زمان دقیق آن را از سایت سفارت آلمان دنبال کنید.

 

نکته مهم ۲:

 اگر ویزای جستجوی کار دریافت می نمایید، ویزای همراه (همسر و فرزندان) به شما تعلق نخواهد گرفت و باید بعد از اینکه در آلمان کار پیدا کردید، برای الحاق خانواده خود، اقدام کنید.

 

نکته مهم ۳:

بعد از حضور در سفارت و انجام مصاحبه، مدت زمان انتظار برای صدور ویزای شما و یا ریجکتی آن، حدود دو تا شش ماه می تواند باشد.

 

نکته مهم ۴:

ویزای جستجوی کار آلمان قابل تمدید نیست. چه در آلمان باشید و درخواست تمدید بدهید و چه از ایران بخواهید آن را تمدید کنند، این کار انجام شدنی نیست. فقط در صورتی که شش ماه از زمان برگشت شما به ایران گذشته باشد، مجددا می توانیددرخواست ویزای جستجوی کار آلمان را بدهید. اما اگر که در آلمان کار پیدا کنید، این ویزا به ویزای حد اقل یکساله کاری تبدیل می شود. تمدید ویزای یکساله کاری نیز بستگی به کارفرمای شما و یا قرارداد سال بعد شما دارد.

 

 

چه مشاغلی در آلمان، مورد نیاز است ؟

 

اگر در ایران هیچ حرفه و فنی که در آلمان به درد شما بخورد را بدست نیارده اید و یا تسلط و تجربه کافی و لازم برای انجام این کار در آلمان را ندارید، و همچنین نمی دانید در آلمان باید به دنبال چه شغلی بگردید، به یکی از مراکز اطلاعاتی (Berufsinformationszentrum) برای انتخاب شغل مورد نظر خود مراجعه کنید و یا در وب‌سایت (Berufene) بصورت انلاین مشاوره لازم برای پیدا کردن شغل مورد نظر خود را دریافت کنید.

 

در این مراکز اطلاعاتی و همچنین در اداره‌های کار آلمان، در باره همه حرفه‌ها و مهرتهای مورد نیاز، شرایط کاری، حقوق ماهانه هر شغل و همچنین میزان درصد امکان یافتن کار در هرحرفه را به شما توضیح میدهند.

 

 

فهرست برخی از مشاغل و حرفه های  تاپ در بازار کار آلمان

 

علوم درمانی و پزشکی:

 

 

پرستاری، بهیاری، پرستاری و نگهداری افراد سالمند، پرستاری کودک، ارتوپدی، توانبخشی، شنوایی شناسی، مهندس تجهیزات بهداشتی، بهداشت، درمان و مراقبت، حرفه بهداشت، ارتوپدی، بهداشت کودکان، روانپزشکی

 

علوم کامپیوتر:

برنامه نویسی کامپیوتر، IT ، مهندسی فناوری اطلاعات، مشاغل مرتبط با توسعه نرم افزاری، فن آوری اتوماسیون

 

 

مهندسی مکانیک، ساخت، خودرو:

 

 

مهندسی خودرو و فلزات، مهندسی مکانیک، مهندسی مکاترونیک، مکانیک ساخت و ساز، فناوری ساخت، ردیابی خودرو ، مهندسی ساخت و ساز تجهیزات و ابزار، مشاغل مربوط به مکاترونیک

 

مهندسی صنایع:

تکنولوژیست صنعت، مدرس اتوماسیون صنعتی، مهندسی اتوماسیون صنعتی، الکترونیک با گرایش مهندسی صنایع، برق صنعتی با گرایش مهندسی صنایع، الکترونیک با گرایش سیستم های ساخت و ساز و زیرساخت

 

عمران و ساختمان:

مهندسی عمران، مشاغل مرتبط با ساخت و ساز ساختمان، لوله کشی، گرمایش، تهویه مطبوع، مشاغل مرتبط با کوره و سیستم های گرمایش هوا، الکترونیک با گرایش انرژی و ساختمان، ساخت و ساز ساختمان، بتن، مصالح ساختمانی، نظارت، عایق صنعتی، پنجره و نمای شیشه ای، متخصص سقف، دیوار و تکنولوژی آب بندی

 

مهندسی برق – الکترونیک:

 

 

تکنولوژی ماشین الکتریکی، مهندسی برق، برق صنعتی، نصب و راه اندازی خط، الکترونیک، مشاغل مرتبط با سازه های الکتریکی، تکنولوژی ماشین های الکتریکی، مهندسی برق، مهندسی الکترونیک، برق صنعتی، مهندسی برق، فرایند مدیریت در برق، انرژی و الکترونیک، الکترونیک با گرایش ماشین آلات و تکنولوژی درایو، رباتیک، مشاغل مربوط به مکاترونیک، فن آوری اتوماسیون، ساختمان های الکتریکی

 

سایر رشته ها و گرایش ها:

رانندگان و مهندسان حمل و نقل ریلی، تحقیقات فنی و توسعه علم، مهندسی جوش، متخصص فن آوری فلزی ، لوکومتیورانی، سنگ تراشی، حسابداری

پیدا کردن کار در زمینه های حقوقی و وکیل در آلمان و به طور کلی دراروپا بسیار سخت و دشوار است. مگر اینکه فارغ التحصیل دانشگاههای آن کشور باشید و آزمون های لازم را پشت سر گذاشته باشید.

 

 

استفاده از مدارک تحصیلی و مهارت‌های تجربی ایران برای پیدا کردن کار در آلمان

تمام مدارک تحصیلی یا اسناد کاری که در ایران و یا هر کشور دیگری بدست آورده اید را باید قبل از شروع به جستجوی کار، ترجمه آلمانی نموده و به تائید نیز برسانید. اطلاعات بیشتر درمورد چگونگی تائید کردن مدارک خارجی را می توانید در بخش تایید مدارک سفارت آلمان مطالعه کنید.

 

اگر در زمینه کار مورد نظر مدرک رسمی ندارید، اما تجربه کاری زیادی در آن حرفه دارید، باید فقط به رزومه کاری خود و نتایج حاصل از مصاحبه کاری، امید وار باشید. سعی کنید بعد از ترجمه رسمی و تایید سفارت آلمان چند سری کپی معمولی نیز از مدارک خود تهیه کرده و به همراه خود به آلمان ببرید. در روزهای ابتدایی ورود شما به آلمان، این کپی ها خیلی به کار می آید.

 

 

در آلمان کجا باید دنبال کار بگردیم؟

 

 

در آلمان شرکت ها، کارخانجات، ادارات، سازمانها و یا شرکتهای خصوصی معمولا” افراد و کارکنان مورد نیاز خود را از طریق جستجوی در اینترنت پیدا می کنند. این جستجو معمولا در سایت های کاریابی و یا معرفی کننده کارجویان انجاممی شود. لذا توصیه ما به شما این است که به محض ورود به آلمان به دنبال سایت های کاریابی باشید و در آنها حتما برای پیدا کردن کار ، ثبت نام کنید.

 

اگر لپ تاپ و یا تبلت به همراه خود به آلمان نبرده اید، می توانید از گوشی همراه خود برا یجستجو و یا پر کردن پروفایل ها استفاده کنید. می توانید زبان گوشی خود را به آلمانی تغییر دهید که امکان تایپ حروف آلمانی را نیز داشته باشید.

 

 

از دوستان خود در آلمان که تجربه زندگی در آلمان را دارند، حتما استفاده کنید. آنها می توانند در پیدا ککردن کار در آلمان، راهنمای خوبی برای شما باشند. ولی هرگز بیش از حد برای آنها مزاحمت ایجاد نکنید. اگر بهزبان انگلیسی تسلط دارید، حتما آن را عنوان کنید. زیرا خیلی از مشاغل در آمان علاوه بر زبان آلمانی به زبان انگلیسی هم نیاز دارند و کارفرمایان در جذب شما بیشتر ترغیب می شوند.

 

 

ما در بخش جستجوی کار، به تفصیل در مورد چگونگی پیدا کردن کار در آلمان و سایتهای مورد نظر توضیح دادیم ، اما شما همچنین می توانید در سایت زیر، شرکت هایی که دارای آگهی استخدام در آلمان هستند را پیدا کنید:

www.zeitabeit-job-netzwerk.de

www.info-zeitarbeit.de/zeitarbeitsfirmen-in-deutschland

 

 

چه نکاتی را هنگام ارسال درخواست کار باید رعایت کنیم؟

بعد از این که در یک سایت و یا هر جای دیگر، آگهی نیاز به نیروی کار را پیدا کردید که متناسب با شرایط شما است، باید بلافاصله برای برقراری ارتباط با کارفرما، درخواست خود برای آن کار را بفرستید.

به یاد داشته باشید که در آلمان بوروکراسی خاصی حاکم است و آلمانی ها کاغذ بازی را بسیار دوست دارند. همچنین در نوشتن و مکاتبه و نامه های اداری و یا رسمی، بسیار حساس هستند.  اکثر شرکت‌ها  و موسسات از شما میخواهند تا یک درخواستی کتبی را توسط ایمیل یا پست به آنها ارسال کنید. اینکه چگونه و تا چه زمانی وقت دارید که درخواستی خود را بفرستید، در آگهی کار درج شده است.

 

 

نوشتن درخواست مفصل و صحیح بسیار مهم است. معمولا، درخواست کار باید به زبان آلمانی نوشته شود. در این درخواست، باید شرایط و تجارب کاری خود را کوتاه، مختصر و مفید توضیح دهید، تا کارفرما را متقاعد کنید که شما نامزد مناسبی برای این کار هستید

 

 

یک درخواست کار کامل شامل موارد زیر است:

 

 

یک مقدمه (معمولا بیش از یک صفحه) که در آن تجارب و معیارهای خود را توصیف کنید و توضیح دهید که چرا این کار را شما میتوانید به خوبی انجام دهید.

 

در رزومه  (CV) خود به طور منظم و با تاریخ های مشخص سوابق شغلی، سوابق تحصیلی، فهرست مهارت ها و هر نکته ای که بتواند جایگاه شما را به عنوان نیروی کار بالا ببرد را بنویسید و در پایان آن را امضا کنید و تاریخ بزنید. استفاده از عکس مناسب هم می تواند تاثیر گذار باشد. .رزومه شما حتما به زبان آلمانی باشد. برای این کار می توانید فارسی آن را تهیه کرده و توسط یک مترجم آلمانی آن را ترجمه کنید.

 

کپی از مدارک تحصیلی و یا کاری خود نیز به ضمیه ارسال نمائید.

 

مدارک دیگری که نشان دهنده مهارتها و تجارب شما باشد مانند یک نامه از کارفرمای سابق شما نیز می تواند مفید باشد.

 

مدارک کاری و تحصیلی شما که از ایران بدست آورده اید باید همگی به آلمانی ترجمه شوند. در برخی از موارد حتی تایید سفارت آلمان و یا تایید ZAB را هم می خواهند.

 

راهنمایی های مفید در مورد کاریابی و مدارک کاری تحصیلی را اینجا جستجو کنید.

 

 

چه مواردی در یک مصاحبه کاری مهم است؟

بعد از اینکه درخواست شما به دست کار فرما رسید و آن را مطالعه نمود، در صورتی که مقبول بیافتد، شما را برای مصاحبه حضوری دعوت خواهد کرد تا از نزدیک نیز شما را زیارت کرده باشد و سئولاتی در خصوص مدارک و مستنداتی که فرستادید، از شما بپرسد. در نظر داشته باشید که ممکن است بعد از مصاحبه ، کارفرما با حضور شما و یا استخدام شما در شرکت خود موافقت ننماید.

 

اگر این اتفاق افتاد نگران نباشید، تلاش کنید و دنبال موقعیت های جدید باشید و درخواست خود را بفرستید. برای داشتن مصاحبه کاری خوب، سعی کنید قبل از مصاحبه کاملا برای آن آماده باشید و در باره شغل و شرکت یا اداره مورد نظر اطلاعات کافی داشته باشید. اینجا می توانید چند توصیه برای داشتن مصاحبه شغلی موفق را بخوانید. شما باید بتوانید موارد زیر به خوبی در مصاحبه رعایت کنید:

 

در مورد حقوق درخواستی خود متناسب با شغل و مبلغی که معمولا در آلمان به آن شغل تعلق میگیرد، صحبت کنید.

 

آداب رفتاری خود را در هنگام مصاحبه رعایت کنید. آلمانی ها به آداب رفتاری بسیار حساس هستند. مخصوصا” در مجالس رسمی و اداری.

 

لباس رسمی، تمیز ومرتب بپوشید. آلمانی ها به سر و وضع مرتب بسیار حساس هستند.

 

اگر در صحبت کردن از زبان بدن استفاده می کنید، حتما از اثرات آن بر روی طرف مقابل آشنایی کامل داشته باشید.

 

با ترس و نگرانی در مصاحبه حاضر نشوید. زیرا ناخودآگاه این نگرانی را به طرف مقابل نیز القا می کنید

 

از اشتباه در مصاحبه بپرهیزید و با آمادگی کامل حاضر شوید.

 

به کارفرمایتان اطمینان بدهید که آلمان را دوست دارید و اینجا خواهید ماند. اگر کارفرما مطمئن شود که شما نیروی کار موقت نخواهید بود، امکان موفقیت شما بیشتر است.

 

نمونه پرسش های زیادی را می توانید در اینترنت در خصوص مصاحبه پیدا کنید

 

از طریق سرچ در اینترنت، با ترفندهای کافرمایان در هنگام مصاحبه آشنا شوید

 

هرگز در روز مصاحب دروغ نگوئید

 

در صورتی که جواب مثبت از کارفرمای خود برای حضور در کار گرفتید، باید برای بستن قرارداد کاری آماده شوید. قرارداد کاریو شروطی که در آن کارفرما برای شما می گذارد بسیار مهم است. اگر تسلط کافی به زبان آلمانی ندارید، حتما از یک مشاور در این زمینه استفاده نمائید.

 

 

لیست مدارک لازم برای درخواست ویزای جستجوی کار

 

برای دریافت ویزای جستجوی کار در روز مصاحبه در سفارت آلمان، مدارک زیر را باید به همراه داشته باشید :

دو نسخه فرم تکمیل شده درخواست ویزای بلند مدت کاری که از سایت سفارت آلمان قابل اپلود می باشد. فرم ها را می توانید تایپی یا دست نویس تکمیل نمائید.

 

دو قطعه عکس پرسنلی رنگی ۳٫۵ در ۵ سانتی متر با زمینه سفید بیومتریک که ۶ ماه از گرفتن آن نگذشته باشد.

 

کپی از صفحات ۲ و ۳ پاسپورت (صفحه مشخصات) در کاغذ A4 . پاسپورت شما باید امضا شده باشد و کپی ها نیز دارای امضا باشند.

 

اصل و ترجمه رسمی شناسنامه( ممکن است سفارت در مواردی تأییدیه این مدارک را نیز از شما بخواهد

 

مدارک محل اقامت در آلمان-مانند پرینت رزرو هتل یا هاستل یا اجازہ سکونت در منزل آشنایان (کپى ID کارت یا کپى پاسپورت میزبان نیز الزامی است)

 

در صورت امکان نامه ضمانت از فردی که قرار است در منزل او سکونت کنید، همراه با امضا وی

 

اگر قرارداد کاری از شرکت یا سازمانی دارید، آدرس محلی که شرکت برای شما تدارک دیدہ است و یا دفتر مرکزی شرکت.

 

اصل ترجمه مدرک تحصیلی ترجمه شده که قبلا”به تأیید سفارت رسیده است.

 

گواهی سابقه کار ترجمه شده و یا گواهی کار به زبان آلمانی و در سربرگ شرکت و با مھر و امضای شرکت. در صورتی که نتوانید گواهی اشتغال به کار بگیرید ، می توانید حکم کارگزینی به اضافه آخرین فیش حقوقی خود، و یا گواهی سابقه بیمه خود را ترجمه رسمی کرده و به تایید سفارت برسانید. البته گواھی کار معتبرتر است۔

 

رزومه کاری شما به آلمانی. هرچیزی که در رزومه مینویسید باید کتبی قابل اثبات باشد

 

انگیزه نامه (Motivation Letter) که در آن دلیل گرفتن ویزای کاری توضیح داده می شود به آلمانی

 

گواهی مبنی بر دانش زبان آلمانی: ترجیحآ B1 به بالا یا انگلیسی: ( آیلتس / تافل)، حتی اگر اکسپایر شدہ است.

 

اگر مدرک زبان ندارید، گواھی شرکت در کلاس ھای آموزشگاھها و موسسات ھم مکفی است. مدرک موسسات رسمی جزو مدارک الزامی نیست ولی برای تسهیل در گرفتن ویزا و جلوگیری از مشکلات جانبی موثر است.

 

گواهی تمکن مالی مبنی بر تمکن مالی حداقل سقف ۴۳۲۰ یورو طبق اخرین اطلاعات سفارت .اما پیشنهاد ما ۶۰۰۰یورو هست. برای افرادی که قرارداد کار دارند ، این مبلغ نیاز نیست.

 

اگر ترجمه مدارک آموزشی دیگه ای مانند دوره های آموزشی دارید یا به لاتین ھستند، همراه خود ببرید.

 

اگر تا قبل از روز مصاحبه سفارت، برای کار مورد نظر خود در شرکت خاصی، درخواستی ارسال کرده اید و پاسخ مثبت گرفتید، پرینتی از آن تهیه کرده و همراهتان باشد

 

پاسپورت با اعتبار بیش از شش ماه

تاییدیه مدارک تحصیلی ZAB و یا همان Anabin

به همراه داشتن مبلغ ۷۵ یورو نقدی و ترجیحا پول خرد برای ویزا.

 

 

نکته ۱:

داشتن تاییدیه ZAB یا ANABIN الزامی است. برای دریافت تاییدیه ZAB به سایت ارزشیابی مدارک تحصیلی آلمان www.kmk.org مراجعه نموده و دانشگاه محل تحصیل و رشته تحصیلی خود را در آن جستجو کنید. در صورت یافتن نتیجه از آن پرینت تهیه فرمایید.

 

نکته ۲:

داشتن مدرک زبان الزامی نیست و تنها آشنایی با زبان آلمانی و یا انگلیسی کافی است، اما نداشتن مدرک زبان آلمانی شانس دریافت ویزا را کاهش می دهد.

نکته ۳:

مدارک باید در دو دسته به آفیسر تحویل داده شود. دسته اول اصل مدارک بالا و دسته دوم کپی از دسته اول که هر دو دسته را طبق لیست بالا می توان مرتب کرد. کپی تمام مهرها نیز باید در سری دوم باشند. بیمه در روز مصاحبه نیاز ندارید.

نکته ۴: تمامی فرم ها، رزومه و انگیزه نامه باید امضا شوند.

 

  • شرایط تحصیل در آلمان چیست؟
  • مزایای تحصیل در آلمان کدامند؟
  • تحصیلات دانش آموزی در آلمان (قبل از دانشگاه)
  • تحصیلات دانشگاهی در آلمان
  • مقاطع تحصیلی دانشگاهی در آلمان

ارزشیابی آنلاین تحصیلی (بدون هزینه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده همه اطلاعات آلمان

مطالب مرتبط

طراحی و پشتیبانی : سعید قائدی
مشاوره تحصیلی رایگان