موسسه آبادانی سروش دانش

شرایط تحصیل در آلمان

چه شرایطی برای تحصیل در آلمان لازم است؟ برای تحصیل در آلمان شرایط سخت و خاصی مورد نیاز نیست. توصیه می شود ابتدا با سیستم آموزشی آلمان و چگونگی تحصیل در این کشور آشنا شوید سپس به بررسی شرایط تحصیل در آلمان بپردازید تا بتوانید به راحتی برای تحصیل در این کشور تصمیم بگیرید. در آلمان […]

چه شرایطی برای تحصیل در آلمان لازم است؟

شرایط تحصیل در آلمان

برای تحصیل در آلمان شرایط سخت و خاصی مورد نیاز نیست. توصیه می شود ابتدا با سیستم آموزشی آلمان و چگونگی تحصیل در این کشور آشنا شوید سپس به بررسی شرایط تحصیل در آلمان بپردازید تا بتوانید به راحتی برای تحصیل در این کشور تصمیم بگیرید. در آلمان بیش از ۴۰۰ دانشگاه و مرکز آموزشی معتبر وجود دارند که هر کدام شرایط خاصی را برای تحصیل و برای ورود دانشجویان به دانشگاه قرار داده اند.

شرایط ورود به دانشگاههای معتبر آلمان، دقیقا برعکس شرایط ورود به دانشگاههای ایران است. نیازی به شرکت در هیچ آزمون ملی و یا سراسری (همانند کنکور ایران) نیست و هر دانشگاهی شرایط خاص خود را برای پذیرش دانشجو دارد. هر فردی با توجه به شرایط خود(معدل آخرین مدرک تحصیلی و مدرک و نمره زبان) می تواند یکی از دانشگاههای آلمان را برای ادامه تحصیل خود انتخاب نماید.

کافی است شما برای تحصیل در آلمان، دارای مدرک تحصیلی مورد نظر در مقاطع پایین تر بوده و همچنین مدرک زبان مورد نظر برای آن دانشگاه را داشته باشید. در برخی از دانشگاهها به غیر از دو مورد فوق، داشتن رزومه ، انگیزه نامه و یا توصیه نامه از اساتید نیز جزو تحصیل در آلمان ذکر شده است. خاطر نشان می گردد که در هیچ یک از دانشگاههای آلمان محدودیت سنی را برای تحصیل در دانشگاه خود عنوان نکرده اند.

مدارک GRE و یا GMAT در برخی از رشته های انگلیسی زبان، جزو مدارک الزامی برای تحصیل در این دانشگاهها ذکر شده است

با چه معدلی می توانم در دانشگاهی آلمان تحصیل کنم؟

شرط معدل برای تحصیل در آلمان:

اگر دارای مدرک تحصیلی معدل دیپلم و پیش دانشگاهی و یا کارشناسی و کارشناسی ارشد هستید، برخی از دانشگاههای آلمان برای پذیرش تحصیلی از ایرانیان معدل بالای ۱۷ می خواهند، برخی دیگر بالا ی ۱۵ و تعدادی هم معدل زیر ۱۵ را قبول می کنند. اینکه چه دانشگاهی چه معدلی را می خواهد، هیچ ارتباطی به رنکینگ و اعتبار دانشگاه در آلمان ندارد و معمولا دانشکده ها هستند که این شرایط را اعلام می نمایند. پس برای مشخص شدن تحصیل در دانشگاه مد نظرتان در آلمان، ابتدا به سایت آن دانشگاه رجوع کنید و یا از کارشناس پرونده تان بخواهید.

 

تا چه سنی می توان در دانشگاههای آلمان تحصیل کرد؟

شرایط تحصیل در آلمان از نظر سنی:

معمولا هیچ محدودیت سنی برای تحصیل در دانشگاهها آلمان وجود ندارد و فقط کالج ها ی دانشگاهی هستند که بعضا بالای ۲۷ و یا ۲۸ سال را برای ورود به کالج قبول نمی کنند. بیشتر سفارت فیلتری به عنوان شرایط سنی را برای دادن ویزای متقاضیان، پیش می کشد.

 

شرایط سنی تحصیل در المان

 

 

تحصیل پزشکی در آلمان چه شرایطی دارد؟

تحصیل پزشکی در آلمان

تحصیل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی ، داروسازی و رشته های پیراپزشکی همگی فقط و فقط به زبان آلمانی است. لذا افرادی که مایل به ورود به این رشته ها می باشند حتما باید مدارک زبان آلمانی مورد نظر را بدست آوردند. همچنین داتشن معدل خوب و بالای ۱۵ در برخی از رشته ها و معدل بالای ۱۸ در برخی دیگر از رشته های علوم پزشکی، از شرایط اصلی تحصیل در دانشگاههای آلمان می باشند.

 

تحصیل در کالج های دانشگاهی آلمان چه شرایطی دارد؟

کالج های دانشگاهی (Studienkolleg) دولتی آلمان همگی آلمانی زبان هستند و برای ورود به آنها باید علاوه بر مدرک زبان آلمانی مورد نظر، دانش زبان آلمانی شما نیز بالاتر از سطح B2 باشد.

 

دیپلم و پیش دانشگاهی نظام قدیم و یا دیپلم سه ساله نظام جدید فعلی از الزامات تحصیل در کالج های دانشگاهی آلمان می باشد.

در نظر داشته باشید که با توجه به کالجی که شما انتخاب می نمائید، معدل دیپلم شما و یا دیپلم و پیش دانشگاهی شما بسیار مهم می باشد. مثلا برای متقاضیان علوم پزشکی که می خواهند به کالج M-KURS بروند، باید معدل بالای ۱۸٫۵ داشته باشند(به غیر از کالج مونیخ که معدل دیپلم ایران برایش مهم نیست). برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تحصیل در کالج های آلمان، به قسمت مربوط با کالج دانشگاهی در این سایت مراجعه نمائید.

تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان:

تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان

در مقاطح تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری، بسیار از رشته های تحصیلی در دانشگاههای دولتی آلمان هم به زبان آلمانی و هم به زبان انگلیسی ارائه می شوند. مدرک زبان آلمانی مورد نظر برای تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در آلمان TESTDAF چهار در چهار است(یعنی هر چهار تا تایل خواندن، نوشتن، صحبت کردن، شنیدن نمره حد اقل ۴ داشته باشید)  و مدرک زبان انگلیسی مورد نظر برای این دانشگاهها معمولا آیلتس با نمره بالای ۶ و یا تافل با نمره بالای ۸۵ می باشد.

 

اما شرایط دانشگاهها متفاوت است و بعضا با نمرات پایین تر زبان هم پذیرش انجام می شود و لی هر چه نمره زبان شما بالاتر باشد، شانس شما برای پذیرش بیشتر است. همچین داشتن مدرک کارشناسی معتبر از دانشگاههای معتبر ایران و با معدل بالای ۱۳ (با توجه به رشته تحصیلی و دانشگاهی که انتخاب می نمائید) از دیگر الزامات تحصیل در آلمان می باشد

تحصیل کارشناسی در آلمان:

برای تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان دو راه وجود دارد:

۱- از طریق کالج دانشگاهی در آلمان که بعد از پایان دوره کالج دانشگاهی و با توجه به نمره FSP که بدست آورده اید می توانید دانشگاه و یا رشته مورد نظر خود را انتخاب نمائید.

 

۲- اگر به اندازه دو ترم در دانشگاههای ایران تحصیل کرده اید و حد اقل ۳۵ واحد درسی با معدل بالای ۱۵ در دانشگاههای ایران و یا در سایر دانشگاههای معتبر دنیا پاس کرده اید، می توانید مستقیم به مقطع کارشناسی در دانشگاههای آلمان وارد شوید.

تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاههای آلمان به زبان آلمانی است ولی در تعداد معدودی از دانشگاههای آلمان مقطع کارشناسی نیز به زبان انگلیسی برای برخی از رشته ها ارائه می شود. اما تعداد این دانشگاهها و رشته ها زیاد نیستند. از دیگر تحصیل کارشناسی در آلمان، می توان به مدرک زبان اشاره کرد.

با مدرک زبان B1 و یا B2 به شما پذیرش مشروط می دهند که باید قبل از شروع ترم دانشگاه، با گذراندن دوره های زبان مورد نیاز، مدرک زبان مورد نظر آن دانشگاه را در ایران و یا آلمان بدست آورید. ولی با مدرک TESTDAF کامل و یا مدرک زبان ایلتس و یا تافل با نمره مورد نظر دانشگاه، می توانید مستقیم وارد دانشگاههای آلمان شوید.

پیشنهاد می شود برای اطلاع دقیق از شرایط تحصیل در آلمان و بررسی شرایط خودتان ، با مشاوران و کارشناسان ما تماس بگیرید.

 

 • شرایط تحصیل در آلمان چیست؟
 • مزایای تحصیل در آلمان کدامند؟
 • تحصیلات دانش آموزی در آلمان (قبل از دانشگاه)
 • تحصیلات دانشگاهی در آلمان
 • مقاطع تحصیلی دانشگاهی در آلمان

ارزشیابی آنلاین تحصیلی (بدون هزینه)

2 پاسخ به “شرایط تحصیل در آلمان”

 1. علی شایسته گفت:

  سلام قصد ادامه تحصیل در آلمان را دارم ممنون مبشم بررسی کنید

  • مدیریت گفت:

   اگر فرم ارزیابی رو پر کرده باشید با شما تماس می گیریم و شرایطتون رو بررسی می کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده همه اطلاعات آلمان

مطالب مرتبط

طراحی و پشتیبانی : سعید قائدی
مشاوره تحصیلی رایگان