موسسه آبادانی سروش دانش

دوره های آسبیلدونگ

دوره های آسبیلدونگ در آلمان

دوره های آسبیلدونگ در آلمان در این مقاله مطالب و موارد زیر را برای بدست آوردن یک دوره آوسبیلدونگ خود در آلمان، می توانید مطالعه کنید:   تعریف دوره های آسبیلدونگ در آلمان انواع دوره های آسبیلدونگ در آلمان شرایط ورود به دوره آسبیلدونگ مدارک مورد نیاز برای دوره های آسبیلدونگ آزمون ورودی دوره های […]

دوره های آسبیلدونگ در آلمان

در این مقاله مطالب و موارد زیر را برای بدست آوردن یک دوره آوسبیلدونگ خود در آلمان، می توانید مطالعه کنید:

 

نکات طلایی  تحصیل در آلمان

تحصیل در المان

 

 

مقدمه

اگر در نظر دارید که در زمان کوتاهی در آلمان به موقعیت شغلی خوبی برسید و تضمینی برای کار آینده شما در آلمان وجودداشته باشد، توصیه ما گذراندن دوره های آموزشی-حرفه ای آسبیلدونگ (Ausbildung ) در آلمان می باشد. بیش از ۵۰۰ نوع دوره آموزشی آوسبیلدونگ در آلمان وجود دارد که هر کدام از آنها منجر به رسیدن به کار و حرفه خاصی می شود.

 

مطمئنا” تمامی این دوره ها کارآئی خاص ومورد نظر شما را نخواهد داشت. از طرفی انگیزه و علاقه هر فردی در موفقیت شغلی وی نیز بسیار تاثیر گذار خواهد بود. پس قبل از انتخاب دوره آموزشی آوسبیلدونگ خود ابتدا از علاقه خود به رشته ها و حرفه های موجود مطمئن شوید و همچنین این مقاله را نیز تا پایان مطالعه نمائید.

 

 

سیستم آموزشی و شرایط تحصیل در آلمان با دیگر کشورها کمی متفاوت می باشد. آلمانی ها برای اینکه بتوانند آموزشهای تئوری را به آموزشهای عملی نزدیک تر نموده و کارآئی آموزش ها را در بخشها و زمینه هایی که نیاز به کار عملی دارند، بیشتر نمایند، نوع آموزش ها را متفاوت کرده اند. در سیستم آموزشی آلمان بسیاری از رشته های تحصیلی که نیاز به کارعملی دارند در دوره های آموزشی-مهارتی که در آلمان به دوره آسبیلدونگ  (Ausbildung) معروف هستند، تعریف شده است.

 

 

 

برای بدست آوردن شغل و موقعیت شغلی خوب در آلمان، فقط راه رفتن به دانشگاه لازم و شرط اساسی نیست. بلکه شما میتوانید بعد از دوره دبیرستان، با گذراندان دوره های مختلف آسبیلدونگ (آموزش‌های فنی حرفه‌ای) شغل مناسب و دلخواه خود را داشته باشید. در آلمان حدود ۵۰۰ رشته تحصیلی مختلف برای گذراندان دوره های آسبیلدونگ وجود دارد.

 

هر دوره آموزشی- تحصیلی در این رشته ها، با توجه به نوع و رشته های متفاوت، بین یک تا سه سال طول می کشد

 

 

دوره های آموزشی آسبیلدونگ معمولا به دو بخش عملی و نظری تقسیم شده اند. بخش درسی و یا نظری در یک مدرسه یا دانشگاه یا کالج انجام می شود و بخش عملی بسته به رشته آموزشی شما، معمولا در شرکت‌ها و یا کارخانه و یا مراکز مرتبط  اجرا می شود. بعد از پایان دوره، شما به عنوان یک متخصص در همان رشته وارد بازار کار میشوید و براحتی میتوانید آینده شغلی خود را تضمین کنید.

 

 

انواع دوره های آموزشی آسبیلدونگ‌

تقریبا می توان گفت که در تمام ایالتهای آلمان، دو نوع دوره آموزشی آسبیلدونگ در سیستم آموزشی آنها رایج است که تفاوت اصلی آنها در مقدار دروس تئوری و عملی می باشد.

 

آموزش حرفه ای دوگانه Duale Berufsausbildung

که از بخش های تئوری و عملی تشکیل شده است و بصورت توام با هم و یاجدا برگزار می شود. معمولا از این دوره ها افرادی استقبال می کنند‌که مدرک تحصیلی و یا تجربه کاری ندارند و می تواند بسیار مفید باشد.

 

این دوره ها با توجه به رشته ای که انتخاب کرده‌اید، معمولا بین دو تا سه سال و نیم طول می‌کشد. شما یک یا دو روز در هفته، یا چند هفته باهم در یک مدرسه فنی (Berufsschule) درس میخوانید و بقیه مدت دوره آوسبیلدونگ را در یک شرکت مشخص برای کار عملی سپری میکنید و مهارتهای که اموخته اید را بکار می بندید.

 

به همین دلیل آسبیلدونگ دوگانه میگویند. برای مثال در این نوع آوسبیلدونگ می توان به رشته آرایشگری در آلمان اشاره کرد.

 

آموزش حرفه ای مدرسه ایSchulische Ausbildung

از آنجائی که تمام دروس تئوری و عملی این رشته ها در یک مدرسه تخصصی :دانشکده فنی حرفه ای  (Berufsfachschule) و یاکالج حرفه ای (Berufskolleg) برگزار می شود ، به این دوره ها، آموزش مدرسه ای هم می گویند. معمولا در این نوع آسبیدونگ‌ها ساعات کار عملی کمتر از ساعات تئوری است و بیشتر دوره تئوری می باشد.

 

این آسبیلدونگ ها بیشتر در رشته های پرستاری، بانک داری، فروشنده‌‌گی، طراحی، صنعت و در بخش های تجارت ومهندسی کاربرد دارند. این آسبیلدونگ‌ها معمولا بین یک تا سه سال طول می کشد و توسط مدارس دولتی و خصوصی ارائه می شوند.

 

مدارس خصوصی اغلب هزینه دارند. برخلاف آسبیلدونگ‌های دوگانه، شما در بیشتر آسبیلدونگ‌های مدرسه‌ای( به غیر از رشته پرستاری)، دستمزد دریافت نمی‌کنید

 

 

شرایط ورود به دوره آسبیلدونگ

در حال حاضر، مهمترین شرط ورود به دوره های آسبیلدونگ برای خارجی ها، داشتن اقامت دائم کشور آلمان می باشد (به غیر از پناهندگان). اما بر اساس قوانین جدید که از سال ۲۰۲۰ اجرائی خواهد شد، امکان حضور خارجی ها در دوره های آموزشی آوسبیلدونگ نیز فراهم شده است.

 

 

به غیر از این، برای ورود به این دوره ها نیازی به مدرک خاصی نیست. تنها دانش زبان آلمانی و داشتن مدرک متوسطه، دیپلم و یا کالج از آلمان و یا از کشور خودتان کفایت می کند. آنچه که بسیار مهم است تسلط شما به زبان آلمانی است.

 

چون برای کار عملی در شرکت ها  و همچنان سپری کردن امتحانات در دوره آموزشی، نیاز به تسلط کافی و خوب به زبان المانی دارید. اینکه تا چه سطحی باید زبان آلمانی بدانید و به کدام مدرک نیاز دارید، نظر به رشته آسبیلدونگ شما و یا اینکه شولیشه یا بروف‌لیشه آسبیلدونگ است، متفاوت خواهد بود. گاهی اوقات در بعضی از آسبیلدونگ ‌ها آشنایی به زبان انگلیسی هم شما را کمک خواهد کرد.

 

در خصوص مدرک تحصیلی مورد نیاز، اینکه شما تا حالا تا چه سطحی به مدرسه رفته‌اید و چه مدرک تحصیلی از دبیرستان دریافت کرده اید، مهم است. برای بیشتر آسبیلدونگ های مدرسه‌ای یا شولیشه آسبیلدونگ، حد اقل باید مدرک مدرسه متوسطه یا کلاس نهم را داشته باشید و حتی در بعضی رشته ها مدارک بالاتری مانند دیپلم و یا ابیتور نیاز دارید.

 

 

اگر در آلمان تحصیل نکرده اید،  مدارک مدرسه و یا دانشگاهی  و یا حتی پایان دوره کالج را که از کشور خود دریافت کرده اید، برای ورود به دوره های آسبیلدونگ  معتبر می باشد و باید آن را در آلمان ترجمه و تایید نمایید.

 

 

برای شروع یک آسبیلدونگ کاری و یا بروفلیشه در یک شرکت یا کار خانه، نیاز به مدرک تحصیلی خاصی از مدرسه نیست. هر شرکت یا کارخانه تصمیم میگیرد که چه فردی و با چه مشخصات و مدرکی، برای آن دوره آسبیلدونگ واجد شرایط  و مورد نظر هستند.

 

 

با این وجود، داشتن مدرک مدرسه با نمرات خوب و آشنایی خوب با زبان آلمانی، به شما در هنگام فرستادن درخواست ورود به دوره و موافقت با آن، کمک می کند.

 

 

برای شولیشه آسبیلدونگ ها اول باید در یک مدرسه یا کالج جای خالی را پیدا کنید و حتما برای ثبت نام نیاز به مدرک مدرسه از آلمان و یا از کشور خودتان که در آلمان تائید شده باشد، دارید. هر چه مدارک تحصیلی و زبان شما کاملتر باشد، شانس قبولی شما بالاتر است.

 

برای برخی از رشته ها، باید علاوه بر مدرک تحصیلی و زبان، تجربه کاری در همان زمینه هم داشته باشید. همچنین برای تحصیل در بعضی رشته ها، موضوع سن هم مهم است که باید برای شروع در چه سن و سالی هستید. اما در بیشتر آنها محدودیت سنی وجود ندارد.

 

مدارک مورد نیاز برای دوره های آسبیلدونگ

رزومه ، Lebenslauf یا همان CV

شاید به نوعی داشتن یک رزومه قوی تاثیر زیادی در نوع دوره آوسبیلدونگی که مد نظر شما است، نداشته باشد.

 

اما روزمه در دو جا می تواند برای شما مفید واقع شود:

۱- برای دریافت ویزا از سفارت برا ی گذراندن دوره های آوسبیلدونگ، که شما در واقع با ارائه یک رزومه قوی و مرتبط نشان میدهدی که به این کار علاقمند هستید و می توانید د رآن در آینده موفقیت خوبی بدست بیاورید.

 

۲-  زمانی که در یک دوره آوسبیلدونگ شرکت می کنید ، اگر اطلاعاتی قبلا در آن زمینه داشته باشید در آموزش شما با توجه به زبان آلمانی ضعیفی که دارید، می تواند بسیار مفید و تاثیر گذار باشد.

 

 

مدرک زبان آلمانی:

در خصوص مدرک زبان آلمانی مورد نیاز ، نمی توان به صراحت گفت که چه مدرکی نیاز دارید. زیرا انچه که مهم است دانش و تسلط به زبان آلمانی شما است. ممکن است شما دارای مدرک B1 باشید ولی حتی نتوانید به آلمانی صحبت کنید و برعکس ممکن است هیچ مدرکی نداشته باشید ولی به راحتی آلمانی صحبت کنید.

 

تجربه نشان می دهد که داشتن مدرک B1 با نمرات ۸۰ و یا ۹۰ یعنی شما می توانید محاوره ای به آلمانی صحبت کنید و همین برای دوره های آسبیلدونگ کفایت می کند. هر چند توصیه ما مدار B2 و بالاتر است. زیرا در بخش آموزش تئوری آسبیلدونگ اگر سطح زبان شما پایین باشد به مشکل می خورید و مطالب سنگین تئوری را متوجه نمی شوید. خاطر نشان می گردد که در بعضی از موارد، آشنائی به زبان انگلیسی هم نیاز است.

 

 

شرایط سنی :

هر چند که به شکل قانونی ، هیچ قانون نوشته شده ای در خصوص شرایط سنی برای شرکت در دوره های آوسبیلدونگ در آلمان وجود ندارد. اما توصیه ما این است که باید با سن کمتر از ۴۰ و حتی ۳۵ سال در این دوره ها شرکت کنید تا بتوانید موفق شوید.

 

 

زیرا با سن بالا هم امکان کار پیدا کردن بعد از پایان دوره آوسبیلدونگ در آلمان کمتر است و هم شما به مانند یک فرد ۲۰ یا ۲۵ ساله قدرت گیرای مطالب و مخصوصا زبان آلمانی را ندارید.

 

 

مدارک تحصیلی (اگرداشته باشید)

 

برا شرکت در دوره های آوسبیلدونگ در آلمان ، نیازی به مدارک تحصیلی دانشگاهی همانند: فوق دیپلم، لیسانی و یا فوق لیسانس ندارید و همان دپیلم ایران شما کفایت می کند.

 

به خاطر داشته باشید که مدرک دیپلم ایران معادل سال دهم دبیرستان در آلمان است و اگر پیش دانشگاهی هم داشته باشید یک سال دیگر به آن اضافه خواهد شد. البته دیپلم های هنرستان وکار دانش نیز مورد تایید می باشند.

 

نکته مهم این که: هر چند مدارک تحصیلی دانشگاهی برای این دورهها نیاز نیست، اما قطعا” داشتن آنها و ارائه مدارک دانشگاهی همانند کاردانی، کارشناسی و … در روند کاری شکا بسیار تاثیر گذار خواهد بود. البته به یاد داشته باشید که باید حتما مدرک دانشگاهی باشد و اینکه شما چند ترم و یا چند واحد دانشگاه یرا پاس کرده اید، اصلا کفایت نمیکند و بررسی هم نخواهد شد.

 

 

کلیه مدارک تحصیلی شما باید قبلا از ارائه برای دوره های اوسبیلدونگ، به تایید سفارت آلمان در ایران و یا مراجع ذیربط در آلمان رسیده باشد

 

 

مدارک یا تجربه کاری

سوابق و تجارب کاری که قبلا بدست آورده اید نیز در اخذ دوره اوسبیلدونگ و همچنین موفقیت در این دوره و پیدا کردن کار می تواند تاثیر مثبت داشته باشد. لذا توصیه می کنیم حتما کلیه سوابق کاری خود را اعم از اینکه با بیمه هست یا بدون بیمه، جمع آوری کرده و با ترجمه آلمانی ارائه دهید.

 

 

برای برخی از آسبیلدونگ‌ها گواهی سلامت (Gesundheitszeugnis) و همچنین مجوز از اداره پلیس (polizeiliches  Führungszeugnis)  که همان سوء پیشینه ایران می شود نیز ممکن است لازم باشد.

 

نامه درخواست

نامه ای است که شما به شرکت و یا کالج می فرستید و درخواست پذیرش در این دوره ها را می کنید. این نامه باید کاملا رسمی باشد و ضمن این که شما علایق و انگیزه خود را از این کار بیان می کنید، باید امضا نیز شده باشد.

 

 

گواهی کار آموزی (اگر دارید )

در شرکتها و … اگر دوره ای را به عنوان کار آموزی گذرانیده اید و به شما گواهی پایان دوره کار آموزی داده اند، آن را ترجمه کرده  ارائه دهید.

 

 

سایر موارد و مدارک مورد نیاز

به غیر از موارد فوق، بعضا برخی از شرکتها برای پذیرش اوسبیلدونگ شما، از شما مدارک دیگری را درخواست می نمایند. این مدارک می توانند متفاوت بوده و بستگی به نوع رشته ای که شما برای آموزش انتخاب کرده اید دارند.

 

مثلا ممکن است از شما تسلط به کامپیوتر، تسلط به نرم افزار خاصی، مدرک زبان انگلیسی، فرانسوی و …، گواهی دوره های آموزشی و یا گواهینامه رانندگی و … را درخواست نمایند. اینکه چه مدارکی به غیر از اصل مدارک فوق از شما می خواهند را می توانید در سایتی که برای درخواست دوره آموزش اوسبیلدونگ ثبت نام می کنید، پیدا کنید.

 

 

آزمون ورودی دوره های آسبیلدونگ

در برخی از موارد شرکتها، مدارس و یا کالج هایی که دوره های اوسبیلدونگ برگزار می نمایند، برای متقاضیان این دوره ها آزمون ورودی برگزار می نمایند.

 

این آزمون ها متفاوت بوده و کاملا بستگی به نوع دوره های است که شما برای آموزش آن درخواست داده اید. بعضا آزمون های ورودی به صورت تئوری است و تسلط شما و یا آشنائی شما را به برخی از موارد می سنجند.

 

چه زمانی باید برای دوره های آسبیلدونگ درخواست بدهیم؟

 

 معمولا شرکتها، سازمانها وکارخانجات بزرگ آلمانی بین شش ماه تا یک سال نیم قبل از شروع دوره های اوسبیلدونگ خود، فراخوان ثبت نام می دهند و شما باید در این فراخوان ها و در سایت معرفی شده ثبت نام خود را انجام دهید. هر چند ممکن است که در برخی از موارد تا یک ماه قبل از شروع دوره نیز ثبت نام انجام شود.

 

 

دورههای آموزشی آسبیلدونگ همانند دوره های دانشگاهی دو بار در سال برگزار می کرند و برای ترم تایستان و ترم زمستان می باشند. تقریبا می توان گفت که شروع ترم ها نیز هم زمان با شروع دوره های کالج و یا دانشگاههای آلمان می باشد.

 

هر چند به یاد داشته باشید که دوره های آسبیلدونگ نیز برای ترم زمستان که در سپتامبر شورع می شوند، خیلی بیشتر از دورههای ترم تابستان هستند.

 

 

از کجا باید دوره های اوسبیلدونگ را پیدا کرد؟

راههای مختلفی برای پیدا کردن دوره های اوسبیلدونگ و ثبت نام در آنها وجود دارند که ما در اینجا به توضیح برخی از آنها می پردازیم:

 

دوره های کار آموزی

در آلمان دوره های کار آموزی بسیار رواج دارند و حتی در بسیاری از موارد، بعد از پایان دوره آموزش زبان آلمانی هم دوره های کار آموزی برگزار می شود. یکی از مواردی که بعضا دانشجویان ایرانی آن را در آموزش دست کم می گیرند همین دوره های پراکتیکوم(کارآموزی) است.

 

 

زیرا اگر در این دوره ها فعال باشید و خودی نشان دهید ، در موفقیت آینده شما بسیار تاثیر گذار خواهد بود. در پایاین این دوره ها اکثرا به کارآموزان گواهینامه پایان دوره می دهند که به نوعی تعریف و تمجید از شما است(البته اگر فعال باشید).

 

 

یا به نوعی می توان گفت شرح کار و فعالیت شما در این دوره، به اضافه روحیات و علاقه شما به این کار  را در این گواهینامه بیان می کنند. این گواهینامه بعدا در پیدا کردن کار و دوره های آسبیلدونگ بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

 

 

در بسیاری از موارد اگر فعالیت شما در دوره کار آموزی خوب بوده باشد، از شما دعوت می شود که در دوره های اوسبیلدونگ آنها شرکت کنید. که این موقعیت بسیار خوبی می تواند باشد. و یا حتی شما را به جای دیگری برای گذراندن دوره اوسبیلدونگ معرفی کنند.

 

 

اداره کار و یا اتاق بازرگانی

این مراکز مراجع بسیار خوبی برای مشاوره دادن به شما در خصوص دوره های اوسبیلدونگ، مزایای آن، تشریح رشته ها و گرایش ها، و … می باشند. لذا حتما به شکل حضوری و یا تلفنی با این مراکز تماس بگیرید و مشاوره لازم در این زمینه را بگیرید. همچنین در معرفی مراکز آموزش آسبیلدونگ نیز شما را یاری می کنند.

 

 

جشنواره ها، همایشهای اوسبیلدونگ

 

بسیاری از سازمانها و شرکتها هستند که برای جذب متقاضیان دوره های اوسبیلدونگ اقدام به برگزاری همایش در این خصوص می کنند. لیست این همایشها را می توانیداز اینترنت پیدا کنید.

 

حسنی که این روش دارد این است که شما به شکل حضوری در این همایش ها شرکت می کنید و با مصاحبه ای که انجام می دهید، همان موقع می توانید نتیجه کار را بگیرید. یعنی این که اگر قرار باشد که شما را جذب کنند همان موقع به شما اعلام خواهند کرد.

 

 

جستجو در اینترنت:

شاید یکی از راحترین و بهترین روشها برای پیدا کردن مراکزی که دوره های اوسبیلدونگ را در آلمان برگزار می کنند، جستجوی در اینترنت باشد. بر ای این کار کافی است که شما تسلط به زبان آلمانی داشته باشید و بتوانید با ورود در سایتهای مرتبط، اطلاعات لازم در این زمینه را بدست آوردید.

 

در اینجا ما برخی از سایتهای معروف آلمانی را که می توانید بیشترین نتایج جستجو برای دوره های آسبیلدونگ را بدست آورید، به شما معرفی می کنیم. اما به یاد داشته باشید که فقط محدود به این سایتها نیست و می توانید سایتهای دیگر را نیز پیدا کنید:

 

قبل از هر کاری توصیه می شود از سایت های زیر که البته به زبان آلمانی هستند نیز بازدید کنید و اطلاعات لازم را برای انتخاب دوره آسبیدونگ خود بدست آورید:

www.azubi.de

ausbildung.de

www.Jobboerse.arbeitsagentur.de

www.ihk-lehrstellenboerse.de

www.Aubi-plus.de

www.ausbildung.de

www.berufe.tv

www.gehalt.de

 

 

 

آیا در دوره های آسبیلدونگ حقوقی هم دریافت می کنیم؟

در طی دوره های آسبیلدونگ دوگانه (duale Ausbildung) به شما حقوق ماهانه نیز پرداخت می کنند. مقدار این حقوق شما ، بستگی به دوره ای که ثبت نام کرده اید و یا اینکه در کدام شهر آسبیلدونگ را می گذرانید، دارد. معمولا دوره های آسبیلدونگ ها سه سال طول میکشد و هر سال که سپری می شود، حقوق ماهانه شما افزایش می یابد.

 

 حقوق دریافتی شما، مبلغی به عنوان حق بیمه های اجتماعی هم کسر می شود. اگر سالانه بیشتر از ۸۳۵۴ یورو درآمد داشته باشید باید مالیات هم پرداخت کنید

 

نکته مهم:

در طی دوره آموزشی آسبیلدونگ، شما میتوانید تا ۱۰ ساعت در هفته نیز در خارج از مرکز آموزشی آسبیلدونگ کار کنید و درآمد جانبی نیز داشته باشید.

 

 

چه دوره آوسبیلدونگی را در  آلمان  انتخاب کنیم؟

 

دوره های اوسبیلدونگ در آلمان بسیار متنوع و متفاوت هستند و حتی برای کارهایی همانند پلیس و منشی نیز باید دوره های اوسبیلدونگ بگذرانید. سعی کنید دوره ای را انتخاب کنید که:

 

 

 • به آن علاقه دارید
 • استعداد یادگیری آن را دارید
 • بر حسب توانایی خود، در زمان کار از پس آن بر بیایید
 • متناسب با جنسیت شما باشد
 • قبلا شناختی از آن دارید و یا در آن زمینه دارای تجربه و دانش هستید

 

بیشتر بانوان شغل های خدماتی و اکثریت آقایان شغل های فنی را برای گذراندن دوره های آسبیلدونگ انتخاب می کنند. قبل از هر چیز، در سایت های خوب و جامع برای پیدا کردن تمام رشته ها  و گرایش های معتبر آوسبیلدونگ در آلمان جستجو کنید و آشنائی اولیه با انواع این دوره ها پیدا کنید.

 

 

با ورود به این سایتها و جستجوی در آن که کار بسیار ساه ای نیز می باشد، می توانید به راحتی اطلاعات مفید و لازم در خصوص رشته مد نظرتان در آسبیلدونگ را بدست آورید. اطلاعاتی همانند: طول دوره، هزینه دوره، تعداد متقاضیان دوره، مدارک تحصیلی مورد نیاز برای آن دوره، سایر مدارک مورد نیاز برای شروع و … .

 

www.ausbildung.de

 

www. Brufe.tv

 

برخی از دوره های اوسبیلدونگ که خدماتی بوده و مورد علاقه خانم ها می باشد عبارتند از:

 • Arzthelferin     دستیار پزشک
 • Bürokauffrau    منشی کارهای دفتری
 • Verkäuferin    فروشندگی
 • Friseurin       آرایشگر

 

برخی از دوره های اوسبیلدونگ که بیشتر فنی بوده و مورد علاقه آقایان است نیز عبارتند از:

 • Industriemechaniker   مکانیک صنعتی
 • Verkäufer    فروشندگی
 • Elektriker    برقکار
 • Mechatroniker/in مکاالکترونیک
 • Fachinformatiker/in   تخصص کامپیوتر در دو شاخه برنامه نویسی و شبکه

 

برخی از دوره های آوسبیلدونگ در آلمان هستند که از آینده شغلی وکاری بسیار خوبی برخوردار می باشند و در آینده بازارکار آنها وسیع تر خواهد شد و می توانید با گذراندن این دوره ها شغل مناسبی را بدست آورید. برخی از این دوره ها عبارتند از:

 

 • برق صنعتی
 • مکاالکترونیک
 • طراحی صنعتی
 • متخصص کامپیوتر در دو شاخه برنامه نویسی و شبکه
 • فروشنده تجهیزات کامپیوتری
 • کارمند آزمایشگاه شیمی
 • صنایع غذایی
 • داروسازی
 • دندانساز
 • بینایی‌ سنجی‌یا اپتومتریست
 • متخصص علم شنوایی‌شناسی
 • پرستار
 • پرستار سالمندان

 

برخی دیگر از دوره های آسبلدونگ هستند که شما می توانید در ضمن گذراندن این از حقوق ماهیانه نیز برخوردار شوید. البته تعدادی از این دوره ها آینده کاری خوبی نیز دراند. ولی به خاطر داشته باشید که برای بدست آوردن آنها نیاز به وقت بیشتر و جستجوی بیشتری نیز دارید.

 

 • Fluglotse/in
 • Binnenschiffer/in
 • Schiffsmechaniker/in
 • Kaufmann/frau für Versicherungen und Finanzen
 • Bankkaufmann/frau
 • Beton- und Stahlbetonbauer/in
 • Lacklaborant/in
 • Mechatroniker/in
 • Industriemechaniker/in
 • Technischer Systemplaner/in
 • Physiklaborant/in
 • Polizeivollzugsbeamter/beamtin
 • Fachinformatiker/in
 • Stuckateur/in
 • Verwaltungsfachangestelle/r
 • Maurer/in

 

 

بعد از تکمیل دوره آسبیلدونگ چه باید بکنم؟

در پایان دوره آسبیلدونگ، کارآموزان مدرک پایان دوره ی خود را از کالج، دانشگاه یا همان شرکتی که در آن این دوره را سپری کرده اند، دریافت میکنند و بصورت حرفه‌ای اماده کار در رشته مورد نظر می شوند.

 

این مدارک برای یافتن کار در آلمان بسیار معتبر هستند و شما به راحتی می توانید در اولین زمان ممکن کار مورد نظر خود را پیدا کنید. همچنین میتوانید در همین رشته یا رشته های مشابه، تحصیلات تان را در دانشگاهها و یا مراکز آموزش عالی و تا مدارج بالاتر ادامه دهید

5/5 - (1 امتیاز)
 • شرایط تحصیل در آلمان چیست؟
 • مزایای تحصیل در آلمان کدامند؟
 • تحصیلات دانش آموزی در آلمان (قبل از دانشگاه)
 • تحصیلات دانشگاهی در آلمان
 • مقاطع تحصیلی دانشگاهی در آلمان

ارزشیابی آنلاین تحصیلی (بدون هزینه)

20 پاسخ به “دوره های آسبیلدونگ در آلمان”

 1. مهدی کاظمی گفت:

  سلام
  من در حال گذراندن دوره شبکه در آموزشگاه فنی و حرفه ای هستم، آیا اوسبیلدینگی هست که برای شبکه پذیرش داشته باشه؟

 2. مهدی کشاورز گفت:

  باسلام مهدی کشاورز هستم ۳۸ساله دارای فوق دیپلم تعمیرات مکانیکی دارای ۲مدرک مجزا از مرکز اموزش فنی وحرفه ای در رشته تعمیر کار اتومبیلهای سبک وسنگین دارای مدرک اموزش هیدرولیک پایه از فستو دارای ۱۸سال سابقه هم اکنون در شرکت داروسازی در قسمت تکنسین فنی (برق ومکانیک)مشغول به کار هستم برای مهاجرت به المان یا اوسبیلدونگ میخواستم اقدام کنم چه کاری باید انجام بدم در ضمن به مدت ۸ماه هست زبان المانی میخونم ممنون وسپاس

  • مدیریت گفت:

   یکی از معیار های مهم و اصلی برای کار و تحصیل در آلمان شرایط سنی هستش که در مورد شما با توجه به تجربیاتتون امکان بررسی بیشتر وجود داره.لطفا با موسسه تماس بگیرید

 3. نسیم قاسمی گفت:

  مراحل اقدام برای ویزای دانشجویی المان و اینکه شرایط حضور در دوره های آوسبیلدونگ رادارم؟؟

 4. محمد صنعتی گفت:

  سلام من لیسانس کامپیوتر نرم افزار با معدل ۱۹ از دانشگاه ازاد دارم به نظر شما ارشد کامپیوتر در المان بهتر است یا گذراندن دوره بیلدونگ؟؟؟

 5. امیر غفاریان گفت:

  سلام خدمت شما دوست عزیز امیر هستم ۲۱ ساله با دیپلم ریاضیفیزیک دانشجوی ترم ۷ مهندسی کامپیوتر گرایش هوش مصنوعی دانشگاه صنعتی قوچان دولتی روزانه مسلط به۸زبان برنامه نویسی و زبان نشانه گذاری من میخواهم از دانشگاه انصراف بدهم و به دلایلی میخواهم هر چه سریعتر در کمترین زمان ممکن برای دوره اوسبیلدونگ شرکت کنم تو رشته برنامه نویسی یا شبکه چون سابقه جفتش رو دارم و کامل مسلط هستم فقط میخواستم با این دوره مدرکی داشته باشم که بتوانم در المان کار کنم و اقامت بگیرم ایا برای بنده مقدور هست شرایطش را دارم؟ و این که چه کارها و مدارکی لازم هست

 6. Mehdi گفت:

  اگه فقط مدرک زبان داشته باشیم و دیپلم نداشته باشیم چه رشته هایی رو میتونیم بیایم؟

 7. ham med گفت:

  امکان تحصیل آنلاین به صورت رایگان وجود دارد؟

 8. بهنام گفت:

  درود
  من ۳۰ سال سن دارم و کارشناسی برق و سابقه کار تکنسین برق صنعتی و همچنین دارای مدرک فنی حرفه ای برق صنعتی درجه ۱ هستم و در حال یادگیری زبان آلمانی B1
  آیا میتونم برای ویزای آوسبیلدونگ اقدام کنم؟ شرط سنی نداره؟

 9. محمد گفت:

  سلام من ۲۰ سالمه میخواستم برای گذراندن دوره ی آوسبیلدینگ اقدام کنم ایا بعد از این روز ضمانت کار هست که در همون جا مشغول به کار بشم با تشکر از شما

 10. Mohammad گفت:

  سلام خسته نباشید ببخشید برای شرکت در دوره برنامه نویسی که ماهیانه حقوق ۱۱۰۰ یورو حقوق دریافت میکنی آیا نیاز به تمکن مالی اولیه داریم که با خودمون ببریم؟

 11. مدیریت گفت:

  سلام ممنون از شما.خیر اگر آوسبیلدونگ کارفرمایی باشه خیر نیازی به تمکن نیست

 12. امیر آقاخانی گفت:

  سلام وقت بخیر من ۲۵سالمه ۵سال سابقه کار در حوزه کابینت سازی دارم و مدرک تحصیلیم دیپلم هستش ..آیا دوره های آوسبیلدونگ مربوط به رشته ماریو وجود داره!؟

 13. Ayda گفت:

  سلام وقت بخیر این دوره ها فقط توی خود کشور آلمان برگزار میشه؟ و به زبان آلمانی هست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده همه اطلاعات

مطالب مرتبط

طراحی و پشتیبانی : آسان پرداز
مشاوره تحصیلی رایگان