وابسته به موسسه سروش دانش پرشین «با مجوز رسمی از وزارت علوم »

تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا تحصیل در کانادا، از دیر باز تا کنون مد نظر بسیاری از ایرانیان مشتاق تحصیل در خارج از کشور، بوده است. صرف نظر از هزینه ها  و شهریه دانشگاههای کانادا، فارغ التحصیل شدن از هر یک از دانشگاههای کانادا، می تواند آینده کاری و شغلی بسیار خوبی را برای دانشجویان فراهم نماید. […]

تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا، از دیر باز تا کنون مد نظر بسیاری از ایرانیان مشتاق تحصیل در خارج از کشور، بوده است. صرف نظر از هزینه ها  و شهریه دانشگاههای کانادا، فارغ التحصیل شدن از هر یک از دانشگاههای کانادا، می تواند آینده کاری و شغلی بسیار خوبی را برای دانشجویان فراهم نماید.

 

شاید یکی از مواردی که توانسته پوشش دهنده هزینه دانشگاههای کانادا باشد، امکان دریافت اقامت دائم این کشور بعد از پایان تحصیلات باشد. استادی اینفو با توجه به تجربه درخشانی که در زمینه کاری کانادا دارد، اقدام به اخذ پذیرش تحصیلی کانادا برای مقاطع: کالج فنی و ساینس،کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری می نماید. همچنین در برخی از موارد ، در صورتی که متقاضی مدرک زبان بین المللی انگلیسی نداشته باشد، امکان دریافت پذیرش بدون مدرک زبان نیز برای متقاضیان وجود دارد.

 

این نوع پذیرشها به صورت توام بوده و شامل پذیرش تحصیلی در مقطع مورد نظر و پذیرش دوره زبان می باشد که به نوعی معروف به پذیرش مشروط می باشند که در آنها متقاضیان می بایست دوره های زبان انگلیسی را قبل از شروع ترم تحصیلی در کالج های زبان بگذرانند و سپس وارد دانشگاه شوند. خاطر نشان می گردد که پذیرش های مشروط از شانس کمتری برای دریافت ویزا برخوردار می باشند وبه متقاضیان توصیه می کردد که در صورت امکان مدرک زبان خود را دریافت نمایند.

 

اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی می تواند سریع ترین راه برای ورود به کانادا می باشد. از آنجایی که در برخی از کشورها منجمله ایران، روند بررسی تقاضای مهاجرت کاری به کانادا بسیار طولانی است، آن دسته از افرادی که بدنبال اخذ اقامت دائم کانادا در مدت کوتاه تری هستند (درصورت دارا بودن شرایط مربوطه) از طریق ویزای تحصیلی اقدام می کنند.

 

مدارک لازم برای اخذ پذیرش از دانشگاههای کانادا:

تقریبا می توان گفت که دانشگاههای کانادا نیز مانند بسیاری از دانشگاههای کشورهای دیگر، برای صدور پذیرش تحصیلی نیاز به مدارک تحصیلی مقاطع تحصیلی قبلی شما داریند. این که این مدارک باید به تایید وزارت خارجه و دادگستری ایران نیز برسد، از نظر دانشگاهها متفاوت است و توصیه می شود که قبل از اقدام به سایت دانشگاه مورد نظر خود مراجعه نمائید تا از این نظر مطمئن شوید. زیرا برخی از دانشگاه ها فقط ترجمه مدارک شما را فقط با مهر مترجم نیز قبول می کنند که در این صورت هزینه کمتری را متقبل خواهید شد.

مدارک لازم برای پذیرش کارشناسی:

 • ترجمه دیپلم و ریز نمرات سه ساله دبیرستان
 • پیش دانشگاهی و ریز نمرات آن (در صورتی که دارید)
 • ترجمه شناسنامه(اگر نیاز است)
 • مدرک زبان بین المللی
 • پاسپورت
 • رزومه (cv)
 • انگیزه نامه(در صورت نیاز)

مدارک مورد نیاز برای اپلای فوق لیسانس در کانادا :

 • ترجمه دیپلم و ریز نمرات سه ساله دبیرستان
 • در صورت وجود، پیش دانشگاهی و ریز نمرات آن
 • ترجمه مدرک کارشناسی و ریز نمرات کارشناسی
 • ترجمه مدرک کاردانی و ریز نمرات آن
 • ترجمه شناسنامه(اگر نیاز است)
 • مدرک زبان بین المللی
 • پاسپورت
 • رزومه (cv)
 • انگیزه نامه(در صورت نیاز)
 • توصیه نامه از اساتید(حد اقل دو نسخه)

 

مدارک مورد نیاز برای اپلای دکتری از دانشگاههای کانادا:

 • ترجمه دیپلم و ریز نمرات سه ساله دبیرستان
 • در صورت وجود، پیش دانشگاهی و ریز نمرات آن
 • ترجمه مدرک کاردانی و ریز نمرات آن (در صورتی که دارید)
 • ترجمه مدرک کارشناسی و ریز نمرات آن
 • ترجمه مدرک فوق لیسانس و ریز نمرات ان
 • ترجمه شناسنامه(اگر نیاز است)
 • مدرک زبان بین المللی
 • پاسپورت
 • رزومه (cv)
 • انگیزه نامه(در صورت نیاز)
 • توصیه نامه از اساتید دوره کارشناسی ارشد (حد اقل دو یا سه نسخه)
 • و ارائه پروپوزال در یک یا دو صفحه

 

زمان پذیرش تحصیلی کانادا:

پذیرش های تحصیلی بصورت نرمال برای ترم های پائیزی و بهاری است و سالی دو بار انجام می شود. ددلاین دانشگاههای کانادا معمولا حدود ۶ تا ۸ ماه قبل از شروع هر ترم ، تمام می شود و امکان اپلای کردن برای انها از بین می رود. مثال ددلاین دانشگاههای کانادا برای ترم سپتامبر(شهریور) تا اواسط ماههای دسامبر، ژانویه و نهایتا” فوریه هر سال می باشد. البته برای دقیق تر بودن این مطلب، حتما به سایت دانشگاه مد نظر خود مراجعه نمائید. لذا در صورتی که تصمیم به تحصیل در کانادا دارید، توصیه می شود حد اقل ۹ ماه قبل از اتمام ددلاین، مدارک خود را برای اپلای دانشگاههای کانادا آماده نمائید. البته این مورد برای کسانی است که مدرک زبان بین المللی مانند آیلتس یا تافل دارند و آماده پذیرش مستقیم از دانشگاههای کانادا می باشند.  اما برای افرادی که هیچ مدرک زبانی ندارند و می خواهند هم برای دوره زبان و هم برای پذیرش تحصیلی بصورت توام اقدام نمایند، معمولا محدویت زمانی برای ثبت نام وجود ندارد و از آنجائی که این متقاضیان می بایست قبل از دانشگاه دوره زبان را بگذرانند، در هر موقع از سال می توان برای آنها پذیرش اخذ نمود.

استادی اینفو در کوتاه ترین زمان ممکن و در بازه زمانی بین ۴ تا ۸ هفته می تواند برای متقاضیان، پذیرش تحصیلی و دوره زبان را دریافت نماید. اما از آنجائی که برای وقت سفارت و جواب گرفتن ویزا حدود دو تا سه ماه وقت لازم است، پس هر متقاضی می بایست یک بازه زمانی ۶ تا ۹ ماهه را از زمانی که برای پذیرش اقدام می نماید تا رسیدن به کانادا برای خود در نظر گرفته و برنامه ریزی لازم را انجام دهد تا بتوانید پس از سپری نمودن زمان لازم برای اخذ وقت سفارت این کشور و همچنین زمان مورد نظر برای دریافت ویزا، در محدوده زمانی بین ۴ تا ۶ ماه (از زمان سپردن مدارک به موسسه تا دریافت ویزا) به کشور مقصد خود برسند.

بورسیه تحصیلی کانادا:

از «جائی که شهریه دانشگاههای کانادا بالا می باشد، لذا متقاضیان تحصی در کانادا بدنبال دریافت بورسیه تحصیلی می باشند. شرایط دریافت بورسیه ها و همچنین انوا بورسیه های تحصیلی را در قسمت مربوطه در همین سایت برای شما توضیح داده ایم.

در مواردی که دانشجویان دارای مدرک زبان با نمره بالا بوده و همچنین دارای معدل بالا و رزومه قوی می باشند، می توان برای بورسیه تحصیلی آنان نیز اقدام کرد. بورسیه ها انواع مختلفی دارند و شامل تخفیف شهریه یا موارد دیگر می شود. در ضمن بورسیه ها فقط به دکتری و یا بعضا” کارشناسی ارشد می شود و دانشجویان کارشناسی و علوم پزشکی انتظار بورسیه را نداشته باشند.

 

کدام مدرک تحصیلی ایران قابل قبول کانادا است؟

اصولا” دانشگاههای کانادا با دانشگاههای ایران مشکلی ندارند و آنچه که برای آنها مهم است معدل کل متقاضی، مدرک زبان و داشتن رزومه خوب است. هر چند که فاغ التحصیلان دانشگاههای معتبری همچون تهران، شریف و … نزد اکثر دانشگاههای دنیا شناخته شده می باشند، اما در کل برای تمام فارغ التحصیلان دانشگاههای سراسری، آزاد، پیام نور، غیر انتفاعی، علمی کاربردی و … می توان پذیرش تحصیلی اخذ نمود. معمولا دانشگاههای کانادا برای پذیرش تحصیلی متقاضیان ف معدل بالای ۱۵ را قبول دارند و معدل های زیر ۱۵ از شانس کمتری برخوردار می باشند.

علاوه بر این برخی از دانشگاهها در برخی از رشته ها مدارک دیگری همچون GRE و یا GMAT را نیز از متقاضیان می خواهند. این که چه نمره ای از این مدارک داشته باشید نیز متفاوت است و باید به سایت دانشگاه مورد نظر خود مراجعه نمائید.

همچنین پذیرش های تحصیلی از کانادا معمولا برای یک مقطع بالاتر انجام می گیرد.

 

شرایط کار دانشجویی:

دانشجویان در ضمن تحصیل از لحاظ قانونی اجازه کار دارند و می توانند بصورت پاروه وقت کار کنند. هر دانشجو در کانادا فارغ از مقطع تحصیلی، هفته ای  ۲۰ ساعت اجازه کار دارد. و یا به عبارتی سالیانه ۱۲۰ روز کامل و یا ۲۴۰ روز نیمه وقت در ضمن تحصیل خود در کانادا اجازه کار دانشجوئی دارید. مبلغ درآمد مایهانه شما نیز بستگی به کاری که انجام می دهید و کارفرمای شما دارد. در مقطع لیسانس دانشجویان اکثرا کارهای فروشندگی و یا فیت فود را برای خود انتخاب می نمایند ولی در مقاطع ارشد و دکتری بیشتر کارهای پژوهشی و تحقیقاتی را بر می گزینند . این نوع کارها نیز از طریق اساتید و پروفسورهای دانشگاه به دانشجویان داده می شود.

 

 

دوره زبان در کانادا:

متقاضیانی که دارای مدرک زبان ایلتس و یا تافل نبوده و برای آنها پذیرش مشروط دریافت می شود، بعد از دریافت ویزا به کانادا رفته  و در ابتدا دوره زبان که خود که به دوره زبان بین الملل (English As Second Language International) یا همان (ESLI) معروف است، را در یک ترم می گذرانند. در پایان این ترم ، از دانش آموختگان تست و ارزیابی لازم انجام می شود و در صورتی که این آزمون را با موفقیت پشت سر گذارند ، دوره دانشگاهی خود (کارشناسی و یا کارشناسی ارشد) را شروع می نمایند. ولی اگر در آزمون دوره زبان قبول نشوند، مجددا” یک ترم دیگر دوره زبان را باید پشت سر گذارند. هر ترم دوره زبان حدود ۱۵ هفته می باشد. خاطر نشان می گردد که برای مقطع دکتری معمولا امکان دریافت پذیرش مشروط وجود ندارد. همچنین در صورتی که دریافت بورسیه تحصیلی مد نظر شما می باشد، داشتن مدرک زبان با نمره بالا یکی از الزامات دریافت بورسیه می باشد.

 

این نوع پذیرش ها هیچ مشکلی برای اخذ ویزا ندارند و سفارت با آنها آشنا می باشد. سفارت با وجود پذیرش دانشگاهی همراه با پذیرش دوره زبان، مطمئن می شود که متقاضی برای تحصیل در این کشورها اقدام کرده است و فقط دوره زبان نیست. فلذا شرایط را برای بررسی مدارک و صدور ویزا سهل تر می نماید.

 

 

هزینه های زندگی و تحصیل در کانادا:

شهریه دانشگاه های کانادا بسیار متغییر می باشد. یعنی شاید بتوان دو دانشگاه با یک رتبه مساوی ولی با شهریه بسیار متفاوت پیدا کرد!‌

اگر شما مجبور به گذراندن دوره زبان پیش نیاز قبل از ورود به دانشگاهها و یا کالج های کانادا باشید، شهریه دوره های زبان در کانادا برای هر سطح یا دوره زبان حدود ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار می باشد(بسته به دانشگاه و ایالت). همچنین شهریه ترم های تحصیلی دانشگاههای کانادا نیز متفاوت بوده و بین ۴۰۰۰ دلار تا ۱۵۰۰۰ دلار (بسته به دانشگاه، رشته تحصیلی و مقطع تحصیلی) متفاوت می باشد. اکثر دانشگاهها و کالج ها، هر سال نیز دو ترم تحصیلی منظور می شود. اما در برخی از دانشگاهها و کالجها و در برخی از رشته های آنها، هر سال سه ترم تحصیلی می باشد. شهریه هر ترم نیز در ابتدا و قبل از شروع ترم به حساب دانشگاه واریز می گردد.

 

خاطر نشان می گردد که تحصیل در دانشگاههای دولتی کانادا از دو نظر حائز اهمیت می باشند: اول اینکه شهریه آنها نسبت به دانشگاههای خصوصی بسیار پایین تر است. و دوم اینکه برای اخذ ویزا نزد سفارت کانادا از اعتبار بیشتری برخوردار می باشند.

هزینه های زندگی در کانادا نیز بسته به شهری که در آن تحصیل می نمائید، بین ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار ماهیانه می باشد. معمولا دانشجویان در کانادا، اجازه کار پاره وقت(هفته ای ۲۰ ساعت) را دارند که می توانند با کار کردن این هزینه های زندگی خود در مدت تحصیل در کانادا را جبران نمایند. اما کار کردن و درآمد حاصل از آن به گونه ای یست که بتواند پوشش دهنده شهریه دانشگاه شما نیز باشد.

 

هزینه های زندگی در کانادا به طور متوسط به صورت زیر است.

بر طبق آخرین برآورد اداره مهاجرت و اقامت کانادا، یک دانشجو در زمان درخواست برای تحصیل در کشور کانادا باید دارای ۱۰٫۰۰۰ دلار کانادا در یک حساب بانکی یا به صورت ساپورت برای مدت ۱۲ ماه زندگی در کانادا، داشته باشد. اگر قصد بردن همسر و فرزند خود به کانادا را نیز دارید به مبلغ ذکر شده مقدار ۴۰۰۰ دلار کانادا برای همسر و ۳۰۰۰ دلار کانادا برای هر فرزند وابسته به خانواده اضافه می شود. این مبالغ شامل هزینه مواد غذایی، رفت و آمد، بیمه، کتب درسی و پوشاک می باشد. لازم به ذکر است که این هزینه ها بصورت حداقل در نظر گرفته شده است. هزینه های زندگی و تحصیل در کانادا به خصوص برای متقاضیان ایرانی عمدتا کمتر از آمریکا است. به طور متوسط شهریه ی دانشگاه در کانادا کمتر و اخذ ویزای دانشجویی آسان تر است.

هزینه زندگی دانشجویی در هنگام تحصیل بستگی به محل تحصیل و امکانات رفاهی دارد. امکان اخذ خوابگاه در بیشتر دانشگاه ها و کالج های کانادا و آمریکا فراهم می باشد. دانشجویان همچنین می توانند در محل های مسکونی خارج از دانشگاه و یا کالج زندگی نمایند. دانشجویان همچنین می توانند در پانسیون زندگی نمایندو مهمترین ویژگی زندگی در پانسیون امکان آشنایی با فرهنگ مردم شهر محل تحصیل و یادگیری سریعتر زبان انگلیسی می باشد. دانش آموزان در هنگام تحصیل می توانند از امکانات پانسیون و زندگی با خانواده های کانادایی استفاده نمایند. سکونت در پانسیون بویژه برای دانش آموزان دوره های دبیرستان که سن کمتری دارند توصیه می گردد.

در پانسیون ها، خانواده های مورد تایید دبیرستان، کالج و یا دانشگاه بوده دانشجویان با توجه به سلایق و محدودیت های شخصی به این خانواده ها معرفی می گردیند. خانواده ها مسوول تهیه امکانات زندگی، مطالعه و تغذیه دانش آموزان و دانشجویان (حداقل دو وعده غذا) بوده و رفتار آنها را در هنگام اقامت زیر نظر خواهند داشت.

به طور میانگین هزینه زندگی یک دانشجو در کانادا ماهیانه بین ۱۰۰۰ دلار تا ۱۵۰۰ دلار می باشد. این اختلاف به شهری که در آن زندگی میکنید، نوع اطاق و یا خوابگاهی که انتخاب م یکنید و سبک زندگی شما بر می گردد. البته در صورتی که شما از سوئیت  یا آپارتمان بخواهید برای زندگی استفاده کنید شرایط متفاوت بوده و از این مبلغ بالاتر خواهد رفت.

 1. هزینه خوابگاه ( یک اطاق با سرویس مشترک): حدود سیصد دلار در ماه
 2. هزینه خوابگاه ( یک سوئیت کامل از یک خوابه): حدود هفتصد دلار در ماه
 3. هزینه زندگی بیرون دانشگاه و یا کالج ( یک اطاق با سرویس مشترک): حدود چهارصد تا پانصد دلار در ماه( بسته به شری که زندگی میکنید)
 4. هزینه زندگی بیرون دانشگاه و یا کالج ( یک سوئیت کامل یک خوابه): حدود نهصد تا هزار دلار در ماه
 5. هزینه زندگی در پانسیون (همرا با غذا): حدود هفتصد دلار در ماه
 6. سایر هزینه های زندگی (رفت و آمد، لباس و غیره): حدود پانصد دلار در ماه می باشد

سایر هزینه های تحصیل در کانادا

دانشجویان علاوه بر پرداخت هزینه های تحصیل به عنوان شهریه دانشگاه، دارای هزینه های دیگری نیز می باشند که بعضی از آنها فقط یک بار در سال پرداخت می گردد و برخی دیگر فقط در هنگام ثبت نام پرداخت خواهد شد. مهمترین این هزینه ها عبارتند از:

 1. هزینه خرید لوازم تحصیلی حدود پانصد تا هزار دلار در سال که بستگی به رشته تحصیلی دارد
 2. هزینه بیمه دانشجوئی حدود ششصد و پنجاه دلار در سال
 3. هزینه های ثبت نام در دانشگاه برای هر سال یا ترم، حدود دویست دلار

 

 

کالج در کانادا

برای دانش آموزانی که در دوره دبیرستان تحصیل می نمایند و یا دیپلم سه ساله دبیرستان خود را گرفته اند، نیز می توان پذیرش دوره پیش دانشگاهی را از کالج بین المللی اخذ نمود. خاطر نشان می گردد این پذیرش ها شامل پذیرش دوره آمادگی پیش دانشگاهی و پذیرش دوره زبان نیز می باشد که بصورت همزمان صادر می گردد. البته در برخی از موارد که دانش آموزان شرایط مناسب و خوبی دارند حتی پذیرش دانشگاهی برای مقطع کارشناسی نیز همزمان  هم شامل پذیرش تحصیلی لیسانس می شود.(یعنی اخذ هر دو پذیرش بصورت همزمان).

علاوه بر کالج های دبیرستانی در کانادا، کالج های دیگری همچون کالج فنی و کالج ساینس نیز وجود دارد. کالج فنی همانطور که از نامش پیداست، برای دوره های فنی می باشد و طول ان بین یک سال و نیم تا دو سال می باشد. این کالج ها بیشتر دوره های فنی را برگگزار می نمایند و در پایان دوره نیز مدارک معتبری را به فارغ التحصیلان م یدهند که برا پیدا کردن کار در کانادا بسیار معتبر و با اهمیت می باشد.

شهریه دوره های کالج فنی متفاوت بوده و سالانه حدود ۱۲۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰ دلار می باشد. این تفاوت هم به رشته شما و هم به اعتبار کالج بستگی دارد. اما به طور میانگین کالج هایی که شهریه کل آنها بین ۲۰۰۰۰ تا ۲۵۰۰۰ دلار می باشد کالج های معتبر وخوبی هستند.

کالج های ساینس در واقع دوره هایی معادل کارشناسی و حتی ممکن است کارشناسی ارشد را برگزار نمایند. به خاطر داشته باشید که این کالج ها با دانشگاهها متفاوت هستند اما در کانادا راز اعتبار بالایی برخوردار می باشند.

 

پزشکی

رشته های پزشکی در کانادا و آمریکا جزو بهترین و معتبرترین رشته های تحصیلی در سرتاسر جهان می باشند. پزشکان ، دندانپزشکان و دکترهای داروساز نیز به همین دلیل دارای بالاترین سطح درآمد در کانادا و آمریکا هستند.

 

نحوه ورود به رشته های پزشکی، دندانپزشکی؛ و داروسازی در کانادا و آمریکا متفاوت از دیگر کشورها می باشد. برای تحصیل در این رشته ها ، متقاضیان بایستی ابتدا به مدت دو، سه یا چهار سال که بستگی به دانشگاه محل تحصیل دارد، در یک رشته مقطع کارشناسی در کانادا و یا آمریکا تحصیل نمایند. دانشجویان علاقمند به ورود به دانشکده های پزشکی معمولا برای دوره تحصیل کارشناسی خود، رشته های عمومی مانند علوم تجربی (Science)، حرکت شناسی (Kinesiology) و رونشناسی (Psychology) را انتخاب می نمایند.

 

دانشجویان مقطع لیسانس پس از سال سوم باید در آزمون سراسری پزشکی (Medical College Admission Test) که به نام MCAT نیز شناخته می شود، ثبت نام کرده و در صورت موفقیت در این آزمون، وارد دانشکده پزشکی، دندانپزشکی؛ و یا داروسازی خواهد شد. در این حال دانشجویان پس از چهار تا پنج سال تحصیل در دانشکده های پزشکی، مدرک خود را دریافت می کنند. بالا بودن معدل سال های تحصیل در مقطع کارشناسی و رزومه قوی از سایر عوامل قبولی در دانشکده های پزشکی می باشد.

 

شرایط اخذ پذیرش برای رشته های لیسانس مرتبط با پزشکی:

همانطور که در بالا بیان شد، برای تحصیل در رشته های علوم پزشکی در کانادا ، متقاضی باید ابتدا از یک دوره کارشناسی پذیرش بگیرد. شرایط دریافت پذیرش در این رشته های عبارتست از:

 • معدل بالای ۱۵ دیپلم و پیش دانشگاهی. این معدل هرچه بالاتر باشد شانس شما بیشتر است
 • مدرک زبان انگلیسی آیلتس با نمره ۶٫۵ یا تافل کامپیوتری با نمره ۱۰۰

دانشجویان در صورت نداشتن مدرک زبان، ابتدا باید در دوره های زبان دانشگاه به مدت یک تا دو ترم شرکت نمایند.

برای شرکت در آزمون ورودی پزشکی معدل بالای ۱۶ در تمامی سال های تحصیل و رزومه قوی شامل شرکت در فعالیت های داوطلبانه و معرفی نامه از اساتید تاثیر گذار می باشد.

امکان قبولی در آزمون ورودی پزشکی با لیسانس از کشوری غیر از کانادا یا آمریکا امکان پذیر نمی باشد.

 

دانشگاههای کانادا

در کانادا حدود ۸۰ دانشگاه و ۲۲۰ کالج فعالیت دارند که سالیانه بیش از ۱۳۰,۰۰۰ دانشجو را از کشورهای خارجی برای ادامه تحصیل در خود می پذیرند. مقررات پذیرش دانشگاه ها بسیار متفاوت است و هر دانشگاه در شیوه پذیرش دانشجو کاملا” مستقل و با شرایط خاص خود عمل می کنند. سطح علمی اکثر دانشگاه های کانادا بسیار بالا بوده و شهرت بین المللی دارند. با این حال تنها ۱۰ درصد از ظرفیت پذیرش دانشگاه ها به متقاضیان بین المللی اختصاص دارد و بقیه در اختیار شهروندان و مهاجران می باشد.

با توجه به مطالبی که در سایت وزارت علوم و فناوری ایران دیدیه می شود، تقریبا” می توان گفت که اکثر دانشگاههای کانادا مورد تائید وزارت علوم ایران می باشند. برای اطلاع از تک تک دانشگاههای کانادا و اعتبار آنها از نظر وزارت علوم ایران، می توانید در سایت وزارت علوم لیست کامل این دانشگاهها را ببینید. به یاد داشته باشید که دانشگاههای مجازی این کشورها که در دیگر کشورها(مثل امارات و یا مالزی) شعبه زده اند و بصورت مجازی دانشجو می گیرند، مورد تائید وزارت علوم ایران نیستند.

بهترین دانشگاه های کانادا برای رشته های مهندسی دانشگاه تورنتو  و  دانشگاه بریتیش کلمبیا  هستند. اکثر رشته های فوق لیسانس مهندسی امتحان تافل ۹۰ یا ایلتس ۶ به بالا می خواهند. شرط معدل هم در بیشتر دانشگاه ها رعایت می شود.

دانشگاههای استان انتاریو کانادا :

انتاریو دارای شش دانشگاه پزشکی است و دارای بیشترین ظرفیت در تخصص های مختلف می باشد. دانشگاه های دارای رشته های پزشکی در انتاریو عبارتند از:

University of Ottawa, Queen’s University, Northern Ontario School of Medicine, University of Toronto, McMaster University, University of Western Ontario,

دانشگاهای استان کبک کانادا :

هر چند که دانشگاههای این استان به زبان انگلیسی می باشند، اما تسلط به زبان فرانسه برای تحصیل و زندگی در کبک ضروری است. دانشگاه های دارای رشته های پزشکی در استان کبک عبارتند از:

Université Laval, Université de Sherbrooke, Université de Montréal, McGill University

دانشگاههای استان آلبرتا کانادا :

در این استان نیز دانشگاههای معروف و معتبری وجود دارند. دانشگاه های دارای رشته های علوم پزشکی و علوم مهندسی در استان آلبرتای کانادا عبارتند از:

University of Alberta, University of Calgary

استان بریتیش کلمبیا :

در این استان می توانید یکی از بهترین دانشگاه های رشته های علوم پزشکی  و همچنین علوم مهندسی در جهان را پیدا کنید . این دانشگاه University of British Columbia نام دارد.

 

استان نیو فوندلند:

در این استان دانشگاه Memorial University of Newfoundland در رشته های پزشکی و مهندسی فعالیت دارد.

استان نوا اسکوشیا و نیو برانزویک:

دانشگاه استان نوا سکوچیا و استان نیو برینزویک دانشگاه Dalhousie University است.

استان مانیتوبا:

تنها دانشگاه دارای رشته پزشکی در استان مانیتوبا دانشگاه University of Manitoba می باشد.

استان ساسکاچوان:

تنها دانشگاه دارای رشته های پزشکی در استان ساسکاچوان دانشگاه  University of Saskatchewan می باشد

لیست دانشگاههای مورد تایید وزارت علوم ایران

 

دانشگاه‌ها و مراکز آموزش‌ عالی آمریکا، گروه‌ یک‌ (ممتاز)

 

۱-Arizona State University, Tempe, AZ
۲- Baylor University, Waco, Tx
۳-Boston University, Boston, MA
۴-Brandeis University, Waltham, MA
۵-Brown University, Providence, RI
۶-California Institute of Technology, Pasadena, CA
۷-Carnegie – Mellon University, Pittsburgh, PA
۸- Case Western Reserve University, Cleveland, OH
۹- City University of New York, Graduate School & University Center New York, NY
۱۰- Colorado School of Mines, Golden, CO
۱۱- Columbia University, New York, NY
۱۲- Cornell University, Ithaca, NY
۱۳- Dartmouth College, Hanover, NH
۱۴- Drexel University, Philadelphia, PA
۱۵- Duke University, Durham, NC
۱۶- Emory University, Atlanta, GA
۱۷- Georgetown University, Washington, D.C
۱۸- George Washington University, Washington, D.C
۱۹-Georgia Institute of Technology, Atlanta, GA
۲۰- Harvard University, Cambridge, MA
۲۱-Indiana University – Bloomington, IN
۲۲- Indiana University Purdue University Indianapolis, IN
۲۳- Iowa State University, Ames . IA
۲۴- Johns Hopkins University, Baltimore, MD
۲۵- Louisiana State University and Agricultural and Mechanical College, Baton Rouge, LA
۲۶- Massachusetts Institute of Technology, Cambridge, MA
۲۷- Michigan State University, East Lansing, MI
۲۸- New York University, New York, NY
۲۹- Northwestern University, Evanston, IL
۳۰- Ohio State University, Columbus, OH
۳۱- Oregon State University, Corvallis, OR
۳۲- Pennsylvania State University,University Park Campus, University Park, PA
۳۳- Princeton University, Princeton, NJ
۳۴- Purdue University, West Lafayette, IN
۳۵- Rensselaer Polytechnic Institue, Troy, NY
۳۶- Rice University, Houston, TX
۳۷- Rockefeller University, New York, NY
۳۸- Rutgers University, New Brunswick, New Brunswick, NJ
۳۹- Stanford University, Stanford, CA
۴۰- State University of New York at Albany, NY
۴۱- State University of New York at Binghamton ,NY
۴۲- State University of New York at Buffalo, NY
۴۳- State University of New York at Stony Brook, Stony Brook, NY
۴۴- State University of New York College of Environmental Science and Forestry, Syracuse, NY
۴۵- Syracuse University, Syracuse, NY
۴۶- Texas A & M University, College Station, TX
۴۷- Tufts University, Medford, MA
۴۸- Tulane University, New Orleans, LA
۴۹- University of Arizona, Tucson, AZ
۵۰- University of California, BerKeley, Berkeley, CA
۵۱- University of California, Davis, Davis, CA
۵۲- University of California, Irvine, Irvine, CA
۵۳- University of California, Los Angeles, Los Angeles, CA
۵۴- University of California, Riverside, Riverside, CA
۵۵- University of California, San Diego, La Jolla, CA
۵۶- University of California, Son Francisco, San Francisco, CA
۵۷- University of California, Santa Barbara, Santa Barbara, CA
۵۸- University of Chicago, Chicago, IL
۵۹- University of Colorado at Boulder, Boulder CO
۶۰- University of Connecticut, Storrs, CT
۶۱- University of Florida, Gainesville, FL
۶۲- University of Illinois at Chicago, Chicago, IL
۶۳- University of Illinois at Urbana – Champaign, Urbana, IL
۶۴- University of Iowa, Iowa City, IA
۶۵- University of Kansas, Lawrence, KS
۶۶- University of Maryland College Park, College Park, MD
۶۷- University of Maryland Graduate School Baltimore, Baltimore, MD
۶۸- University of Massachusetts Amherst, Amherst, MA
۶۹- University of Michigan, Ann Arbor, MI
۷۰- University of Minnesota, Twin Cities, Minneapolis, MN
۷۱- University of Missouri – Columbia, MO
۷۲- University of North Carolina at Chapel Hill, Chapel Hill, NC
۷۳- University of Notre Dame, Notre Dame, IN
۷۴- University of Oregon, Eugene, OR
۷۵- University of Pennsylvania Philadelphia, PA
۷۶- University of Pittsburgh – Pittsburgh, PA
۷۷- University of Rochester, Rochester, NY
۷۸- University of Southern California, Los Angeles, CA
۷۹- University of Tennessee, Knoxville, TN
۸۰- University of Texas at Austin, Austin, TX
۸۱- University of Utah, Salt Lake City, UT
۸۲- University of Virginia, Charlottesville, VA
۸۳- University of Washington, Seattle, WA
۸۴- University of Wisconsin, Madison, WI
۸۵- Vanderbilt University, Nashville, TN
۸۶- Washington University, St, Louis, MO
۸۷- Yale University, New Haven, CT
۸۸- Yeshiva University, New York, NY
۸۹- Virginia Commonwealt University, Richmond, VA
ب) دانشگاه‌ها و مراکز آموزش‌ عالیامریکا ، گروه ‌دو خوب

اگر چه‌ مدارک‌ دانشگاه‌های‌ گروه‌ دو ارزشیابی‌ می‌شوند، اما توصیه‌ میشود که‌ در دوره‌های‌ کارشناسی‌ ارشد (Master) و
دکترا (PhD) تنها در دانشگاه‌های گروه‌ یک‌ (ممتاز) ادامه‌ تحصیل‌ داده‌ شود.
۱- Air Force Institute of Technology, Wright – Patterson AFB, OH
۲- Alabama Agricultural and Mechanical University, Normal, AL
۳- Alfred University, Alfred, NY
۴- American University Washington , D.C.
۵- Appalachian State University, Boone, NC
۶- Arkansas State University, State University, AR
۷-Auburn University, Auburn, AL
۸-Ball State University, Munice, IN
۹-Boston College, Chestnut Hill, MA
۱۰- Bowling Green State University, Bowling Green, OH
۱۱- Bradley University, Peoria, IL
۱۲- Brigham Young University, Provo, UT
۱۳-Bryn Mawr College, Bryn Mawr, PA
۱۴- California Polytechnic State University, San Luis Obispo, CA
۱۵-California State Polytechnic University, Pomona, CA
۱۶-California State University, Fresno, CA
۱۷- California State University, Fullerton, CA
۱۸- California State University, Long Beach, CA
۱۹- California State University, Los Angeles, CA
۲۰-California State University, Northridge, CA
۲۱-California State University, Sacramento, CA
۲۲- California State University, San Bernardino, CA
۲۳- Catholic University of America, Washington, D.C.
۲۴-Central Connecticul State University New Britain, CT
۲۵- Central Michigan University, Mount Pleasant, MI
۲۶-Central Missouri State University, Warrensburg, MO
۲۷-City University of New York, Bernard M. Baruch College,New York, NY
۲۸- City University of New York, Brooklyn College, NY
۲۹- City University of New York, City College, New York, NY
۳۰- City University of New York, Herbert H. Lehman College, Bronx. NY
۳۱- City University of New York, Hunter College, New York, NY
۳۲- City University of New York, Queens College, Flushing, NY
۳۳- Claremont Graduate School, Claremont, CA
۳۴- Clarkson University, Potsdam, NY
۳۵- Clark University, Worcester, MA
۳۶- Clemson University, Clemson, SC
۳۷- Cleveland State University,Cleveland, OH
۳۸-College of William& Mary, Williamsburg, VA
۳۹-Colorado State University, Fort Collins , CO
۴۰- Cooper Union for the Advancement of Science and Art,New York, NY
۴۱- Creighton University, Omaha, NE
۴۲- De Paul University, Omaha, IL
۴۳- Drake University, Des Moines, IA
۴۴- Duquesne University, Pittsburgh, PA
۴۵-East Carolina University, Greenvill, NC
۴۶- Eastern Illinois University, Charleston, IL
۴۷- Eastern Kentucky University, Richmond, KY
۴۸- Eastern Michigan University, Ypsilanti, MI
۴۹- Eastern New Mexico University, Portales, NM
۵۰- Eastern Washington University, Cheney, WA
۵۱- East Tennessee State University, Johnson City, TN
۵۲- Emporia State University, Emporia, KS
۵۳- Fairleigh Dickinson University, Florham -Madison, NJ
۵۴- Fairleigh Dickinson University, Teaneck -Hackensack Campus, Teaneck, NJ
۵۵- Florida Agricultural and Mechanical University, Tallahassee, FL
۵۶- Florida Atlantic University, Boca Raton, FL
۵۷- Florida Institute of Technology, Melbourne, FL
۵۸- Florida International University, Miami, FL
۵۹- Florida State University, Tallahassee, FL
۶۰- Fordham University, Bronx, NY
۶۱- Fort Hays State University , Hays, KS
۶۲- George Mason University, Fairfax, VA
۶۳- Georgia Southern University, Statesboro, GA
۶۴- Georgia State University, Atlanta, GA
۶۵- Golden Gate University, San Francisco, CA
۶۶- Gonzaga University, Spokane, WA
۶۷- Grand Valley State University, Allendale, MI
۶۸- Hofstra University, Hempstead, NY
۶۹-Howard University, Washington, D.C.
۷۰- Humboldt State University, Arcata, CA
۷۱- Idaho State University, Pocatello, ID
۷۲- Illinois Institute of Technology, Chicago, IL
۷۳-Illinois State University, Normal, IL
۷۴- Indiana State University at Terre Haute, Terre Haute, IN
۷۵-Indiana University – Purdue University Fort Wayne, Fort Wayne, IN
۷۶-James Madison University, Harrisonburg, VA
۷۷-Kansas State University, Manhattan, KS
۷۸- Kent State University, Kent, OH
۷۹- Lamar University – Beaumont, TX
۸۰- Lehigh University, Bethlehem, PA
۸۱-Loma Linda University, Loma Linda, CA
۸۲- Long Island University, Brooklyn Center, Brooklyn, NY
۸۳- Long Island University, C.W. Post Campus, Brookville, NY
۸۴- Louisiana State University, in Shreveport, LA
۸۵- Louisiana Tech University, Ruston, LA
۸۶- Loyola University of Chicago, Chicago, IL
۸۷- Mankato State University, Mankato, MN
۸۸-Marquette University, MilWaukee, WI
۸۹- Marshall University, Huntington, WV
۹۰- Mercer University, Macon, GA
۹۱- Miami University, Oxford, OH
۹۲- Michigan Technological University, Houghton, MI
۹۳- Middle Tennessee State University, Murfreesboro, TN
۹۴- Milwaukee School of Engineering, Milwaukee, WI
۹۵- Mississippi State University, Mississippi State, MS
۹۶– Montana Tech of the University of Montana, Butte, MT
۹۷-Montana State University, Bozeman, MT
۹۸- Montclair State University, Upper Montclair, NJ
۹۹- Moorhead State University, Moorhead, MN
۱۰۰- Morehead State University, Morehead, KY
۱۰۱- Murray State University, Murray, KY
۱۰۲-Naval postgraduate School, Monterey CA
۱۰۳- New Jersey Institute of Technology, Newark, NJ
۱۰۴- New Mexico Institute of Mining and Technology, Socorro, NM
۱۰۵- New Mexico State University, Las Cruces, NM
۱۰۶- New School For Social Research, New York, NY
۱۰۷- New York Institute of Technology, OldWestbury Campus, Old- Westbury, NY
۱۰۸- North Carolina Agricultural and Technical State University, Greensboro, NC
۱۰۹- North Carolina Central University, Durhan, NC
۱۱۰- North Carolina State University at Raleigh, Raleigh, NC
۱۱۱-North Dakota State University, Fargo, ND
۱۱۲- Northeastern Illinois University, Chicago, IL
۱۱۳- Northeastern University, Boston, MA
۱۱۴-Northeast Louisiana Univesity, Monroe, LA
۱۱۵- Northeast Missouri State University, Kirksville, MO
۱۱۶- Northern Arizona University, Flagstaff, AZ
۱۱۷- Northern Illinois University, Dekalb, IL
۱۱۸- Northern Michigan University, Marquette, MI
۱۱۹- Northwestern State University of Louisiana, Natchitoches, LA
۱۲۰- Nova Southeastern University, Fort Lauderdale, FL
۱۲۱- Oakland University, Rochester, NY
۱۲۲- Ohio University, Athens, OH
۱۲۳- Oklahoma State University, Stillwater, OK
۱۲۴- Old Dominion University, Norfolk, VA
۱۲۵- Pace University, New York, NY
۱۲۶- Polytechnic University, Brooklyn Campus, Brooklyn, NY
۱۲۷- Portland State University, Portland, OR
۱۲۸- Pratt Institute, Brooklyn, NY
۱۲۹- Purdue University Calumet, Hammond, IN
۱۳۰- Radford University, Radford, VA
۱۳۱- Rochester Institute of Technology, Rochester, NY
۱۳۲- Roosvelt University, Chicago, IL
۱۳۳- Rose – Hulman Institute of Technology, Terre Hatue, IN
۱۳۴- Rutgers University, Newark, NJ
۱۳۵ St. Cloud State University, St. Cloud, MN
۱۳۶- St. Johns University, Jamaica, NY
۱۳۷- Saint Louis University, St. Louis, MO
۱۳۸- Samford University, Birmingham, AL
۱۳۹-Sam Houston State University, Huntsville, TX
۱۴۰- San Diego State University, San Diego, CA
۱۴۱- San Francisco State University, San Francisco, CA
۱۴۲- San Jose State University, San Jose, CA
۱۴۳- Seattle University, Seattle, WA
۱۴۴- Seton Hall University, South Orange, NJ
۱۴۵- Simmons College, Boston, MA
۱۴۶- Smith College, Northhampton, MA
۱۴۷- South Dakota School of Mines and Technology, Rapid City, SD
۱۴۸- South Dakota State University, Brookings, SD
۱۴۹- Southeastern Louisiana University, Hammond, LA
۱۵۰- Southeast Missouri State University, Cape Giradeau, MO
۱۵۱- Southern Connecticut State University, New Haven, CT
۱۵۲- Southern Illinois University at Carbondale, IL
۱۵۳- Southern Illinois University, at Edwardsvile, IL
۱۵۴- Southern Methodist University, Dallas, TX
۱۵۵- Southern University and Agricultural and Mechanical College, Baton- Rouge, LA
۱۵۶- Southwest Missouri State University, Springfield, MO
۱۵۷- Southwest Texas State University, San Marcos, TX
۱۵۸- Stephen F. Austin State University, Nacogdoches, TX
۱۵۹- Stevens Institute of Technology, Hoboken, NJ
۱۶۰- Suffolk University, Boston, MA
۱۶۱-Tarleton State University, Stephenville, TX
۱۶۲- Teachers College, Columbia University, New York, NY
۱۶۳- Temple University, Philadelphia, PA
۱۶۴- Tennessee State University, Nashville, TN
۱۶۵- Tennessee Technological University, Cookeville, TN
۱۶۶- Texas Christian University, Fort Worth, TX
۱۶۷- Texas Southern University, Houston, TX
۱۶۸- Texas Tech University, Lubboch, TX
۱۶۹- Texas Womans University, Denton, TX
۱۷۰- Tuskegee University, Tuskegee Institute, AL
۱۷۱- University of Akron, Akron, OH
۱۷۲- University of Alabama, Univesity, AL
۱۷۳- University of Alabama in Birmingham, Birmingham, AL
۱۷۴- University of Alabama in Huntsville, Huntsville, AL
۱۷۵- University of Alaska, Anchorage, Anchorage, AK
۱۷۶-University of Alaska, Fairbanks, Fairbanks, Ak
۱۷۷- University of Arkansas, Fayetteville, AR
۱۷۸-University of Arkansas at Little Rock, Little Rock, AR
۱۷۹- University of Califonia, Santa Cruz, Santa Cruz, CA
۱۸۰- University of Central Florida, Orlando, FL
۱۸۱- University of Cincinnati, Cincinnati, OH
۱۸۲-University of Colorado at Colorado Springs Colorado Spring, CO
۱۸۳- University of Colorado at Denver, Denver, CO
۱۸۴- University of Dallas, Irving, TX
۱۸۵- University of Dayton, Dayton, OH
۱۸۶-University of Delaware, Newark, DE
۱۸۷- University of Denver, Denver, CO
۱۸۸- University of Detroit Mercy, Detroit, MI
۱۸۹- University of Georgia, Athens, GA
۱۹۰- University of Hartford, West Hartford, CT
۱۹۱-University of Hawaii at Manoa, Honolulu, HI
۱۹۲- University of Houston – Clear Lake, Houston, TX
۱۹۳- University of Houston, Houston, TX
۱۹۴-University of Idaho, Moscow, ID
۱۹۵- University of Illinois at Springfield, Springfield, IL
۱۹۶- University of Kentucky, Lexington, KY
۱۹۷- University of Louisville, Louisville, KY
۱۹۸- University of Maine at Orono, Orono, ME
۱۹۹- University of Massachusetts Boston, Boston, MA
۲۰۰- University of Massachusetts Dartmouth, North Dartmouth, MA
۲۰۱- University of Massachusetts Lowell, Lowell, MA
۲۰۲-University of Memphis, Memphis, TN
۲۰۳- University of Miami, Coral Gables, FL
۲۰۴- University of Michigan – Dearborn, Dearborn, MI
۲۰۵- University of Minnesota, Duluth, Duluth, MN
۲۰۶- University of Mississippi, University, MS
۲۰۷- University of Missouri – Kansas City, Kansas City, MO
۲۰۸- University of Missouri – Rolla, Rolla, MO
۲۰۹- University of Missouri – St. Louis, MO
۲۱۰- University of Montana – Missoula, Missoula, MT
۲۱۱- University of Nebraska at Kearney, Kearney, NE
۲۱۲- University of Nebraska at Omaha, Omaha, NE
۲۱۳- University of Nebraska – Lincoln, Lincoln, NE
۲۱۴-University of Nevada – Las Vegas, Las Vegas, NV
۲۱۵- University of Nevada – Reno, NV
۲۱۶- University of New Hampshire, Durham, NH
۲۱۷- University of New Haven, West Haven, CT
۲۱۸-University of New Mexico, Albuquerque, NM
۲۱۹- University of New Orleans, New Orleans, LA
۲۲۰- University of North Carolina, at Charlotte, Charlotte, NC
۲۲۱-University of North Carolina, at Greensboro, Greensboro, NC
۲۲۲- University of North Dakota, Grand Forks, ND
۲۲۳- University of Northern Colorado, Greeley, CO
۲۲۴- University of Northern Iowa, Cedar Falls, LA
۲۲۵- University of North Florida, Jacksonville, FL
۲۲۶- University of North Texas, Denton . TX
۲۲۷- University of Oklahama, Norman, OK
۲۲۸- University of Portland, Portland, OR
۲۲۹- University of Rhode Island, Kingston, RI
۲۳۰- University of Richmond, Richmond, VA
۲۳۱- University of San Diego, San Diego, CA
۲۳۲- University of San Francisco, San Francisco, CA
۲۳۳-University of Santa Clara, Santa Clara, CA
۲۳۴-University of South Alabama, Mobile, AL
۲۳۵- University of South Carolina, Columbia, SC
۲۳۶- University of South Dakota, Vermillion, SD
۲۳۷- University of Southern Mississippi. Hattiesburg, MS
۲۳۸- University of South Florida, Tampa, FL
۲۳۹- University of Southwestern Louisiana, Lafayette, LA
۲۴۰- University of Tennessee, at Chattanooga, Chattanooga, TN
۲۴۱- University of Tennessee at Martin, Martin, TN
۲۴۲- University of Texas at Arlington, Arlington, TX
۲۴۳-University of Texas at Dallas, Richardson, TX
۲۴۴- University of Texas at EI Paso, EI Paso, TX
۲۴۵- University of Texas at San Antonio, San Antonio, TX
۲۴۶- University of The Pacific, Stockton, CA
۲۴۷- University of Toledo, OH
۲۴۸- University of Tulsa, OK
۲۴۹- University of Vermont, Burlington, VT
۲۵۰- University of Wisconsin – Milwaukee, Milwaukee, WI
۲۵۱- University of West Florida, Pensacola, FL
۲۵۲- University of Wyoming, Laramie, WY
۲۵۳- Utah State University, Logan, UT
۲۵۴- Virginia Polytechnic Institute and State University, Blacksburg, VA
۲۵۵- Wake Forest University, Winston – Salem, NC
۲۵۶- Washington State University, Pullman, WA
۲۵۷- Wayne State University, Detroit, MI
۲۵۸- Wesleyan University, Middletown, CT
۲۵۹- Western Illinois University, Macomb, IL
۲۶۰-Western Kentucky University, Bowling Green, KY
۲۶۱- Western Michigan University, Kalamazoo, MI
۲۶۲- Western Washington University, Bellingham, WA
۲۶۳- West Texas A&M University , Canyon, TX
۲۶۴- West Virginia University, Morgantown, WV
۲۶۵- Wichita State University, Wichita, KS
۲۶۶- Widener University, Chester, PA
۲۶۷- William Patterson College of New Jersey Wayne, NJ
۲۶۸- Winona State University, Winona, MN
۲۶۹- Worchester Polytechnic Institute, Worchester, MA
۲۷۰- Wright State University, Dayton, OH
۲۷۱-Youngstown State University, Youngstown, OH

 

 

 

 

 

ارزشیابی آنلاین تحصیلی (بدون هزینه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده همه اطلاعات

مطالب مرتبط

طراحی و پشتیبانی : سعید قائدی
تماس سریع