وابسته به موسسه سروش دانش پرشین «با مجوز رسمی از وزارت علوم »

انواع بیمه

انواع بیمه در آلمان

انواع بیمه در آلمان   برای زندگی و تحصیل در آلمان ، هرشخص می بایست تخت پوشش بیمه ای قرار بگیرد که در این مقاله سعی بر این داریم که انواع بیمه در آلمان را به شما معرفی کنیم بیمه‌های دولتی آلمان همه افراد میتوانند از خدمات بیمه درمانی دولتی (GKV) برخوردار شوند، اما برای کسانیکه […]

انواع بیمه در آلمان

 

برای زندگی و تحصیل در آلمان ، هرشخص می بایست تخت پوشش بیمه ای قرار بگیرد که در این مقاله سعی بر این داریم که انواع بیمه در آلمان را به شما معرفی کنیم

 • بیمه‌های دولتی آلمان

همه افراد میتوانند از خدمات بیمه درمانی دولتی (GKV) برخوردار شوند، اما برای کسانیکه درآمد ندارند یا کم درآمد هستند استفاده از بیمه درمانی دولتی اجباری است. افرادیکه درآمد بالایی دارند میتوانند از بیمه‌های درمانی شخصی هم استفاده کنند، البته باید هزینه های آن را پرداخت کنند. بیمه سلامت یا درمانی دولتی، تمام هزینه‌های مراجعه به دکتر، داروها و سایر اقدامات درمانی را پوشش می دهند.

هزینه های ماهانه بیمه شما ، بستگی به درآمد ناخالص شما دارد. هنگامی که شما در یک شرکت یا اداره مشغول به کار هستند، هزینه بیمه های اجتماعی به طور خودکار از حقوق و دستمزد شما کسر می شود. اما اگر شما آزاد کار میکنید همه را باید خودتان محاسبه کرده و پرداخت کنید.

شما حق انتخاب شرکت ارائه دهنده بیمه خود را دارید. شرکت های موجود مقداری در هزینه ها و خدمات خود متفاوت هستند. با این حال، برخی از خدمات اساسی خاص قانونا” ایجاد شده است و باید توسط همه آنها ارائه شود. پس از ارسال درخواست خود به شرکت بیمه، یک کارت بیمه درمانی الکترونیکی دریافت خواهید کرد. شما باید همیشه درزمان بازدید از بیمارستان و یا دکتر آنرا با خود داشته باشید. اطلاعات شخصی شما در این کارت ضبط میشود.

گاهی اوقات اتفاق می افتد که پزشک شما درمان ها و یا دارو های را توصیه می کند که توسط بیمه شما پوشش داده نمی شود. شما میتوانید تصمیم بگیرید که آیا می خواهید و می توانید از آنها استفاده کنید یا خیر. پزشک شما همیشه باید به شما از هر هزینه اضافی اطلاع دهد.

 • بیمه‌های درمانی خصوصی در آلمان

بر خلاف بیمه‌های دولتی، بیمه‌های درمانی خصوصی (PKV) گزینه ای مناسب برای همه نیست. به عنوان یک کارمند رسمی، شما باید بیش از ۵۷.۶۰۰ یورو در سال درآمد داشته باشید تا بتوانید از بیمه‌های درمانی خصوصی استفاده کنید. اینکه چقدر باید برای این بیمه‌ها ماهانه پرداخت کنید بستگی به سن، وضعیت سلامتی و پوشش خدماتی بیمه مورد نظر شما دارد.

هنگامی که تحت خدمات یک بیمه درمانی خصوصی هستید، معمولا نمی توانید به بیمه درمانی دولتی بازگردید. برای افراد مجرد و یا زوج‌های بدون فرزند، بیمه‌های درمانی خصوصی ممکن است مفید باشد. زیرا در این بیمه‌های خصوصی برخلاف بیمه درمانی دولتی، با یک بیمه، فرزندان یا همسر بدون درآمد شما بصورت رایگان نیز بیمه نخواهند داشت.

 

 • بیمه مراقبت‌های بلند مدت در آلمان

اگر به دلیل بیماری‌های شدید یا مزمن به طور دائم وابسته به مراقبت های پرستاری هستید، حق برخورداری از مزایای اساسی بیمه مراقبت های درازمدت قانونی را دارید. اگر شما تحت پوشش بیمه درمانی دولتی قرار دارید، به طور خودکار تحت پوشش بیمه مراقبت‌های طولانی مدت  نیز قرار می گیرید. اما اگر شما عضو یک شرکت بیمه درمانی خصوصی هستید، مجبورید برای بیمه مراقبت‌های  بلند مدت هم به طور جداگانه درخواست بدهید و برایش و پرداخت کنید.

 

 • بیمه بازنشستگی در آلمان

اگر شما به علت سن بالا امکان کار کردن ندارید و یا فرصت های شغلی خود را به دلیل مسن بودن از دست داده‌اید، واجد شرایط دریافت بیمه بازنشستگی هستید. بیمه بازنشستگی یکی از انواع بیمه در آلمان می باشد که پس از یک دوره بیماری طولانی نیز به شما تعلق خواهد گرفت. حتی اگر فرد بیمه شده فوت کند، وابستگان باقیمانده او مانند خانم یا همسر و فرزندان وی از پقوق بیمه بازنشستگی بهره مند خواهند شد.

اگر شما رسما مشغول به کار و مستخق بیمه‌های اجتماعی هستید، به طور خودکار تحت پوشش بیمه بازنشستگی دولتی خواهید بود. برای بازنشستگی و دریافت پول بیمه، باید به سن خاصی رسیده باشید و پول بیمه‌های اجتماعی را برای یک دوره مشخص پرداخت کرده باشید. هرچه بیشتر و طولانی تر شما پول بیمه بازنشستگی را پرداخت کرده باشید، همانقدرحقوق بازنشستگی شما بالاتر خواهد بود. اگر  یک مدت زمان برای پرورش کودک تان یا مراقبت از یک عضو خانواده کار نکرده‌اید، این زمان به عنوان عدم پرداخت بیمه بازنشستگی محاسبه می شود. در اصل، حقوق بازنشستگی که در وقت بزرگسالی دریافت میکنید، کمتر از دستمزد شما در دوران کاری شما خواهد بود.

 

 • بیمه بیکاری در آلمان

وقتی که شغل خود را از دست می دهید، بیمه بیکاری از شما حمایت میکند. در شرایط خاص، اداره جابسنترJobcenter  هزینه های اولیه برای زندگی شما را میپردازد تا وقتیکه شما در حال جستجوی یک شغل جدید هستید. برای بهره مندی از چنین پوشش، شما باید پول بیمه بیکاری برای مدت زمان مشخص (حداقل ۱۲ ماه) را پرداخت کرده باشید و سه ماه قبل از اینکه در واقع کار خود را متوقف کنید، به اداره کار فدرال اطلاع داده باشید. برای اینکه مهلت سه ماه شما به پایان نرسد، شما می توانید بصورت آنلاین اینجا ثبت نام کنید و بعدا شخصا به اداره کار محلی خود بروید.

این که آیا شما مزایا بیمه بیکاری را دریافت میکنید یا خیر و اگر بله، برای چه مدت، بستگی به سن شما و طول مدتی که کار کرده اید دارد. اگر قبلا در یک کشور اروپایی یا سوئیس کار کرده باشید، این مدت نیز محاسبه می شود. برای مشاوره و اطلاعات بیشتر می توانید با اداره کارمشورت کنید. پولی که بعد از بیکاری از جابسنتر دریافت میکنید، ۶۰ درصد درآمد خالص شما در جریان کار خواهد بود.

 

 • بیمه حوادث در آلمان

اگر یک تصادف یا یک مشکل سلامتی در جریان کار به شما اتفاق بیافتد، بیمه حوادث دولتی هزینه‌های درمان پزشکی شما و ادغام مجدد در زندگی کاری را پوشش می دهد. و همچنان در مدتی که شما قادر به کار نیستید، بیمه‌های ماهانه شما را نیزپرداخت می کند. در صورتی که به شما آسیبی رسیده است که سلامتی شما را بصورت دائمی دچار مشکل کرده است، بیمه بازنشستگی دریافت خواهید کرد.

به محض اینکه در آلمان شروع به پرداخت بیمه اجتماعی می کنید، شما به طور خودکار تحت پوشش بیمه تصادف قرار خواهید گرفت. کارفرما مسئول گزارش تصادفات کاری است. پزشک شما باید تمام بیماری ها و شرایط مرتبط با بیماری و یا مشکل را تشخیص دهد. سپس شرکت بیمه باید ادعاهای شما را تحلیل و تایید کند. شما می توانید در مورد بیمه حوادث در وب سایت بیمه حوادث دولتی آلمان(DGUV)  به آلمانی و انگلیسی اطلاعات بیشتری کسب کنید

 

 • بیمه‌های اجتماعی بین المللی در آلمان

به طور معمول، شما در کشوری شامل خدمات بیمه هستید که بیمه های ماهانه را پرداخت می کنید. اما در بعضی موارد توافقنامه‌های بیمه های اجتماعی دو جانبه وجود دارد. برای مثال، در اتحادیه اروپا، بیمه های درمانی برای شهروندان اتحادیه اروپا در همه کشورهای اروپایی تضمین شده است. همچنین توافقنامه هایی با چند کشور غیر اتحادیه اروپا وجود دارد، که سوریه، عراق، ایران و افغانستان در میان آنها نیست. در وب‌سایت http://www.deutsche-rentenversicherung.de/ شما می توانید یک لیست از کشورهایی که آلمان با آنها دارای توافق نامه بیمه اجتماعی و بازنشستگی است را پیدا کنید. اطلاعات بیشتر در وب سایت وزارت امور خارجه   ارائه شده است.

 

 • بیمه‌های اختیاری در آلمان

علاوه بر پنج نوع بیمه اجتماعی (پزشکی، مراقبت بلند مدت، بازنشستگی، بیمه حوادث و بیکاری) که پرداخت آنها قانونا اجباری میباشد، انواع دیگری از بیمه ها در آلمان وجود دارند که می توانید با پرداخت و برخورداری از مزایای آنها زندگی راحتری را تجربه کنید.  این بیمه ها شما را در برابر خطرات مالی محافظت می کنند و نظر به شرایط زندگی و قدرت پرداخت شما، برخی از آنها ممکن است مفید باشند.

 

 • بیمه های مسافرتی در آلمان

برای مسافرت به آلمان بایستی شخص از لحظه خروج از ایران تا زمانی که در آلمان از بیمه درمانی کامل بهره مند میشود،یک بیمه درمانی یا مسافرتی داشته باشد که میتوان آن را از آژانس های بیمه در ایران تهیه نمود.بیمه های مسافرتی معمولا یک تا سه ماهه میباشند و تقریبا کاربرد خاصی در آلمان نداشته و دانشجو برای ثبت نام در دانشگاه میبایست از بیمه های قانونی آلمان استفاده نماید و معمولا آغاز قرارداد بیمه درمانی مورد نیاز برای ثبت نام در دانشگاه ارتباطی با زمان اتمام بیمه مسافرتی ندارند. بنابراین برای صرفه جویی در هزینه بهتر است از بیمه مسافرتی کوتاه مدت تری استفاده نمود و یا در صورت امکان از ایران اقدام به عقد قرارداد بیمه درمانی با شرکت های آلمانی نمود.

 

 • بیمه حوادث ناشی از کار در آلمان

این بیمه هزینه های درمانی و توانبخشی مربوط به حوادث و بیماری هایی را که در انجام کار و یا مسیر رفت و آمد به محل کار رخ میدهند،تحت پوشش قرار میدهد. این بیمه همچنین دانش آموزان را در مدرسه،دانشجویان را به هنگام شرکت در کلاس های آموزشی رسمی دانشگاهی و یا کارآموزی،در صورت وقوع حادثه تحت پوشش قرار میدهد.این بیمه به مقصر بودن یا نبودن شخص در حادثه توجهی نکرده و مزایای مناسبی به شخص ارائه میکند.

 • بیمه شخص ثالث در آلمان

این بیمه خصوصی است و شخص میتواند توسط آن خود را در برابر تمام ضررهای جانی و مالی که به شخص دیگر وارد میکند،ایمن کند.برای مثال در صورت تصادف اگر شخص منجر به زخمی شدن شخص دیگری شد،این بیمه موظف به پرداخت تمام هزینه های درمانی شخص مسدوم و همچنین پرداخت جریمه تعیین شده میباشد.در صورت مرگ شخص دیه آن از طریق بیمه به خانواده ی متوفی پرداخت خواهد شد.

 • بیمه خرابی اتومبیل در آلمان

بیمه خرابی اتومبیل (Pannenservice)در آلمان همچون دیگر کشورهای اتحادیه اروپا از طریق شرکت های بیمه اتومبیل و نیز انجمن های مربوط به اتومبیل مثل ADAC و برخی تولید کنندگان اتومبیل ارائه میشود.

 

ارزشیابی آنلاین تحصیلی (بدون هزینه)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده همه اطلاعات آلمان

مطالب مرتبط