وابسته به موسسه سروش دانش پرشین «با مجوز رسمی از وزارت علوم »

تحصیل به زبان انگلیسی در آلمان

تحصیل به زبان انگلیسی در آلمان چگونه است؟ در سالهای اخیر آلمان به یکی از کشورهایی تبدیل شده است که همانند یک آهنربا به جذب دانشجویان بین المللی از سراسر جهان پرداخته است. آلمان با یک برنامه ریزی خوب و استفاده از موسسات و سازمانهایی همچون DAAD سعی کرده که دانشجویان ممتاز را از کشورهای […]

تحصیل به زبان انگلیسی در آلمان چگونه است؟

در سالهای اخیر آلمان به یکی از کشورهایی تبدیل شده است که همانند یک آهنربا به جذب دانشجویان بین المللی از سراسر جهان پرداخته است. آلمان با یک برنامه ریزی خوب و استفاده از موسسات و سازمانهایی همچون DAAD سعی کرده که دانشجویان ممتاز را از کشورهای مختلف برای تحصیل به زبان انگلیسی، به سمت دانشگاههای خود جذب نماید. دلایلی زیادی وجود داردکه سبب می شود دانشجویان ترجیح بدهند در این کشور شگفت انگیز، تحصیل به زبان انگلیسی را در آلمان انتخاب کنند. برخی از این دلایل عبارتند از:

آلمان همانند یک بهشت ​​آموزش عالی و تحصیل برای افرادی که بنبال تحصیل دانش می باشند، هست. بر خلاف هر کشورهای دیگر، در آلمان بسیاری از دانشگاه های دارای رتبه جهانی را خواهید یافت. دوره های آموزش متنوع و بی شماری برای بدست آوردن مدارک بین المللی معتبر در این کشور وجوددارد که دارای ارزش جهانی بوده و نوید امکان اشتغال زایی بالا را برای شما بوجود خواهد آورد، همراه با هزینه های مقرون به صرفه برای زندگی دارند.

علاوه بر این ، آلمان دارای یک تاریخ طولانی و غنی است که می تواند یک زندگی پر جنب و جوش و پویا با سبک های مدرن و کلاسیک را در شهرهای و مختلف این کشور برای شما به ارمغان بیاورد و شما می توانید در هر ثانیه ای از زندگی خود را که در اینجا سپری می شود لذت ببرید. جای تعجب نیست که آلمان در بین کشورهای های برتر جهان برای دانشجویان بین المللی قرار گرفته است. براساس آخرین آمار رسمی ، بیش از ۳۵۷۰۰۰ دانشجوی خارجی در آلمان در حال تحصیل بوده و بدنبال مدرک دانشگاهی هستند و تعداد آنها به طور پیوسته در حال افزایش است. همه ساله هزاران استاد و دانشمند از سراسر جهان به تحصیلات خود در دانشگاه های آلمان اعتماد می کنند و دلایل این امر آشکار است.

آیا تحصیل به زبان انگلیسی در آلمان رایگان است؟

بسیاری از افراد و متقاضیان تحصیل در آلمان متصور شده اند که تحصیل در دانشگاههای آلمان به زبان انگلیسی دارای هزینه است. این تفکر ناشی از چند خطا می باشد: برخی از افراد و موسساتی که در زمینه اعزام دانشجو به کشورهای دیگری به غیر از آلمان فعالیت می نمایند، برای جذب متقاضیان به کشور مقصد خود، متاسفانه اطلاعات نادرستی از کشور های دیگر(مثلا آلمان) به متقاضیان می دهند تا بتوانند افراد را به سمت کشور مقصد خود جذب نمایند. از جمله این که : تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی هزینه های بسیار بالایی دارد، و یا اینکه: شما برای رفتن به آلمان باید مدت ۲ سال در انتظار وقت سفارت باشید. متاسفانه این اطلاعات به صورت دانسته یا نادانسته از سوی برخی از افراد به متقاضیان ارائه می شود. تفکر اشتباه دیگر در خصوص تحصیل به زبان انگلیسی در آلمان، ناشی از این است که دوستان فکر میکنند تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاههای خصوصی آلمان می باشد. در صورتی این تحصیل دردانشگاهای دولتی می باشد. تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی در دانشگاههای دولتی این کشور کاملا رایگان و بدون هیچ شهریه ایی (Tuition Fee) می باشد. این مطلب را می توانید با مراجعه به سایت دانشگاههای آلمان که موجه ترین و موثق ترین منبع اطلاعاتی می باشند، به راحتی به دست آورید.

در نظر داشته باشید که دانشگاههای آلمان مبلغی جزئی(بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ یورو بستگی به شرایط دانشگاه و قوانین ایالتی هر شهر در آلمان) به عنوان خدمات دانشجوئی (Student Service) از دانشجویان خود دریافت می نمایند که این به هیچ وجه شهریه (Tuition Fee) محسوب نمی شود. به خاطر داشته باشید که این مبلغ جزئی از تمام دانشجویان آلمانی و بین المللی و همچنین از تمام دانشجویان آلمانی زبان و انگلیسی زبان  دریافت می شود و هیچ تفاوتی برای افراد ندارد. البته دانشگاه در قبال دریافت این مبلغ خدمات دانشجوئی، خدمات وسیع و قابل توجهی نیز به دانشجویان خود ارائه می دهد. از جمله: کارت تردد (حمل و نقل) شهری، استفاده رایگان از تمام امکانات رفاهی دانشگاه ، تخفیف در سلف سرویس و کافی شاپ دانشگاه، اینترنت رایگان، کپی و پرینت به هر تعداد رایگان، و … .

شهریه تحصیل در دانشگاههای انگلیسی زبان آلمان چقدر است؟

در کشور آلمان دوره هایی که به زبان انگلیسی و یا دیگر زبان ها در یک دانشگاه تدریس می شوند شهریه ی متفاوتی از رشته های آلمانی زبان ندارند و یا به عبارتی اگر در دانشگاهی شهریه دریافت شود، هم برای رشته های آلمانی زبان و هم برای انگلیسی زبان دریافت می شود. در واقع دریافت شهریه اساسا به نوع دانشگاه محل تحصیل بستگی دارد. در حال حاضر هم دانشجویان بومی و هم دانشجویان بین المللی می توانند تنها با پرداخت هزینه ی کمی بابت ثبت نام دانشگاه و دیگر هزینه ها در هر ترم، به صورت رایگان در دانشگاه های دولتی در مقاطع تحصیلی عالی شرکت نمایند. این دانشجویان در هر ترم از دانشگاه باید حدود ۶۰ تا ۲۰۰ یورو بابت ثبت نام، سفر و امکانات غذایی ، پرداخت کنند. یعنی دانشگاههای دولتی آلمان چیزی به اسم شهریه(Tuition Fee) از دانشجویان انگلیسی زبان دریافت نمی کنند.

البته تحصیل در دانشگاهها و کالج های خصوصی دارای شهریه است و می تواند مبلغ این شهریه متفاوت بوده و حدودا بین ۱۰۰۰۰ تا مبلغ ۲۰۰۰۰ یورو در سال باشد. این تغییر در میزان شهریه مربوط می شود به نوع دانشگاه ، مقطع تحصیلی و همچنین رشته ی تحصیلی انتخابی می باشد. به عنوان مثال معمولا رشته های مهندسی و یا بازرگانی شهریه ی بالاتری نسبت به رشته های علوم اجتماعی دارند.

 

هزینه تحصیل و زندگی به زبان انگلیسی در آلمان چقدر است؟

منظور از هزینه های تحصیل در آلمان، فقط هزینه های زندگی دانشجوئی در این کشور می باشد. هزینه اجاره خوابگاه(دولتی یا خصوصی ) ، هزینه اجاره آپارتمان یا WG ، هزینه رفت و آمد دانشجو در زمانی که دورهه ای تکمیلی زبان را در آلمان سپری میکند( در زمان دانشجوئی کارت تررد از دانشگاه دریافت می شود که رفت وامد و استفاده از وسایل حمل ونقل عمومی رایگان می باشد)، هزینه های غذایی، بیمه ماهیانه، پوشاک، کتاب و … ، و هزینه ثبت نام دانشجویان در هر ترم که مبلغی در حدود ۵۰ الی ۲۰۰ یورو در هر ترم می باشد(نه هر ماه)خواهد بود. جمع کل این هزینه ها ماهیانه حدود ۷۰۰ یورو می باشد. شما به عنوان یک دانشجوی خارجی که به زبان انگلیسی در دانشگاههای آلمان تحصیل می کنید، هیچ هزینه ای به غیر از این موارد ندارید.

در ضمن همانند سایر دانشجویان آلمانی زبان، اجازه کار ۲۰ ساعت در هفته را نیز دارید که می تواند این کار دانشجوئی هزینه های زندگی شما را نیز کاملا پوشش دد. فقط به خاطر داشته باشید که برای کار در آلمان باید بتوانید به آلمانی صحبت کنید و تسلط داشته باشید(نیازی به مدرک زبان آلمانی نیست).

 

تفاوت تحصیل به زبان انگلیسی و زبان آلمانی در آلمان چیست؟

تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاههای آلمان نسبت به تحصیل به زبان آلمانی، از نظر محتوای درسی و مطالبی که به دانشجویان هر رشته ارائه می شود، هیچ تفاوتی ندارد. این را هم می توانید با مقایسه سر فصل دروس یک رشته در یک دانشگاه آلمان ، که آن رشته دانشگاهی را هم به زبان انگلیسی و هم به زبان آلمانی ارائه می دهد، به راحتی بدست آورید. البته باید این مقایسه را با توجه به عناوین رشته ها انجام دهید. مثلا رشته مهندسی مکانیکی که به زبان انگلیسی و آلمانی در یک دانشگاه ارائه می شود را با هم مقایسه کنید. نه اینکه رشته انگلیسی زبان مهندسی مکانیک دانشگاه آخن را با رشته مهندسی مکانیک المانی زبان دانشگاه تکنیکی برلین.

در پایان تحصیلات و بعد از فارغ التحصیلی نیز، هیچ تفاوتی بین مدارک صادر شده توسط دانشگاه برای دانشجویان انگلیسی زبان و یا آلمانی زبان وجود ندارد و نگران این موضوع نباشید. و حتی ممکن است فردی که به زبان انگلیسی فارغ التحصیل شده است در صورتی که به زبان المانی نیز در طول تحصیل مسلط شده باشد، شرایط کاری بهتری نیز داشته باشد.

مزایای تحصیل به زبان انگلیسی در آلمان چیست؟

تحصیل در اکثر دانشگاههای آلمان به دو زبان انگلیسی و آلمانی ارائه می شود و هر کدام از این روشها دارای مزایای و معایبی برا ی خود می باشند. منابع درسی الکترونیکی و یا کتابخانه ای برای دروس و رشته های تحصیلی دردانشگاههای آلمان، به هر دو زبان انگلیسی و آلمانی در دانشگاهها و کتابخانه های این کشور به وفور یافت می شوند و در دسترس دانشجویان و متقاضیان تحصیل در این کشور قرار دارد. اگر زبان انگلیسی به عنوان اولین زبان علمی  دنیا محسوب می شود و میلیونها جلد کتاب و مقاله علمی در دنیا به زبان انگلیسی منتشر می شود، زبان آلمانی هم دومین زبان علمی دنیا است، سومین زبان پرکاربرد در شبکه های اینترنتی دنیا و پرکاربردترین و رایج‌ترین زبان در اتحادیه‌ی اروپا، می باشد.

از مزایای تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاههای آلمان می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • از آنجائی که دانش آموزان و دانشجویان ایرانی از دوران کودکی و یا مدرسه با زبان انگلیسی آشنا می شوند، و رفته رفته تسلط آنها به این زبان افزایش می یابد، گرفتن مدراک بین المللی زبان انگلیسی برای آنها آسانتر و راحتر از دیگر زبانهای زنده دنیا می باشد.
 • فراگیری کامل زبان انگلیسی نسبت به زبان آلمانی در زمان کوتاهتری انجام می شود. مثلا فردی که فارغ التحصیل کارشناسی از دانشگاههای ایران است و حتی هیچ دوره آموزشی زبان انگلیسی را در هیچ آموزشگاهی نگذرانده باشد و از پایه اولیه زبان انگلیسی برخوردار است، می تواند با یک برنامه ریزی خوب در مدت ۶ الی ۸ ماه سطح زبان انگلیسی خود را به نمره ۶٫۵ ایلتس برساند. اما یاد گیری زبان آلمانی برای یک فرد از ابتدای، تا سطح کامل C2 و یا همان TEST DAF با نمره ۴ ، می تواند بین ۱۷ ماه الی ۲۴ ماه زمان ببرد.
 • درک مطالب و تفهیم دروس در کلاس های دانشگاهی که به زبان انگلیسی ارائه می شوند، برای دانشجویان بسیار راحتر و قابل فهم تر می باشد. زیرا از مدارس و در طول زمان گوش مغز ما با لغات و اصطلاحات انگلیسی آشنا شده و در کوتاهترین زمان ممکن لغت یا اصطلاح شنیده شده را در مغز پروسس میکند.
 • دانشجویان و دانش آموزان در طی دوران تحصیل با کلمات و اصطلاحات علمی به زبان انگلیسی آشنا شده اند و در کلاس های درس دانشگاهی که به زبان انگلیسی برگزار می شود، مشکل خاصی ندارند. مخصوصا افرادی که دارای مدرک کارشناسی از دانشگاههای ایران می باشند، حتما درسی به نام زبان تخصصی دانشگاهی را گذرانده اند ، که در آن با اکثر لغات و اصطلاحات علمی رشته خود آشنا شده اند
 • در حال حاضر با داشتن زبان انگلیسی کامل و پذیرش از دانشگاههای آلمان، سفارت آلمان بین دو تا چهار هفته به شما وقت مصاحبه می دهد و نیاز نیست که زمان طولانی را در صف انتظار وقت مصاحبه سفارت آلمان بگذرانید. در نتیجه در کمترین زمان ممکن مسیر شما به دانشگاههای آلمان و ورود به این کشور ختم خواهد شد. اما در صورتی که زبان آلمانی را در سطوح پایین تر از تست داف فرا بگیرید، برای دریافت وقت مصاحبه سفارت آلمان باید زمان طولانی را در صف انتظار وقت مصاحبه سفارت آلمان باشید.
 • اگر در ضمن دوران تحصیل خود به انگلیسی در آلمان به زبان آلمانی نیز تسلط پیدا کرده باشید، شرایط کاری بهتری در آلمان نسبت به یک فردی که فقط به زبان آلمانی تسلط دارد، بدست خواهید آورد.
 • در صورتی که به زبان انگلیسی در دانشگاههای آلمان تحصیل می کنید، بعد از فارغ التحصیلی اگر به دنبال ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و یا دکتری در یک کشور انگلیسی زبان و یا هر کشور دیگری به زبان انگلیسی باشید، به راحتی می توانید این کار را انجام دهید و در طول دوران تحصیل در مقاطع بالاتر نیز هیچ مشکلی نخواهید داشت.
 • همچنین بعد از فارغ التحصیل از دانشگاههای انگلیسی زبان در آلمان، در صورتی که بدنبال مهاجرت و کار در کشورهای انگلیسی زبان باشید، شرایط برای شما مهیا می باشد.

د رمجموع، افرادی که در سالهای گذشته با مدرک زبان انگلیسی وارد دانشگاههای آلمان شده اند، رضایت بیشتری را از روند پیشرفت تحصیلی خود در دانشگاههای آلمان، نسبت به افرادی که حتی دارای مدرک زبان آلمانی کامل بوده اند، دارند.

شرایط تحصیل به زبان انگلیسی در آلمان چیست؟

یکی از دلایلی که آلمان برای بیش از ۳۷۰۰۰۰، دانشجوی بین المللی از کشورهای مختلف، به عنوان بهترین انتخاب در نظر گرفته می شود ، امکان تحصیل به زبان انگلیسی در آلمان است. دانشگاه های آلمان به دنبال بدست آوردن جایگاههای مهم جهانی در رنکیگ های معتبر بین المللی دنیا هستند و بر اساس چشم اندازهای جهانی خود تلاش می کنند که شرایط مطلوبی را برای تحصیل دانشجویان بین المللی در دانشگاههای این کشور، فراهم کنند. یکی از این شرایط افزایش تعداد دوره های تحصیلی انگلیسی زبان است. از انجایی که فراهم کردن شرایط تدریس رشته های انگلیسی زبان کمی دشوار است، ممکن است برای بعضی از دانشگاه ها سخت باشد که بتوانند این دوره ها را به زبان انگلیسی ارائه دهند. اما به شدت دانشگاه بدنبال پیدا کردن راه حل برای غلبه بر این سختی ها می باشند

اگر بدنبال تحصیل در این کشور پیشرفته هستید و فراگیری زبان آلمانی و بدست آوردن مدارک این زبان همیشه رویای شما بوده است، و به این فکر هستید که برای تحصیل در آلمان باید زبان آلمانی را از ابتدا یاد بگیرید ، نگران نباشید. شما هنوز گزینه های دیگری دارید و امکان تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاههای آلمان برای شما فراهم شده است.

دانشگاه های آلمان مطابق با استانداردهای جهانی و چشم اندازی که برا ی آینده خود ترسیم نموده اند ، در تلاشند تا شرایط آسان و بهینه ای را برای ورود دانشجویان به این کشو ر و تحصیل در دانشگاههای معتبر آن فراهم کنند.

تعداد رشته ها و دروسی که در دانشگاههای آلمان به زبان انگلیسی تدریس می شوند بسیار زیاد است و این آمار روز به روز رو به افزایش است. هر چند که تعداد این رشته ها و دانشگاهها در مقایسه با رشته های آلمانی زبان اندک هستند، اما شرایط ورود به این رشته هاف تفاوت چندانی با رشته های آلمانی زبان ندارند.

به طور کلی شرایط خاصی برای تحصیل به زبان انگلیسی در آلمان وجود ندارد. اما مهمترین شرایط تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاههای آلمان عبارتند از:

 • مدرک زبان انگلیسی: برای اثبات شایستگی زبان انگلیسی خود، چندین مدرک زبان انگلیسی در دانشگاه آلمان پذیرفته میشود، اما اغلب انها TOEFL و IEILTS را قبول می کنند. داشتن مدرم زبان انگلیسی معتبر و بین المللی( همانند ایلتس، تافل و …) با نمره معقول و بالا. به طور مثال نمره آیلتس ۶ و یا ۶٫۵ به بالا و یا تافل ۷۵ و یا ۸۰ به بالا. این که چه رشته ای و چه دانشگاه و یا دانشکده ای به طور خاص چه نمره ای از زبان انگلیسی را می خواهد، بستگی به شرایط دانشگاه و دانشکده دارد که معمولا در صفحات سایت هر دانشگاهی شرایط نوشته شده است. ممکن است حتی نمره زبان لازم، در رشته های مختلف تحصیلی هم با یکدیگر متفاوت باشند.
 • معدل: معدل مدارک تحصیلی شما برای دریافت پذیرش و تحصیل به زبان انگلیسی در آلمان بسیار مهم است. تجربه نشان داده است که با داشتن معدل بالای ۱۵ امکان دریافت پذیرش انگلیسی زبان از دانشگاههای آلمان وجود دارد. منظور از معدل ، معدل دیپلم و پیش، معدل ترم های دانشگاهی، معدل کارشنای و یا معدل کارشناسی ارشد است.
 • داشتن مدرک تحصیلی معتبر از دانشگاههای معتبر ایرانی و یا خارجی. که باید در سایت anabin اعتبار دانشگاه خود را چک کنید.
 • برخی از دانشگاههای آلمان برای پذیرش رشته های مهندسی نیارز به مدارک دیگری همچون GRE و یا G-MAT دارند. که البته می توانید نیاز به این مدارک را از سایت دانشگاه مد نظر خود بدست آورید.
 • سابقه کار: توصیه ما به دوستانی که برای رشته های مدیریتی همانند MBA در آلمان اقدام می کنند  این است که حتما برای دریافت پذیرش از دانشگاههای آلمان در این رشته ها، گواهی سابقه کار مدیریتی نیز برای خود آماده کنید.
 • توصیه نامه: (Recommendation Letter) در بیشتر موارد مشاهده شده است که برای تحصیل به زبان انگلیسی دانشگاههای آلمان، این دانشگاهها از متقاضیان ارائه یک یا دو و یا حتی سه توصیه نامه از اساتید را می خواهد. اینکه اساتیدی که به شما توصیه نامه می دهند، واقعا درسی با شما داشته اند یا نه، مهم نیست. بلکه مهم این است که آن استاد در مکاتبه یا ایمیل که دانشگاه برای ایشان می فرستد، حتما شما را تایید کند.
 • داشتن رزومه (cv) . داشتن یک رزومه خوب و قوی می تواند در صدور پذیرش شما سیار موثر باشد.
 • زبان آلمان. داشتن مدرک زبان آلمانی و یا دانش این زبان در بیشتر موارد برای تحصیل انگلیسی زبان در دانشگاههای آلمان ضروری نیست، ولی اگر نیاز باشد در سایت دانشگاه حتما ذکر می شود.

آیا در آلمان کالج دانشگاهی انگلیسی زبان وجود دارد؟

کالج های دانشگاهی (Studienkolleg)در آلمان مراکزی هستند که در آنها، دانشجویان بین المللی را برای ورود به دانشگاههای آلمان آماده می کنند. این دوره آمادگی با رائه دروس مرتبط با رشته ای که می خواهید در آلمان تحصیل کنید برگزار می شود. ارتقا زبان آلمانی شما تا بالاترین حد زبان آلمانی، از دیگر وظایف کالج دانشگاهی در آلمان است.

کالج های دانشگاهی در آلمان دو دسته هستند. کالج های دولتی و کالج های خصوصی. کالج های دانشگاهی دولتی همگی به زبان آلمانی هستند. اما در بین کالج های دانشگاهی خصوصی، کالج های انگلیسی زبان هم پیدا می شوند. این کالج ها بیشتر برای رشته های علوم انسانی و مخصوصا مدیریتی ارائه می شوند. اما برای کالج های پزشکی(m-kurs) همگی به زبان آلمانی هستند.

شهریه کالج های انگلیسی زبان خصوصی در آلمان حدود ۵۰۰۰ الی ۱۰۰۰۰ یورور می باشد. طول مدت تحصیل در این کالج ها یک یا دو ترم است و در پایان مدارکی که به دانشجویان خود می دهند، برای ورود به دانشگاههای انگلیسی زبان آلمان معتبر می باشند.

به یاد داشته باشید که فقط برای تحصیل در مقطع کارشناسی و یا تحصیل در رشته های پزشکی در آلمان، نیاز به دوره کالج دارید. برای تحصیل کارشناسی ارشد و دکتری در آلمان، نیازی به گذراندن کالج نیست.

کارشناسی به زبان انگلیسی در آلمان

بسیاری از کشورهای دنیا، تحصیل در مقطع کارشناسی را به زبان خود آن کشور ارائه می دهند. البته در تعدادی از کشورها دانشگاه های دولتی و یا خصوصی، رشته ها و دوره هایی را به زبان انگلیسی ارائه می دهند. حتی رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی. اما به یاد داشته باشید که اعتبار مدارک پزشکی به دوره های کار آموزی، دوره های عملی و دوره های اینترنتی است و اگر دانشجوئی مثلا در کشور اوکراین رشته پزشکی را به زبان انگلیسی می گذراند ولی نمی تواند در دروه تحصیلی خود، با بیماران اوکراینی ارتباط برقرار نموده و کار عملی را خوب بیاموزد، نباید مدرک پزشکی و کار طبابت وی را همسان فردی در نظر گرفت که دوره پزشکی را در یک کشور انگلیسی زبان مثل انگلیس گذرانده است.

به هر حال در کشور آلمان نیز برخی از رشته های مهندسی و رشته های علوم انسانی(علی الخصوص مدیریتها) به زبان انگلیسی نیز ارائه می شود. حتی اگر شما کالج دانشگاهی را در آلمان به زبان آلمانی گذرانده اید، می توانید در دانشگاههای آلمان رشته مورد نظر خود را به زبان انگلیسی انتخاب نمایید. البته اگر مدرک زبان انگلیسی داشته باشید.

برخی از دانشگاههای دولتی آلمان نیز رشته های انگلیسی زبان را در مقطع کارشناسی برای دانشجویان بین المللی برگزار می نمایند و هیچ شهریه ای را نیز بابت این دوره ها از دانشجویان دریافت نمی نمایند. به عبارتی دیگر، تحصیل دانشجویان خارجی به زبان انگلیسی در دانشگاههای دولتی آلمان کاملا رایگان می باشد. رایگان بودن تحصیل  در آلمان بر اساس قانون اساسی این کشور بوده و بر طبق این قانون : تحصیل برای افراد آلمانی و غیر آلمانی در دانشگاههای آلمان و به هر دو زبان آلمانی ویا انگلیسی رایگان می باشد.

در برخی از دانشگاهها و یا Business School که به عبارتی بخشی از دانشگاهها محسوب می شوند، رشته های مدیریتی، طراحی (design) و مدیریت های بهداشت و سلامت به زبان انگلیسی ارائه می شود اما دارای شهریه هستند. حتی اگر این دانشکده ها و دانشگاهها کاملا دولتی باشند. در دانشگاههای خصوصی نیز تحصیل رایگان نبوده و دارای شهریه است. مبلغ شهریه کاملا متفاوت است و بستگی به رشته تحصیلی شما و دانشگاه دارد. اما در کل شهریه های رشته هایی که پولی هستند، بین ۱۵۰۰ تا ۵۰۰۰ یورو در هر ترم تحصیلی متفاوت می باشد. برخی از دانشگاهها شهریه را در اول هر ترم دریافت می نمایند و برخی بصورت اقساط ماهیانه دریافت می نمایند.

در مقطع کارشناسی برنامه های درسی به زبان انگلیسی ارائه می شود که در آلمان به آنها تحصیل بین المللی یا عنوان بین الملل داده می شود. در رشته های اقتصاد، مدیریتها، علوم اجتماعی، و برخی از علوم مهندسی مباحث معمولا به زبان انگلیسی ارائه می شوند اما در رشته های پزشکی ، علوم طبیعی و کشاورزی ، دروس به زبان آلمانی و یا هم به زبان انگلیسی و هم آلمانی ارائه می گردند.  ناگفته نماند که برنامه هایی که تنها به زبان انگلیسی ارائه می شوند از نظر محتوایی ارزش بسیار بالایی  دارند و انتظارات افراد را براورده می سازند و دانشجویان متقاضی تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی به راحتی می توانند دروس خود را پشت سر گذارند.

آگاهی از برنامه های بین المللی معمولا برای دانشجویانی که یک ترم به زبان آلمانی تحصیل کرده اند و یک دوره تحصیلی را در دانشگاه آلمان گذرانده اند مفیدتر است. بنابراین افراد می بایست قبل از انتخاب  دانشگاه خود نسبت به این برنامه ها آگاهی کافی را داشته باشند.

حتی زمانی که فرد به زبان انگلیسی تحصیل می کند با اقامت در آلمان تجارب بسیاری را کسب خواهد کرد. لذا امکان یادگیری زبان المانی در اوقات فراغت و در ارتباط با دوستان آلمانی در دانشگاه امکان پذیر است لذا فرد می تواند هم زمان هم برنامه های بین المللی را اخذ کند و هم نسبت به یادگیری زبان آلمانی اقدام نماید.

 

شرایط و مدارک لازم برای کارشناس به انگلیسی در آلمان

برای تحصیل کارشناسی به زبان انگلیسی در آلمان دو راه وجود دارد: ۱- از طریق گذراندن دوره کالج دانشگاهی در آلمان و سپس اقدام به اخذپذیرش کارشناسی از دانشگاهها ۲- گذراندن بیش از ۳۵ واحد درسی در دانشگاههای ایران با معدل بالا

زمانی که دوره کالج دانشگاهی را در آلمان سپری نموده اید، باید برای پذیرش دوره کارشناسی دانشگاههای آلمان اقدام نمائید. در این زمان شما بر اساس نمره FSP که از پایان کالج بدست  آورده اید، به اضافه معدل دیپلم و پیش دانشگاهی ایرانی شما و مدرک زبانی که دارید، می توانید دوره یا رشته کارشناسی مد نظر خود را انتخاب نمائید. اگر در این زمان شما دارای مدرک زبان انگلیسی بین المللی هستید( ایلتس، تافل و…) می توانید برای تحصیل در رشته های انگلیسی زبان دانشگاههای آلمان برای مقطع کارشناسی اقدام کنید. اگر محدودیتی از سوی دانشگاه در پذیرش دانشجویان خارجی وجود نداشته باشد (N/C) ، دانشگاههای آلمان به راحتی و بدون هیچ دغدغه ای به شما پذیرش مد نظرتان را ارائه می دهند.

مدارک مورد نیاز برای پذیرش کارشناسی به زبان انگلیسی از دانشگاههای آلمان:

 

 • ترجمه رسمی دیپلم و پیش دانشگاهی و ریز نمرات آنها که توسط سفارت آلمان در ایران تایید شده است.

 • ترجمه ریز نمرات دانشگاهی شما (بیش از ۳۵ واحد) در رشته ای که در دانشگاههای ایران گذرانده اید (در صورت وجود)

 • نتایج آزمون FSP شما (در صورت وجود )

 • مدرک زبان

 • رزومه

 • TEST AS (در صورت دانشگاه مقصد).

کارشناسی ارشد به انگلیسی در آلمان

شاید یکی از دلایلی که سبب شده است که دانشگاههای آلمان مورد نظر دانشجویان خارجی قرار بگیرند، ارائه رشته های انگلیسی زبان در این دانشگاهها باشد. در سالهای اخیر تعداد دانشگاههایی که در آلمان برخی از رشته های تحصیلی خود را به زبان انگلیسی ارائه می دهند، روز به روز افزایش می یابد و گویا رقابتی در بین دانشگاههای آلمان برای دست یابی به امتیاز بالاتر در این زمینه نسبت به رقبای خود، بوجود آمده است. از سوی دیگر، تعداد متقاضیان تحصیل به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان،از سراسر دنیا رو به افزایش است. دلایل ان نیز کاملا مشهود است: تحصیل رایگان و بدون پرداخت شهریه در دانشگاههای این کشور، رنکینگ و اعتبار بالای دانشگاههای آلمان، سیستم آموزشی و دانشگاهی قوی و به روز در این دانشگاهها، کیفیت عالی آموزش در دانشگاهها، تدریس به سبک تئوری- عملی در دانشگاهها، اهمیت به بخش عملی تدریس، و امکان پیدا کردن آسان کار پس از فارغ التحصیلی، از دلایل اصلی متقاضیان تحصیل کارشناسی ارشد انگلیسی در آلمان می باشد.

تحصیل انگلیسی در دانشگاههای آلمان در مقطع کارشناسی ارشد در بسیاری  از دانشگاههای دولتی و دربسیاری از رشته های تحصیلی این دانشگاهها، کاملا رایگان بوده و هیچ مبلغی به عنوان شهریه (Tuition Fee ) از دانشجویان خارجی دریافت نمی شود.

در بیشتر دانشگاهها ، رشته های انگلیسی زبان فقط برای ترم زمستان که شروع آن معمولا در مهر ماه است، ارائه می شوند و در برخی دیگر نیز این رشته ها در ترم تابستان و یا در هر دو ترم تابستان و زمستان ارائه می شوند. اما در کل تعداد دانشگاهها و رشته های انگلیسی زبان در ترم تاستان(شروع اسفند ماه) کمتر از ترم زمستان می باشد.

مدارک لازم برای تحصیل انگلیسی کارشناسی ارشد در آلمان

ترجمه رسمی مدارک تحصیلی کارشناسی و ریز نمرات مقطع لیسانس که به تایید سفارت آلمان در ایران نیز رسیده است

ترجمه رسمی مدارک دیپلم و پیش دانشگاهی به همراه ترجمه رسمی ریز نمرات این دومدرک که به تایید سفارت آلمان در ایران نیز رسیده است

ارائه مدرک زبان انگلیسی معتبر و با نمره قابل قبول و مورد درخواست دانشگاه( معمولا نمره ایلتس ۶ به بالا و یا تافل ۵۵۰ و یا ۸۰ به بالا دانشگاهها می خواهند)

روزمه قوی (CV)

توصیه نامه از اساتید دانشگاهی

انگیزه نامه برای پذیرش مقطع فوق کارشناسی ارشد

تحصیل دکترا در آلمان به زبان انگلیسی

تحصیل در مقطع دکتری و بدست آوردن مدرک دکتری مورد نظر بسیاری از افرادی که علاقه خاصی به تحصیل و کسب دانش دارند، در دنیا می باشد. اما در ایران به دلایل خاص دیگری(از جمله تعداد زیاد فارغ الحصیلان کارشناسی ارشد، کمبود بازار کار برای فارغ التحصیلان دانشگاهی و .. ) متقاضیان تحصیل در مقطع دکتری به مراتب بیشتر از بسیاری از کشورهای دنیا می باشد. به طوری که با باز شدن یک position دکتری در یک دانشگاه، ممکن است بیش از ۳۰۰ تا ۱۰۰۰ تقاضا، رزومه و یا پروپوزال فقط از طرف ایرانیان برای آن دانشگاه ارسال شود.

به هر حال آلمان یکی از کشورهای مطرح در زمینه دکتری در جهان می باشد که دانشجویان طالب تحصیل وکسب علم از هر کشوری، می توانند در این کشور تحصیل نمایند. اولین Phd در قرن ۱۹ توسط آلمانی ها بصورت سیسمتی و مدرن در دانشگاه ارائه شد و هنوز هم دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی تخصصی در آلمان به کار خود در زمینه ارائه برنامه های تحصیلات تکمیلی دکتری ادامه می دهند. برخی از بهترین دانشمندان تاریخ دنیا مانند آلبرت انیشتین، باخ، گوته و …  از این کشور به جهان معرفی شده اند. شاید جالب باشد بدانید که در سال ۲۰۱۸ تعداد باورنکردنی ۸۵۰۰۰ نفر متقاضی تحصیل در مقطع دکتری، آلمان را برای تحصیل و یا نوشتن و دفاع از پایان نامه های خود انتخاب کردند.

متقاضیان تحصیل در آلمان به همین دلیل برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر مانند دکترا، این کشور را انتخاب می نمایند. دانشجویان می ­توانند از بهترین دانشگا­ه های اروپا، به طور رایگان مدرک تحصیلی خود را اخذ نمایند. همچنین متقاضیان می ­توانند شانس خود را در مقطع دکترا، برای اخذ بورسیه تحصیلی افزایش دهند. آلمان هم مانند دیگر کشور تحصیل در مقطع دکتری را در اکثر دانشگاههای خود به زبان انگلیسی هم ارائه می دهد. از آنجائی که شیوه تدریس در مقطع دکتری در دانشگاهها و سیستم آموزشی آلمان پژوهش محور می باشد، این که چه مدرک و  یا نمره زبان انگلیسی را از متقاضی درخواست نمایند، کاملا بستگی به نظر استاد راهنمای(ُSupervisor) شما دارد. اما مطمئن باشید که باید حد اقل آیلتس ۵٫۵ را داشته باشید و یا به عبارتی تسلط کامل را به این زبان داشته باشید.

تحصیل در مقطع دکتری به زبان انگلیسی و یا آلمانی در کشور آلمان، هیچ تفاوتی ندارد و شاید بتوان گفت حتی تحصیل دکتری به زبان انگلیسی در بسیاری از رشته های علوم انسانی، به مراتب راحت تر و روان تر از تحصیل به زبان آلمانی در این کشور باشد. زیزا رشته های علوم انسانی دارای اصطلاحات علمی بسیار وسیع و دشواری هستند که فراگیری آنها نیاز به زمان طولانی دارد و این کار را کمی سخت می نماید.

از نظر محتوای مطالب، شیوه تحصیل، مدت زمان تحصیل و … ، هیچ تفاوتی بین تحصیل دکتری به زبان انگلیسی و یا آلمانی در این کشور وجود ندارد و دانشجویان و متقاضیان تحصیل در این مقطع نگران این موضوع نباشند.

تحصیل در مقطع دکتری به زبان انگلیسی در آلمان هیچ شهریه ای ندارد و حتی امکان دریافت بورسیه و فاند تحصیلی به این زبان نیز برای شما فراهم است. هیچ تفاوتی هم برای دادن بورسیه به افرادی که به انگلیسی دکتری را تحصیل می کنند، با دیگر افراد قائل نمی شوند. این کشور برای دانشجویان دکترا، حقوق ماهیانه در حدود ۲ هزار دلار اختصاص داده است. به همین دلیل رقابت برای اخذ بورسیه دکترا در این کشور بسیار سخت می ­باشد.

روال کار برای اخذ پذیرش دکتری به زبان انگلیسی را ما در همین سایت و در قسمت تحصیل دکتری در آلمان، برای شما توضیح کامل دادیم. می توانید به این قسمت رجوع نمائید.

مهمترین دلایل برای تحصیل دکتری در  آلمان:

 • دانشگاه ها و موسسات دارای رتبه جهانی – آلمان بیشتر از سایر کشورها یی همانند ایالات متحده و انگلستان، دارای دانشگاههای دارای رتبه برتر جهانی است و هشت دانشگاه این کشور در بین ۱۰۰ کشور برتر کنونی دنیا قرار دارند.
 • موسسات تحقیقاتی- پژوهشی خاص دکتری – آلمان علاوه بر دانشگاه های خود ، دارای شبکه ی وسیعی از مراکز تحقیقاتی خاص و معتبر برای دانشجویان دکتری می باشد که امکانات بسیار خوبی را برای دانشجویان دکتری فراهم می نمایند. از جمله مؤسسه معتبر ماکس پلانک.
 • قابلیت دسترسی – بیشتر دانشگاه های آلمان بدون در نظر گرفتن ملیت متقاضیان، امکان تحصیل در مقطع دکتری را در اختیار داوطلبان قرار می دهند و هیچ شهریه ای را برای دانشجویان دکتری دریافت نمی کنند و در دادن بورسیه هم تفاوتی قائل نمی شوند.
 • خانه دکترا – دکترا به شکل مدرن امروزی که بر پایه پژوهش و تحقیقات مبتنی بر پایان نامه در بسیاری از دانشگاهها و کشورها ارائه می شود، در واقع در دانشگاههای آلمان توسعه یافته است. و با توجه به قدمت و تجربه آلمانی ها در اجرای این برنامه، موفقیت بسیار خوبی نیز این کشور در اجرای این سیستم دکتری بدست آورده است.

برخی از شرایط اخذ بورسیه تحصیلی مقطع دکترا در آلمان عبارتند از:

 • داشتن مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشگا­ه های معتبر با معدل خوب
 • تسلط کافی و زبان انگلیسی (حداقل آیلتس۶٫۵ )
 • جلب نظر یک استاد مشاور (supervisor) که از دکترا فرد را پشتبانی نماید.

اکثرا در رشته ­های مهندسی در مقطع دکترا، تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی انجام می شود.

پزشکی و دندانپزشکی به زبان انگلیسی در آلمان

متاسفانه دانشگاههای دولتی آلمان، رشته های علوم پزشکی (پزشکی عمومی، دندانپزشکی، داروسازی، پرستاری، مامائی، هوشبری، … ) را فقط به زبان آلمانی به متقاضیان ارائه می دهند و حتی بصورت تدریس ترکیبی انگلیس- آلمانی نیز وجود ندارد. هر چند که در برخی از دانشگاههای علوم پزشکی این کشور، تسلط به زبان انگلیسی علاوه بر زبان آلمان، یک مزیت خوب برای دانشجویان محسوب می شود و از آنجائی که این افراد می توانند در ضمن دوره تحصیل از منابع آموزشی انگلیسی زبان نیز استفاده نمایند،می تواند در پیشرفت علمی آنان نیز بسیار موثر باشد.

در تعداد بسیار اندکی از دانشگاههای خصوصی آلمان و یا دانشگاههای خارجی که شعبه ای در آلمان دارند، علوم پزشکی و دندانپزشکی به زبان انگلیسی هم برگزار می شود که متاسفانه این دانشگاهها مورد تایید وزارت بهداشت و درمان ایران نیستند.

باید خاطر نشان شد که در مقطع کارشناسی ارشد ، برخی از دانشگاههای علوم پزشکی دو

لتی آلمان، برخی از رشته های پیراپزشکی را به زبان انگلیسی هم ارائه می دهند. از جمله مدیریت بهداشت و یا مدیریتهای سلامت و … . که این مدارک معتبر و مورد تایید وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران نیز می باشند.

 

دانشگاه های انگلیسی زبان آلمان

از آجائی که بیش از ۴۰۰ دانشگاه، هوخشوله و فاخوخ شوله و یا مراکز آموزش عالی در کشور آلمان فعال می باشند و از بین متقاضیان تحصیل آلمانی و یا خارجی دانشجو جذب می نمایند، شاید نتوان به طور دقیق اطلاعات و آمار کاملی از دانشگاههایی که حتما برخی از دروس و رشته های تحصیلی را به زبان انگلیسی نیز ارائه می دهند، را اعلام نمود. ما سعی کرده ایم که در این قسمت، اسامی دانشگاهها و موسسات آموزش عالی آلمان را که در سالهای اخیر در ارائه دروس به زبان انگلیسی سابقه بهتری داشته اند را به شما معرفی نمائیم. هر چند این لیست ممکن است هر ترم تحصیلی و یا هر سال تحصیل تغییر کند. زیرا تجربه نشان داده است که دانشگاهها ممکن است در ارائه دروس و رشته های انگلیسی زبان، در ابتدای هر سال تغییراتی را در سیستم آموزشی و جذب دانشجوی خود اعمال نمایند.

این نکته را نیز خاطر نشان کنیم که در آلمان «هوخشوله» (Hochschule)به عنوان «دانشگاه علوم کاربردی» (UNIVERSITY OF APPLIED SCIENCE) شناخته می شود و «فاخوخ شوله» (Fachochschule)با عنوان « مدرسه فنی» شناخته می شود. Business Schools ها نیز که به اصطلاح فارسی «مدرسه تجاری» گفته می شود، بخشی از یک دانشگاه می باشند که شاید برای آن بتوان معادل «دانشکده» را بیان نمود. در اینجا لیستی از معروفترین و بهترین دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی آلمان که برخی از رشته های تحصیلی خود را در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و یا دکتری در انگلیس ارائه می دهند، برای شما آورده شده است. قبل از هر چیز بیان شود که تعداد دانشگاههایی که در مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی دروس را ارائه می دهند، بسیار اندک است:

 

 • دانشگاه علوم کاربردی ماینهایم
 • HOCHSCHULE MANNHEIM/ MANNHEIM UNIVERSITY OF APPLIED SCIENCE
 • دانشگاه فناوری کارلسروهه
 • KARLSRUHE INSTITUTE OF TECHNOLOGY
 • دانشگاه بین المللی علوم کاربردی برلین
 • BERLIN INTERNATINAL UNIVERSITY OF APPLIED SCIENCE
 • دانشگاه علوم کاربردی برمن
 • BERMAN UNIVERSITY OF APPLIED SCIENCE
 • دانشگاه جاکوبز شهر برمن
 • BREMEN JACOBS UNIVERSITY
 • دانشگاه فنی مونیخ

TECHNISCHE UNIVERSITAT MUNCHEN

 • دانشگاه گوتینگن

UNIVERSITY OF GOTTINGEN

 • مؤسسه مکس پلانک( برای دکتری ، فرصت مطالعاتی و کارهای تحقیقاتی)
 • MAX PLANK INSTITUTE
 • دانشگاه آزاد برلین( منظور از آزاد، اسم دانشکاه است. شهریه ندارد)
 • FREIE UNIVERSITAY BERLIN
 • دانشگاه فنی درسدن
 • TECHNISCHE UNIBERSITAT DRESDEN
 • دانشگاه علوم کاربردی مونیخ
 • HOCHSCHULE MUNICH/ MUNICH UNIVERSITY OF APPLIED SCIENCE
 • دانشگاه بن
 • UNIVERSITY OF BON
 • دانشگاه سارلند
 • SAARLAND UNIVERSITY
 • مدرسه مالی و مدیریتی فرانکفورت

FRANKFURT SCHOOL OF FIANCE & MANAGEMENT

 • دانشگاه فنی کایزرس لاترن
 • TECHNISCHE UNIVERSITAT KAISERSLAUTERN
 • دانشگاه هامبورگ
 • UNIVERSITY OF HAMBURG
 • دانشگاه اولم
 • ULM UNIVERSITAT
 • مدرسه مدیریتی لایپزیش
 • HHL LEIPZIY GRADUATE SCHOOL OF MANAGEMENT
 • دانشگاه بایروت
 • UNIVERSITY OF BEYREUT
 • مدرسه مدیریتی اتو-بای شایم
 • WHU-OTTO BRISHIEM SCHOOL OF MANAGEMENT
 • دانشگاه اشتوتگارت
 • UNIVERSITY OF STUTGAR
 • هوخشوله RWTH آخن )یکی از معرفترین و معتبرترین هوخشوله های آلمان که رنکینگ بالاتری از بسیاری از دانشگاههای این کشور دارد )
 • RWTH HOCHSCHULE ACHEN
 • هوخشوله WT برلین
 • HTW BERLIN
 • دانشگاه تکنیکی برلین
 • TECHNISCHR UNIVERSITAT BERLIN
 • دانشگاه تکنیکی دارمشتات
 • TU DARMSTADT
 • دانشگاه هوهنهایم
 • UNIVERSITY OF HOHENHEIM
 • دانشگاه ارفورت
 • UNIVERSITY OF ERFURT
 • دانشگاه فرایبورگ
 • UNIVERSITY OF FREIBURG

 

 

 

رشته های تحصیلی انگلیسی زبان در آلمان

اینکه شما بدون داشتن هیچ مزیت ویژه و یا مقاله ها و کارهای تحقیقاتی خاص و بدون دریافت بورسیه و فاتد واسکولارشیب، در یک دانشگاه خارجی تحصیل رایگان به زبان انگلیسی داشته باشید، یکی از مزیت ها و ویژگی هایی است که شاید بتوان گفت به ندرت می توان در یک کشور خارجی بدست آورد. بنابراین اگر کمی زمان بگذارید و شرایط  خود را برای تحصیل به زبان انگلیسی در آلمان مهیا کنید، می تواند بسیار ارزشمند برای شما باشد.

امکان تحصیل به زبان انگلیسی در بسیاری از رشته­ ها در دانشگاه های آلمان با توجه به تغییرات نظام آموزش عالی این کشور، برای طرفداران و متقاضیان خارجی فراهم شده است. هرچند تعداد رشته هایی که به زبان انگلیسی در این کشور ارائه می شوند کمتر از رشته های آلمانی زبان است، هم چنان تعداد زیادی رشته های تحصیلی وجود دارد که به زبان انگلیسی ارائه شوند و شما می توانید روی دریافت پذیرش تحصیلی انگلیسی زبان از دانشگاههای آلمان و تحصیل در این دانشگاهها به زبان انگلیسی حساب باز کنید.

به طور کلی ، بیشترین تعداد رشته های انگلیسی زبانی که در دانشگاههای آلمان ارائه میشوند در زمینه های علوم مهندسی, علوم طبیعی و علوم اجتماعی، مدیریت و اقتصاد، و رشته های طراحی و هنر می باشد.

همچنین در رشته های زبان و مطالعات فرهنگی، علوم پزشکی و دندانپزشکی، هنر، علوم ورزشی و دامپزشکی ، به ندرت می توانید دوره های ارائه شده به زبان انگلیسی در دانشگاه های آلمان را پیدا کنید.

در مقطع کارشناسی، برخی از رشتها مانند: کامپیوتر و فناوری اطلاعات، مهندسی الکترونیک، مهندسی مکانیک و هوافضا و مدیریت بازرگانی، در مقایسه با رشته های دیگر، بیشتر به زبان انگلیسی در دانشگاههای آلمان تدریس می­ شوند. البته در برخی از رشته ­های انگلیسی زبان ، ممکن است تحصیل در ترم اول دوره کارشناسی فقط به زبان انگلیسی صورت می پذیرد و در ترم­ های پایانی، دوره ­ها به زبان آلمانی ارائه ­گردند. بنابریان هنگام انتخاب رشته و دانشگاه خود برای تحصیل به انگلیسی در آلمان، بررسی بیشتری نمایید تا دچار مشکل نشوید.

در زیر برخی از رشته های انگلیسی زبان در دانشگاههای آلمان را که ما بر اساس تجربه کاری در چند سال اخیر بدست آورده ایم، برای شما لیست شده است. اما توصیه ما به همه دوستان این است که چون دانشگاههای آلمان ممکن است در هر سال تحصیلی رویه خود را تغییر دهند، قبل از هر اقدام، از وجود و ارائه این رشته ها به زبان انگلیسی برای ترمی که مد نظر برای تحصیل در آلمان دارید، اطمینان حاصل نمائید:

 

 • علوم کشاورزی ، علوم جنگلداری و مدیریت چوب
 • محیط زیست و گرایشهای مختلف آن
 • هنر، هنرهای زیبا، هنرهای اجرایی، طراحی
 • موسیقی، موسیقی شناسی و پژوهش موسیقی
 • علوم اقتصاد و گرایش های ان
 • حقوق، حقوق تجارت و حقوق بین الملل
 • مهندسی فضا
 • معماری و برخی از گرایش های آن، دکوراسیون داخلی
 • زیست شناسی و میکروبیولوژی
 • مهندسی عمران و مهندسی ساخت و ساز
 • شیمی، پلیمر، مهندسی شیمی و فرایند تکنولوژی
 • مهندسی عمومی
 • مهندسی الکترونیک
 • مدیریت، برنامه ریزی، مدیریت بازرگانی و گرایش های مختلف مدیریت
 • فیزیک و مهندسی فیزیک و اختر شناسی
 • تکنولوژی غذا
 • علم مواد و مهندسی مواد
 • مهندسی مکانیک
 • مهندسی برق قدرت
 • مهندسی کشتیرانی،دریانوردی
 • تکنولوژی علوم رسانه و رسانه
 • علوم اجتماعی و انسانی
 • علوم آموزشی
 • علوم سیاسی
 • روانشناسی(بیشتر خصوصی است)
 • زبان و مطالعات فرهنگی
 • زبان شناسی و زبانها مختلف
 • مطالعات فرهنگی
 • مطالعات اسیای شرقی
 • مطالعات انگلیسی، مطالعات امریکا
 • قوم شناسی
 • مطالعات المان و زبان المان معاصر
 • فلسفه اروپای مدرن
 • کتابداری
 • فلسفه
 • ریاضی و علوم طبیعی
 • علوم کامپیوتر و IT
 • علوم نانو
 • علوم اعصاب
 • مدیریت بهداشت و مدیریتهای سلامت

 

شهر های محبوب آلمان از نظر دانشجویان بین المللی

برخی از شهر های آلمان بیش از دیگر  شهر های این کشور،  مورد توجه دانشجویان بین المللی قرار دارد. دانشجویان برای این انتخاب خود دلایل متفاوتی را در نظر می گیرند. برای برخی خلوت بودن شهر برای اینکه بتوانند در آرامش به تحصیلات خود بپردازند، مهم است و برای برخی دیگر بزرگ بودن و شلوغی شه و یا امکان کار دانشجوئی در یک شهر مهم می باشد. برخی از شهرهای جذاب و پر طرفدار برای دانشجویان بین المللی عبارتند از:

 1. برلین یکی از مقاصد محبوب نزد دانشجویان بین المللی می باشد و به عنوان بهترین شهر برای دانشجویان به شمار می رود. عمده ترین علت برای جذب دانشجویان وجود دانشگاه های معتبر، محیط و فضایی با فرهنگ های مختلف و موقعیت های شبکه ای می باشد.
 2. شهر بن دارای کارناوال و سازمان های بین المللی است و موقعیت های شغلی برای فارغ التحصیلان ایجاد می کند. این شهر همچنین دارای ابعاد فرهنگی بسیاری است که می تواند مورد توجه قرار گیرد.
 3. شهر مونیخ شهری مقرون به صرفه برای دانشجویان از نظر هزینه تحصیل محسوب می شود. در این شهر جشنواره های بزرگ برگزار می شود. پایتخت باواریا بالاترین سطح استاندارد زندگی را دارا می باشد و فضا و محیطی دوستانه را برای دانشجویان بین المللی فراهم می دارد.
 4. هامبورگ سومین شهر بندری در اروپا و قطب مالی و صنعتی به شمار می رود. دانشجویان از سطح بالای تحصیلی در این شهر بهره مند هستند و قادر هستند که ساختمان های تاریخی را مورد بررسی قرار دهند.
 5. بوخوم. به عنوان قطب صنعتی آلمان و معروف به منطقه صنعتی RUHR که دانشجویان بین المللی تمایل دارند در دانشگاه این شهر و یا شهرهای اطراف مثل اسن، دورتموند، دوسلدورف و … ، تحصیل کنند و مشغول به کارآموزی نیز بشوند.
 6. اشتوتگارت: با توجه به این که در اطراف این شهر شرکتهای بزرگی صنعتی همانند بنز، بی ام و ، ادیداس ، زیمنس و … قرار دارند، دانشگاه اشتوتگارت و یا شهرهای اطراف آن یکی از پرطرفدارترین دانشگاههای آلمان برای مهندسین می باشد.

 

ارزشیابی آنلاین تحصیلی (بدون هزینه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده همه اطلاعات تحصیل در آلمان

مطالب مرتبط