وابسته به موسسه سروش دانش پرشین «با مجوز رسمی از وزارت علوم »

پزشکی

تحصیل پزشکی،دندانپزشکی و داروسازی در آلمان

تحصیل در آلمان پزشکی تحصیل پزشکی،دندانپزشکی و داروسازی در آلمان مطالبی که در این مقاله می خوانید: مقدمه پزشکی در آلمان چگونگی ورود به پزشکی در آلمان برای متقاضیان خارجی مدارک لازم برای تحصیل پزشکی در آلمان زمان اقدام به پذیرش پزشکی در آلمان دانشگاههای پزشکی آلمان دندانپزشکی در آلمان چگونگی ورود به دندانپزشکی در […]

تحصیل در آلمان پزشکی

تحصیل پزشکی،دندانپزشکی و داروسازی در آلمان

مطالبی که در این مقاله می خوانید:

 • مقدمه
 • پزشکی در آلمان
 • چگونگی ورود به پزشکی در آلمان برای متقاضیان خارجی
 • مدارک لازم برای تحصیل پزشکی در آلمان
 • زمان اقدام به پذیرش پزشکی در آلمان
 • دانشگاههای پزشکی آلمان
 • دندانپزشکی در آلمان
 • چگونگی ورود به دندانپزشکی در آلمان برای متقاضیان خارجی
 • مدارک لازم برای تحصیل دندانپزشکی در آلمان
 • زمان اقدام به پذیرش دندانپزشکی در آلمان
 • دانشگاههای دندانپزشکی آلمان
 • داروسازی در آلمان
 • چگونگی ورود به داروسازی در آلمان برای متقاضیان خارجی
 • مدارک لازم برای تحصیل داروسازی در آلمان
 • زمان اقدام به پذیرش داروسازی در آلمان
 • دانشگاههای داروسازی آلمان

 

مقدمه

ایرانیان از دیر باز همیشه به دنبال بدست آوردن علوم پزشکی بوده اند و همیشه پزشکان از نظر اجتماعی دارای قدر و منزلت ویژه ای در نزد مردم بوده اند. این فرهنگ و طرز تفکر شاید ناشی از آن باشد که یک پزشک چون می تواند جان یک انسان را نجات دهد فردی ارزشمند در جامعه می باشد، و یا با عنایت به اینکه اکثر افراد جامعه ما در زمانی که در سلامت به سر می برند، به فکر رعایت اصول اولیه بهداشت و سلامت خود نیستند، به محض ابتلا به بیماری و احتیاج به پزشک برای بدست آوردن سلامتی خود، در حالت ناتوانی دست نیاز به سوی پزشکان دارند و برای آنان احترامی خاص قائل می شوند.

به هر حال از آنجائی که بسیار از افراد بر اساس علاقه به علم پزشکی بدنبال تحصیل در این رشته می باشند، پیشنهاد ما این است که اگر می خواهید در علوم پزشکی تحصیل کنید و به علاقه و انگیزه خود جواب قابل تحسینی بدهید، سعی کنید پزشکی را در دانشگاه و کشوری  تحصیل کنید که ارزش آن را داشته باشد و بعد از فارغ التحصیلی با افتخار کشور و دانشگاه خود را به دیگران اعلام نمایید.

آلمان یکی از کشورهای خوب و ارزشمند برای تحصیل پزشکی می باشد. پزشکی آلمان از سالیان قبل پیشرفت بسیار خوبی داشته است و اکنون علم پزشکی آلمان از جایگاه ویژه ای در بین کشورهای دنیا برخوردار می باشد.

راههای مختلفی برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در آلمان وجود دارد که در زیر به تفصیل درخصوص آنها برای شما خواهیم گفت.

پزشکی در آلمان

می توان از تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه های آلمان، به عنوان فرصتی ایده ال برای داشتن آینده ی شغلی مناسب یاد کرد. زیرا با تحصیل در دانشگاههای خوب و مطرح آلمان، با دانشی کامل از پزشکی فارغ التحصیل می شوید. اما به یاد داشته باشید که تحصیل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در آلمان برای دانشجویان خارجی موانع و چالش های زیادی را نیز به همراه دارد.

به دلیل این که حرفه ی پزشکی در آلمان مستلزم داشتن حس مسئولیت پذیری زیادی می باشد، موانع و مقررات سختی برای دانشجویانی که قصد تحصیل پزشکی در این کشور را دارند وضع شده است. با توجه به قوانین استخدامی پزشکان و فارغ التحصیلان رشته های مرتبط با پزشکی در آلمان، دانشجویان این رشته ها باید در طول دوره ی پزشکی عمومی خود، موفق به فراگیری دانش های پایه در تمامی شاخه های پزشکی شوند. کسانی که قصد تحصیل پزشکی در آلمان را دارند می بایست شرایط خاصی را احراز کنند.

دوره ی پزشکی عمومی در آلمان ۶ سال و یا به عبارتی ۱۲ ترم می باشد(بعد از اتمام دوره های پیشنیاز مثل کالج دانشگاهی)  به دو بخش کلی بالینی و پیش بالینی تقسیم می شود. در بخش اول که بین ۴ تا ۵ سال به طول می انجامد، دانشجویان این رشته باید کلیه دروس تئوریک و علوم پایه پزشکی را آموزش دیده و علم تئوری کامل این رشته را فرا گیرند.

منابع درسی ارائه شده در این دوره کاملا به روز بوده و دانشجویان به غیر از دروس ضروری و مورد نیاز، با دانش و علم به روز پزشکی نیز آشنا می شوند. البته در این بخش به غیر از فراگیری دروس تئوریک، به طور کلی  باید کار عملی مرتبط با پزشکی را در قالب کار آموزی و مراقبت از بیماران نیز فرا گیرند و  در بخش دوم فراگیری علم پزشکی، بیشتر به جنبه های کاربردی پرداخته می شود.  پس از آن و در بخش دوم آموزش پزشکی، دانشجویان به مدت یک سال باید کار عملی انجام دهند تا اینکه مشخص شود آیا آن ها توانایی غلبه بر استرس موجود در بیمارستان ها در حین انجام وظیفه ی پزشکی خود را دارا می باشند.

تحصیل در آلمان پزشکی

 

پس از پایان این دو دوره آموزش در دانشگاه، دانشجویان باید دو امتحان یکی به صورت شفاهی و دیگری بصورت کتبی را با موفقیت پشت سر گذاشته و نمره لازم را از آنها بدست آورده و نظر مثبت اساتید خود را نیز بدست آوردند. بعد از آن، برای دریافت عنوان دکتری و مجوز کار به عنوان یک پزشک عمومی در آلمان، فارغ التحصیلان باید یک دوره ی تکمیلی که حدود یک یا دو ترم  بصورت تمام وقت  است را نیز سپری نمایند.

این دوره ها برای دانشجویان خارجی و آلمانی یکسان است و تمامی دانشجویان پزشکی باید دورههای فوق الذکر را تمام و کامل با موفقیت پشت سر گذارنند. یاد آور می شود که دانشجویان خارجی برای شروع تحصیل پزشکی باید دوره های پیش نیاز را نیز بگذرانند.

کسانی که موفق به کسب درجه ی پزشکی از آلمان می شوند، اجازه ی کار در تمامی کشورهای عضو اتحادیه اروپا را دارند و پس از طی کردن دوره های عملی کوتاه، کار کردن در کشور های خارج از اتحادیه اروپا نیز میسر می باشد.

پزشکی آلمان برای خارجی ها:

ایرانیانی که علاقه به تحصیل در رشته های پزشکی و یا دندانپزشکی آلمان را دارند، دو راه برای آنها وجود دارد:

 • از طریق دیپلم و پیش دانشگاهی (یا دیپلم سه ساله نظام جدید که از سال ۱۳۹۸ گرفته شده باشد):

برای اخذ پذیرش تحصیلی در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی آلمان، فرد متقاضی می بایست تحصیلات متوسطه خود را با اخذ مدرک  دیپلم و پیش دنشگاهی به پایان رسانده باشد.  افرادی که فقط دارای دیپلم و پیش دانشگاهی ایران بوده و یا دیپلم سه ساله نظام جدید را دارند (از سال ۱۳۹۸ به بعد گرفته اند)طبق قوانین آموزشی آلمان می بایست به طور قطع یک سال کالج دانشگاهی آلمان را که به M-Kurs معروف است پشت سر گذارند و سپس وارد رشته پزشکی آلمان شوند.

بر  اساس قوانین جدید آلمان که از سال ۲۰۱۸ اجرائی شد تقریبا بیش از ۹۰% دانشگاهای آلمان فقط افرادی را که دارای مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی تجربی ایران هستند، برای دوره های M-Kurs و رشته های پزشکی و دندانپزشکی قبول می کنند و تنها دو یا سه دانشگاه در آلمان هستند که فعلا هنوز هم دیپلمه های ریاضی و فیزیک را البته آن هم با معدل بالا، برای رشته های پزشکی قبول می کنند.

همچنین در صورتی که فرد بعد از سال ۲۰۱۱ دیپلم دبیرستان خود را گرفته است، باید معدل دیپلم وی بالای ۱۵ باشد. علاوه بر این، شرط معدل برای پذیرفته شدن در دانشکده های پزشکی سرتاسر آلمان چالش دیگری برای علاقه مندان به تحصیل در این رشته می باشد. پذیرش دانشجویان بر مبنای معدل دیپلم توسط سازمان های مربوطه صورت می گیرد. توضیحات کامل کالج دانشگاهی را قسمت «کالج دانشگاهی» همین سایت می توانید مطالعه کنید.

 • پذیرش مستقیم پزشکی دانشگاه:

اگر شما در ایران و یا در دانشگاههای معتبر هر کشور دیگری، حداقل به مدت دو یا سه ترم در رشته های علوم پزشکی و حتی پیراپزشکی تحصیل کرده باشید و بیش از ۳۵ واحد دانشگاهی را با معدل بالا در این دانشگاهها پاس کرده باشید، بر اساس قوانین آموزشی آلمان، نیاز به گذراندن کالج M-Kurs ندارید و می شود برای شما پذیرش مستقیم پزشکی، دندانپزشکی و یا داروسازی آلمان را گرفت. اما به خاطر داشته باشید که باید در این دو یا سه ترم تحصیل در دانشگاه، معدل بالایی نیز بدست آورده باشید.

در مورد اینکه اگر در دانشگاههای کشورهای دیگری مثل ارمنستان، گرجستان، مجارستان و … دو یا سه ترم تحصیل کرده اید، امکان پذیرش مستقیم وجود دارد، اما باید حتما نام و اعتبار دانشگاه شما، و همچنین واحدهای پاس شده مشخص شود ، تا بتوان متوجه شد که آیا دانشگاه شما برای پذیرش مستقیم پزشکی آلمان معتبر هست یا خیر؟ . برا ی این کار می توانید واحدهای پاس شده خود را برای موسسه ارسال نمائید تا در این خصوص مشاوره لازم را به شما بدهند.

 

مدارک لازم برای اخذ پذیرش پزشکی آلمان:

برای اخذ پذیرش پزشکی دانشگاههای آلمان(هم برای کالج و هم برای پذیرش مستقیم) نیاز به مدارک زیر دارید:

 • حد اقل مدرک زبان آلمانی B1 ( برای پذیرش کالج M-Kurs بدون مدرک زبان هم می شود پذیرش گرفت اما برای پذیرش مستقیم حد اقل به B1 نیاز است)

 • ترجمه رسمی دیپلم و پیش دانشگاهی به زبان آلمانی

 • ترجمه رسمی ریز نمرات واحدهای پاس شده در دانشگاه(در صورتی که دانشگاه رفتید- چه دانشگاه دولتی و چه دانشگاه آزاد باشد فرقی نمی کند)

 • رزومه (CV) و یا همان (Lebenslauf)

 • اسکن پاسپورت از صفحه اول

 • ترجمه رسمی آلمانی گواهی قبولی سازمان سنجش(الزامی نیست و بدون آن هم می شود پذیرش گرفت)

زمان اقدام برای پذیرش تحصیلی:

دانشگاههای آلمان در هر سال دو ترم پذیرش دارند.

 • برای ترم زمستان که شروع آن از شهریور و مهر ماه می باشد، برای پذیرش تحصیلی باید از اسفند ماه سال قبل اقدام کرد. هر چند دانشگاهها تا تیر ماه برای پذیرش باز هستند.

 • برای ترم تابستان که شروع آن از اسفند هر سال می باشد: برای پذیرش این ترم می توان از شهریور همان سال اقدام کرد. دانشگاهها برای گرفتن مدارک شما برای پذیرش این ترم تا دی ماه نیز باز هستند.

دانشگاههای دارای دانشکده پزشکی در آلمان

از آنجائی که تحصیل در دانشگاههای آلمان برای خارجی ها نیز رایگان می باشد، تحصیل در مقطع کالج دانشگاهی نیز رایگان می باشد. برخی از دانشگاه‌های خوب و معتبر آلمان که دارای رشته پزشکی می باشند و تحصیل برای خارجی ها نیز امکان پذیر می باشد عبارتند از:

دانشگاه هایدلبرگ، دانشگاه درسدن، دانشگاه مارتین لوتر، دانشگاه ینا، دانشگاه گرایفس‌والد، دانشگاه کیل، دانشگاه هامبورگ، دانشگاه گیسن، دانشگاه گوتینگن، دانشگاه دوسلدورف، دانشگاه مونستر، دانشگاه آخن، دانشگاه بن، دانشگاه ماینس، دانشگاه فرانکفورت، دانشگاه زاربروگن، دانشگاه فرایبورگ، دانشگاه مونیخ، دانشگاه ارلانگن، دانشگاه اولم و دانشگاه وورسبورگ. دانشگاه بوخوم،  دانشگاه ماینهایم

 

دندانپزشکی در المان

دندانپزشکی آلمان یکی از رشته های پر طرفدار در بین دانش آموزان و دانشجویان ایرانی می باشد. همچنین تخصص های دندانپزشکی در آلمان نیز طرفداران بسیار زیادی دارد. دوران تحصیل در رشته دندان‌پزشکی در دانشگاه‌های آلمان، به مدت ۵ سال و یا ۱۰ ترم تحصیلی در نظر گرفته شده است. دانشجویان در این دوره همانند دوره های پزشکی، ابتدا دوره دروس تئوری را به پایان رسانده و سپس وارد دوره کلینیکی می شوند و پس از موفقیت کامل دوره کارآموزی، می توانند وارد بازار کار دندانپزشکی شود.

همانند دوره پزشکی، در دوران دندانپزشکی نیز آزمونهای کتبی و شفاهی از دانشجویان در زمانهای خاصی که توسط دانشگاه اعلام می شود، اخذ می شود.  جاذبه ها و دلایل زیادی برای گرایش به دندانپزشکی در آلمان وجود دارد. از قبیل: اعتبار دانشگاههای آلمان، رایگان بودن تحصیل، امکان دریافت حقوق از بیمارستانها و دانشگاهها در دوران گذراندن تخصص در آلمان، امکان کار در ضمن تحصیل در آلمان، کوتاه بودن دوران تحصیل دندانپزشکی، رشته دندان‌پزشکی در دانشگاه‌های آلمان همانند رشته‌های دامپزشکی و داروسازی در مقطع کارشناسی ارشد پیوسته ارائه می‌شود. علاقه‌مندان به دریافت مدرک دکترا، همانند سایر دانشجویان رشته‌های غیرپزشکی، پس از دریافت مدرک کارشناسی ارشد پیوسته، با انتخاب موضوع و پذیرش آن توسط استاد راهنما، به تحصیل در مقطع دکترا مشغول می‌شوند.

اما برای کار کردن در زمینه دندانپزشکی در آلمان، همان مدرک کارشناسی ارشد پیوسته کفایت می‌کند و با آن می توانید در بیمارستانها، کلینیک ها و یا در مطب شخصی خود به کار دندانپزشکی مشغول شوید.

خاطر نشان می گردد که مدارک دندانپزشکی آلمان که در مقطع کارشناسی ارشد پیوسته ارائه می شوند، در ایران معادل دکتری عمومی دندانپزشکی معادل سازی شده و کاملا معتبر می باشند.

راه ورود به دندانپزشکی آلمان برای خارجی ها:

ایرانیانی که علاقه به تحصیل در رشته دندانپزشکی آلمان را دارند، دو راه برای آنها وجود دارد:

 • از طریق دیپلم و پیش دانشگاهی (یا دیپلم سه ساله نظام جدید که از سال ۱۳۹۸ گرفته شده است):

برای اخذ پذیرش تحصیلی در رشته دندانپزشکی آلمان، همانند پزشکی می بایست دارای مدرک  دیپلم و پیش دنشگاهی باشید.  افرادی که فقط دارای دیپلم و پیش دانشگاهی ایران بوده و یا دیپلم سه ساله نظام جدید را دارند (از سال ۱۳۹۸ به بعد گرفته اند)طبق قوانین آموزشی آلمان می بایست به طور قطع یک سال کالج دانشگاهی آلمان را که به M-Kurs معروف است را پشت سر گذارند و سپس وارد رشته دندانپزشکی آلمان شوند.

بر  اساس قوانین جدید آلمان که از سال ۲۰۱۸ اجرائی شد تقریبا بیش از ۹۰% دانشگاهای آلمان فقط افرادی را که دارای مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی تجربی ایران هستند، برای دوره های M-Kurs و رشته های دندانپزشکی و دندانپزشکی قبول می کنند و تنها دو یا سه دانشگاه در آلمان هستند که فعلا هنوز هم دیپلمه های ریاضی و فیزیک را البته آن هم با معدل بالا، برای رشته های دندانپزشکی قبول می کنند. همچنین در صورتی که فرد بعد از سال ۲۰۱۱ دیپلم دبیرستان خود را گرفته است، باید معدل دیپلم وی بالای ۱۵ باشد. علاوه بر این، شرط معدل برای پذیرفته شدن در دانشکده های دندانپزشکی سرتاسر المان چالش دیگری برای علاقه مندان به تحصیل در این رشته می باشد.

پذیرش دانشجویان بر مبنای معدل دیپلم توسط سازمان های مربوطه صورت می گیرد. توضیحات کامل کالج دانشگاهی را قسمت «کالج دانشگاهی» همین سایت می توانید مطالعه کنید.

 • پذیرش مستقیم دندانپزشکی دانشگاه:

اگر شما در ایران و یا در دانشگاههای معتبر هر کشور دیگری، حداقل به مدت دو یا سه ترم در رشته های دندانپزشکی، پزشکی و حتی پیراپزشکی تحصیل کرده باشید و بیش از ۳۵ واحد دانشگاهی را با معدل بالا در این دانشگاهها پاس کرده باشید، بر اساس قوانین آموزشی آلمان، نیاز به گذراندن کالج M-Kurs ندارید و می شود برای شما پذیرش مستقیم دندانپزشکی آلمان را گرفت. اما به خاطر داشته باشید که باید در این دو یا سه ترم تحصیل در دانشگاه، معدل بالایی نیز بدست آورده باشید.

در مورد اینکه اگر در دانشگاههای کشورهای دیگری مثل ارمنستان، گرجستان، مجارستان و … دو یا سه ترم تحصیل کرده اید، امکان پذیرش مستقیم وجود دارد، اما باید حتما نام و اعتبار دانشگاه شما، و همچنین واحدهای پاس شده مشخص شود ، تا بتوان متوجه شد که آیا دانشگاه شما برای پذیرش مستقیم پزشکی آلمان معتبر هست یا خیر؟ . برا ی این کار می توانید واحدهای پاس شده خود را برای موسسه ارسال نمائید تا در این خصوص مشاوره لازم را به شما بدهند.

 

مراحل تحصیل در رشته دندان‌پزشکی

طول دوران تحصیل در رشته دندان‌پزشکی ۱۰ نیم سال تحصیلی در نظر گرفته شده است. تحصیل در این رشته را می‌توان به دو بخش تقسیم کرد:

 • بخش اول که پنج ترم اول را شامل می‌شود و به دوره پیش از ورود به مراکز درمانی اطلاق می‌شود. در این مرحله دانشجویان با مبانی علوم پایه، همچون فیزیک، شیمی و زیست‌شناسی و جانورشناسی آشنا می‌شوند و در دو نوبت امتحان نیز شرکت می‌کنند. مرحله اول امتحانات پس از ترم دوم تحصیلی و شامل مبانی علوم پایه می‌شود. و مرحله دوم امتحانات، پس از نیم سال پنجم تحصیلی و در ارتباط با واحدهای تخصصی دندان‌پزشکی است. دانشجویان پس از پشت سر گذاشتن این دو مرحله از امتحانات وارد دوره دوم تحصیل خواهند شد.

 • دوره دوم ، به دوره حضور در کلینیک و مراکز درمانی اطلاق می‌شود. در این دوره، دانشجویان در مراکز درمانی به گذراندن دوره‌های کارآموزی و آشنایی بیشتر با مبانی تخصصی رشته دندان‌پزشکی مشغول می‌شوند. پس از گذراندن این دوره نیز، مرحله پایانی امتحانات که در دوره‌ای شش ماهه برگزار می‌شود، آغاز خواهد شد.

مدارک لازم برای اخذ پذیرش دندانپزشکی آلمان:

برای اخذ پذیرش دندانپزشکی از دانشگاههای آلمان(برای کالج و همچنین برای پذیرش مستقیم) نیاز به مدارک زیر دارید:

 • حد اقل مدرک زبان آلمانی B1 ( برای پذیرش کالج M-Kurs بدون مدرک زبان هم می شود اقدام کرد اما برای پذیرش مستقیم حداقل به B1 نیاز است)

 • ترجمه رسمی دیپلم و پیش دانشگاهی به زبان آلمانی

 • ترجمه رسمی ریز نمرات واحدهای پاس شده در دانشگاه(در صورتی که دانشگاه رفتید. چه دانشگاه دولتی و چه دانشگاه آزاد فرقی ندارد)

 • رزومه (CV) و یا همان (Lebenslauf)

 • اسکن پاسپورت از صفحه اول

 • ترجمه رسمی آلمانی گواهی قبولی سازمان سنجش(الزامی نیست و بدون آن هم می شود پذیرش گرفت)

زمان اقدام برای پذیرش تحصیلی:

دانشگاههای آلمان در هر سال دو ترم پذیرش دارند.

 • برای ترم زمستان که شروع آن از شهریور و مهر ماه می باشد، برای پذیرش تحصیلی باید از اسفند ماه سال قبل اقدام کرد. هر چند دانشگاهها تا تیر ماه برای پذیرش باز هستند.

 • برای ترم تابستان که شروع آن از اسفند هر سال می باشد: برای پذیرش این ترم می توان از شهریور همان سال اقدام کرد. دانشگاهها برای گرفتن مدارک شما برای پذیرش این ترم تا دی ماه نیز باز هستند.

دانشگاههای دارای رشته دندانپزشکی در آلمان

تحصیل در بسیاری از دانشگاه‌هایی که رشته دندان‌پزشکی را در آلمان ارائه می‌کنند، بدون شهریه و رایگان است. تحصیل در مقطع کالج دانشگاهی در آلمان نیز رایگان می باشد. برخی از دانشگاه‌های خوب و معتبر آلمان که دارای رشته دندانپزشکی پزشکی می باشند و تحصیل برای خارجی ها نیز امکان پذیر می باشد عبارتند از:

دانشگاه هایدلبرگ، دانشگاه درسدن، دانشگاه مارتین لوتر، دانشگاه ینا، دانشگاه گرایفس‌والد، دانشگاه کیل، دانشگاه هامبورگ، دانشگاه گیسن، دانشگاه گوتینگن، دانشگاه دوسلدورف، دانشگاه مونستر، دانشگاه آخن، دانشگاه بن، دانشگاه ماینس، دانشگاه فرانکفورت، دانشگاه زاربروگن، دانشگاه فرایبورگ، دانشگاه مونیخ، دانشگاه ارلانگن، دانشگاه اولم و دانشگاه وورسبورگ. دانشگاه بوخوم،  دانشگاه ماینهایم

 

داروسازی در المان

رشته داروسازی در دانشگاه‌های آلمان، به دو مقطع لیسانس و فوق لیسانس تقسیم می شود. یعنی دانشجویان ابتدا دوره ۴ ساله لیسانس را به اتمام می رسانند و سپس دو سال دیگر در ادامه آن با عنوان کارشناسی ارشد می خوانند که در نهایت در ایران به عنوان دکتری داروسازی محسوب شده و مورد ارزشیابی قرار می گیرد.

تحصیل در رشته داروسازی به دو بخش تقسیم می‌شود: در مقطع کارشناسی که کلا ۴ سال می باشد، در بخش اول تحصیلات مقدماتی در علوم پایه و دروسی نظیر شیمی، فیزیک و زیست‌شناسی، و دروس پایه دارو ارائه می شوند که ۴ نیم سال تحصیلی به طول می‌انجامد. بخش دوم نیز ۴ ترم در نظر گرفته شده است و مباحث تخصصی داروسازی به صورت تخصصی و همچنین به شکل عملی و در مواردی خارج از محیط دانشگاه، در کلینیک، داروخانه ها، شرکتهای داروسازی و یا سایر مراکز درمانی به دانشجو ارائه می‌شوند.

قابل ذکر است که رشته داروسازی در آلمان‌ همانند رشته پزشکی، در مقطع تحصیلی کارشناسی‌ارشد پیوسته ارائه می‌شود. علاقه‌مندان به دریافت مدرک دکترا، همانند سایر دانشجویان رشته‌های غیرپزشکی، پس از دریافت مدرک کارشناسی‌ارشد، با انتخاب موضوع و پذیرش آن توسط استاد راهنما، به تحصیل در مقطع دکترا مشغول می‌شوند.

در دانشگاههای آلمان معمولا سه مرحله امتحان در هر مقطع تحصیلی برگزار می گردد. دانشگاه‌هایی که سه مرحله امتحان دارند، مرحله سوم را پس از گذراندن دوره عملی برگزار می‌کنند. دوره عملی در دو مرحله شش ماهه صورت می‌گیرد. دانش‌آموختگان در شش ماه نخست، در یکی از داروخانه‌های عمومی کارآموزی خواهند کرد. محل برگزاری دوره دوم به صورت اختیاری از سوی متقاضیان مشخص می‌شود. غالبا در یکی داروخانه‌ها، مراکز درمانی، موسسات تحقیقاتی وابسته به دانشگاه و همچنین مراکز تولیدی دارو، می‌توان دوره شش ماهه دوم را سپری کرد.

راه ورود به داروسازی آلمان برای خارجی ها:

برای ورود به رشته داروسازی در آلمان دو راه وجود دارد:

 • از طریق دیپلم و پیش دانشگاهی (یا دیپلم سه ساله نظام جدید که از سال ۱۳۹۸ گرفته شده است):

برای اخذ پذیرش تحصیلی در رشته داروسازی آلمان، همانند پزشکی می بایست دارای مدرک  دیپلم و پیش دنشگاهی باشید.  با داشتن دیپلم و پیش دانشگاهی و یا دیپلم سه ساله نظام جدید (از سال ۱۳۹۸ به بعد گرفته اند) نیاز به گذراندن دوره کالج دانشگاهی آلمان یا همان M-Kurs دارید. بر  اساس قوانین جدید آلمان که از سال ۲۰۱۸ اجرائی شد تقریبا بیش از ۹۰% دانشگاهای آلمان فقط افرادی را که دارای مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی تجربی ایران هستند، برای دوره های M-Kurs قبول می کنند و تنها دو یا سه دانشگاه در آلمان هستند که فعلا هنوز هم دیپلمه های ریاضی و فیزیک را البته آن هم با معدل بالا، پذیرش M-Kurs می دهند. همچنین در صورتی که فرد بعد از سال ۲۰۱۱ دیپلم دبیرستان خود را گرفته است، باید معدل دیپلم وی بالای ۱۵ باشد. پذیرش دانشجویان در دانشگاه و بعد از دوره کالج، بر مبنای معدل دیپلم توسط دانشگاهها صورت می گیرد. توضیحات کامل کالج دانشگاهی را قسمت «کالج دانشگاهی» همین سایت می توانید مطالعه کنید.

 • پذیرش مستقیم داروسازی دانشگاه:

برای ورود مستقیم به رشته داروسازی در آلمان، می بایست دانشجوی این رشته در دانشگاههای سراسری ایران باشید. در صورتی که دانشجوی داروسازی هستید و حد اقل یک سال نیز گذرانده اید، می توانید مستقیما” در دانشگاههای آلمان به تحصیل خود ادامه دهید. اما در صورتی که فقط قبولی رشته داروسازی را دارید می بایست در کالج های دانشگاهی شرکت کرده و در پایان دوره کالج نیز با بدست آوردن قبولی آزمون ورودی به دانشگاهها و کسب امتیاز لازم، وارد دانشگاههای آلمان شوید. در صورتی که در رشته های دیگرعلوم پزشکی به مدت سه ترم تحصیل کرده اید و معدل بالا دارید، می توان پذیرش مستقیم برای شما گرفت.

نکته مهم: اگر در رشته و گرایش های مختلف شیمی در ایران تحصیل کرده اید، نمی توان پذیرش مستقیم داروسازی برای شما گرفت. حتی اگر کارشناسی شیمی داشته باشید. و باید از کالج شروع کنید.

در مورد اینکه اگر در دانشگاههای کشورهای دیگری مثل ارمنستان، گرجستان، مجارستان و … دو یا سه ترم تحصیل کرده اید، امکان پذیرش مستقیم وجود دارد، اما باید حتما نام و اعتبار دانشگاه شما، و همچنین واحدهای پاس شده مشخص شود ، تا بتوان متوجه شد که آیا دانشگاه شما برای پذیرش مستقیم پزشکی آلمان معتبر هست یا خیر؟ . برا ی این کار می توانید واحدهای پاس شده خود را برای موسسه ارسال نمائید تا در این خصوص مشاوره لازم را به شما بدهند.

 

مدارک لازم برای اخذ پذیرش داروسازی آلمان:

برای اخذ پذیرش داروسازی از دانشگاههای آلمان نیاز به مدارک زیر دارید:

 • حد اقل مدرک زبان آلمانی B1 ( برای پذیرش کالج M-Kurs بدون مدرک زبان هم می شود پذیرش گرفت اما برای پذیرش مستقیم حد اقل به B1 نیاز است)

 • ترجمه رسمی دیپلم و پیش دانشگاهی به زبان آلمانی

 • ترجمه رسمی ریز نمرات واحدهای پاس شده در دانشگاههای ایران(در صورتی که دانشگاه رفتید. چه دانشگاه دولتی و چه دانشگاه آزاد فرقی ندارد)

 • رزومه (CV) و یا همان (Lebenslauf)

 • اسکن پاسپورت از صفحه اول

 • ترجمه رسمی آلمانی گواهی قبولی سازمان سنجش(الزامی نیست و بدون آن هم می شود پذیرش گرفت)

دانشگاههای دارای رشته داروسازی در آلمان

برخی از دانشگاههایی که دارای رشته داروسازی در آلمان هستند عبارتند از :

دانشگاه مارتین لوتر، دانشگاه ینا، دانشگاه آزاد برلین، دانشگاه گرایفس‌والد، دانشگاه هامبورگ، دانشگاه کیل، دانشگاه ماربورگ‌، دانشگاه دوسلدورف، دانشگاه بن، دانشگاه مونستر، دانشگاه ماینس، دانشگاه فرانکفورت، دانشگاه زاربروگن، دانشگاه مونیخ، دانشگاه وورسبورگ، دانشگاه فرایبورگ، دانشگاه ارلانگن و دانشگاه لایپزیگ.

در بین دانشگاه‌هایی که تحصیل در رشته داروسازی در آن‌ها امکان ‌پذیر است، دانشگاه‌های مارتین لوتر، ینا، آزاد برلین، گرایفس‌والد، لایپزیگ ‌و کیل، رشته داروسازی را به صورت رایگان و بدون شهریه تحصیلی ارائه می‌دهند.

تحصیل در رشته های پزشکی یا دندانپزشکی در یکی از دانشگاههای ذیل بعد از اتمام دوره ۱۸ ماهه امکان پذیر می باشد:

 1. Medizinische Fakultat Uni Gottingen2. Faculity of Medicine, Emust-Moritz-Arndt Univeristy of Greifswald3. Univeristy Giessen4. Medizinische Fakultat, Albert -Ludwigs-Universitat Freiburg5. Medizinische Fakultat Otto-von-Guericke University Magdeburg

  ۶٫ Medizinische Universitat Lubeck

  ۷٫ Universitat Mainz

  ۸٫ Philips-Universitat Marburg-Fachbereich Humanmedizin und Kinikum

  ۹٫ Munster Univeristy Medical School MedWeb Munster

  ۱۰٫ Universitat Regensburg

  ۱۱٫ Medizinische Fakultut, Universitat Rostock

  ۱۲٫ Saarland University Hospital – Faculty of Medicine

  ۱۳٫ Universitat Tubingen

  ۱۴٫ Medizinische Fakultat, Universitat Ulm

  ۱۵٫ Medizinische Fakultat der Universitat Wurzburg

  ۱۶٫ Charite, Medical Faculty, Humboldt Univeristy Berlin

  ۱۷٫ Universitatsklinikum Benjamin Franklin, Berlin

برخی از دانشگاههایی که در رشته پزشکی دانشجوی بین المللی می پذیرند به شرح زیر می باشند:

دانشگاه بنجامین فرانکلین برلین

دانشگاه پزشکی بخوم

دانشگاه پزشکی بن

دانشگاه پزشکی کلن

دانشگاه یوهان ولفگانگ فرنکفورت

دانشگاه فردریش الکساندر نورنبرگ

دانشگاه آلبرت لودویگ فرایبورگ

دانشگاه پزشکی هانوفر

 

 

ارزشیابی آنلاین تحصیلی (بدون هزینه)

مشاهده همه اطلاعات تحصیل در آلمان

مطالب مرتبط

Array

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *