موسسه آبادانی سروش دانش

تحصیل رایگان در دانشگاه های آلمان

تحصیل رایگان در دانشگاه های آلمان

تحصیل رایگان در دانشگاه های آلمان     تحصیل رایگان در دانشگاه های آلمان گزینه ای جذاب برای دانشجویان علاقه مند با هزینه های کم است و این کشور بعنوان چهارمین مقصد محبوب ترین دانشجویان بین المللی در جهان (پس از ایالات متحده ، انگلستان و استرالیا) قرار گرفته است.در آلمان بیش از ۴۰۰ دانشگاه […]

تحصیل رایگان در دانشگاه های آلمان

 

تحصیل رایگان در آلمان

 

تحصیل رایگان در دانشگاه های آلمان گزینه ای جذاب برای دانشجویان علاقه مند با هزینه های کم است و این کشور بعنوان چهارمین مقصد محبوب ترین دانشجویان بین المللی در جهان (پس از ایالات متحده ، انگلستان و استرالیا) قرار گرفته است.در آلمان بیش از ۴۰۰ دانشگاه متفاوت دولتی و غیر دولتی وجود دارند که تحصیل در دانشگاه های دولتی رایگان می باشد.رایگان بودن تحصیل بر اساس قانون اساسی این کشور برای همه افراد آلمانی و غیر آلمانی می باشد.اصل مهم در دانشگاه های آلمان یکپارچگی آموزش و پژوهش است.

 

دانشگاه نه تنها مکانی برای آموزش بلکه همزمان مکانی برای پژوهش و کارهای عملی نیز محسوب می شود. دولت و یا نهادهای گوناگون، در چهارچوب قراردادهای خاصی، تسهیلات مالی برای امور آموزشی و پژوهشی در اختیار دانشگاه‌ها قرار می‌دهند. علاوه بر این، مراکز آموزش عالی علمی می‌توانند برای انجام پروژه‌های پژوهشی ویژه (SFB) از جامعه‌ی تحقیقاتی آلمان (DFG) درخواست کمک مالی کنند. برای پیشبرد پروژه‌های پژوهشی ویژه (SFB) معمولاً دوره‌های ۱۲ ساله در نظر گرفته می‌شود.

 

عواملی همچون دانشگاه های بسیار ممتاز آلمان، آینده ی روشن پیش روی دانشجویان، اعتبار مدارک دانشگاه های این کشور و مهمتر از همه رایگان بودن تحصیل در این کشور، باعث شده است تا آلمان به عنوان یکی از کشورهای سرآمد دنیا از لحاظ پذیرش دانشجو مطرح گردد

 

سیستم آموزشی کشور آلمان به دلیل حساسیت بسیار زیاد دولت آلمان به روی زبان آلمانی طوری طراحی شده است تا اکثر رشته های ارائه شده به زبان آلمانی ارائه شوند. اما در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری، بسیاری از رشته های تحصیلی به زبان انگلیسی نیز در دانشگاها ارائه می شوند. تحصیلات دانشگاهی در آلمان در مراکز مختلفی همچون: دانشگاه ها، دانشگاههای کاربردی، دانشگاه های آموزش عالی هنر، مدارس عالی فنی، و غیره امکان پذیر است.

 

برخی این مراکز فقط تا مقطع کارشناسی ارشد دوره برگزار می نمایند و برخی دیگر در مقاطع بالاتر نیز پذیرش دانشجو دارند. از لحاظ نوع و سیستم آموزش نیز برخی بصورت تئوری و برخی بصورت تئوری و عملی می باشند.
شرط ورود به دانشگاه ها و مدارس عالی فنی داشتن دیپلم دبیرستانی ۱۳ ساله است. دارندگان دیپلم دبیرستانی ۱۲ ساله خارج از کشور آلمان پس از گذراندن آزمون تشخیص علمی(Feststellungsprüfung)، به تقاضیای داوطلب، یا پس از دوره یکساله Studienkolleg در کالج های مقدماتی، می توانند به دانشگاه راه یابند. انتخاب رشته دانشگاهی نیز براساس نوع تحصیل در این کالج ها و نمرات اخذ شده صورت می گیرد.

 

تحصیلات دانشگاهی شامل دو دوره پایه و اصلی است .دوره پایه حداقل ۴ و نیم سال طول می کشد و دوره اصلی نیز حداقل ۴ نیم سال درمدارس عالی فنی و در دانشگاهها حداقل ۸ نیم سال می باشد. دانشگاه ها در آلمان مستقل هستند و بودجه کلیه مراکز آموزش عالی که دولتی هستند از طرف مسئولان ایالتی و وزارت فرهنگ آلمان تامین می شود.

 

در آلمان دانشگاه های دولتی بدون شهریه هستند و فقط مختص شهروندان آلمانی یا اتحادیه اروپا نیست! برای درخواست در دانشگاه های آلمان نیازی نیست که تا به حال به آلمان رفته باشید یا به زبان آلمانی صحبت کنید.در کشور آلمان از دانشجویان بین المللی برای تحصیل در دانشگاه های آلمان استقبال می شود ، و با این تعداد برنامه های انگلیسی بدون شهریه ، گزینه های زیادی برای انتخاب وجود دارد.

 

چرا آلمان چنین کاری را انجام می دهد؟

دانشجویان بین المللی که برای تحصیل وارد  آلمان می شوند ، در طول تحصیل با جامعه ادغام می شوند و پس از فارغ التحصیلی ، به نیروی کار آلمان ملحق شده و پل های فرهنگی بین کشور خود و آلمان ایجاد می کنند. از آنجایی که آلمان قوی ترین اقتصاد در اتحادیه اروپا را دارد ، می توان گفت که آنها بدنبال جذب افراد با سطح تحصیلات بالا و ماهر می باشد.

همچنین کشور آلمان یکی از محبوب ترین مقاصد برای دانشجویان بین المللی است. در دانشگاه های آلمان ، از آموزش با کیفیت و برنامه های متعدد کارشناسی و کارشناسی ارشد که به زبان آلمانی و انگلیسی تدریس می شود ، لذت خواهید برد . اکثر برنامه های تحصیلی نیز برای همه دانشجویان خارجی رایگان است.

 

در زیر تمام اطلاعات مورد نیاز برای محاسبه بودجه خود را برای تحصیل در آلمان خواهید یافت

 

هزینه هی دانشجو در آلمان

شهریه در آلمان

اگر می خواهید در آلمان تحصیل کنید ، خوشحال خواهید شد بدانید که دانشگاه های دولتی هیچ شهریه ای برای برنامه های کارشناسی و کارشناسی ارشد نمی پردازند (مگر در صورتی که قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد را دارید که بر موضوعی متفاوت از موضوعی که در آن تحصیل کرده اید تمرکز دارد. دانشجوی کارشناسی) سیستم آموزش رایگان آلمان برای همه دانشجویان خارجی ، صرف نظر از کشور مبدا آنها ، در دسترس است.

تنها استثنا ایالت فدرال بادن-وورتمبرگ است ، که در پایان سال ۲۰۱۷ ، شهریه ۳۰۰۰ یورو در سال را برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا/منطقه اقتصادی اروپا وضع کرد.

اکثر دانشگاههای آلمان دولتی هستند ، بنابراین شما فقط باید هزینه مدیریتی بپردازید که معمولاً بین ۱۰۰ تا ۳۵۰ یورو در هر ترم هزینه دارد. این هزینه خدمات سازمان دانشجویی و ثبت نام شما را پوشش می دهد.

با این حال ، استثنائاتی در این قانون بدون شهریه وجود دارد. اگر دوره تحصیلی خود را به موقع به پایان نرسانید و در برمن ، نیدرزاکسن ، سارلند ، زاکسن ، زاکسن-آنهالت یا تورینگن تحصیل کنید ، ممکن است مجبور به پرداخت شهریه شوید.

شهریه دانشگاه های خصوصی

در دانشگاه های خصوصی آلمان ، هزینه تحصیل می تواند برای مدرک کارشناسی به ۲۶۰۰۰ یورو در سال و برای کارشناسی ارشد به ۴۰٫۰۰۰ یورو در سال برسد. برنامه های مهندسی و تجارت و مدیریت گران ترین هستند.

دانشگاه های بدون شهریه برای دانشجویان بین المللی

نمونه هایی از دانشگاه های رایگان در آلمان:

 

هزینه زندگی در آلمان برای دانشجویان

نه تنها می توانید به صورت رایگان در آلمان تحصیل کنید ، بلکه کشوری بسیار مقرون به صرفه نیز هست. میانگین هزینه های زندگی برای دانشجویان بین ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو در ماه ، با احتساب محل اقامت است.

شهرهای بزرگتر: برلین ، فرانکفورت یا دوسلدورف – هزینه های کل زندگی ۹۰۰ – ۱۵۰۰ یورو در ماه

شهرهای کوچکتر: فرایبورگ ، لایپزیگ یا هانوفر – به ۷۵۰ – ۱۱۰۰ یورو در ماه نیاز دارید

 

هزینه اقامت دانشجویی در آلمان

 

هزینه اقامت دانشجویان در آلمان

وقتی صحبت از زندگی در آلمان می شود ، مسکن بالاترین هزینه ماهیانه ای است که شما دارید. گزینه های ارزان تر برای دانشجویان بین المللی سالن های اقامت یا اشتراک یک آپارتمان اجاره ای خصوصی است. همچنین می توانید یک آپارتمان یک اتاقه (که استودیو نیز نامیده می شود) اجاره کنید. در زیر میانگین هزینه های اقامت یک دانشجو در آلمان را می بینید:

 • زندگی تنها در استودیو: ۳۹۰ یورو در ماه
 • اشتراک یک آپارتمان اجاره ای خصوصی: ۳۶۵ یورو در ماه
 • زندگی در محل اقامت دانشجویی: ۲۵۰ یورو در ماه

اتاق های محل اقامت دانشجویان یکی از محبوب ترین گزینه های مسکن است. طبق DAAD ، بیش از ۴۰ درصد از دانشجویان بین المللی در محل اقامت دانشجویی زندگی می کنند. دومین گزینه پرطرفدار ، به اشتراک گذاشتن یک آپارتمان است و ۳۰ درصد از دانشجویان این نوع محل اقامت را انتخاب می کنند.

خدمات ماهانه مانند برق ، گاز ، گرمایش و اینترنت می تواند بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ یورو به هزینه های کل زندگی شما اضافه کند.

 

هزینه غذا برای دانشجویان بین المللی در آلمان

به عنوان دانشجو در آلمان ، ماهیانه حدود ۱۷۰ یورو برای غذا پرداخت خواهید کرد. اگر به دنبال قیمت های کمتر هستید ، سوپر مارکت های ارزان تری مانند Aldi ، Lidl و Netto را امتحان کنید.

اگر می خواهید هر چند وقت یکبار در رستوران شام بخورید ، ۱۰ یورو برای غذای ارزان قیمت می پردازید. هزینه یک وعده غذایی سه نفره برای دو نفر در یک رستوران متوسط ​​۴۵ یورو و یک نوشیدنی سبک اضافی ۳ یورو خواهد بود.

 

هزینه ی حمل و نقل

بر اساس یک مطالعه DAAD ، حدود ۱۰ of از کل بودجه ماهانه دانش آموزان صرف حمل و نقل می شود.

 • هزینه حمل و نقل عمومی برای دانشجویان بین ۲۵ تا ۲۰۰ یورو در ماه است. با این حال ، در بسیاری از دانشگاه ها ، هزینه گذر ماهانه حمل و نقل شامل هزینه اداری است که باید هر ترم پرداخت کنید.
 • شما می توانید به راحتی با دوچرخه در هر شهر آلمان حرکت کنید. نرخ اجاره دوچرخه در حدود ۱۵-۲۰ یورو در روز است.
 • از سیستم قطار Deutsche Bahn آلمان استفاده کنید و از هر شهر آلمانی که می خواهید دیدن کنید. کرایه ها بین ۲۰ تا ۷۰ یورو است.

همچنین می توانید از وب سایت Numbeo برای بررسی سایر قیمت ها و هزینه ها در آلمان استفاده کنید.

بودجه و پشتیبانی دانشجویی

دولت آلمان به شدت از آموزش عالی حمایت می کند و با تأمین هزینه های تحصیل ، دانشگاه ها را تأمین مالی می کند. علاوه بر این ، دولت آلمان همچنین برنامه های حمایت مالی را برای دانشجویان ارائه می دهد.

همچنین می توانید  بورسیه Studyportals  را بررسی کنید تا در تامین مالی تحصیلات خود در خارج از کشور کمک بگیرید.

 

ویزای دانشجویی آلمان

اکنون که مروری بر هزینه های تحصیل و هزینه های زندگی در آلمان دارید ، می توانید برای دانشگاه ها اقدام کنید. در حالی که این کار را می کنید ، فراموش نکنید که شرایط ویزای دانشجویی آلمان را نیز اگر خارج از اتحادیه اروپا/EEA هستید بررسی کنید.

 

چه کسی هزینه تحصیل در آلمان را نمی پردازد؟

تحصیل در المان

برای هر دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد می توانید در خارج از کشور به صورت رایگان در دانشگاه های دولتی آلمان تحصیل کنید. این به طور کلی برای دانشجویان بین المللی در سراسر جهان ، در داخل یا خارج از منطقه اتحادیه اروپا/EEA صادق است.

تنها هزینه های مورد نیاز “هزینه اداری” نامیده می شود که بین ۱۰۰ تا ۳۵۰ یورو در هر ترم هزینه دارد و خدمات دانشجویی ، بلیط اتوبوس به دانشگاه ، سلف سرویس های دانشجویی و موارد دیگر را پوشش می دهد.

ایالت فدرال بادن-وورتمبرگ از این قاعده مستثنی است. در پایان سال ۲۰۱۷ ، تصمیم گرفت شهریه ای را برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا/منطقه اقتصادی اروپا تعیین کند. همچنین اگر در مقطع کارشناسی ارشد یا دکتری در رشته ای که به تحصیلات قبلی شما مربوط نمی شود ، تحصیل کنید ، در هر دانشگاه دولتی آلمان شهریه پرداخت خواهید کرد.

هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی در آلمان بین ۱۰۰۰ تا ۴۰،۰۰۰ یورو در سال است.

هزینه های زندگی در آلمان  حدود ۷۵۰ – ۱۱۰۰ یورو در ماه است ، اما می تواند در شهرهای بزرگتر مانند فرانکفورت یا مونشن بیشتر باشد.

 

در اینجا لیستی از دانشگاه های دولتی آلمان وجود دارد که آموزش رایگان را در آلمان ارائه می دهند:

نهدانشگاههای دولتی آلمانمحل
۱دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخمونیخ
۲دانشگاه هایدلبرگهایدلبرگ
۳دانشگاه فنی مونیخمونیخ
۴دانشگاه هومبولت برلینبرلین
۵دانشگاه هامبورگهامبورگ
۶دانشگاه برمنبرمن
۷دانشگاه کلنکلن
۸موسسه فناوری کارلسروهه (KIT).کارلسروهه
۹دانشگاه فرانکفورتفرانکفورت
۱۰دانشگاه فردریش شیلر ینا
۱۱مدرسه بازرگانی GISMAهانوفر

 

 

 

مراحل پذیرش در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در آلمان:
 1. انتخاب دانشگاه مورد نظر
 2. بررسی ددلاین دانشگاه
 3. بررسی تطابق شرایط خود با شرایط دانشگاه (مدرک زبان و…)
 4. شروع فرایند پذیرش

مدارک: شرایط تحصیل در آلمان

برخی مدارک اساسی برای تحصیل رایگان در آلمان در دانشگاه های دولتی وجود دارد. به خاطر داشته باشید که شرایط دوره های مختلف در دانشگاه های دولتی آلمان متفاوت است و اینها فقط الزامات عمومی است. برای اطلاع از شرایط دقیق دوره ، از وب سایت های رسمی دانشگاه ها اطلاعات دقیق را بدست آورید

 • نمرات آزمون-   GRE ،  GMAT و IELTS / TOEFL ، estDaf / DSH
 • مدارک تحصیلی و ریز نمرات
 • نامه انگیزه
 • رزومه
 • توصیه نامه
 • گواهی تجربه کار
 • گواهی فعالیتهای فوق برنامه
بورسیه تحصیلی در آلمان:

همانطور که اشاره کردیم ، تحصیل رایگان در آلمان تنها در دانشگاههای دولتی انتخابی امکان پذیر است. اگر در یکی از دانشگاههای دولتی آلمان پذیرش ندارید ، جای نگرانی نیست. تعدادی بورسیه تحصیلی در خارج از کشور برای آلمان وجود دارد که به دانشجویان کمک می کند تحصیلات خود را در دانشگاه های معتبر آلمان به همان اندازه با کیفیت بالا انجام دهند.

در اینجا بورسیه های تحصیلی برتر برای تحصیل در آلمان آمده است:

 1. برنامه بورسیه تحصیلی ملی DeutschlandStipendium
 2. برنامه بورس تحصیلی DAAD
 3. بورسیه های تحصیلی بنیاد هاینریش بول
 4. بورسیه های تحصیلی بنیاد Konrad Adenauer

بورسیه های تحصیلی Erasmus Mundus و Erasmus+

 

 

 

 • شرایط تحصیل در آلمان چیست؟
 • مزایای تحصیل در آلمان کدامند؟
 • تحصیلات دانش آموزی در آلمان (قبل از دانشگاه)
 • تحصیلات دانشگاهی در آلمان
 • مقاطع تحصیلی دانشگاهی در آلمان

ارزشیابی آنلاین تحصیلی (بدون هزینه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده همه اطلاعات آلمان

مطالب مرتبط

طراحی و پشتیبانی : سعید قائدی
مشاوره تحصیلی رایگان