موسسه آبادانی سروش دانش «با مجوز رسمی از وزارت علوم »

روش های مهاجرت به آلمان

روش های مهاجرت به آلمان

روش های مهاجرت به آلمان مهاجرت کاری به آلمان   اطلاعات کلی در مورد کار در آلمان اگر دارای حرفه و یا مهارت خاصی بوده و تجربه کاری و عملی در آن زمینه را نیز دارید، شاید آلمان به عنوان بهترین گزینه در اروپا برای پیدا کردن کار مورد نظر شما باشد.   یکی از […]

روش های مهاجرت به آلمان

مهاجرت کاری به آلمان

مهاجرت کاری به آلمان

 

اطلاعات کلی در مورد کار در آلمان

اگر دارای حرفه و یا مهارت خاصی بوده و تجربه کاری و عملی در آن زمینه را نیز دارید، شاید آلمان به عنوان بهترین گزینه در اروپا برای پیدا کردن کار مورد نظر شما باشد.

 

یکی از روش های مهاجرت به آلمان از طریق ویزای جستجوی کار (Job Seeker)  می باشد که قبلا در کشورهایی همچون کانادا و استرالیا رواج داشته و امروزه در  نیز مورد نظر قرار گرفته و مسئولین آلمانی در پی آن هستند که به جای جذب نیروهای پناهنده که بعضا هیچ گونه مهارتی نداشته و فقط سربار جامعه آلمانی ها می شوند، کاملا به صورت قانونی و برنامه ریزی شده اقدام به جذب نیروی کار ماهر و حرفه ای از دیگر کشورها نمایند.

اطلاعات کلی در مورد کار در آلمان

 

اگر دارای حرفه و یا مهارت خاصی بوده و تجربه کاری و عملی در آن زمینه را نیز دارید، شاید آلمان به عنوان بهترین گزینه در اروپا برای پیدا کردن کار مورد نظر شما باشد. ویزای جستجوی کار (Job Seeker) که قبلا در کشورهایی همچون کانادا و استرالیا رواج داشت، امروزه در کشور آلمان نیز مورد نظر قرار گرفته و مسئولین آلمانی در پی آن هستند که به جای جذب نیروهای پناهنده که بعضا هیچ گونه مهارتی نداشته و فقط سربار جامعه آلمانی ها می شوند، کاملا به صورت قانونی و برنامه ریزی شده اقدام به جذب نیروی کار ماهر و حرفه ای از دیگر کشورها نمایند.

 

این کار برای آلمانی ها منفعت بسیار زیادی دارد. زیرا با کمترین هزینه می توانند نیرو های ماهر و حرفه ای را که یک کشور هزینه های زیادی برای آن کرده است را به راحتی بدست آورند.

 

با توجه به رشد منفی جمعیت کشور المان، دولت این کشور در نظر دارد امکان جستجوی کار در آلمان را برای متخصصانی که از سطح دانش و مهارت بالا و سابقه کار حرفه ای در کشور خود برخوردارند، فراهم کند تا بتواند در میان مدت کمبود نیروی کار متخصص در آلمان را جبران کند.

 

 

کارفرمایان آلمانی عالی ترین مزایا، امنیت شغلی و بیشترین میزان پرداختی حقوق را دارند. آنها ساعت کاری را تقلیل داده اند و روز های تعطیلات را به ۴۰ روز در سال رسانده اند

 

پایین ترین و کمترین نرخ بیکاری در اروپا متعلق به کشور آلمان است. نکته جالب اینکه با عنایت به نرخ بیکاری کمتر از ۷% در آلمان ، ولی همیشه آلمان با کمبود نیروی کار مواجه بوده است. حتی در سالهای اخیر نیز با وجود ورود میلیونی مهاجرین به این کشور، در پست های تخصصی و حرفه ای کمبود نیروی کار وجود دارد. بیکاری در روستاهای آلمان بیشتر از شهرها بوده و هنوز هم یکی از مشکلات اساسی دولت به شمار می رود.

 

 

با داشتن ویزای جستجوی کار که با نام ویزای کارجویان آلمان نیز شناخته می شود، می توانید برای شش ماه به آلمان رفته و بدنبال شغل مناسب با حرفه و تخصص خود باشید. در صورت یکه موفق به پیدا کردن کار مورد نظر خود شده و با با کارفرما قرارداد حد اقل یک ساله و با حقوق مشخص ببنیدید، می توانید ویزای خود را به ویزای کار آلمان تبدیل نمایید.

 

 

بازار کار و کاریابی در آلمان قوانین و مقررات خاص خود را دارد و شما برای پیدا کردن شغل مناسب با تخصص و مهارت خود، باید با الزامات و شرایط کار کردن در آلمان آشنا شوید. بسیاری از کارفرمایان کارکنان خود را براساس مدارک تحصیلی و تجربه کاری در همان رشته یا شغل انتخاب می کنند. اما در مواردی حتی بدون داشتن مدرک مهارتی و یا حرفه ای خاص و مورد نیاز، هنوز هم شانس پیدا کردن یک شغل خوب را دارید.

 

 

نکات مهم و ضروری قبل از اقدام به ویزای جستجوی کار در آلمان

نکات مهم و ضروری قبل از اقدام به ویزای جستجوی کار در آلمان

 

زبان کاری تقریبا در همه ی زمینه های کاری در آلمان، آلمانی است و در بعضی موارد با تسلط به زبان انگلیسی هم می توانید کار مورد نظر خود را پیدا کنید. لذا تسلط به زبان آلمانی و اینکه چه مدرک زبانی برای پیدا کردن کار خود در آلمان باید داشته باشید، بستگی به نوع کار مد نظر شما و کارفرما دارد. توصیه ما این است که قبل از ورود به آلمان به شدت به یادگیری زبان آلمانی در ایران بپردازید. زیرا شرایط آموزش زبان آلمانی در ایران، بیشتر از آلمان فراهم می باشد.

 

قبل از اینکه در آلمان بدنبال کار بگردید، در خصوص اینکه چه مجوزهایی باید از ادارات دولتی آلمان برای کار کردن در این کشور داشته باشید، اطلاعات لازم را بدست آورید و سپس بدنبال کسب این مجوزها باشید. زیرا بسیاری از کارفرمایان آلمانی هرگز بدون مجوز، اجازه کار کردن به شما نخواهند داد.

 

 

شرایط دریافت ویزای جستجوی کار آلمان

 

شرایط دریافت ویزای جستجوی کار آلمان

 

کشور آلمان در حال حاضر نیاز به نیروی کار متخصص دارد. اما به یاد داشته باشید که آلمانی ها نیز در جذب نیروی کار زرنگ بوده و بهترین ها را انتخاب خواهند کرد. پس سعی کنید که با داشته های کامل علمی و تجربه کاری بالا برای ویزای جستجوی کار آلمان اقدام کنید.

 

اگر تحصیلات، تخصص و سابقه شغلی که در ایران بدست آورده اید، مرتبط و یا نزدیک به مشاغل مورد نیاز در آلمان هست و همچنین مدرک زبان آلمانی دارید، می توانید برای ویزای جستجوی کار آلمان اقدام کنید. فقط قبل از آن باید نسبت به قبولی خود در مصاحبه های کاری اطمینان کامل داشته باشید. در غیر اینصورت ممکن است بعد از چند ماه هزینه در آلمان، به کشور خود برگردید.

 

 

اگر مدارک تحصیلی و تخصص لازم برای کار کردن در ایران را دارید، ولی تجربه کاری مورد نیاز را ندارید، فقط در صورتی که کار در رشته شما نیاز به تجربه عملی ندارد، برای ویزای جستجوی کار آلمان اقدام نمائید.

 

 

اگر مدرک تحصیلی ارزشمند(مثل کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری) ندارید، ولی تجربه و مهارت و تخصص در یک حرفه خاص را دارید و بعضا” گواهینامه های لازم در خصوص مهارت های خود را نیز بدست آورده اید، باید صبر کنید تا قوانین جدید جذب نیروی کار تخصصی آلمان برای ال ۲۰۲۰ اجرائی شود و بر اساس آن اقدام به درخواست ویزای جستجوی کار آلمان نمائید.

 

 

اگر مدارک تحصیلی و مهارتی و تجربه کاری کافی برای ویزای جستجوی کار آلمان را دارید ولی مدرک زبان آلمانی ندارید و تنها آشنایی متوسط و توانایی مکالمه به زبان آلمانی و حتی انگلیسی دارید نیز امکان دریافت این ویزا وجود برای شما وجود دارد. زیرا در حال حاضر هیچ قانون نوشته ای برای الزام مدرک زبان برای ویزای جستجوی کار، در سفارت آلمان وجود ندارد.

 

 

روند دریافت ویزای جستجوی کار JOB SEEKER آلمان

قبل از هر چیز باید شرایط خود را برای دریافت ویزای کار و همچنین پیدا کردن گار در آلمان بررسی کنید. در صورتی که دارای شرایط لازم برای ویزای جستجوی کار آلمان هستید، مراحل زیر را به ترتبی باید اجرائی کنید:

 

با توجه به طولانی بودن زمان های مصاحبه ویزای کاری سفارت آلمان، باید نسبت به درخواست وقت مصاحبه در سایت سفارت اقدام کنید. حتما در این کار دقت کافی را به عمل آورید که به اشتباه برای سایر موارد ویزای آلمان، درخواست ندهید. زیرا بعد یک سال انتظار ، ممکن است در روز مصاحبه وقت شما را قبول نکنند و اعلام شود که شما مثلا برای ویزای دانشجوئی درخواست دادید.

 

بعد از آن بدنبال یادگیری زبان آلمانی یا انگلیسی باشید(ترجیحا” آلمانی).

 

مدارک تحصیلی و مستندات کاری و تجارب عملی خود را جمع آوری کرده و اقدام به ترجمه رسمی آنها به زبان آلمانی نمائید و در صورت نیاز ترجمه مدارک را به تایید سفارت آلمان نیز برسانید.

 

در آخر برای پیدا کردن کار با شرکتهای مختلف مکاتبه کنید که در روز مصاحبه دست خالی به سفارت نروید.

 

نکته مهم ۱:

مدت زمان انتظار برای مصاحبه ویزای کار آلمان، در حال حاضر حدود یک سال تا یک سال و نیم است. اما چون این زمان دائم در حال تغییر است، حتما زمان دقیق آن را از سایت سفارت آلمان دنبال کنید.

 

نکته مهم ۲:

 اگر ویزای جستجوی کار دریافت می نمایید، ویزای همراه (همسر و فرزندان) به شما تعلق نخواهد گرفت و باید بعد از اینکه در آلمان کار پیدا کردید، برای الحاق خانواده خود، اقدام کنید.

 

نکته مهم ۳:

بعد از حضور در سفارت و انجام مصاحبه، مدت زمان انتظار برای صدور ویزای شما و یا ریجکتی آن، حدود دو تا شش ماه می تواند باشد.

 

نکته مهم ۴:

ویزای جستجوی کار آلمان قابل تمدید نیست. چه در آلمان باشید و درخواست تمدید بدهید و چه از ایران بخواهید آن را تمدید کنند، این کار انجام شدنی نیست. فقط در صورتی که شش ماه از زمان برگشت شما به ایران گذشته باشد، مجددا می توانیددرخواست ویزای جستجوی کار آلمان را بدهید. اما اگر که در آلمان کار پیدا کنید، این ویزا به ویزای حد اقل یکساله کاری تبدیل می شود. تمدید ویزای یکساله کاری نیز بستگی به کارفرمای شما و یا قرارداد سال بعد شما دارد.

 

 

چه مشاغلی در آلمان، مورد نیاز است ؟

 

اگر در ایران هیچ حرفه و فنی که در آلمان به درد شما بخورد را بدست نیارده اید و یا تسلط و تجربه کافی و لازم برای انجام این کار در آلمان را ندارید، و همچنین نمی دانید در آلمان باید به دنبال چه شغلی بگردید، به یکی از مراکز اطلاعاتی (Berufsinformationszentrum) برای انتخاب شغل مورد نظر خود مراجعه کنید و یا در وب‌سایت (Berufene) بصورت انلاین مشاوره لازم برای پیدا کردن شغل مورد نظر خود را دریافت کنید.

 

در این مراکز اطلاعاتی و همچنین در اداره‌های کار آلمان، در باره همه حرفه‌ها و مهرتهای مورد نیاز، شرایط کاری، حقوق ماهانه هر شغل و همچنین میزان درصد امکان یافتن کار در هرحرفه را به شما توضیح میدهند.

 

 

فهرست برخی از مشاغل و حرفه های  تاپ در بازار کار آلمان

 

علوم درمانی و پزشکی:

 

 

پرستاری، بهیاری، پرستاری و نگهداری افراد سالمند، پرستاری کودک، ارتوپدی، توانبخشی، شنوایی شناسی، مهندس تجهیزات بهداشتی، بهداشت، درمان و مراقبت، حرفه بهداشت، ارتوپدی، بهداشت کودکان، روانپزشکی

 

علوم کامپیوتر:

برنامه نویسی کامپیوتر، IT ، مهندسی فناوری اطلاعات، مشاغل مرتبط با توسعه نرم افزاری، فن آوری اتوماسیون

 

 

مهندسی مکانیک، ساخت، خودرو:

 

 

مهندسی خودرو و فلزات، مهندسی مکانیک، مهندسی مکاترونیک، مکانیک ساخت و ساز، فناوری ساخت، ردیابی خودرو ، مهندسی ساخت و ساز تجهیزات و ابزار، مشاغل مربوط به مکاترونیک

 

مهندسی صنایع:

تکنولوژیست صنعت، مدرس اتوماسیون صنعتی، مهندسی اتوماسیون صنعتی، الکترونیک با گرایش مهندسی صنایع، برق صنعتی با گرایش مهندسی صنایع، الکترونیک با گرایش سیستم های ساخت و ساز و زیرساخت

 

عمران و ساختمان:

مهندسی عمران، مشاغل مرتبط با ساخت و ساز ساختمان، لوله کشی، گرمایش، تهویه مطبوع، مشاغل مرتبط با کوره و سیستم های گرمایش هوا، الکترونیک با گرایش انرژی و ساختمان، ساخت و ساز ساختمان، بتن، مصالح ساختمانی، نظارت، عایق صنعتی، پنجره و نمای شیشه ای، متخصص سقف، دیوار و تکنولوژی آب بندی

 

مهندسی برق – الکترونیک:

 

 

تکنولوژی ماشین الکتریکی، مهندسی برق، برق صنعتی، نصب و راه اندازی خط، الکترونیک، مشاغل مرتبط با سازه های الکتریکی، تکنولوژی ماشین های الکتریکی، مهندسی برق، مهندسی الکترونیک، برق صنعتی، مهندسی برق، فرایند مدیریت در برق، انرژی و الکترونیک، الکترونیک با گرایش ماشین آلات و تکنولوژی درایو، رباتیک، مشاغل مربوط به مکاترونیک، فن آوری اتوماسیون، ساختمان های الکتریکی

 

سایر رشته ها و گرایش ها:

رانندگان و مهندسان حمل و نقل ریلی، تحقیقات فنی و توسعه علم، مهندسی جوش، متخصص فن آوری فلزی ، لوکومتیورانی، سنگ تراشی، حسابداری

پیدا کردن کار در زمینه های حقوقی و وکالت در آلمان و به طور کلی دراروپا بسیار سخت و دشوار است. مگر اینکه فارغ التحصیل دانشگاههای آن کشور باشید و آزمون های لازم را پشت سر گذاشته باشید.

 

 

استفاده از مدارک تحصیلی و مهارت‌های تجربی ایران برای پیدا کردن کار در آلمان

تمام مدارک تحصیلی یا اسناد کاری که در ایران و یا هر کشور دیگری بدست آورده اید را باید قبل از شروع به جستجوی کار، ترجمه آلمانی نموده و به تائید نیز برسانید. اطلاعات بیشتر درمورد چگونگی تائید کردن مدارک خارجی را می توانید در بخش تایید مدارک سفارت آلمان مطالعه کنید.

 

اگر در زمینه کار مورد نظر مدرک رسمی ندارید، اما تجربه کاری زیادی در آن حرفه دارید، باید فقط به رزومه کاری خود و نتایج حاصل از مصاحبه کاری، امید وار باشید. سعی کنید بعد از ترجمه رسمی و تایید سفارت آلمانف چند سری کپی معمولی نیز از مدارک خود تهیه کرده و به همراه خود به آلمان ببرید. در روزهای ابتدایی ورود شما به آلمان، این کپی ها خیلی به کار می آید.

 

 

در آلمان کجا باید دنبال کار بگردیم؟

 

 

در آلمان شرکت ها، کارخانجات، ادارات، سازمانها و یا شرکتهای خصوصی معمولا” افراد و کارکنان مورد نیاز خود را از طریق جستجوی در اینترنت پیدا می کنند. این جستجو معمولا در سایت های کاریابی و یا معرفی کننده کارجویان انجاممی شود. لذا توصیه ما به شما این است که به محض ورود به آلمان به دنبال سایت های کاریابی باشید و در آنها حتما برای پیدا کردن کار ، ثبت نام کنید.

 

اگر لپ تاپ و یا تبلت به همراه خود به آلمان نبرده اید، می توانید از گوشی همراه خود برا یجستجو و یا پر کردن پروفایل ها استفاده کنید. می توانید زبان گوشی خود را به آلمانی تغییر دهید که امکان تایپ حروف آلمانی را نیز داشته باشید.

 

 

از دوستان خود در آلمان که تجربه زندگی در آلمان را دارند، حتما استفاده کنید. آنها می توانند در پیدا ککردن کار در آلمان، راهنمای خوبی برای شما باشند. ولی هرگز بیش از حد برای آنها مزاحمت ایجاد نکنید. اگر بهزبان انگلیسی تسلط دارید، حتما آن را عنوان کنید. زیرا خیلی از مشاغل در آمان علاوه بر زبان آلمانی به زبان انگلیسی هم نیاز دارند و کارفرمایان در جذب شما بیشتر ترغیب می شوند.

 

 

ما در بخش جستجوی کار، به تفصیل در مورد چگونگی پیدا کردن کار در آلمان و سایتهای مورد نظر توضیح دادیم ، اما شما همچنین می توانید در سایت زیر، شرکت هایی که دارای آگهی استخدام در آلمان هستند را پیدا کنید:

www.zeitabeit-job-netzwerk.de

www.info-zeitarbeit.de/zeitarbeitsfirmen-in-deutschland

 

 

چه نکاتی را هنگام ارسال درخواست کار باید رعایت کنیم؟

بعد از این که در یک سایت و یا هر جای دیگر، آگهی نیاز به نیروی کار را پیدا کردید که متناسب با شرایط شما است، باید بلافاصله برای برقراری ارتباط با کارفرما، درخواست خود برای آن کار را بفرستید.

به یاد داشته باشید که در آلمان بوروکراسی خاصی حاکم است و آلمانی ها کاغذ بازی را بسیار دوست دارند. همچنین در نوشتن و مکاتبه و نامه های اداری و یا رسمی، بسیار حساس هستند.  اکثر شرکت‌ها  و موسسات از شما میخواهند تا یک درخواستی کتبی را توسط ایمیل یا پست به آنها ارسال کنید. اینکه چگونه و تا چه زمانی وقت دارید که درخواستی خود را بفرستید، در آگهی کار درج شده است.

 

 

نوشتن درخواست مفصل و صحیح بسیار مهم است. معمولا، درخواست کار باید به زبان آلمانی نوشته شود. در این درخواست، باید شرایط و تجارب کاری خود را کوتاه، مختصر و مفید توضیح دهید، تا کارفرما را متقاعد کنید که شما نامزد مناسبی برای این کار هستید

 

 

یک درخواست کار کامل شامل موارد زیر است:

 

درخواست کار

 

یک مقدمه (معمولا بیش از یک صفحه) که در آن تجارب و معیارهای خود را توصیف کنید و توضیح دهید که چرا این کار را شما میتوانید به خوبی انجام دهید.

 

در رزومه  (CV) خود به طور منظم و با تاریخ های مشخص سوابق شغلی، سوابق تحصیلی، فهرست مهارت ها و هر نکته ای که بتواند جایگاه شما را به عنوان نیروی کار بالا ببرد را بنویسید و در پایان آن را امضا کنید و تاریخ بزنید. استفاده از عکس مناسب هم می تواند تاثیر گذار باشد. .رزومه شما حتما به زبان آلمانی باشد. برای این کار می توانید فارسی آن را تهیه کرده و توسط یک مترجم آلمانی آن را ترجمه کنید.

 

کپی از مدارک تحصیلی و یا کاری خود نیز به ضمیه ارسال نمائید.

 

مدارک دیگری که نشان دهنده مهارتها و تجارب شما باشد مانند یک نامه از کارفرمای سابق شما نیز می تواند مفید باشد.

 

مدارک کاری و تحصیلی شما که از ایران بدست آورده اید باید همگی به آلمانی ترجمه شوند. در برخی از موارد حتی تایید سفارت آلمان و یا تایید ZAB را هم می خواهند.

 

راهنمایی های مفید در مورد کاریابی و مدارک کاری تحصیلی را اینجا جستجو کنید.

 

 

چه مواردی در یک مصاحبه کاری مهم است؟

بعد از اینکه درخواست شما به دست کار فرما رسید و آن را مطالعه نمود، در صورتی که مقبول بیافتد، شما را برای مصاحبه حضوری دعوت خواهد کرد تا از نزدیک نیز شما را زیارت کرده باشد و سئولاتی در خصوص مدارک و مستنداتی که فرستادید، از شما بپرسد. در نظر داشته باشید که ممکن است بعد از مصاحبه ، کارفرما با حضور شما و یا استخدام شما در شرکت خود موافقت ننماید.

 

اگر این اتفاق افتاد نگران نباشید، تلاش کنید و دنبال موقعیت های جدید باشید و درخواست خود را بفرستید. برای داشتن مصاحبه کاری خوب، سعی کنید قبل از مصاحبه کاملا برای آن آماده باشید و در باره شغل و شرکت یا اداره مورد نظر اطلاعات کافی داشته باشید. اینجا می توانید چند توصیه برای داشتن مصاحبه شغلی موفق را بخوانید. شما باید بتوانید موارد زیر به خوبی در مصاحبه رعایت کنید:

 

در مورد حقوق درخواستی خود متناسب با شغل و مبلغی که معمولا در آلمان به آن شغل تعلق میگیرد، صحبت کنید.

 

آداب رفتاری خود را در هنگام مصاحبه رعایت کنید. آلمانی ها به آداب رفتاری بسیار حساس هستند. مخصوصا” در مجالس رسمی و اداری.

 

لباس رسمی، تمیز ومرتب بپوشید. آلمانی ها به سر و وضع مرتب بسیار حساس هستند.

 

اگر در صحبت کردن از زبان بدن استفاده می کنید، حتما از اثرات آن بر روی طرف مقابل آشنایی کامل داشته باشید.

 

با ترس و نگرانی در مصاحبه حاضر نشوید. زیرا ناخودآگاه این نگرانی را به طرف مقابل نیز القا می کنید

 

از اشتباه در مصاحبه بپرهیزید و با آمادگی کامل حاضر شوید.

 

به کارفرمایتان اطمینان بدهید که آلمان را دوست دارید و اینجا خواهید ماند. اگر کارفرما مطمئن شود که شما نیروی کار موقت نخواهید بود، امکان موفقیت شما بیشتر است.

 

نمونه پرسش های زیادی را می توانید در اینترنت در خصوص مصاحبه پیدا کنید

 

از طریق سرچ در اینترنت، با ترفندهای کافرمایان در هنگام مصاحبه آشنا شوید

 

هرگز در روز مصاحب دروغ نگوئید

 

در صورتی که جواب مثبت از کارفرمای خود برای حضور در کار گرفتید، باید برای بستن قرارداد کاری آماده شوید. قرارداد کاریو شروطی که در آن کارفرما برای شما می گذارد بسیار مهم است. اگر تسلط کافی به زبان آلمانی ندارید، حتما از یک مشاور در این زمینه استفاده نمائید.

 

 

لیست مدارک لازم برای درخواست ویزای جستجوی کار

 

برای دریافت ویزای جستجوی کار در روز مصاحبه در سفارت آلمان، مدارک زیر را باید به همراه داشته باشید :

دو نسخه فرم تکمیل شده درخواست ویزای بلند مدت کاری که از سایت سفارت آلمان قابل اپلود می باشد. فرم ها را می توانید تایپی یا دست نویس تکمیل نمائید.

 

دو قطعه عکس پرسنلی رنگی ۳٫۵ در ۵ سانتی متر با زمینه سفید بیومتریک که ۶ ماه از گرفتن آن نگذشته باشد.

 

کپی از صفحات ۲ و ۳ پاسپورت (صفحه مشخصات) در کاغذ A4 . پاسپورت شما باید امضا شده باشد و کپی ها نیز دارای امضا باشند.

 

اصل و ترجمه رسمی شناسنامه( ممکن است سفارت در مواردی تأییدیه این مدارک را نیز از شما بخواهد

 

مدارک محل اقامت در آلمان-مانند پرینت رزرو هتل یا هاستل یا اجازہ سکونت در منزل آشنایان (کپى ID کارت یا کپى پاسپورت میزبان نیز الزامی است)

 

در صورت امکان نامه ضمانت از فردی که قرار است در منزل او سکونت کنید، همراه با امضا وی

 

اگر قرارداد کاری از شرکت یا سازمانی دارید، آدرس محلی که شرکت برای شما تدارک دیدہ است و یا دفتر مرکزی شرکت.

 

اصل ترجمه مدرک تحصیلی ترجمه شده که قبلا”به تأیید سفارت رسیده است.

 

گواهی سابقه کار ترجمه شده و یا گواهی کار به زبان آلمانی و در سربرگ شرکت و با مھر و امضای شرکت. در صورتی که نتوانید گواهی اشتغال به کار بگیرید ، می توانید حکم کارگزینی به اضافه آخرین فیش حقوقی خود، و یا گواهی سابقه بیمه خود را ترجمه رسمی کرده و به تایید سفارت برسانید. البته گواھی کار معتبرتر است۔

 

رزومه کاری شما به آلمانی. هرچیزی که در رزومه مینویسید باید کتبی قابل اثبات باشد

 

انگیزه نامه (Motivation Letter) که در آن دلیل گرفتن ویزای کاری توضیح داده می شود به آلمانی

 

گواهی مبنی بر دانش زبان آلمانی: ترجیحآ B1 به بالا یا انگلیسی: ( آیلتس / تافل)، حتی اگر اکسپایر شدہ است.

 

اگر مدرک زبان ندارید، گواھی شرکت در کلاس ھای آموزشگاھها و موسسات ھم مکفی است. مدرک موسسات رسمی جزو مدارک الزامی نیست ولی برای تسهیل در گرفتن ویزا و جلوگیری از مشکلات جانبی موثر است.

 

گواهی تمکن مالی مبنی بر تمکن مالی حداقل سقف ۴۳۲۰ یورو طبق اخرین اطلاعات سفارت .اما پیشنهاد ما ۶۰۰۰یورو هست. برای افرادی که قرارداد کار دارند ، این مبلغ نیاز نیست.

 

اگر ترجمه مدارک آموزشی دیگه ای مانند دوره های آموزشی دارید یا به لاتین ھستند، همراه خود ببرید.

 

اگر تا قبل از روز مصاحبه سفارت، برای کار مورد نظر خود در شرکت خاصی، درخواستی ارسال کرده اید و پاسخ مثبت گرفتید، پرینتی از آن تهیه کرده و همراهتان باشد

 

پاسپورت با اعتبار بیش از شش ماه

تاییدیه مدارک تحصیلی ZAB و یا همان Anabin

به همراه داشتن مبلغ ۷۵ یورو نقدی و ترجیحا پول خرد برای ویزا.

 

 

نکته ۱:

داشتن تاییدیه ZAB یا ANABIN الزامی است. برای دریافت تاییدیه ZAB به سایت ارزشیابی مدارک تحصیلی آلمان www.kmk.org مراجعه نموده و دانشگاه محل تحصیل و رشته تحصیلی خود را در آن جستجو کنید. در صورت یافتن نتیجه از آن پرینت تهیه فرمایید.

 

نکته ۲:

داشتن مدرک زبان الزامی نیست و تنها آشنایی با زبان آلمانی و یا انگلیسی کافی است، اما نداشتن مدرک زبان آلمانی شانس دریافت ویزا را کاهش می دهد.

نکته ۳:

مدارک باید در دو دسته به آفیسر تحویل داده شود. دسته اول اصل مدارک بالا و دسته دوم کپی از دسته اول که هر دو دسته را طبق لیست بالا می توان مرتب کرد. کپی تمام مهرها نیز باید در سری دوم باشند. بیمه در روز مصاحبه نیاز ندارید.

نکته ۴: تمامی فرم ها، رزومه و انگیزه نامه باید امضا شوند.

 

شرایط دریافت ویزای جستجوی کار آلمان

کشور آلمان در حال حاضر نیاز به نیروی کار متخصص دارد. اما به یاد داشته باشید که آلمانی ها نیز در جذب نیروی کار زرنگ بوده و بهترین ها را انتخاب خواهند کرد. پس سعی کنید که با داشته های کامل علمی و تجربه کاری بالا برای ویزای جستجوی کار آلمان اقدام کنید

 

چند نکته در مورد شرایط دریافت ویزای جستجوی کار آلمان :

اگر تحصیلات، تخصص و سابقه شغلی که در ایران بدست آورده اید، مرتبط و یا نزدیک به مشاغل مورد نیاز در آلمان هست و همچنین مدرک زبان آلمانی دارید، می توانید برای ویزای جستجوی کار آلمان اقدام کنید. فقط قبل از آن باید نسبت به قبولی خود در مصاحبه های کاری اطمینان کامل داشته باشید. در غیر اینصورت ممکن است بعد از چند ماه هزینه در آلمان، به کشور خود برگردید.

 

اگر مدارک تحصیلی و تخصص لازم برای کار کردن در ایران را دارید، ولی تجربه کاری مورد نیاز را ندارید، فقط در صورتی که کار در رشته شما نیاز به تجربه عملی ندارد، برای ویزای جستجوی کار آلمان اقدام نمائید.

 

اگر مدرک تحصیلی ارزشمند(مثل کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری) ندارید، ولی تجربه و مهارت و تخصص در یک حرفه خاص را دارید و بعضا” گواهینامه های لازم در خصوص مهارت های خود را نیز بدست آورده اید، باید صبر کنید تا قوانین جدید جذب نیروی کار تخصصی آلمان برای سال ۲۰۲۰ اجرائی شود و بر اساس آن اقدام به درخواست ویزای جستجوی کار آلمان نمائید.

 

اگر مدارک تحصیلی و مهارتی و تجربه کاری کافی برای ویزای جستجوی کار آلمان را دارید ولی مدرک زبان آلمانی ندارید و تنها آشنایی متوسط و توانایی مکالمه به زبان آلمانی و حتی انگلیسی دارید نیز امکان دریافت این ویزا وجود برای شما وجود دارد. زیرا در حال حاضر هیچ قانون نوشته ای برای الزام مدرک زبان برای ویزای جستجوی کار، در سفارت آلمان وجود ندارد.

 

نکات مهم و ضروری قبل از اقدام به ویزای جستجوی کار در آلمان 

 • زبان کاری تقریبا در همه ی زمینه های کاری در آلمان، آلمانی است و در بعضی موارد با تسلط به زبان انگلیسی هم می توانید کار مورد نظر خود را پیدا کنید. لذا تسلط به زبان آلمانی و اینکه چه مدرک زبانی برای پیدا کردن کار خود در آلمان باید داشته باشید، بستگی به نوع کار مد نظر شما و کارفرما دارد. توصیه ما این است که قبل از ورود به آلمان به شدت به یادگیری زبان آلمانی در ایران بپردازید. زیرا شرایط آموزش زبان آلمانی در ایران، بیشتر از آلمان فراهم می باشد.
 •  قبل از اینکه در آلمان بدنبال کار بگردید، در خصوص اینکه چه مجوزهایی باید از ادارات دولتی آلمان برای کار کردن در این کشور داشته باشید، اطلاعات لازم را بدست آورید و سپس بدنبال کسب این مجوزها باشید. زیرا بسیاری از کارفرمایان آلمانی هرگز بدون مجوز، اجازه کار کردن به شما نخواهند داد.

 

این کار برای آلمانی ها منفعت بسیار زیادی دارد. زیرا با کمترین هزینه می توانند نیروهای ماهر و حرفه ای را که یک کشور هزینه های زیادی برای آن کرده است را به راحتی بدست آورند.

 

با توجه به رشد منفی جمعیت کشور المان، دولت این کشور در نظر دارد امکان جستجوی کار در آلمان را برای متخصصانی که از سطح دانش و مهارت بالا و سابقه کار حرفه ای در کشور خود برخوردارند، فراهم کند تا بتواند در میان مدت کمبود نیروی کار متخصص در آلمان را جبران کند.

 

کار در آلمان

 

 

کارفرمایان آلمانی عالی ترین مزایا، امنیت شغلی و بیشترین میزان پرداختی حقوق را دارند. آنها ساعت کاری را تقلیل داده اند و روز های تعطیلات را به ۴۰ روز در سال رسانده اند

 

 

پایین ترین و کمترین نرخ بیکاری در اروپا متعلق به کشور آلمان است. نکته جالب اینکه با عنایت به نرخ بیکاری کمتر از ۷% در آلمان ، ولی همیشه آلمان با کمبود نیروی کار مواجه بوده است. حتی در سالهای اخیر نیز با وجود ورود میلیونی مهاجرین به این کشور، در پست های تخصصی و حرفه ای کمبود نیروی کار وجود دارد. بیکاری در روستاهای آلمان بیشتر از شهرها بوده و هنوز هم یکی از مشکلات اساسی دولت به شمار می رود.

 

 

با داشتن ویزای جستجوی کار که با نام ویزای کارجویان آلمان نیز شناخته می شود، می توانید برای شش ماه به آلمان رفته و بدنبال شغل مناسب با حرفه و تخصص خود باشید. در صورت یکه موفق به پیدا کردن کار مورد نظر خود شده و با با کارفرما قرارداد حد اقل یک ساله و با حقوق مشخص ببنیدید، می توانید ویزای خود را به ویزای کار آلمان تبدیل نمایید.

 

بازار کاریابی و کار در آلمان قوانین و مقررات خاص خود را دارد و شما برای پیدا کردن شغل مناسب با تخصص و مهارت خود، باید با الزامات و شرایط کار کردن در آلمان آشنا شوید. بسیاری از کارفرمایان کارکنان خود را براساس مدارک تحصیلی و تجربه کاری در همان رشته یا شغل انتخاب می کنند. اما در مواردی حتی بدون داشتن مدرک مهارتی و یا حرفه ای خاص و مورد نیاز، هنوز هم شانس پیدا کردن یک شغل خوب را دارید.

 

 

در سال ۲۰۱۵ با باز شدن درهای آلمان به روی پناهندگان سوریه و کشورهای عربی، بیش از یک و نیم میلیون پناهجو وارد آلمان شده است. نزدیک به ۴۰۰ هزار نفر از آنها جذب بازار کار شده اند. اما بسیاری از این مشاغل در بخش خدمات است. انتظار مسئولان آلمان این بود که با ورود این خیل عظیم، بتوانند نیروی متخصص کاری مورد نیاز خود را از این افراد تامین نمایند.

 

 

علت این که چرا پناهجویان نتوانستند به سادگی نیاز بازار کار آلمان را برآورده کنند این بود که، بسته به این که پناهجویان از کدام کشور آمده باشند، میزان افراد متخصص در میان آنها نیز متفاوت است. در مجموع عده متخصصین در میان پناهجویان زیاد نیست. از این گذشته این احتمال هم وجود دارد که بخشی از پناهنده ها با تغییر شرایطی که دلیل پناهندگی آنها بوده است، مجبور به ترک آلمان شوند.

 

 

بنابراین شرکت ها نمی توانند در درازمدت روی آنها به عنوان نیروی کار حساب کنند. اما از سوی دیگر عدم تطابق فرهنگ اعراب با فرهنگ جامعه آلمان، و نبود تخصص و مهارت لازم در بین این مهاجرین، سبب گردید که کشور آلمان نتواند این نیاز خود را برآورده نماید.

 

 

لذا بعد از آن، مسئولین دولت و مجلس آلمان بر اساس قوانینی که مصوب نمودند، راههای ورود نیروی کاری حرفه ای به آلمان را هموار تر نموده و دست کارفرمایان را برای جذب نیروی های خارجی باز گذاشتند.

 

کار در کشور المان

 

سال هاست که از شمار بیکاران در آلمان به مرور زمان کمتر می شود، و از سوی دیگر و به موازات این مطلب، بازار کار این کشور هم سال به سال با کمبود شدیدتر نیروی کار حرفه ای و متخصص مواجه می شود.

 

در آلمان به تازگی قوانین جدیدی به تصویب رسیده است که مسیر ورود متقاضیان کار از کشورهای غیر اتحادیه اروپا به آلمان راباز می کنند و امکانات، تسهیلات و شرایط خوب و جدیدی را در برابر مهارجران کاری قرار می دهند. این قوانین از ماه مارس سال ۲۰۲۰ میلادی به اجرا گذاشته می شوند.

 

در سال ۲۰۱۸ حدود ۸۰ درصد مشاغل کاری در برخی از حوزه های اقتصادی آلمان، خالی ماندند. یافتن نیروی کار متخصص و مناسب برای این شغل ها توسط کارفرمایان، بسیار دشوار و حتی در مواردی اصلا ممکن نیست.

 

 

در بخشی از گزارش موسسه اقتصاد آلمان واقع در کلن آلمان، گزارش آماری جالبی ارائه شده است که نشان می دهد از سال ۲۰۱۰ یعنی ۹ سال پیش تا کنون، شمار بیکاران در آلمان یک و نیم میلیون نفر بود و تعداد مشاغل خالی در این سال حدود ۲۱۵ هزار نفر بوده است. اما در سال ۲۰۱۸ میلادی، شمار بیکاران در آلمان به۸۵۰ هزار نفرکاهش پیدا کرده است و از سوی دیگر نیز، مشاغل کاری خالی و بدون نیروی کار نیز  بیش از دو برابر (۵۰۰ هزار تا) شده است.

 

 

گزارش و آماری که مسئولین این کشور را وادار کرد تا قوانین جدید را برای تطبیق با نیازهای بازار کار تغییر دهد. با توجه به این قوانین و اطلاعات کلی در مورد کار در آلمان راه برای یافتن کار هموارتر خواهد بود.

 

قوانین جدید جذب نیروی کار خارجی در بازار کار آلمان

اگر چه کشور آلمان دارای بازار کار بسیار خوبی برای کارجویان کشورهای مختلف می باشد، اما قوانین و مقررات جذب نیروی کار خارجی در این کشور کمی دشوار است.

 

بر اساس برخی قوانین داخل اتحادیه اروپا، هر کار فرمای آلمانی برای جذب نیروی کار مورد نظر خود ابتدا می بایست سه مرتبه در روزنامه های محلی آگهی نماید، و در صورتی که نیروی کاری متخصص مورد نظر خود را پیدا نکرد ، اقدام به جذب نیروی خارج از اتحادیه اروپا نماید.

این مورد می توانددر صدور ویزای کار برای متقاضی کمی مشکل ساز باشد. همچنی مدارک و مستنداتی که نشان دهند شما در کشور خود به آن کار مشغول بوده اید و از مهارتها و تخصصهای لازم بهره مند هستید ، نیز از الازاماتی است که سفارت آلمان در زمان مصاحبه از شما درخواست می نماید.

 

 

 نکته مهم :

در قوانین جدیدی جذب نیروی کار در آلمان که از مارچ ۲۰۲۱ قابل اجرا خواهد بود، این شرط که «کارفرما تنها زمانی می تواند فردی را از خارج از کشورهای اتحادیه اروپا یا آلمان استخدام کند که متقاضی مناسبی از آلمان یا اتحادیه اروپا داوطلب آن شغل نشده باشد» دیگر اجرائی نخواهد بود و هر کارفرمائی می تواند از همان ابتدا و بدون درج آگهی ، اقدام به جذب نیروی کار خارجی نماید.

 

آنچه متقاضیان لازم دارند یک قرار داد کاری معتبر با کارفرما و مدارک لازم برای نشان دادن سطح و محتوای رشته تحصیلی و حرفه ای است که آموخته اند. آشنایی به زبان آلمانی نیز طبیعتا از شروط ضروری دریافت ویزای کار آلمان می باشد.

 

هر چند تا کنون سفارت آلمان به صورت مستند در سایت خود به هیچ مدرک زبان آلمانی( B1یا B2 ) برا ی کارجویان، اشاره ای نکرده است، اما مطمئنا در زمان مصاحبه ویزا از شما تسلط به زبان آلمانی را خواستارند.

 

برای جذب نیروی کار خارجی ، سارمانهای مرتبط در آلمان، کیفیت آموزشی و مدارک تحصیلی متقاضی خارجی را با معیارهای آموزشی در آلمان مطابقت می دهند و سپس مدارک معادل را برای متقاضی صارد می نمایند. در صورت هم تراز بودن این دو، هر کس از هر کشور دیگری می تواند مانند یک آلمانی یا یک شهروند اتحادیه اروپا وارد بازار کار این کشور شود.

 

قوانین مهاجرت جدید طوری تنظیم شده اند که حتی اگر متقاضی قرارداد کاری ندارد یا مدارک او مطابق با معیارهای آموزشی در آلمان نیست، بازهم امکان یافتن کار برای وی وجود دارد.

به عنوان مثال متقاضی کار میتواند اقدام به دریافت یک ویزای جستجوی کار شش ماهه در آلمان کند و به آلمان مسافرت نماید تا در این شش ماه کاری پیدا کند.

 

البته به این شرط که فرد بتواند در این مدت هزینه زندگی خود در آلمان را تامین نماید. زیرا به او اجازه کار بیش از ده ساعت در هفته و برای تامین هزینه زندگی اش داده نمی شود

 

نکته بسیار مهم و ارزشمند در این قانون جدید این که:

اگر فقط بخشی از مدارک متقاضی در آلمان پذیرفته شود، این فرصت به او داده می شود که بقیه مدارک را با دیدن دوره های آموزشی در آلمان تکمیل کند و خود را به سطح کیفیت آموزشی قابل پذیرش برای بازار کار آلمان برساند.

 

 

برای افراد زیر ۲۵ سال در صورتی که زبان آلمانی را به خوبی بدانند، این امکان هست که برای گذراندن یک دوره آموزشی به آلمان بیایند. افراد بالای ۲۵ سال تنها در صورت داشتن قرارداد برای شرکت در یک دوره آموزشی می توانند وارد آلمان شوند.

 

برای هر دو گروه آشنایی به زبان در سطح معینی (بسته به رشته آموزشی) لازم است ولی برای دسته دوم حتی این امکان هست که با در دست داشتن قرارداد دوره آموزشی برای گذراندن یک دوره زبان آلمانی به آلمان بروند تا خود را برای شرکت در دوره آموزش حرفه ای آماده کنند.

 

کارت آبی اتحادیه اروپا و شروط گرفتن آن

 

 

در قوانین جدید مهاجرتی به متخصصان امکان اخذ کارت آبی اتحادیه اروپا داده می شود که با آن می توانند به مدت چهار سال در هر نقطه این اتحادیه اقامت گزینند و کار کنند.

 

از دیگر مزایای این کارت این است که افراد خانواده او هم می توانند اقامت بگیرند و خود را برای ورود به بازار کار آماده کنند. این کارت برای یک دوره چهار ساله داده می شود و تحت شرایط خاصی نیز اقامت آنها در آلمان تمدید یا دائمی می شود.

 

از جمله شرایط گرفتن کارت آبی، داشتن مدرک تحصیلی دانشگاهی از آلمان یا مدرکی است که با تحصیلات دانشگاهی در آلمان قابل انطباق باشد و به رسمیت شناخته شود.

 

داشتن قرارداد کاری یا داشتن ضمانتی از سوی کارفرما برای استخدام، داشتن شغلی با دستمزد حداقل ۵۳ هزار و ۶۰۰ یورو در سال از دیگر الزامات گرفتن کارت آبی می باشد

 

البته قوانین در آلمان برای حداقل دستمزد برای چند رشته استثنا قائل شده اند؛ متخصصین در رشته های علوم طبیعی و ریاضی، مهندسان، پزشکان و متخصصین رشته های مختلف انفورماتیک (IT ) که می توانند با دستمزدی در سطح ۴۱ هزار و ۸۰۰ یورو نیز وارد بازار کار آلمان شوند.

 

دائمی شدن کارت آبی هم شروطی دارد. از جمله این که متقاضی بیش از ۳۳ ماه به عنوان فردی با تخصص بالا کار کرده باشد و بیمه های اجتماعی از جمله بیمه بازنشستگی را نیز پرداخت کرده باشد. در صورتی که متخصصین دارای کارت آبی بعد از ۲۱ ماه زبان آلمانی را در سطح مناسبی (۱B) فراگرفته باشند، می توانند اقامت دائم بگیرند.

 

 

نکته مهم این که متقاضیان مهاجرت کاری باید مدارک خود را به موقع برای ارزیابی به آلمان بفرستند تا محتوای درسی رشته تحصیلی یا حرفه ای که فرد فراگرفته است بررسی شود.

 

شرایط برای پذیرفته شدن در شغل های مختلف متفاوت است و سطح زبان مورد نیاز نیز تا حد زیادی به نوع شغل بستگی دارد

 

مثلا به این که فرد متقاضی می خواهد به عنوان پرستار استخدام شود و با بیماران سر و کار داشته باشد یا در یک رشته فنی.

 

در هر حال قوانین یک طرف این مسئله قرار دارد و بازار کار و جامعه آلمان در سوی دیگر این قضیه قرار گرفته است. یکی قانونگذار است و دیگری کارفرما و مشکلات زیادی نیز در کشورهای مرجع وجود دارد. از جمله نبود مراکزی که متقاضیان بتوانند با مراجعه به آنها اطلاعات کامل و دقیقی بگیرند. و تا هماهنگی لازم بین این دو پیش نیایید، نتیجه مطلوبی را نمی توان در این حوزه بدست آورد.

 

هر چه اطلاعات کارجویان و موسساتی که در این زمینه کارهای کارجویان را انجام می دهند، بیشتر باشد، کارها روان تر و راحتر پیش خواهد رفت. قطعا اینترنت یکی از راه های کسب اطلاعات در این زمینه می باشد ولی کافی نیست. دسترسی محدود به این اطلاعات نیز می تواند سبب وقفه کاری در این کار شود.

 

 

آلمان در چه حوزه های کاری نیاز به نیروی متخصص دارد؟

 

کار در المان

 

بر اساس آمار و ارقام موسسه اقتصاد آلمان، کمبود نیروی کار آلمان در رشته های فنی مانند مهندسی برق، مکانیک، مکاترونیک، علوم طبیعی و هم چنین در زمینه بهداشت و درمان و در حوزه خدمات در خانه های سالمندان بسیار شدید است. هر چند که در دیگر موارد کاری و حرفه ای نیز این کمبود احساس می شود و کارفرمایان بعضا با مشکل جذب نیروی متخصص روبروی می باشند.

 

 

همچنین اگر تا کنون در دانشگاههای ایران و یا دیگر کشورها تحصیل نکرده اید و در هیچ رشته‌ی مدرک حرفه‌ای ندارید و نمی دانید چه شغلی را دنبال کنید، می توانید اطلاعات لازم در این زمنیه را از سایت مرکز اطلاعاتی (Berufsinformationszentrum) و یا وب‌سایت (Berufene) بصورت انلاین مشاهده و دریافت کنید.

 

 

در این مراکز اطلاعاتی درباره حرفه ها و مشاغل کاری شرایط کاری، حقوق ماهانه هر شغل و شانس یافتن کار در هر حرفه توضیح داده شده است. همچنین فهرستی از همه مشاغل و حرفه هایی که در حال حاضر در بازار کار آلمان وجود دارد را میتوانید از اینجا بدست  آورید.

 

 

آلمان برای برطرف کردن  نیاز شدید نیروی کار، طرحی چند لایه را ارائه کرده است که از مهمترین آنها می توان به موارد زیر اشاره نمود: توسعه و تداوم آموزش دانشگاهی در بین مردم آلمان و در زمینه های مختلف، بهبود قوانین موجود در مباحث زندگی و کار و به نفع تلفیق خانواده و کار، ورود نیروی کار از خارج از اتحادیه اروپا و آلمان و آموزش این نیروها.

 

 

یکی از مهم ترین نکات این قانون این است که شرایط و امکانات را برای ورود متقاضیان کار با تحصیلات دانشگاهی و حتی کسانی که حرفه ای را آموخته اند تقریبا برابر کرده است. زیرا کمبود شدید نیروی کار در حرفه های مختلف فنی بیشتر از کسانی است که تحصیلات دانشگاهی دارند.

 

مزایای ویزای کاری آلمان

اخذ این ویزا مزایایی دارد که به شرح ذیل است:

مسیری کم هزینه و کم ریسک با احتمال صدور ویزا بالای ۷۰%

امکان تبدیل این ویزا با اقامت دایم و بعد از ان دریافت پاسپورت آلمان

امکان اخذ اقامت دائم همراهان با تحصیل رایگان فرزندان

عدم اجبار روی داشتن مدرک زبان

حق کار همراه به صورت فول تایم

 

مقایسه ویزای کار آلمان با دیگر ویزاهای کاری دنیا

خوشبختانه شروط صدور این نوع ویزا شروط سخت و پیچیده ای نیست و آن سختی های ویزای کاری استرالیا و کانادا را ندارد، یعنی نیازمند پارامترهای خاص و آنچنانی نیست که دست یافتن به آنها کاریست سخت و زمانبر، مانند شرط مدرک زبانی که کشورهای استرالیا و کانادا برای متقاضیان در نظر گرفته اند و اگر فردی در سطح آیلتس ۷ نباشد شانسی برای دریافت ویزای کار استرالیا و کانادا نخواهند داشت.

 

مشخصا کشور آلمان نیازمند مدرک زبان نمی باشد و در سایت سفارت اعلام کرده است در صورت امکان ارائه شود. البته ذکر این نکته ضروریست که افرادی که توانایی مکالمه انگلیسی و یا آلمانی دارند شانس بیشتری جهت دریافت این ویزا دارند.

 

شرایط سنی جهت اخذ ویزای کاری آلمان

طبق شرایط ذکر شده از طرف کشور آلمان بهتر است متقاضیانی برای ویزای جستجوی کار اقدام نمایند که در رده سنی زیر ۴۰ سال قرار دارند. در واقع شانس ویزا شدن افراد بالای ۴۰ سال بسیار اندک است مگر در موارد خاص که البته اتفاق هم افتاده است. مانند رشته های خاص تحصیلی که آلمان برای آن رشته ها نیازمند نیروی کاری می باشد.

 

کجا و چگونه در آلمان کار پیدا کنم؟

 

 

امروزه با پیشرفت تکنولوژی رسانه ای و اینترنت در تمام دنیا، کار جستجو در هر زمینه ای بسیار راحت و آسان شده است. کافیست شما با زبان یک کشور آشنا باشید و بتوانید در سایت های داخلی آن کشور مطالب مختلف  و گوناگون را جستجو کنید و به نتایج دلخواه خود برسید. در آلمان نیز اکثر جستجوها مخصوصا برای قشر جوان، از طریق اینترنت انجام می شود.

 

سایت موسسات و آژانس های کاریابی محلی و استانی، روزنامه ها، دفاتر مشاوره شغلی و همچنین اداره اشتغال در هر شهر به راحتی در دسترس می باشد و می توانید از طریق مراجعه به آنها ضمن دریافت راهنمائی و مشاوره های لازم، کار مورد نظر خود را پیدا کنید.

 

 در اینجا به چند مورد از جاهایی که می توانید برای پیدا کردن کار مراجعه کنید ، به شرح مختصر ارائه شده است:

 

اداره کاریابی (Arbeitsagentur)

 

روشهای مختلف و متفاوتی در پیدا کردن کار در آلمان برای شما وجود دارد. اولین و شاید بهترین نقطه شروع برای جستجوی کار در آلمان، آژانس های  کاریابی محلی که به زبان آلمانی به آنها  (örtliche Arbeitsagentur) می گویند، هستند که در محله های مختلف شهر فعال می باشند.

 

شما می توانید برای ارائه درخواست پیدا کردن کار در این مراکز ثبت نام کنید و از کمک‌ها و مشاوره های آنها بهره مند شوید. می توانید با مراجعه به وب سایت اداره اشتغال هر شهر، در قسمت جستجوی کار سایت(Jobbörse) کار ایده آل خود را جستجو کنید و سپس اقدام به ثبت نام برا ی درخواست آن شغل نمائید.

 

اینترنت

 

کار جستجو در اینترنت امروزه بسیار آسان و همگانی شده است. در آلمان وب سایت‌های بسیار زیادی در زمینه کاریابی فعالیت دارند که تقریبا همگی نیز دارای پورتال ثبت نام برا ی متقاضیان می باشند.

 

شما می توانید با ورود در این سایت‌‌ها و ثبت نام در پورتال مورد نظر، تمام شرایط خود را برای جستجوی کار مورد نظر، ثبت کنید. کارفرمایان با توجه به همین پروفایل و اطلاعاتی که در مورد خود نوشته‌اید، از طریق همان پورتال و یا ارسال ایمیل یا تلفن ، به شما پیشنهاد کار ارائه میکنند.

 

سایت های جستجوی کار در آلمان در سال ۲۰۲۱

از جمله سایت های معتبر کاریابی در آلمان در سال ۲۰۲۱ می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • RF Design Engineer
 • Solution Developer
 • Field Sales Engineer – Stuttgart
 • SAP SD MM
 • SENIOR SAS BI ANALYST
 • Senior Consultant Cognos TM1/ Planning Analytics – Germany
 • Vice President – Automotive Aftermarket
 • (Sales Director EMEA -CMOS Sensors (m/w/d
 • IT Project Manager – German Proficient
 • Unix Server Engineer
 • (Project Quality Engineer (m/w
 • Mechanical Engineer Germany Data Centre
 • Creative Architect for an adventure in Hamburg, Germany
 • Technical Lead
 • Senior C++ Software Engineer
 • Program Manager /Senior Project Manager – Berlin
 • German Speaking Accountant

http://www.monster.de/

http://www.stepstone.de/

http://www.jobbörse.de/

 Make-it-Germany.de

 

 

نکته جالب اینکه در بسیاری از این این وب سایت ها، شما می توانید علاوه بر پیدا کردن کار، دوره های کارآموزی را نیز پیدا کنید

 

مهم:

گاهی اوقات ممکن است یک شغل با عنوان های مختلفی فهرست شده باشد. لذا  شما باید سعی کنید همه عنوان های مترادف حرفه خود را بدانید و دقیق در وب سایت مورد نظر جستجو کنید. لیستی از نام‌های مترادف و عنوان‌های مختلف یک رشته یا حرفه را در Berufenet پیدا کنید.

 

وب سایت‌های شرکت ها و موسسات

 

 

معمولا هر شرکت، اداره و یا موسسه کاری و یا کاریابی، در وب‌سایت خود یک بخش بنام (Job  یا Career )  دارد که می تواند به شما  در پیدا کردن کار مورد نظرتان کمک شایانی بکند. اگر شرکت ها و یا ادارات خاصی را در نظر دارید، حتما به این بخش از وب‌سایت شان مراجعه کنید.

 

 

روزنامه ها:

 

 

با توجه به پیشرفت تکنولوژی در دنیا، در آلمان همچنان تبلیغات روزنامه ای نیز رواج دارد. بیشتر آگهی های شغلی و حرفه ای در روزنامه های محلی و ملی آلمان چاپ میشوند. اکثرا” آگهی های  شغلی در آلمان در روزهای شنبه  و چهارشنبه در روزنامه‌ها ومجلات مهم مانند (Süddeutsche Zeitung، Frankfurter Allgemeine Zeitung، Frankfurter Rundschau و Die Zeit چاپ و منتشر میشوند.

 

علاوه بر خرید روزنامه، این روزنامه ها را میتوانید درکتابخانه‌ها نیز بصورت رایگان مطالعه کنید و گاها” نیازی به خرید آنها ندارید.

 

مراکز مشاوره

 

 

بسیاری از مراکز مشاوره ای نیز شما را در بخش پیدا کردن کار کمک و حمایت میکنند. به عنوان مثال، خدمات مشاوره برای مهاجران جوان (Jugendmigrationsdienste) و خدمات مشاوره برای پناهندگان بزرگ‌سال(Migrationsberatungen für Erwachsene) .

 

 اگر شما با ویزای جستجوی کار به آلمان سفر کرده اید و فقط به زبان انگلیسی مسلط هستید،  کارمندان این اداره ها به زبان‌های مختلف صحبت میکنند و مشکلی برا ی کارجویان خارجی نیز در این زمینه وجود ندارد

 

کارآموزی

برخی از کارجویان خارجی با توجه به این که در کشور خود مهارتهای لازم برای کار در یک حرفه را بدست آورده اند ، به آلمان مهاجرت کرده و بدنبال کار مورد نظر خود می باشند.

 

ولی ممکن است از مدارک حرفه ای خود در آلمان نتوانند استفاده کنند و مجبور به گذراندن دوره های حرفه ای و مهارتی خاصی در آلمان باشند. اگر  شما مهارت لازم برا ی کار در یک زمینه خاص را ندارید و یا مطمئن نیستید که باید به دنبال کدام شغل بگردید و یا درخواست شما برای یک کار رد شده است، می توانید  از یک دوره کارآموزی شروع کنید.

 

دوره های کارآموزی معمولا چند هفته یا چند ماه طول می کشد. در طول این دوره، با حرفه ای که انتخاب کرده‌اید بیشترآشنا میشود و اگر مطمئن هستید که به آن علاقه و همچنین مهارت دارید، میتوانید در آن رشته به کار ادامه دهید. اداره های خدمات مشاوره برای مهاجران (Jugendmigrationsdienste)  و همچنین خدمات مشاوره برای پناهندگان بزرگ‌سال (Migrationsberatungen für Erwachsene) شما را در پیدا کردن دوره‌های کارآموزی مورد نظرتان، کمک میکنند. کارمندان این اداره ها به زبان‌های مختلف صحبت می کنند.

 

پربازدیدترین مقاله سایت

تحصیل در آلمان

 

 

اقامت از طریق ویزای کار در آلمان

 

یکی از ویزاهای پر طرفدار برای ورود به آلمان، ویزای کاری آلمان است که بیشتر مد نظر متخصصین و افرادی که دارای مدارک دانشگاهی به همراه تجربه کاری خوب و گواهینامه های بین المللی هستند، می باشد.

 

این افراد می توانند حتی از خارج از آلمان نیز بدنبال کار در آلمان باشند و به محض دریافت کار مورد نظر، برای ویزای کاری اقدام نمایند. این کار باید در زمینه ها و رشته های تخصصی و یاحرفه ای باشد نه کارهای خدماتی. کار تخصصی به شغل های گفته میشود که شما در همان رشته تحصیل کرده‌اید و تخصص عملی و علمی دارید.

 

 

طبق قانون اقامت آلمان (§۱۸ Residence Act)، شما هرگاه در یک رشته یا حرفه خاصی تخصص داشته باشید ‌(یعنی تحصیل کرده‌اید و یا آموزش های حرفه‌ای معتبر و ترجیحا” انجام داده‌اید که آلمان آن را به رسمیت میشناسد) می توانید برای  انجام کار مناسب با رشته خود، درخواست ویزای کار کنید.

 

 این درخواست را وقتی میتوانید بفرستید که شما قبلا کار مورد نظر تان را پیدا کرده‌ و از کارفرمای مقیم آلمان، قرارداد کار حداقل یک ساله و حقوق دریافتی ماهیانه بالای ۲۰۰۰ یورو دریافت کرده باشید

 

مدارک لازم برای دریافت ویزای کاری آلمان:

 

قرارداد استخدامی یا اثبات پیشنهاد ویژه کاری(که همان قرارداد کاری است که کارفرما برای شما می فرستد).

 

اثبات بیمه درمانی

 

اثبات توانایی شما برای تامین هزینه های زندگی تا رفتن سر کار، و یا درصورتی که حقوقی که کارفرما به شما می دهد پایین باشد.

 

ممکن است تایید مدارک تحصیلی شما را نیز بخواهند.

 

این که این نوع اجازه اقامت را دریافت می کنید یا خیر، بستگی به قرارداد کاری شما، مدت آن، حقوق تعیین شده، و حتی اعتبار شرکتی دارد که برای شما دعوتنامه کاری ارسال نموده است، دارد. معمولا به متقاضیان از داخل آلمان و سایر کشورهای اتحادیه اروپا اولویت داد میشود. اداره فدرال کار آلمان مسئول بررسی اولویت متقاضیان است.

اقامت ازطریق ویزای دوره‌های آموزشی-فنی‌حرفه‌ای (Ausbildung)در  آلمان

 

به موجب ماده  ۱۶ب و ۱۷ قانون مهاجرت آلمان که از ماه مارچ سال ۲۰۲۰ میلادی به اجرا در می آید، افراد خارجی نیز با توجه به مدارک و مستنداتی که در زمینه مهارتها و حرفه هایی که در کشور خود آموخته اند، می توانند برای گذراندن دوره های آموزشی فنی-حرفه‌ای که در آلمان با عنوان آسبیلدونگ (Ausbildung) معروف هستند، اقدام نمایند و درخواست روادید نموده و وارد آلمان شوند.

 

 

اما ابتدا باید شما کالج و یا سازمانی را که قرار است در آن آموزش ببینید را پیدا کنید و آنها نیز پذیرش لازم را برای شما صادر نموده باشند.

 

برای دریافت این نوع ویزا شما در اصل به اسناد و مدارک زیر نیاز دارید:

 • یک قرارداد آموزشی از یک نهاد آموزشی معتبر
 • مدرک اثبات قدرت پرداخت هزینه های زندگی
 • مدرک زبان آلمانی

همچنین شما می توانید در یک برنامه آموزشی و حرفه ای دوگانه (هم کار و هم آموزش)  در آلمان شرکت کنید

 

در این صورت، اداره فدرال کار آلمان هم باید درخواست شما را تایید کند. این که این نوع درخواست اقامت  را دریافت می کنید یا خیر، بستگی دارد که در این دوره آموزشی که شما درخواست داده‌اید، چه تعداد متقاضی و از کدام کشور ها برای این دوره وجود دارد.

 

 

زیرا مسئولین این اداره سعی می کنند که متقاضیان از کشورهای مختلف در این دوره شرکت کنند و معمولا به متقاضیانی که از داخل آلمان و یا سایر کشورهای اتحادیه اروپا درخواست می دهند، اولویت داده میشود. اداره فدرال کار آلمان مسئول بررسی اولویت متقاضیان است.

 

 

مجوز اقامتی اعطا شده به منظور آموزش های حرفه‌ای، معمولا بین یک تا دو سال معتبر است و اگر در این دوره نتوانید برنامه های آموزشی خود را تکمیل کنید، میتوانید اقامت خود را تمدید  کنید.

 

 

پس از سپری نمودن موفق دوره‌ی آموزشی، می توانید در کار پیدا کنید و برای زندگی کردن طولانی مدت اقامت دریافت کنید.

مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل

تحصیل در آلمان یکی از راه های مطمئن برای ورود به این کشور می باشد.بیشتر دانشگاه های آلمان نیازی به پرداخت شهریه ندارد و این یکی از دلایل استقبال رو به افزایش دانشجویان بین المللی در این کشور است. آلمان، چهارمین کشور از نظر پذیرش دانشجو بعد از آمریکا و انگلیس و استرالیا می باشد.

 

 

بیش از ۴۵۰ مرکز آموزش عالی در آلمان وجود دارد که با ارائه حدود ۱۷۵۰۰ دوره آموزشی موقعیت فوق العاده ای را برای متقاضیان بین المللی فراهم کرده تا قادر باشند در هر رشته تحصیلی که به آن علاقه دارند و در هر مقطع، به تحصیل در آلمان بپردازند. همچنین بیش از ۸۰۰ دوره آموزشی به زبان انگلیسی ارائه می شود.

 

مقطعطول دورهزبان تدریسپیش نیاز
کارشناسی۳-۴ سالآلمانی (اکثر دوره ها)پیش دانشگاهی و مدرک زبان B1 یا B2 آلمانی
کارشناسی ارشد۱-۲ سالانگلیسی – آلمانیکارشناسی و مدرک زبان آلمانی B2 یا مدرک زبان انگلیسی آیلتس ۶ یا ۶٫۵
دکترا۳-۴ سالانگلیسی – آلمانیکارشناسی ارشد و مدرک زبان آلمانی B2 یا مدرک زبان انگلیسی آیلتس ۶٫۵ یا ۷

 

بیش از ۱۲ درصد جامعه دانشجویی آلمان را دانشجویان بین المللی تشکیل می دهند و به همین دلیل با ادامه تحصیل در آلمان شما شانس آشنایی با دانشجویان بسیاری از سرتاسر جهان را خواهید یافت و با فرهنگ و رسوم بیشتر کشورهای دنیا آشنا خواهید شد.

 

 

از نظر کیفیت آموزشی ۱۳ دانشگاه آلمان در لیست ۲۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار دارند و برترین دانشگاه های آلمان عبارتند از:

 

 • دانشگاه فنی مونیخ Technische Universität München بارتبه ۶۰ جهانی
  • دانشگاه روپرشت کارلز هایدلبرگ Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg با رتبه ۶۶ جهانی
  • دانشگاه ماکسیمیلیان مونیخ Maximilians-Universität München با رتبه ۷۵ جهانی

 

در بیشتر موارد برای تحصیل در آلمان نیازی به پرداخت شهریه نیست و در صورت لزوم مقدار ناچیزی به عنوان شهریه سالیانه دریافت می شود.

 

هر سال تحصیلی در دانشگاه های آلمان به دو ترم (نیم سال تحصیلی) تقسیم می شود:

 

 • نیم سال اول یا ترم تابستانه: تاریخ شروع نیم سال اول از ابتدای آوریل (۱۲فروردین ماه) و پایان آن اواخر سپتامبر (۱۰ شهریور ماه) است.
  • نیم سال دوم یا ترم زمستانه: تاریخ شروع نیم سال دوم از ابتدای اُکتبر (۱۰ مهر ماه) و پایان این نیم سال اواخر مارس (۳۱ فروردین ماه) می باشد.

 

یکی از مزیت های دیگر تحصیل در آلمان امکان کار پس از فارق التحصیل شدن در کشورهای مختلف دنیاست. تقریبا تمام کمپانی های بزرگ دنیا دانشگاه های آلمان و مدارک صادر شده از سوی آن ها را تایید می کنند. بسیاری از دانشگاه های آلمان در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران هستند. حدود ۷۱ دانشگاه آلمان در لیست دانشگاه های ممتاز و خوب وزارت علوم ایران هستند.

 

دانشجو می تواند پس از یک سال پس از شروع تحصیل در دانشگاه های آلمان رشته تحصیلی خود را تغییر دهد. تغییر رشته در دانشگاه های آلمان به دفعات می تواند انجام شود

 

 

 

مهاجرت به آلمان از طریق سرمایه گذاری

سرمایه گذاری یکی از روش های مهاجرت به بعضی کشور ها نظیر آلمان محسوب می شود. راه های سرمایه گذاری در هر کشوری متفاوت است و معمولاً افراد جهت استفاده از مزایای اقامت و یا شروع یک تجارت و یا گسترش تجارت استفاده می نمایند.

 

 

کشور آلمان از شرایط زندگی مطلوبی برخوردار است و طبق اعلام رسمی اداره فدرال امور مهاجرت و پناهندگی در آلمان شمار ایرانی های مهاجر نسبت به سال ۲۰۱۱ در سال ۲۰۱۲ افزایش ۲۰ درصدی داشته است و از حدود ۵۷۷۷ نفر به ۶۸۲۷ نفر رسیده است.

 

 

 • فعالیت حرفه‌ای فردی (نظیر رستوران یا مغازه فرش فروشی)
  • تاسیس شرکت مدنی (۲ نفر یا بیشتر)
  • تاسیس شرکتهای شخصی (تضامنی)
  • تاسیس شرکت با مسئولیت محدود
  • تاسیس شرکت سهامی
  • تاسیس شعبه
  • دفتر نمایندگی
  • شعبه مستقل
  • شعبه وابسته (مانند دفتر کارخانه، انبار پخش کالا و یا کارگاه)

 

از روش های فوق به جز مورد اول یعنی فعالیت فردی نیاز به ثبت شرکت و ارائه مدارک است

 

در زیر به بررسی اجمالی هر یک از موارد می پردازیم:

۱- فعالیت حرفه ای فردی: در این روش شخص باید شروع به فعالیت اقتصادی شبیه مغازه کند. در این مورد نیاز به ارائه طرح توجیهی اقتصادی و تایید اداره بازرگانی دارد.

 

۲- ثبت شرکت مسئولیت محدود: این روش ساده ترین حضور در بازار اقتصادی آلمان است. نکات این روش اول این که شرکت می تواند با یک نفر ثبت شود و با حداقل سرمایه ۲۵۰۰۰ یورو. مدارک مورد نیاز: مدارک شخصی شخص متقاضی، مدارک مربوط به شرکت مادر، مدارک به مجوز فعالیت در آلمان، تنظیم اساسنامه.

 

۳- ثبت شرکت تضامنی که حدوداً شبیه مورد قبل است.

 

۴- ثبت شعبه: در این روش شخص حقیقی یا حقوقی می تواند مبادرت به ثبت شعبه (Niederlassung) نماید. این اشخاص حقیقی و حقوقی باید شامل شرایطی باشند. انواع شعبه به صورت مستقل و غیر مستقل هستند. و هرکدام دارای شرایط و مشخصه هایی هستند.

 

۵- دفتر نمایندگی: این روش، فقط مناسب افرادی است که نیاز به داشتن دفتر در آلمان هستند و وابسته به شرکت مادر هستند و حق فعالیت مستقل ندارند.

 

 مزایای سرمایه گذاری در آلمان

مهاجرت به آلمان ار طریق سرمایه گذاری مزایای متعددی برای مهاجران دارد که عبارتند از:

 

 • عدم نیاز به مدرک زبان آلمانی
  • پروسه کوتاه تر اخذ ویزای آلمان نسبت به روش های دیگر
  • داشتن اقتصاد و صنعتی قدرتمند در سطح جهان
  • امکان اخذ اقامت برای تمام اعضای خانواده (فرزندان زیر ۱۸ سال)
  • عضویت آلمان در اتحادیه اروپا و پیمان شنگن (Schengen)
  • امکان سکونت در آلمان و یا سایر کشورهای حوضه شینگن
  • داشتن کلیه حقوق شهروندی اروپا
  • تبدیل اقامت موقت به اقامت دائم آلمان در صورت موفقیت شرکت، پس از ۳ سال

مهمترین شکل‌های قانونی فعالیت اقتصادی در آلمان عبارتند از:

 • فعالیت حرفه‌ای فردی (مانند رستوران یا مغازه فرش فروشی)
  • تاسیس شرکت با مسئولیت محدود (Gesellschaft mit beschränkter Haftung (GmbH
  • تاسیس شعبه
  • دفتر نمایندگی
  • شعبه مستقل
  • شعبه وابسته (مانند دفتر کارخانه، انبار پخش کالا و یا کارگاه)

 

توجه داشته باشید که در فعالیت حرفه‌ای فردی (مانند رستوران یا مغازه فرش فروشی) نیاز به تشکیل شرکت نبوده و می‌توان با گرفتن اجازه کسب Gewerbeanmeldung این نوع کارهای صنفی و تجاری را شروع نمود. بعضی از این فعالیت‌های شغلی نیاز به گرفتن اجازه ویژه نبوده (مانند فرش فروشی، خواربار فروشی، صادرات و واردات) ولی برای بعضی از آنها باید اجازه ویژه آن کسب گرفته شود (مانند: رستوران و یا تاکسی).

 

 

برای سرمایه گذاران ایرانی می‌ توان پیشنهاد داد که برای فعالیت اقتصادی خود در آلمان یک شکل اقتصادی مستقل از راه تاسیس و ثبت یک شرکت دختر Tochtergesellschaft به شکل شرکت با مسئولیت محدود که ساده‌ترین و بهترین حضور در بازار اقتصادی آلمان می‌ باشد، انتخاب نمایند.

 

 

تاسیس و به ثبت رساندن شرکت با مسئولیت محدود را می توان با یک شخص Ein-Mann-GmbH یا بیشتر (اعم از حقیقی یا حقوقی) تاسیس نمود.

 

 

باید حداقل سرمایه ۲۵۰۰۰ یورو باشد. البته علاوه بر این سرمایه، شما باید هزینه های شرکت را برای سال اول (از جمله: حقوق سال اول خودتان به عنوان مدیر مجموعه، هزینه های اجاره یک ساله دفتر شرکت، حقوق دوازده ماه اول کارکنان و سایر هزینه های شرکت در سال اول) را نیز آماده کرده و به آلمان انتقال دهید.

 

 

مدارک مورد نیاز جهت ثبت شرکت و اخذ اقامت آلمان:

جهت تاسیس و ثبت شرکت دختر یا مستقل نیاز به ارائه و تقدیم مدارک زیر است:

الف) مدارک مربوط به شخص متقاضی ثبت شرکت مستقل

ب) مدارک مربوط به شرکت مادر در ایران

ج) مدارک مربوط به شعبه آلمان می باشد. مانند مجوز فعالیت صنفی Gewerbeanmeldung در ضمن هزینه‌های تاسیس و ثبت شرکت  باید پرداخت شوند.

 

اساسنامه ثبت شرکت در آلمان

اساسنامه تاسیس شرکت در آلمان برای نمونه باید شامل موارد زیر باشد:

 • نام شرکت
  • اقامتگاه اصلی شرکت
  • موضوع شرکت
  • نام کلیه شرکاء یا صاحبان سهم الشرکه یا مؤسسین شرکت با نشانی آنها
  • تعیین مدیر عامل برای شرکت
  • ثبت در دفتر ثبت شرکت ها

محدویتی نیز از لحاظ مقدار سهام یا سهم الشرکه یا سرمایه گذاری نبوده و ایرانیان می‌توانند ۱۰۰% سرمایه را دارا باشند.

 

هزینه‌های ثبت شرکت با مسئولیت محدود:

هزینه کامل برای ثبت شرکت بین ۹۰۰۰ الی ۱۳۰۰۰ یورو می باشد و این هزینه شامل هزینه های ثبت شرکت، تهیه اساسنامه، آگهی ها، مشاوره حقوقی و گرفتن مجوز صنفی و ترجمه های مدارک به زبان آلمانی است. این مبلغ شامل گرفتن مجوزهای خاص، افتتاح حساب بانکی در بانکهای آلمان نمی باشد.

 

 

در این گونه موارد شرکت نیاز به یک مشاور مالیاتی جهت تنظیم دفاتر، سود و زیان و محاسبه ارزش افزوده یا مالیات بر مصرف و ترازنامه و مالیات سالیانه خواهد داشت.

 

از موارد مهم دیگر این است که شرکت باید دارای یک محل اقامتی یا نشانی باشد که برگه های قانونی و نامه ها به این آدرس پست شوند.

 

 

اشخاص ایرانی می‌توانند مبادرت به تاسیس و ثبت شعبه اعم از مستقل و وابسته بنمایند. اشخاص حقیقی یا حقوقی می‌توانند اقدام به تاسیس شعبه بنمایند که تاجر یا بازرگان کامل Vollkaufmann باشند به عنوان مثال یک بقالی کوچک نمی‌تواند شعبه در آلمان تاسیس کند ولی تولید کننده موادغذائی یا تاجر بزرگ فعال در صادرات و واردات حق تاسیس و ثبت شعبه دارد.

 

تمام شرکتهای تجاری با شخصیت حقوقی مستقل از نظر قانون آلمان تاجر کامل بوده و مجاز به تاسیس شعبه می‌باشند. افراد دیگر که تاجر کامل نمی باشند می‌توانند فقط شعبه غیر مستقل تاسیس نمایند در این موارد بهتر است از مشاوران ما برای بررسی بیشتر یاری بگیرید.

 

 

شعبه می‌تواند به یکی از دو شکل زیر تاسیس شود:

 • شعبه مستقل (Selbständige Niederlassung Zweigniederlassung)
  • شعبه وابسته: مانند دفتر کارخانه، انبار پخش کالا و یا کارگاه (Unselbständige Niederlassung Betriebsstätte)

 

شعبه مستقل (Selbständige Niederlassung Zweigniederlassung)

تاسیس شعبه مستقل یک شرکت ایرانی در آلمان دارای شخصیت حقوقی مستقل نبوده و از شرکت مادر ایرانی در ایران از لحاظ سازمانی وحقوقی جدا نیست. شعبه از لحاظ سازمانی و حقوقی تابع و جزئی از شرکت مادر ایرانی بوده و تابع  قوانین  ایران است.

 

 

خصوصیاتی که یک شعبه مستقل دارد در زیر بیان شده است:

 

 • یک شعبه مستقل چنان باید سازماندهی یابد که بتواند با استقلال کلیه کارهای تجاری را در آلمان انجام دهد.
  • این سازماندهی باید به شیوه ای  باشد که با از بین رفتن شرکت مادر بتواند به کارهای تجاریش ادامه دهد و خللی در کارهایش رخ ندهد.
  • شعبه مستقل باید دارای ترازنامه جداگانه‌ای در شرکت مادر باشد شعبه باید مدیریت جداگانه با اختیارات عقد قراردادها و سرمایه مستقل از شرکت مادر داشته تا بتواند این اختیارات عملی شوند.

 

در ضمن باید موارد زیر نیز رعایت شود:

 • نام شعبه و نام شرکت مادر معمولاً یکی می باشد.
  • شعبه از لحاظ مکانی از شرکت مادر ایرانی جدا می باشد.
  • قراردادها و اعمال تجاری انجام یافته توسط مدیر شعبه در ظاهر بنام شعبه و در باطن متعهد و منتفع شرکت مادر است، حتی اگر شعبه دارای سرمایه مستقلی باشد.
  • قوانین آلمان در شرکت برتری دارد بدین مفهوم که ترازنامه، حساب سود و زیان تابع قوانین ایران نبوده و تابع قوانین آلمان می باشد.

 

مدارک مورد نیاز برای تاسیس یک شعبه مستقل در زیر آمده است:

شعبه موظف به پرداخت مالیات بوده و پرداخت انواع مالیات‌هایی که برای این نوع شرکت ها و شعبه قانوناً مقرر است، الزامی است.

 

هزینه‌های ثبت شعبه مستقل:

هزینه کامل برای ثبت شعبه مستقل بین ۸۰۰۰ الی ۱۰۰۰۰ یورو می باشد و این هزینه شامل هزینه های ثبت شعبه، آگهی ها، مشاوره حقوقی و گرفتن مجوز صنفی و ترجمه های مدارک به زبان آلمانی است.

این مبلغ شامل گرفتن مجوز های خاص، افتتاح حساب بانکی در بانکهای آلمان نمی باشد.

شعبه مستقل باید دارای یک محل اقامتی یا نشانی باشد که برگه های قانونی و نامه ها به این آدرس فرستاده شوند.

 

سربرگ شعبه مستقل باید دارای اطلاعات زیر باشد:

 • نام دفتر ثبت تجاری که شعبه در آن ثبت شده است (آلمان)
  • شماره ثبت در دفتر ثبت تجاری (آلمان)
  • نام کامل و نوع شرکت مادر ایرانی
  • شماره و نام اداره ثبت شرکتها که در آن شرکت ثبت شده است (ایران)
  • اطلاعات دیگری بر طبق قانون آلمان مانند: نام شعبه، محل با نشانی کامل (شهر، کشور)، نام نمایندگان قانونی (حداقل یک نام و نام خانوادگی)

یک شرکت خارجی یا یک شرکت با سرمایه ایرانی ثبت در آلمان می‌تواند شعبه‌های غیر مستقل در شهرهای مختلف در آلمان داشته باشد (Filiale). این شعبه‌های غیرمستقل معروف به Betriebsstätte بوده و دارای مختصات زیر می‌باشد:

این شعبه‌ها از هر لحاظ  وابسته به شرکت مادر می‌باشند.

صورتحساب‌ها یا رسیدهایی که صادر می‌کنند، باید بنام شرکت مادر باشد.

این شعبه‌ها فقط از لحاظ مکانی با شرکت مادر تفاوت داشته ولی از لحاظ فعالیت تجاری با شرکت مادر یک واحد تجاری را تشکیل می‌دهد.

نام شعبه و نام شرکت مادر باید یکی باشد.

هر شعبه باید جداگانه به اداره اصناف Gewerbeamt محل فعالیت معرفی شده و اجازه فعالیت صنفی Gewerbeanmeldung دریافت دارد.

دفتر نمایندگی امکان دارد که از طرف خود شرکت مادر اداره شود و از این نظر از هر جهت وابسته به شرکت مادر است یا ممکن است که این دفتر نمایندگی از طرف یک نماینده تجاری (با داشتن وکالت Handelsvertreter) اداره شود.

دفتر نمایندگی حق فعالیت مستقل مانند عقد قرارداد بنام خود نداشته و فقط می‌تواند فعالیت تجاری محدودی داشته باشد، فعالیت هایی مانند بازاریابی، خدمات پس از فروش و …  از جمله فعالیت هایی است که دفتر نمایندگی می تواند انجام دهد.

 

با استفاده از روش سرمایه گذاری در کشور آلمان می توانید ظرف چند ماه (معمولا بین ۷ الی ۹ ماه) اقامت آلمان را دریافت کنید. البته اقامت کشور آلمان را باید تا پیش از اخذ شهروندی این کشور، تمدید کنید و این پروسه نیز شرایط خود را دارد که عبارتست از:

 • سودآور بودن
  • پرداخت مرتب مالیات
  • توانایی پرداخت حقوق و بیمه برای مدیر مجموعه (شخص سرمایه گذار)
  • ایجاد اشتغال

در حقیقت دولت آلمان مایل است که سرمایه گذارانی را جذب کند که علاوه بر داشتن سرمایه، دارای طرح (پلن) مناسبی باشند و کسب و کار آنها به مرور بهبود پیدا کرده و علاوه بر اشتغال زایی برای اقتصاد آلمان نیز مناسب باشد. بنابراین صرفا سرمایه گذاری و تاسیس شرکت یا شعبه در کشور آلمان لزوما به معنای اخذ اقامت و شهروندی آن کشور نیست.

 

 

مهاجرت به آلمان از طریق تخصص

مهاجرت به آلمان از طریق تخصص از دو روش میسر است: ویزای جستجوی کار (Arbeitsuchen یا Job seeker) و یا کارت آبی آلمان (Blue Card)

استفاده از روش کارت آبی آلمان یا Blue Card، یکی از بهترین روش های مهاجرت به  آلمان است. متقاضی می بایست ضمن اخذ ویزای آلمان، نسبت به اخذ اقامت آلمان و گرفتن تابعیت این کشور نیز اقدام نماید. ما در این مطلب به بررسی جامع مهاجرت به آلمان از طریق تخصص می پردازیم

 

 

بر اساس تشخیص اتحادیه اروپا، در بررسی چشم انداز اقتصادی کشورهای عضو اتحادیه که شامل ۲۷ کشور اروپایی می باشد و نیز پیش بینی کمبود نیروی کار مورد نیاز در کشور، در سال ۲۰۰۷ میلادی اتحادیه اروپا در جهت رفع کمبود نیروی کار متخصص و با الهام از طرح گرین کارت دولت کشور آمریکا و با استفاده از نماد پرچم اتحادیه اروپا که با رنگ آبی است، اقدام به تصویب و ارائه طرح و برنامه ای مشابه به نام کارت آبی نمود که در قالب آن نیروهای کاری و متخصص غیراروپایی بتوانند به واسطه این برنامه برای مهاجرت به تمامی کشورهای عضو اتحادیه غیر از انگلستان، ایرلند و دانمارک که از شرکت در این طرح خودداری نمودند، مهاجرت از طریق تخصص را داشته باشند.

 

 

اولین کشور اروپایی که تابحال از این طرح استقبال خوبی نموده است و مقدمات و شرایط این برنامه را فراهم نموده، بزرگترین قدرت صنعتی اروپا  یعنی کشور آلمان می باشد.

 

 

از اول جولای ۲۰۱۲ میلادی، دولت آلمان شرایط و پیش نیازهای دریافت کارت آبی را بطور رسمی اعلام نموده که بر این اساس با اجرایی شدن این برنامه در آلمان، از این پس نیروهای متخصص کاری غیراروپایی می توانند با دریافت این نوع ویزای کاری، در مدت زمان خیلی کم به آلمان مهاجرت کاری نمایند و خانواده های خود را نیز به همراه خود به کشور آلمان بیاورند.

 

 

مدت اعتبار کارت آبی آلمان از زمان صدور، بسته به قرارداد کاری شما دارد، اگر این قرارداد ۴ ساله باشد که کارت شما اعتباری ۴ ساله دارد و نهایتا موفق به دریافت PR یا همان اقامت دائم آلمان خواهید شد. اگر مدت زمان قرارداد شما کوتاه تر باشد اعتبار کارت آبی شما به همان میزان به علاوه سه ماه بیشتر خواهد بود. در ضمن نگران نباشید چون تمدید مجدد این کارت بسیار ساده می باشد.

میانگین تعداد ساعات کار در آلمان ۴۱ ساعت در هفته است، که نسبت به ساعات کار بسیاری از کشورهای اروپایی بیشتر می باشد. درآمد یک فرد مهندس در کشور آلمان حداقل از سالی ۳۵۰۰۰ یورو شروع خواهد شد و بسته به سابقه کاری و تخصص وی، تا سالی ۸۰۰۰۰ یورو نیز ارتقا پیدا می کند. این میزان درآمد برای گروه پزشکان و داروسازان به مراتب بسیار بالاتر است.

 

 

نگاهی به مزایای اخذ کارت آبی یا Blue card آلمان :

Blue card آلمان در واقع یک اجازه ورود برای افراد متخصص است که به راحتی در اتحادیه اروپا بجز انگلستان، ایرلند و دانمارک زندگی و کار کنند.

 

 

Blue card آلمان یک ویزای کاریست که قابلیت تمدید شدن دارد و همچنین امکان تغییر از اقامت موقت به اقامت دایم کشور آلمان را نیز میسر می کند. این کارت به دارندگان خود اجازه می دهد که در کشور آلمان زندگی و کار کنند. با داشتن کارت آبی آلمان فرزند و همسر شما اجازه مهاجرت به آلمان را دارند، آنها حق اقامت و کار در آلمان را نیز در مدتی که Blue card شخص اصلی دارای اعتبار است را دارا می باشند.

 

 

بواسطه داشتن Blue card آلمان تسهیلاتی برای کارفرمایان قرار داده می شود که دیگر قوانین، شرایط و اولویت بندی هایی که در مراتب استخدامی در نظر گرفته می شود حذف گردد و نیازی به این نیست که ابتدا شهروندان آلمانی برای استفاده در پست های خالی ادارات به کار گماشته شوند و می توان بدون در نظر گرفتن اولویت، از متخصصان خارجی استفاده نمود.

 

 

شما با داشتن Blue card آلمان و مدرک زبان B1 آلمانی بسیار زودتر از موعد مقرر حتی در کمتر از ۳ سال موفق به دریافت اقامت دائم کشور آلمان خواهید شد و پس از گذشت سه سال از اقامت دائم خود می توانید درخواست پاسپورت آن کشور را بدهید.

 

 

شرایط اقدام برای دریافت آبی کارت آلمان و مهاجرت به آلمان از طریق تخصص :

متقاضیان باید توجه داشته باشند که داشتن مدرک دانشگاهی معتبر که اعتبار آن به وسیله سازمان ارزشیابی مدارک تحصیلی در آلمان تأیید گردد و ارائه قرارداد کاری با یک کارفرما که حداقل درآمد ناخالص سالانه تعیین شده ۴۴۸۰۰ یورو باشد ازمهمترین واصلی ترین شرایطی است که برای دریافت آبی کارت لازم است.

 

قابل ذکر است متخصصان و نیروهای کاری که در فهرست “مشاغل خاص یا موردنیاز شدید آلمان” باشند هم می توانند با داشتن قرارد کاری با حداقل حقوق ناخالص سالانه ۳۴۹۴۴ یورو برای دریافت آبی کارت اقدام نمایند. پزشکان، تمامی مهندسان در رشته های مختلف، دانش آموختگان رشته های علوم طبیعی، ریاضی و کارشناسان علوم رایانه و انفورماتیک در لیست مشاغل خاص و موردنیاز آلمان قرار دارند.

 

 

کلیه متقاضیان متخصص و دانش آموخته ای که مدرک تحصیلی شان در اداره ارزشیابی مدارک آلمان به رسمیت شناخته شود در صورت یافتن کار با درآمد مشخص شده در بالا می توانند با دریافت آبی کارت آلمان برای دریافت ویزای کاری بر اساس مدت زمان مشخص شده در قرارداد کاریشان اقدام نمایند.

 

حداکثر مدت اقامت کاری بر اساس آبی کارت آلمان، ۳۳ ماه معین شده است که بعد ازاین مدت و در صورت شاغل بودن متقاضیان می توانند این نوع ویزا را به اقامت دائمی PR آلمان تغییر دهند و اقامت دائم دولت آلمان را دریافت دارند.

 

چنانچه متقاضیان هنگام اقدام و یا در طول زمان اقامت خود در آلمان بتوانند مدرک زبان آلمانی با سطح B1 ارائه کنند، حداقل مدت زمان تعیین شده برای اجازه درخواست اقامت دائم از ۳۳ ماه به ۲۱ ماه کاهش می یابد و در نتیجه متقاضی در زمان زودتری می تواند برای اقامت دائم خود و خانواده اش اقدام نماید.

 

 

نکته قابل توجه این است که کارت آبی آلمان یا این نوع ویزای اقامت کاری آلمان را نمی توان بدون داشتن پیشنهاد کاری دریافت کرد

 

بنابراین توصیه می کنیم که در زمینه مهاجرت تخصصی آلمان به چند نکته پیش از اقدام توجه کنید:

 • شغل شما در لیست مشاغل مورد نیاز آلمان باشد.
  • به زبان های آلمانی و یا انگلیسی کاملا آشنایی داشته باشید. (ترجیحا آلمانی)
  • دارای مدرک دانشگاهی مورد تایید آلمان باشید (در بعضی موارد معادلسازی مدرک تحصیلی متقاضیان باید انجام شود)

 

سئوالات متداول در زمینه مهاجرت به آلمان از طریق تخصص :

در اینجا این پرسش مطرح می‌شود که منظور از متخصص چه کسی است؟

متخصص کسی است که تحصیلات دانشگاهی دارد.

آیا تحصیلات دانشگاهی در یک رشته‌ خاص مورد نظر است یا در رشته‌های مختلف؟

این افراد می‌توانند در رشته‌‌های گوناگونی تخصص داشته باشند. مهم این است که با یک شرکت یا کارفرمایی که در آلمان ساکن است، قراردادی ببندند و اجازه‌ کار در اینجا را داشته باشند. بعد این متخصصان اجازه اقامت در آلمان را دریافت می‌کنند.

علاقمندان به مهاجرت و کار در آلمان از چه طریق می‌توانند مراکز کار و یا شرکت‌ها را بیابند. این افراد برای یافتن محل کار باید خودشان اقدام کنند، از طریق اینترنت و یا آشنایان و یا از طرق دیگر؟

از طرق خودشان. علاقمندان می‌توانند با شرکت‌های مختلف در آلمان، با شرکت‌هایی که اینجا هستند و به نیروی کار متخصصین نیاز دارند، ‌تماس بگیرند و خود مستقیما با آنها قراردادی امضاء کنند. وقتی قرارداد بسته شد، آن را می‌توانند در اینجا مستقیم از طریق وکلا و یا نمایندگی‌ها و یا به سفارت آلمان در تهران مراجعه و تقاضای ویزا کنند.

آیا مهاجرت به آلمان از طریق تخصص پزشکی نیز امکان پذیر است؟

بله. در حال حاضر پزشکی و پرستاری جزو رشته های مورد نیاز آلمان هستند. البته شرایط پزشکان خارجی جهت جذب در بازار کار آلمان چندان آسان نیست و در ایالت های مختلف آلمان این شرایط فرق می کند. برای مثال ممکن است در برخی از ایالت ها و برخی تخصص های پزشکی، مدرک B2 درخواست کنند و در برخی ایالت ها حتی مدرک C1 زبان آلمانی.

 

 


بهترین شهر های آلمان برای مهاجرت

برای کسانی که قصد مهاجرت و زندگی در آلمان را دارند انتخاب شهر مورد نظر برای زندگی و کار حائز اهمیت است.در این بخش، لیستی از شهر های آلمان که مناسبترین محل برای کار و مهاجرت هستند برای شما عزیزان قرار گرفته است.

 

این لیست ها از میان ۴۰۲ شهر ، شهرستان و شهرک آلمان تهیه شده  است.در لیست اول که لیست کلی است ۱۰ منطقه برتر آلمان برای کار که شامل شهر های بزرگ (City)، شهرستان (County)  و شهرهای کوچک  (Town) می شود آورده شده و در لیست دوم تنها بهترین شهرهای بزرگ (City) آلمان برای کار به ترتیب ذکر شده

بهترین شهر های آلمان برای مهاجرت و کار (لیست کلی)

۱- Munich (County) شهرستان مونیخ

۲- Munich (City) شهر مونیخ

۳- Erlangen (Town) ارلانگن

۴- Ingolstadt (Town) اینگول اشتات

۵- Böblingen (County) بوبلینگن

۶- Darmstadt (Town) دارم اشتات

۷- Regensburg (Town) رگنزبورگ

۸- Starnberg (County) شهرستان اشتارنبرگ

۹- Wolfsburg (Town) شهرک ولفسبورگ

۱۰- Stuttgart (City) شهر اشتوتگارت

 

 

بهترین شهر های آلمان برای مهاجرت و کار (لیست شهر های بزرگ)

۱- مونیخ – رتبه ۲ در لیست کلی– رتبه ۱ در نوآوری در آلمان – مونیخ از نظر بازار کار در در رتبه ۱۶ و از نظر میزان سرمایه ۸۸ مین شهر آلمان است.

۲- فرانکفورت – رتبه ۲۲ در لیست کلی – رتبه ۱۷ آلمان از نظر نوآوری – بازار کار ۲۳ و از نظر سرمایه ۳۵۷

۳- هامبورگ – رتبه ۳۲ در لیست کلی – رتبه ۸ در نوآوری – رتبه ۳۲ در بازار کار و ۳۷۳ از نظر سرمایه.

۴- دوسلدورف – رتبه در لیست کلی ۳۴ –  در حال حاضر رتبه ۱۹ در نوآوری- ۲۱ در بازار کار و رتبه ۳۳۶ آلمان از نظر میزان سرمایه

۵- کلن – رتبه در لیست کلی ۶۰ – رتبه ۳۰ از نظر نوآوری و خلاقیت – رتبه ۵۱ در بازار کار و ۳۷۰ از نظر سرمایه.

۶- اشتوتگارت – محل اصلی کارخانه مرسدس بنز-رتبه در لیست کلی ۱۸۲ – رتبه ۵ از نظر نوآوری – ۱۷ مین شهر آلمان از نظر بازار کار و رتبه ۲۰۱ از نظر سرمایه

۷- برلین – پایتخت آلمان، رتبه ۲۲۴ در لیست کلی – ۳۶ مین از نظر نوآوری در آلمان- رتبه ۹۰ از نظر بازار کار و رتبه ۴۰۰ از نظر سرمایه (از میان ۴۰۲ منطقه!!)

۸- اسن Essen – رتبه ۲۲۶ در لیست کلی – رتبه ۸۷ ازنظر نوآوری، ۱۳۸ دربازار کار و جایگاه ۳۹۱ ازنظر سرمایه

۹- برمن – رتبه ۳۰۳ در لیست کلی – ۵۸ از نظر نو آوری – رتبه ۹۶ آلمان از نظر بازار کار و ۴۰۱ از نظر سرمایه.

۱۰- دورتموند – رتبه ۳۲۳ در لیست کلی – ۲۱۱ آلمان در نوآوری و خلاقیت – رتبه ۱۷۰  ازنظر بازار کار و ۳۹۶ از نظر سرمایه

“میزان سرمایه شهر ها در واقع از طریق محاسبات و در نظر گرفتن معیار های مختلف شهر، نظیر تعداد ثروتمندان و میزان ثروت آنها ، توازن قدرت خرید در آن شهر و .. بررسی وانجام می شود.بالا بودن میزان سرمایه در یک شهر عموما به معنی وجود تعداد زیادی افراد ثروتمند با سرمایه زیاد نسبت به کل جمعیت شهر است.”

 

 

مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج

ازدواج با اتباع یک کشور، همواره یکی از روش های اخذ اقامت و تابعیت آن کشور و از شرایط مهاجرت به آلمان است. طبق قوانین ازدواج در آلمان، شرایط مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج این است که اگر شما به عنوان یک خارجی با شخصی که تابعیت کشور آلمان را دارد و به عبارت دیگر یک آلمانی است ازدواج نمایید، می توانید به اقامت کشور آلمان و پس از آن به تابعیت این کشور دست پیدا کنید.

 

 

قدم اول شرایط مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج این است که شخص تبعه کشور آلمان باید اثبات نماید دارای درآمد کافی برای تامین زندگی خود و همسرش می باشد و برای تامین هزینه های زندگی خود نیازی به کمک های دولتی ندارد.

 

از طرف دیگر طبق قانون ازدواج در آلمان، شخص متقاضی ازدواج با تبعه آلمان باید زبان آلمانی را حداقل تا سطح A1 فراگرفته باشد. پس از ازدواج، متقاضی دریافت ویزا باید به سفارت آلمان در کشور خود مراجعه نموده و مدارک ثبت ازدواج و تقاضای خود را برای دریافت ویزای ازدواج ارائه نماید. پس از بررسی مدارک، درصورتی که صحت مدارک مورد تایید قرار گرفته باشد و مدارک شغلی و درآمدی شخص آلمانی نیز کفایت نماید، ویزای ازدواج صادر خواهد گردید.

 

 

در بعضی کشورها نظیر ایران آثار حقوقی جهت اخذ تابعیت در ازدواج با شوهر یا زن آن کشور متفاوت است. لیکن در مورد کشور آلمان ازدواج با مرد یا زن آن قطعا منتهی به اخذ تابعیت خواهد گردید. البته چنانچه پرونده درست ارائه گردد و دارای شاکله صحیح حقوقی باشد.

 

 

در کشور آلمان ازدواج با شخص آلمانی نیازمند در خواست برای اخذ تابعیت بوده و تا شما در خواست را ارائه نکنید، تابعیت به شما ارائه نمی گردد.

 

با صدور ویزای ازدواج آلمان شما می توانید وارد کشور آلمان شده و در این کشور اقامت داشته باشید. همچنین امکان کار و یا تحصیل رایگان در آلمان برای شما وجود خواهد داشت. ضمن آنکه با اقامت ۳ ساله در خاک آلمان، می توانید به اقامت دائم این کشور دست پیدا کنید.

 

 

اقامت آلمان از طریق تولد فرزند

در این رابطه ۲ نوع سیستم وجود دارد:

۱-سیستم خون: در سیستم خون به این امر توجه می شود که تابعیت والدین فرزند متولد شده متعلق به کدام کشور است و به فرزند هم همان تابعیت اعطا می شود.

 

۲-سیستم خاک: اما در سیستم خاک محل تولد فرزند تولد یافته نقش اصلی را در اعطای تابعیت ایفا می کند.

 

کشور آلمان مانند برخی کشورهای توسعه یافته سیستم خون را به عنوان نظام حقوقی اصلی خود در اعطای تابعیت انتخاب کرده است. این امر بدان معنی است که فرزند یا نوزاد متولد شده در آلمان، اگر دارای پدر یا مادری آلمانی باشد از زمان تولد خود تابعیت کشور آلمان را دارا بوده و اینکه در کدام کشور متولد شده باشد.

حال این سوال پیش می آید که آیا تولد در خاک آلمان هیچ مزایایی برای فرد ندارد؟

اگر کودکی در خاک آلمان به دنیا بیاید و پدر و مادر او مشخص نباشند و یا دارای تابعیت هیچ کشوری نباشند برای جلوگیری از تولد افراد بی تابعیت، تابعیت کشور آلمان به او اعطا می شود. از طرف دیگر باید گفت بر اساس قانونی که در سال ۲۰۰۰ در کشور آلمان به تصویب رسید، کودکانی که بعد از ژانویه ۲۰۰۰ در کشور آلمان متولد شوند و دارای پدر یا مادری باشند که حداقل به مدت ۳ سال اقامت دائم آلمان را داشته باشند و خود کودک ۸ سال در کشور آلمان زندگی کند می تواند تقاضای دریافت تابعیت آلمان را نماید.

 

 

 

چگونه میتوان از طریق ویزای استارت آپ اقامت دائم گرفت؟

بر اساس بند ۲۱ قانون اقامت افرادی خارجی و کسانی که عضو اتحادیه اروپا نیستن، می توانند با گرفتن ویزا استارت آپ کسب و کار خود را در کشور آلمان راه اندازی کنند و از این راه برای خود و اعضای خانوادهشان اقات دائم بگیرند.

 

سرمایه گذاران یا کارآفرین هایی که قصد دارند کسب و کاری در کشور آلمان راه اندازی کنند یا به کشور آلمان مهاجرت کنند، می توانندویزا استارت آپ کشور آلمان را بگیرند

 

اشخاصی که ایده جدیدی در مرحله استارت آپ در ایران دارند ،گزینه های مناسبی برای گرفتن این  نوع ویزا  هستند ولی سرمایه داران و افرادی که قصد راه اندازی کسب و کار دارند ولی ایده راه اندازی کسب و کار را ندارند هم می توانند این ویزای استارت آپ آلمان را  نیز داشته باشند.

 

 

ویزا استارت آپ آلمان به سرمایه گذار و اعضای خانواده  وی اجازه سفر و اقامت موقت می دهد که کسب و کار خودشان را راه اندازی کنند. بعد از  گذشت ۳ تا ۴ ماه، در صورتی که شخص بتواند کسب و کارش را  با موفقیت راه اندازی کند، می تواند درخواست گرفتن اقامت دائم را بدهد و پس از ۶ سال هم اگر کسب و کار او همچنان برقرار و سود ده باشد، می تواند تابعیت و پاسپورت کشور آلمان را هم بگیرد.

 

 

 

 

شرایط لازم جهت کارآفرینی در آلمان

 

کارآفرینی در آلمان

 

اشخاصی که قصد کارآفرینی درآلمان را دارند، باید شرایط لازم جهت انجام این کار را در نظر داشته باشند. نخستین مورد قابل توجه در این زمینه، بیان هدف کارآفرینی و سرمایه گذاری در کشور آلمان است. باید توجه داشته باشید که فقط  افرادی توانایی کارآفرینی در آلمان را دارند که سرمایه لازم برای سرمایه گذاری را داشته باشند. همچنین داشتن تقاضانامه، پرینت حساب بانکی جهت نشان دهنده تمکن مالی، تأییدیه از جانب کشور آلمان و اثبات این موضوع که این کارآفرینی دارای تأثیرات مثبتی بر اقتصاد کشور آلمان است، از شروط اصلی طی کردن پروسه کارآفرینی می باشند.

کشور آلمان با توجه به اقتصاد پویای خود، دارای پتانسیل سطح بالایی برای سرمایه گذاران و کارآفرینان است.

 

 

مدارک مورد نیاز جهت کارآفرینی در آلمان

 

یکی از شرایط پذیرش درخواست افرادیکه قصد کارآفرینی در کشور آلمان را دارند ،کامل بودن مدارک مورد نیاز جهت طی نمودن این پروسه است. ناقص بودن هر یک از این مدارک می تواند شانس فرد را جهت پذیرش بیزنس پلن و درخواست اقامت کشور آلمان کاهش دهد. مدارک مورد نیاز جهت کارآفرینی در آلمان به شرح زیر می باشد:

پاسپورت دارای اعتبار

فرم تکمیل شده درخواست جهت بیزنس پلن

سوابق و رزومه تحصیلی

سوابق و رزومه کاری

ارائه یک بیزنس پلن معتبر و قوی

برای  افراد با سن بیش از چهل سال، گواهی امکان اشتغال

هرچقدر بیزنس پلن ارائه شده تاثیرگذار تر بر اقتصاد کشور آلمان باشد، و سوابق کاری و تجربی شما در ارتباط مستقیم تری با نوع کارآفرینی شما در کشور آلمان باشند، شانس پذیرش طرح شما به عنوان کارآفرین و امکان راه اندازی کسب و کار در کشور آلمان افزایش می یابد.

 

 

 

کارآفرینی در آلمان از طریق ثبت شرکت

ثبت شرکت یکی از بهترین راه های سرمایه گذاری و کارآفرینی در آلمان، می باشد. اما باید توجه داشته باشیم که این نوع کارآفرینی دارای قوانین تخصصی است و اقدامات لازم باید بر اساس این قوانین انجام می گیرد. سرمایه لازم جهت ثبت شرکت  معادل ۲۵ هزار یورو است که نیمی از این مبلغ به عنوان سپرده در بانک و نیمی دیگر در حساب شرکت گذاشته می‌شود. در نتیجه یکی از اصلی ترین شرایط ثبت شرکت، داشتن حساب و افتتاح حساب بانکی در کشور آلمان برای انجام این امور می باشد. متقاضی کارآفرینی در آلمان نیازی به ارائه یک بیزنس پلن پیچیده ندارد.کافیست که این بیزنس پلن دارای توجیه اقتصادی بوده و تأثیر مثبتی بر اقتصاد آلمان نیز داشته باشد تا مورد پذیرش واقع گردد.

مراحل ثبت شرکت برای متقاضیان کارآفرینی در آلمان به شرح زیر می باشد:

انتخاب نامی برای شرکت و دریافت تأییدیه نام

افتتاح حساب بانکی برای شرکت به عنوان شخص حقوقی

ثبت اسناد مربوطه در اداره ثبت شرکت های کشور آلمان

ثبت نام جهت مالیات

ثبت نام کارمندان

تهیه اساس نامه

اعلامیه صادرشده از جانب اداره امور تجاری و اقتصادی

 

 

کارآفرینی در آلمان و ارائه بیزنس پلن

یکی از مهمترین نکات برای متقاضیان کارآفرینی درآلمان،چگونگی طراحی و ارائه یک بیزنس پلن معتبر و قدرتمند است که نشان دهنده اهداف شما پس از ثبت شرکت در کشور آلمان می باشد. توجه داشته باشید که پیچیده بودن یک بیزنس پلن، نشان دهنده اعتبار و قدرت آن نیست.

یک بیزنس پلن معتبر باید شامل موارد زیر گردد:

نوع کار و مسئولیت

میزان سرمایه مورد نیاز

گروه های کاری

بازاریابی و فروش

مشخص نمودن بازار هدف

میزان درآمد، هزینه ها، سودها و زیان ها

رقبا

نوع محصول و خدمات

قیمت ها

نتیجه کلی

کارآفرینی و مالیات در کشور آلمان

مالیات چیست؟

مالیات مبلغی می باشد که از درآمد شهروندان به نفع دولت و مصارف اجتماعی کسر می گردد و در واقع یکی از ابزارهای مهم درآمد دولت در اکثر کشورها محسوب می گردد. آلمان به عنوان یک حکومت فدرال، یکی از موفق ترین کشورها در زمینه دریافت مالیات است. این مالیات  ها صرف امور اجتماعی می شود. نکته قابل توجه این است که افراد کارآفرین باید بدانند که تا میزان ۴۲ درصد از درآمد خود را باید مالیات پرداخت نمایند؛ اما این را هم باید مورد توجه قرار دهند که این مبلغ از طرق مختلف دوباره به خود فرد متقاضی باز می گردد. همچنین تفاوت در میزان درآمد، منجر به تفاوت در میزان مالیات نیز خواهد شد و افراد دارای درآمد کمتر، مالیات کمتر و افراد دارای درآمد بیشتر، مالیات بیشتری پرداخت می نمایند.

 

 

مزایای کارآفرینی در آلمان

کارآفرینی در آلمان برای اشخاصی که قصد مهاجرت و دریافت اقامت آلمان از این طریق را دارند، بسیار حائز اهمیت می باشد و مزایای مختلفی را به دنبال دارد.

 

اول این که کشور آلمان دارای اقتصادی پویا، پایدار و رو به رشد است که باعث افزایش سرمایه سرمایه گذاران و افزایش میزان سود دهی شرکت ها می گردد. همچنین کشور آلمان در زمره کشورهای عضو اتحادیه شنگن قرار دارد و سرمایه گذاری و کارآفرینی در آلمان در واقع سرمایه گذاری در اتحادیه اروپا است که یک بستر کاری بسیار مناسب را برای نیروهای کاری حرفه ای و جدید ایجاد می نماید.

 

علاوه بر این موارد، متقاضیان کارآفرینی در آلمان لازم است بدانند که در صورت ارائه یک بیزنس پلن مناسب و دارای توجیه اقتصادی می توانند از دریافت وام با سود اندک بهره مند گردند. اما باید توجه داشت که تمامی این مزایای ذکر شده، در گرو ارائه یک بیزنس پلن سودده و مناسب است.

 

همچنین کارآفرینان و کارکنان مشاغل در کشور آلمان از امنیت شغلی و آسایش سطح بالایی برخوردار می باشند. با توجه به قوانین موجود در آلمان، هر فردی از هر نژاد و هر ملیتی می تواند در این کشور به کارآفرینی بپردازد.

 

 

سئوالات متداول درخصوص کارآفرینی در آلمان

آیا کارآفرینی در آلمان منجر به دریافت مستقیم اقامت دائم این کشور می گردد؟

خیر؛ کارآفرینی در آلمان به صورت مستقیم منجر به دریافت اقامت نمی گردد و شخص با ارائه یک طرح تجاری دارای توجیه اقتصادی می تواند برای درخواست اقامت اقدام نماید.

✅ چند درصد از درآمد سرمایه گذاران و کارآفرینان در آلمان، صرف پرداخت مالیات می گردد؟

۴۲ درصد از درآمد افراد در کشور آلمان، صرف مالیات می گردد که به طرق مختلف، دوباره به شخص باز می گردد.

✅ حداقل سرمایه لازم برای ثبت شرکت در کشور آلمان چه مقدار است؟

حداقل سرمایه لازم جهت ثبت شرکت در کشور آلمان ۲۵ هزار یورو است.

✅ آیا امکان ثبت شرکت بدون حضور خود شخص در کشور آلمان وجود دارد؟

بله؛ امکان ثبت شرکت بدون حضور شخص در آلمان وجود دارد.

 

 

 • شرایط تحصیل در آلمان چیست؟
 • مزایای تحصیل در آلمان کدامند؟
 • تحصیلات دانش آموزی در آلمان (قبل از دانشگاه)
 • تحصیلات دانشگاهی در آلمان
 • مقاطع تحصیلی دانشگاهی در آلمان

ارزشیابی آنلاین تحصیلی (بدون هزینه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده همه اطلاعات آلمان

مطالب مرتبط

طراحی و پشتیبانی : سعید قائدی
مشاوره تحصیلی رایگان